Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 22, 2024, 22:33:10

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 3 [4] 5 6 ... 33   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: "Бременност,майчинство и закони - 4"  (Прочетена 224957 пъти)
 
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #45 -: август 18, 2010, 16:07:41 »

Изчетох всичко по-горе и съвсем се омотах blush

Аз доколкото знам, болничният представлява 80% от брутното възнаграждение, а майчинството - 90%, така ли е в действителност. Аз съм в болничен от началото на 4 месец.  Броя на месеците назад не ме касае особено, защото заплатата ми не е падала, а напротив. И все пак 6, 9 или 12 месеца назад се взимат под внимание, просто да си знам?
И бонуси, премии и т.н. включват ли се като част от заплатата, съответно вдигат ли процента болничен или майчинство. Според мен би трябвало да е така, защото са ни ги облагали и са били част от фиша...
Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #46 -: август 18, 2010, 20:37:01 »

Sunray, за болничния за временна неработоспособност поради бременност и раждане, периодът от който се определя обещетението е 12 месеца и обещетението е 90% от брутното трудово възнаграждение(разбирай, дохода върху са правени осигуровките, това отговаря на въпроса за бонусите и премиите, с други думи ако влизат в осигурителния доход и върху тях са начислявани осигуровки, значи ще участват в изчисляването на обещетените, можеш да разбереш това като си разгледаш фиша за заплатата и изчислиш дали удръжките за социални осигуровки, които са за твоя сметка са изчислени като в сумата са включени и бонусите и премиите), но не повече от нетното трудово възнаграждение. Болничният за временна неработоспособност поради общо заболяване е 80 % от брутното трудово възназраждение 6м назад, но не повече от нетното трудово възнаграждение.
В твоя случай месеците преди 4-тия ще се включат с дохода, който си получавала  през тях, месеците от 4-тия до месеца преди месеца, в който е издаден 45-дневния болничен ще се включи дохода, от който е изчислено обезщетението, което си получавала през този период. Обезщетението за този болничен е 80% от дохода 6м назад, преди месеца в който е настъпила временната неработоспособност.
Опитах се да бъда максимално изчерпателна, ако имаш въпроси, съм на разположение.
Активен
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #47 -: август 18, 2010, 21:54:55 »

Marry, ясно ми стана. Само още един въпрос: Тоест размера на болничния, който сега ще получавам (тоест от 4 до средата на 8ми месец), до настъпването на 45-те дни преди раждане, ще е 80% от брутното ми възнаграждение 6 месеца назад, но ПРЕДИ излизането ми в болничен от 4 месец, нали така? blush
Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #48 -: август 19, 2010, 13:01:36 »

Marry, ясно ми стана. Само още един въпрос: Тоест размера на болничния, който сега ще получавам (тоест от 4 до средата на 8ми месец), до настъпването на 45-те дни преди раждане, ще е 80% от брутното ми възнаграждение 6 месеца назад, но ПРЕДИ излизането ми в болничен от 4 месец, нали така? blush
Точно така, 6 м назад считано от месеца, който е преди месеца, в който е издаден болничния.
Активен
vanessa
Сватбар
***
Публикации: 262



« Отговор #49 -: август 19, 2010, 21:24:25 »

Включвам се и аз относно болничните и лежането в болница.Аз от 4 месец до края на бременността ми бях в болничен.В 7 месец лежах в болница ,но причината беше друга,а не издаването на болничен.Болничните за 30 дни се издават от ЛКК ,защото АГ специалиста има право да издаде еднолично само един болничен лист и то за 7 дни.
Активен
nadi711
Ентусиаст
**
Публикации: 92



« Отговор #50 -: август 31, 2010, 14:07:01 »

Вярно е,че болничен в период от 30 дни се издава вече само от ЛКК,заради новата наредба в здравеопазването,която влезе наскоро!
На мен ми предстои вече да се явя на ЛКК,но незнам дали се плаща.Някой да има представа? huhhuh.gif
Активен
Рени
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1994


Аз дочаках своето малко чудо*2!


Моят сватбен албум

« Отговор #51 -: август 31, 2010, 14:32:50 »

Бременните са освободени о потребителска такса. Ако лекарите спазват законодателството би трябвало нищо да не платиш.
Активен
nadi711
Ентусиаст
**
Публикации: 92



« Отговор #52 -: август 31, 2010, 14:40:59 »

Но Рени аз разбрах,че поради новата наредба вече и бременните си плащат дори за престоя в болницата.
Активен
Рени
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1994


Аз дочаках своето малко чудо*2!


Моят сватбен албум

« Отговор #53 -: август 31, 2010, 14:46:20 »

Аз лежа в болницата всеки месец за по три дни и един лев не съм платила. Това до преди седмица си беше в сила. От кога е това плащане? Чак се изненадах?
Активен
nadi711
Ентусиаст
**
Публикации: 92



« Отговор #54 -: август 31, 2010, 14:55:44 »

И аз така лежа всеки месец в болницата за по 3 дни,но на 26-ти този месец като отидох с направление от док,за да вляза в болницата пак за болничен и ме върнаха и ми казаха,че приемат само спешни случаи и евентуално началото на септември можело да влезе друга наредба,чрез която ще може пак да влезеш в болница,но си плащаш вече за спането,храна и всичко останало!По принцип трябва да влезе в сила от 1-ви септември.И за това сега ще се явявам на ЛКК.
Активен
echy_
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1009



Моят сватбен албум

« Отговор #55 -: септември 01, 2010, 07:24:43 »

няма да се очудя ако наистина са го направили и бременните , и всички да плащата. нали от няколко дни само се шуми че болниците нямат пари, та се чудят от къде да си ги набавят. но масово са спрели приемите, само спешни случаи приемат, защото нямат пари.

момичета, от известно време се чудя нещо: по лична карта се водя в един град, а живея в друг. и се чудя след време за майчинството (всичко свързано с него, подаване на документи, изплащане на пари и каквото там друго има) къде трябва да става в града  в който живея, или в този по лична карта.?
Активен
leni_beni_
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2061



Моят сватбен албум

« Отговор #56 -: септември 01, 2010, 08:03:30 »

echy_ , всичко става по адрес на лична карта. Детето също ще е записано на този адрес . Ако имаш възможност смени си адреса сега, защото ще ти е по-лесно . Незнам даже и с акта за раждане как ще стане- да не те накарат да ходиш да го взимаш от друг град .....
Активен
echy_
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1009



Моят сватбен албум

« Отговор #57 -: септември 01, 2010, 08:45:17 »

лени, мерси за отговора. аз при смяната на фамилията не си смених адреса че от там следват много други смени. дали ако си сменя настоящия адрес, а постоянния ми остане стария ще стане или наистина ще трябва да минавам през всичките тези смени сега в голямата лудница за смяна на документите.
Активен
leni_beni_
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2061



Моят сватбен албум

« Отговор #58 -: септември 01, 2010, 12:11:58 »

Незнам дали ще стане така . По-скоро -не . На мен навсякъде ми искаха личната карта и от там ми взимаха данните. А и незнам къде може да питаш ..... може би в социалното  pardon
Активен
hukuta
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1022


Мама на сладко бебе Ивелина


Моят сватбен албум

« Отговор #59 -: септември 04, 2010, 14:40:07 »

Аз за болничен 30 дни си плащах по 10лв.  pardon
echy_ аз не мисля, че ще има проблем с адреса от личната карта  crazy Мен лично в болницата ме питаха адреса от л.к. ли да вземат за детето и документите или  друг! За документи за майчинство и прочие, така или иначе ги подава работодателят, т.е. няма значение адреса ти от л.к., а този, който ще попълниш в декларациите  good Изплащането е по банков път. Само еднократната помощ от държавата за родено дете става по местоживеене...аз ти препоръчвам да попиташ и в бг-мама, има доста "вещи" лица, които могат да ти отговорят на въпроса с точност  good Успех!
Активен
Страници: 1 2 3 [4] 5 6 ... 33   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines