Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юли 02, 2024, 12:28:50

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: [1] 2  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Възможно ли е католик и източно православна да сключат  (Прочетена 18285 пъти)
 
dianag
Регистриран

Публикации: 1


« -: юни 28, 2010, 11:01:58 »

Добър Ден,

С приятеля ми искаме да сключим църковен брак обаче той е католик...и не мисля че би се съгласил да си промени вероизповеданието, а лошото е че и аз така    crazy
Ако има хора в същата ситуация, моля да ми дадете съвет или да ми дадете информация
Благодаря на всички
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #1 -: юни 28, 2010, 11:25:59 »

Колкото и странно да звучи, всяка цьрква в Бьлгария има различно мнение по вьпроса. Някьде ще ви откажат, но някьде ще се сьгласят. Просто отидете и попитайте.

Познавам хора, сключили смесен брак в София без никакьв проблем.
На нас в Благоевград ни отказаха категорично. Така, че ние цьрковен брак нямаме (но мьжьт ми не е вярващ, така че за нас това  без значение).
Активен
vilenceto
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 409



Моят сватбен албум

« Отговор #2 -: юни 28, 2010, 14:31:50 »

dianag, както inaxastra каза - може - зависи в коя църква ще отидете. Аз имам две приятелски семейства, при които момичетата са православни , а момчетата католици и още първата църква, в която отидоха и двете двойки - им позволиха. В крайна сметка повечето чужденци, които се женят/омъжват в България са католици , но си сключват църковен брак тук. Така че няма проблеми smile
Активен
roumyana
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2648



Моят сватбен албум

« Отговор #3 -: юни 28, 2010, 14:55:42 »

В Пловдив не може, отказват категорично, защо не се ожените в католическа църква, там са много по-мили и любезни и се съгласяват, по принцип в някои градове има и униатски църкви, може д апробвате и там.
Активен
Dinna
Професор
****
Публикации: 310



« Отговор #4 -: юни 28, 2010, 15:19:24 »

Dianag и нашият случай е същият. На нас ни разрешиха да сключим брак в църквата, като подпишем документ, че децата ни ще са православни.  Католическата и православната църква имат споразумение помежду си и не би трябвало да е проблем, но както Inaxastra е писала всяка църква решава сама.

На нас ни направиха проблем, не че младоженеца е католик, а че кръстника е. Трябвало и двамат да са православни.

Моят съвет е ако имаш църква наум направо отиди и питай. Стискам палци Wink
Активен
super_bianka
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 113



« Отговор #5 -: февруари 09, 2011, 18:41:48 »

Категорично МОЖЕ. При нас е такъв случая- аз съм православна християнка, а половинката ми е католик. Ние решихме да се венчаем в католическа църква и няма никакъв проблем. Знам, че в нашите църкви се създава проблем, но много си зависи на какъв отец ще се попздне.
Активен
grey
Сватбар
***
Публикации: 190



« Отговор #6 -: февруари 28, 2011, 00:48:17 »

Да, наистина, в католическа църква няма проблем.
Дори няма значение какви са свидетелите.
Докато в православна църква отговорите са от категорично не, през покръстване/ миросване, до "няма проблем".
Кръстниците обаче там трябва да са православни. Католик не може, а за протестант директно казват, че не може да участва в церемонията.
Активен
abi_dabi
Ентусиаст
**
Публикации: 71


« Отговор #7 -: февруари 28, 2011, 08:25:45 »

Нашият случай също е такъв, но понеже нито аз, нито той сме особено вярващи решихме да не сключваме църковен брак...Иначе и моите наблюдения, като съм слушала от познати е, че в православните църкви по-често отказват, а в католическите са по-благи...Разбира се зависи от самата църква:)
Активен
grey
Сватбар
***
Публикации: 190



« Отговор #8 -: февруари 28, 2011, 13:51:32 »

Иначе аз съм присъствала на сватба на католичка и протестант, с церемония с двама свещеници, изпъняващи общите ритуали за двете църкви само. Не съм чувала за съвместни церемонии с католически и православен свещеник.
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #9 -: март 01, 2011, 00:24:33 »

Грей,dianag в София може, за кой град става въпрос? Искат само да се подпише някаква декларация за децата, че ще ги кръстиш в православна църква. Между впрочем попитай на различни места. Аз съм снимал такъв брак и нямаше проблем. Ако става на въпрос, всички се кланят на един бог, ама защо са тия проблеми?!?
« Последна редакция: март 01, 2011, 00:27:30 от Deliysky » Активен
grey
Сватбар
***
Публикации: 190



« Отговор #10 -: март 01, 2011, 01:37:33 »

Става на въпрос за София, питали сме в няколко църкви.
За самия брак сме получавали и отказ, и съгласие.

Като пример за съгласие мога да посоча свещеника, който ме е кръщавал в новата Боянска църква, отец Васил. Много приятен и открит човек. И попадията му е много симпатична. Но тази църква е много хубава, но не може да събере 100на човека.

Но кума, много близък приятел, е протестант. Няма как да сключим брак в православна църква с този кум.
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #11 -: март 01, 2011, 02:32:05 »

Втасали сте я. Наскоро имах подобен казус. Хората го бяха решили по доста интересен начин. Имаше 2 кумски семейства. Едните за гражданското, другите за църквата, а в ресторанта всички седяха на една маса.Истината беше, че едните кумуве бяха арменци и църквата също не ги признава за легитимни. Ама беше интересно, даже бих казал весело.
Активен
Nine
Ентусиаст
**
Публикации: 146



« Отговор #12 -: октомври 17, 2012, 10:10:25 »

Здравей те! Аз съм православна  а  годеника ми е католик. Искаме да се  венчаем в  църква  св. "Богородица" в  гр . Пловдив. Някой от вас  наясно  ли е дали   свещеника  в  тази църква  позволява  църковен брак между  православна и католик?
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #13 -: октомври 17, 2012, 11:44:32 »

Няма такова понятие "свещеника позволява". Църквата си има канони, отиваш и питаш. Ако случайно не живееш в БГ, изпрати родителите или някой друг.
Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #14 -: октомври 17, 2012, 11:51:28 »

Колкото и да е неприятно и нелогично в БГ е точно "свещеника позволява" , така че питайте си на мястото, където искате да се венчаете, за да няма проблеми в деня на сватбата.  Колкото и да е нередно, това е положението.
Активен
Страници: [1] 2  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines