Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юни 09, 2024, 17:32:50

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Анкета
Въпрос: Вие сменихте ли фамилията си?
Да - 111 (90.2%)
Не - 10 (8.1%)
Нямам отношение - 2 (1.6%)
Общ брой гласове: 122

Страници: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 32   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Лични карти II-ра част  (Прочетена 178962 пъти)
 
posum
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 725



Моят сватбен албум

« Отговор #180 -: септември 30, 2011, 19:28:34 »

Това  е от МВР и за книжката май не е задължително, щом сменям само улицата, а града се запазва crazy
Kак да не е? Щом сменяш фамилия, автоматично документите ти се превръщат в нередовни. Какво значение има дали сменяш града, или не?
Л. К се сменя в ЕДНОМЕСЕЧЕН срок СЛЕД смяна на фамилия и се носи копие от акта за брак + УПА от кметството (независимо дали се сменя адрес, или не).
СУМПС се сменя в ЕДНОМЕСЕЧЕН срок СЛЕД като си ПОЛУЧИТЕ Л. К. Иначе, подлежиш на глоби. pardon
А от тук следва, че щом не смениш книжка, малък и голям талон на колата с актуалните имена, значи и документите ти са нередовни.
Активен
animal
Ентусиаст
**
Публикации: 131



« Отговор #181 -: октомври 02, 2011, 13:58:57 »

Здравейте,
Някой знае ли за колко време се издава удостоверение за идентичност след смяна на имената (от общината)? Надявам се за 1-2 дни да стане?
Активен
Bibsi8792
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1096



« Отговор #182 -: октомври 02, 2011, 14:49:21 »

Здравейте,
Някой знае ли за колко време се издава удостоверение за идентичност след смяна на имената (от общината)? Надявам се за 1-2 дни да стане?

УПА  на мен в Бургас не ми искаха ... а уж законите били еднакви за всички  crazy crazy crazy.Поискаха ми само копие от удостоверението за граждански брак ...
Активен
animal
Ентусиаст
**
Публикации: 131



« Отговор #183 -: октомври 02, 2011, 14:58:31 »

на мен ми трябва заради самолетни билети, които са ми издадени със старата лична карта... и сега освен удостоверението за граждански брак (където си ми пише и новото и старото име) ми искат и това удостоверение?! Не виждам много смисъл, но...
Активен
Bibsi8792
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1096



« Отговор #184 -: октомври 02, 2011, 15:18:58 »

на мен ми трябва заради самолетни билети, които са ми издадени със старата лична карта... и сега освен удостоверението за граждански брак (където си ми пише и новото и старото име) ми искат и това удостоверение?! Не виждам много смисъл, но...

То много неща нямат смисъл но все пак smile
Погледни какво намерих  http://www.septemvri.org/g12.htm 
Срок на изготвяне:

    обикновена услуга - 7 дни;

    бърза услуга - 3 дни;

    експресна услуга - 1 ден.
Успех
Активен
animal
Ентусиаст
**
Публикации: 131



« Отговор #185 -: октомври 02, 2011, 15:26:12 »

Мерси, Bibsi smile  good
Активен
Evalina
Сватбар
***
Публикации: 203



« Отговор #186 -: октомври 02, 2011, 17:46:58 »

Момичета, нека да обобщя и да ви помоля за съвет.
Значи трябва да променя:
- лична карта (до 30 дни след сключване на брака)
- шофьорска книжка (до 30 дни след личната карта)
- задграничен паспорт
- голям, малък талон на колата
- да дам новата информация в банката

Въпросът ми е:
Меденият ни месец ще е края на декември. Вече са резервирани хотелът и самолетните билети, при това са без опция за промяна (така излизаше по-евтино при резервацията). На всички резервации съм със старата фамилия. Какво да правя? След няколко седмици ми изтича едномесечния срок. Ако си подам заявленията за промяна на лична карта, а си я взема чак догодина дали ще ми направят проблем, като пътувам със старите документи?
Или да си изкарам такова удостоверение за идентичност? Но изниква въпросът - то трябва ли да се превежда и легализира?  huhhuh.gif
Активен
animal
Ентусиаст
**
Публикации: 131



« Отговор #187 -: октомври 02, 2011, 17:52:24 »

Здрасти, при мен е същият проблем с билетите и старите имена. Казаха ми да си извадя удостоверение за идентичност, но не са споменали за превод и легализация?! Надявам се, че не трябва да се прави и това... Ако си подадеш сега заявления за нови документи няма да можеш да пътуваш със старите! И аз исках да направя същото, но...ме изненадаха... и трябваше по спешност да си вадя паспорт (бях си подала заявление само за личната карта).
Успех!
Активен
Evalina
Сватбар
***
Публикации: 203



« Отговор #188 -: октомври 02, 2011, 18:06:26 »

animal, на теб това в РУ на МВР ли ти го казаха? Аз дори не знам коя институция да питам. В посолството е голям късмет, ако някой благоволи да ти вдигне телефона, а пък и не съм убедена, че трябва точно към тях да се обърна.
А превод и легализацията на това удостоверение за идентичност мисля, че би трябвало да е необходимо при летенето на обратно. Едва ли на чуждото летище ще успеят да разчетат кирилицата. И въобще едва ли ще разберат какъв документ им се представя...
Вече се чудя дали да не си платя глобата и да подам заявленията след нова година.
Активен
animal
Ентусиаст
**
Публикации: 131



« Отговор #189 -: октомври 02, 2011, 18:16:00 »

Да, това ми го казаха в МВР, като си подавах заявлението за лична карта. Бих те посъветвала да изчакаш, въпреки, че имаш достатъчно време да си оправиш документите. При мен всичко трябваше да стане за дни и ми излезе много скъпо... и ме хвана яд, че не съм изчакала.
Дано не се налага превод и легализация, че нямам време sad
Активен
Рени
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1994


Аз дочаках своето малко чудо*2!


Моят сватбен албум

« Отговор #190 -: октомври 02, 2011, 18:21:48 »

Evalina, на следващия ден след сключването на брак в системата вече излизаш с новата фамилия и това може да е проблем. Аз когато сключвах брак не си смених картата веднага, защоо наближаваха избори и си мислех, че в списъците ще съм със старата фамилия, обаче се оказа че е сменена и понеже беше неделя председателя на избирателната комисия се съгласи да представя само Акта си за граждански брак и нямаше проблеми, но ти добре си провери нещата с летищата и резервациите да не се окаже, че ще си останеш на летището и ще си пропуснеш медения месец. По-добре плати 20 лв. за превод и легализация на документа за идентичност на имената отколкото да плащаш глоби и да се чудиш какво да правиш в последния момент.
Активен
posum
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 725



Моят сватбен албум

« Отговор #191 -: октомври 02, 2011, 20:47:28 »

Evalina, на следващия ден след сключването на брак в системата вече излизаш с новата фамилия и това може да е проблем.
Не е точно така... Зависи си от служителките в ГРАО-то. Случвало се е и с дни да не променят информацията. Именно за това се изисква УПА при смяна на фамилия, за да се актуализира информацията.
Сключих брак на 25 в Марково, а живея в друга община, промениха ми фамилията на 29, след като на 28 си изкарах УПА.
Евалина, подай си документите в едномесечния срок и си вземи новата ЛК след като се върнеш в БГ.
Активен
Evalina
Сватбар
***
Публикации: 203



« Отговор #192 -: октомври 02, 2011, 21:44:39 »

posum, така и смятах да направя, но нали са казали на animal, че не може да пътува със старите си документи, когато вече е подадено заявление за нови... Ще ходя утре до РУ на МВР дано там се намери някой да ми обясни как да постъпя, макар че силно се съмнявам...
А да ви питам още нещо. Как стои въпросът с недвижимото имущество? Трябва ли да ходя в имотния регистър, за да ми променят и там фамилията?
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #193 -: октомври 02, 2011, 22:39:01 »

Evalina, не е нужно да променяш всички документи със стара дата. От общината ти издават едно удостоверение за идентичност, с което ще доказваш че Мария Иванова и Мария Димитрова (примерно) са е дно и също лице good
Активен
Evalina
Сватбар
***
Публикации: 203



« Отговор #194 -: октомври 03, 2011, 16:10:55 »

Такаа, върнах се от районното управление, ще докладвам какво разбрах - наистина вече в регистрите съм с новата фамилия и не мога да пътувам зад граница, докато не си изкарам новите документи. Дори през периода, през които си чакам новата лична карта не мога да пътувам в Европа със старата такава. Задграничния паспорт ми го унищожиха на място.
Lionelsa, благодаря ти за тази информация. Доколкото разбирам, ако един ден реша да продавам недвижимото имущество, ще трябва да си изкарам едно такова удостоверение за идентичност за пред нотариуса, а до тогава няма да е проблем да си стои в имотния регистър на старото ми име.
Смятам по същия начин да постъпя и с МПС-то. Няма да променям големия и малкия талон, а ще си изкарам такова удостоверение един ден, когато се наложи да се продава.
Още веднъж благодаря на всички ви за коментарите и съветите, много ми помогнахте да се ориентирам в джунглата от удостоверения, декларации и документи.  give_rose
Активен
Страници: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 32   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines