Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 29, 2024, 07:03:13

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Анкета
Въпрос: Вие сменихте ли фамилията си?
Да - 111 (90.2%)
Не - 10 (8.1%)
Нямам отношение - 2 (1.6%)
Общ брой гласове: 122

Страници: 1 ... 28 29 [30] 31 32   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Лични карти II-ра част  (Прочетена 177574 пъти)
 
mariola85
Гост
« Отговор #435 -: август 21, 2013, 09:44:47 »

И аз бях чувала че за шофьорксата няма нужда от медицинско но на мен тук в София ми поискаха, а моята си беше новичка на 2 години, така че по-добре звънни да не се размотаваш да вадиш ли да не вадиш ли?  Wink
Активен
Lillly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 599



Моят сватбен албум

« Отговор #436 -: август 21, 2013, 10:49:15 »

Медицинско трябва, защото старото е със старите имена.... Всички знаем, че системата на ченгетата е малко.... "специална", така че...
Всъщност поради разликата в имената трябва да извадиш нова. За това се прави след като вече имаш ЛК с новите имена, а не може заедно. Все едно си друг човек, аз така си го обяснявам и за това трябва медицинско.... като цяло пари и време са глупости, но няма как. Поне в близките 10-15 години няма да го правим пак smile
Активен
megyto
Сватбар
***
Публикации: 207



Моят сватбен албум

« Отговор #437 -: август 27, 2013, 19:32:42 »

Докладвам, та значи всичко мина без проблеми, та направо съм очарована от нашата администрация. И в райното и в общината и в КАТ бяха много мили и ми обясняваха подробно, дори по няколко пъти защото аз съм все от неразбралите и все питам по няколко пъти. Та първо си платих таксата за всички документи, но задължително трябва да пишете новите имена. Внимание, ако можете си платете в пощата, защото на мен комисионната на банката ми излезе 20лв.
С квитанцията отидох в КАТ, със старата лична карта и медицинско (което между другото е задължително) на старите имена също. Намаше проблем, защото в системата фигурирате вече с новите имена, а и на платежната квитанция, само ме питаха дали съм подала документи за смяна на лична карта, защото ще е необходима при получаването.
При мен проблема е, че бързата поръчка за книжката е 10дни и аз няма да мога да си я взема, а и друг не може, защото трябва да се върне старата при получаване на новата.
За самолетния билет, също нямаше проблем, изпратих по мейл снимка на стария и на новия паспорт, на всидетелството за сключен брак както и стария билет, и ми изпратиха нов билет на новото име още същия ден.
Всъщност мислех, че ще ми отнеме много повече време, но всичко стана много бързо.
Надявам се да съм помогнала с инфото, чъпреки че в различните градове може да е различно.
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #438 -: август 28, 2013, 10:11:15 »

Момичета, знам че 100 пъти сигурно е отговаряно на въпроса ми, ама аз да питам пак.
Сега като си смених фамилията, отивам в районното със старата л.к. и с акта за гражд. брак и си подавам документи за нова, нали така? А чак като ми излезе новата тогава мога да подам за паспорт и книжка или може и преди това?
Благодаря!
Активен
mariola85
Гост
« Отговор #439 -: август 28, 2013, 10:41:23 »

първо отиди в общината да ти я сменат фамилията , можеш да поискаш направо и документ за идентитет (който примерно ти трябва за дипломата ако ще ти я издадат със старата фамилия) после в районото. адреса ще го запазваш ли същия? ако го сменяш и адреса, трябва ти собственика на апартамента с акта за собственост  с теб ( май така се казваше) това отнема 5 минутки, издават ти един документ с който показваш че си сменила фамилията ( и адреса) отиваш в районото и си плащаш за лична карта + паспорт веднага можеш да ги подадеш. ако пускаш бърза поръчка за лична карта ( до 3 дни) след като я вземеш отиваш за книжката да я сменяш с медицинско ново. ако нещо не съм обяснила пиши smile
Активен
Lillly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 599



Моят сватбен албум

« Отговор #440 -: август 28, 2013, 12:29:57 »

Момичета, знам че 100 пъти сигурно е отговаряно на въпроса ми, ама аз да питам пак.
Сега като си смених фамилията, отивам в районното със старата л.к. и с акта за гражд. брак и си подавам документи за нова, нали така? А чак като ми излезе новата тогава мога да подам за паспорт и книжка или може и преди това?
Благодаря!
На мен ми обясниха, че ако сменяш фамилия, това става автоматично в системата до 3 дни след сключване на граждански брак. Личните документи трябва да се сменят в срок от 1 месец. Навсякъде вече се пишеш новото име, независимо, че пишеш номер на лична карта и други данни, на която всъщност си със старото. Странно, но факт  crazy
Ако решиш да смениш постоянния си адрес, това трябва да стане преди да отидеш до КАТ за ЛК, паспорт или книжка. Както написа mariola85 , отива се до общината на района, в който искаш да се регистрираш и там подаваш необходимите документи. Изисква се документ и от собственика на апартамента, най-добре да отидете заедно.
Ако решиш да смениш само настоящ адрес, не е необходима смяна на лични документи.
На мен ми казаха, че ЛК и паспорт могат да се извадят заедно, за шофьорска книжка, трябва да подам документи с новата ЛК, т.е. след като излязат. За книжката трябва медицинско.

П.П. Забравих да добавя, че глобата за закъснение за подновяване на личните документи е от 20-150лв. На мен ми написаха акт за 20лв.
« Последна редакция: август 28, 2013, 12:31:45 от Lillly » Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #441 -: август 28, 2013, 12:47:39 »

Благодаря момичета!
Аз адреса няма да го сменям. Аз малко като идиот, ама трябва да съм сигурна
1. Отивам ли в общината, щом не си сменям адреса?
2. Медицинското колко време важи- 1 месец ли? При личната ли да отида за него?
3. Отивам и си подавам документи за Л.К. и паспорт, може едновременно.
4. с новата Л.К. и медицинско, отивам в КАТ и си подавам документи за книжката.
Това ли е всичко?
Извинявайте, че задавам едни и същи въпроси по 100 пъти, ама искам да съм подготвена.
Активен
mariola85
Гост
« Отговор #442 -: август 28, 2013, 12:57:08 »

ratatui аз да не те обърквам защото аз сменях и адреса, но мисля че трябва все пак да отидеш до общината, но да не се разкравш звънни в общината и питай най-добре е така  good

2. Медицинското колко време важи- 1 месец ли? При личната ли да отида за него? медицинкските важът 6 месеца, и да при личната можеш да свършиш тази работа но и при всеки общопрактикубавщ лекар,

3. Отивам и си подавам документи за Л.К. и паспорт, може едновременно. да можеш едновремено, аз така направих

4. с новата Л.К. и медицинско, отивам в КАТ и си подавам документи за книжката. Точно така след като получиш личната карта с медицинското, старта шофьорска и талона отиваш в КАТ
Не се притеснявай всичко отнема много малко време, много са се организирали за тези неща smile
Активен
ma6ka_
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1025



Моят сватбен албум

« Отговор #443 -: август 28, 2013, 13:52:41 »

Щом няма да сменяш адрес отиваш в общината в отдела, в който се издават документи. Носиш акта за брак и копие от него. Първо плащаш таксата за ЛК и паспорт, отиваш на гишето и ти принтират данни от стара ЛК, като единствено името ти е сменено. Информацията за новото ти име е подновена още с издаване на свидетелството за брак. Вземаш принтирания лист с инфо и отмяташ, кое е вярно. После пак се връщаш на гишето и даваш листа + копието от свидетелството /на място сверяват копие и оригинал/. Подписваш се, че знаеш за подмяната на шоф книжка.
Щом сменяш името шоф. книжка се вади в КАТ, не може в общината. Като вземеш новата ЛК отиваш в КАТ и подаваш и там документи, като първо плащаш таксата. Там носиш медицинско, новата ЛК и свидетелството+копие за всеки случай. Медицинското за шоф. книжка важи 1 месец.
Активен
Lillly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 599



Моят сватбен албум

« Отговор #444 -: август 29, 2013, 09:05:28 »

Благодаря момичета!
Аз адреса няма да го сменям. Аз малко като идиот, ама трябва да съм сигурна
1. Отивам ли в общината, щом не си сменям адреса?
2. Медицинското колко време важи- 1 месец ли? При личната ли да отида за него?
3. Отивам и си подавам документи за Л.К. и паспорт, може едновременно.
4. с новата Л.К. и медицинско, отивам в КАТ и си подавам документи за книжката.
Това ли е всичко?
Извинявайте, че задавам едни и същи въпроси по 100 пъти, ама искам да съм подготвена.
Няма нужда да ходиш до общината, нали няма да сменяш адреса, направо в паспортна служба Wink
Аз за медицинското знам, че  е валидно 1 месец, при личната се вади и струва към 20лв май. mariola85 , сега от теб чувам, че е 6 месеца, което е супер!
3 и 4 са така Wink
Не се извинявай, толкова да отегчителни и досадни тези процедури, че.....
Активен
elistoilova
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 624


Моят сватбен албум

« Отговор #445 -: август 29, 2013, 09:23:27 »

И аз знам, че медицинското е валидно 1 месец. Мойта лична ми взима по 5лв.
Активен
mariola85
Гост
« Отговор #446 -: август 29, 2013, 09:30:56 »

Аз знам че всички медцински са валидни 6 месеца, но може за шофьорската да е 1 месец. така че извинявам се ако подвеждам  blush

аз така и не разбрах там в общината ми издадоха някъкв документ за смяна на фамилията ама знам ли, аз сменях и адреса. ама въобще целия процес не дълъг отнема  1 час така че не е атално ако отидеш и не знаещ нищо, защото беше пълно с такива момичета аз като бях и всички се ориентираха бързо  good

ratatui сподели после как е минало smile
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #447 -: август 29, 2013, 09:34:17 »

Благодаря ви, милички!
Ще споделя разбира се, но ще е чак след 15 септември, защото трябва да замина със старата лична карта и като се върнем ще има бърза смяна на документи.
Активен
Lillly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 599



Моят сватбен албум

« Отговор #448 -: август 29, 2013, 09:57:48 »

Че защо трябва да е бърза?
Срока за да си подадеш документите за смяна е 1 месец след сключване на брака. После няма нужда да бързаш.
Няма никаква смяна на имена в общината. Там е само за адресите. Името се сменя автоматично в системата след сключване на брака.
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #449 -: август 29, 2013, 10:06:23 »

Сигурно ще си пусна бърза л.к., защото нямам търпение да чакам  blush, аз съм доста импулсивна и не ми се чака 1 месец да си видя новата л.к., с новата фамилия. За паспорт няма да бързам, но за л.к. най-вероятно ще избързам.
Аз и като взех книжка трябваше да си сменя л.к., за да ми я издадат в СФ и пак си ги бях пуснала бързи, от нетърпение.
А сега се сетих да попитам друго нещо- вадя си л.к. и си подавам документите за книжката, ама докато стане новата си карам със старата, нали? Или ми дават някакво листче, че в момента ми се издава нова, нали двете ще са с различни имена за малко?
Активен
Страници: 1 ... 28 29 [30] 31 32   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines