Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 29, 2024, 01:54:12

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име? - III-та част  (Прочетена 159848 пъти)
 
rady17
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 377



« Отговор #270 -: април 11, 2012, 13:23:51 »

Хм...е сега ме хвана на тясно.... blush Даже и той самия не знае точно, а като съм питала баща му ме обърка и още нямам точен отг.  funnytooth Но иначе са си българи от поне 3 поколения... pardon
Активен
veseto_87
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2189



Моят сватбен албум

« Отговор #271 -: април 11, 2012, 13:30:46 »

smile Интересно ми е, защото чувам за първи пъттакова име. Явно си го носят много отдавна, щом нямат спомени откъде идва.
И аз ще взема името на моето момче. Искам на вратата да имаме табелка "Семейство .....".
Активен
lunno momiche
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1602


"Има само едно щастие в живота: да обичаш и да бъд


Моят сватбен албум

« Отговор #272 -: април 11, 2012, 13:33:21 »

РАГИН  good
Активен
punk_girl123
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2204



Моят сватбен албум

« Отговор #273 -: април 11, 2012, 13:42:49 »

Какво толкова сте се запалили по табелките на вратата...аз не мисля, че трябва да сме с еднакви фамилии за да сложим семейство...... на вратата. Така или иначе сме семейство...какво значение има дали сме с еднакви фамилии
Активен
veseto_87
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2189



Моят сватбен албум

« Отговор #274 -: април 11, 2012, 13:45:00 »

Добре де, ако сте с различни фамилии как ще сложиш табела "Семейство Петрови" (примерно), ако ти не си Петрова, а Георгиева, да речем?
Активен
yl
Професор
****
Публикации: 319



Моят сватбен албум

« Отговор #275 -: април 11, 2012, 14:16:36 »

Въобще не съм се и замисляла да си остана с моето име! Щом съм приела да се омъжа за него, а не да си живеем без подпис, значи съм го приела със всичките му + и -. Как така в добро и зло заедно, ама не точно заедно щото аз съм си Птрова, пък той Иванов (примерно). Както се щегувам с милото, сега аз ще съм с тиренце, а после и детето ще е с две първи имена и тиренца Ана-Мария Георгиева Петрова-Иванова, ама после и тя да си сложи тире и за нейния мъж  tease
Лично мнение и не го натрапвам на никой!
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #276 -: април 11, 2012, 14:20:53 »

ylith   детето взима фамилията на бащата, няма тире в неговата фамилия.

И не мога да разбера, лично мнение казва всеки, ама аз трябва да се чувствам виновна, защото няма да имам табелка на вратата с еднаква фамилия?Или, че си запазвам бащиното име?Или за малкото повече независимост която имам?Лично мнение казват всички, ама така натъртено.Е не мога да се чувствам виновна, заради горните неща.Независимо от името ние сме заедно и се обичаме, те тва е истината.
Активен
anna_karenina
Сватбар
***
Публикации: 268


« Отговор #277 -: април 11, 2012, 14:36:02 »

Аз ще взема фамилията на бъдещия ми съпруг, обаче имам избор м/у Радослава  Рагин или Рагина Как според вас е по добре. На мен май ми стои по добре Рагин..... и аз вече не знам   pardon huhhuh.gif

На мен ми звучи по-добре с а накрая- Радослава Рагина. Все пак в българския език женските фамилии завършват на "а". Иначе ще се започне едно питане всеки път, като си казваш фамилията...Да остане непроменена е американска традиция и звучи смешно с нашите имена0 Джесика Иванов примерно. Аз бих сложила "А"-то.

Ние скоро ще попълваме декларациите и си представям как ще се чувствам, като отбележа: "Искам да приема фамилия...". На мъжа ми фамилията е нестандартна и рядко срещана, а моята е класическа. На много хора моята им звучи по-добре, но аз се кефя на неговата и на учуднеите погледи, когато ме карат да повтарям smile А годеникът ми не може да казва "р" и винаги му я бъркат с "г" в средата lol)
Активен
Andreina
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 166



« Отговор #278 -: април 11, 2012, 14:36:13 »

Подкрепям Магито. Една табелка не прави семейството. Има толкова много двойки с еднакви имена, които нямат нищо общо по между си и хора с различни, които не се обичат по-малко, защото са подходили практично, а не романтично. Ние даже няма да имаме табелка. Нали има номер на вратата:)
« Последна редакция: април 11, 2012, 14:42:28 от Andreina » Активен
yl
Професор
****
Публикации: 319



Моят сватбен албум

« Отговор #279 -: април 11, 2012, 14:39:21 »

Значи аз ще го раждам, ама няма да сме с една фамилия?! Ами няма да стане тая  blum

Никой не те кара да се чувстваш виновна - ти си имаш своите причини, ние-нашите. На мен би ми било странно, ако майка ми беше с друго име, а не като нас, но това си е пак според мен само. Пък ако съм искала незевисимост, защо ставам зависима от него - с един адрес, една банкова сметка... нищо лично - размишлявам си "на глас".                                                                                                                 А за обичането - дано винаги си се обичате все така! Те хората и без подпис си се обичат, та една фамилия ли ще ви "спре"  smile                                                                                                                                                                               
Активен
veseto_87
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2189



Моят сватбен албум

« Отговор #280 -: април 11, 2012, 14:45:44 »

ylith   детето взима фамилията на бащата, няма тире в неговата фамилия.

И не мога да разбера, лично мнение казва всеки, ама аз трябва да се чувствам виновна, защото няма да имам табелка на вратата с еднаква фамилия?Или, че си запазвам бащиното име?Или за малкото повече независимост която имам?Лично мнение казват всички, ама така натъртено.Е не мога да се чувствам виновна, заради горните неща.Независимо от името ние сме заедно и се обичаме, те тва е истината.
Ама кой казва, че трябва да се чувстваш виновна? Пък и каква независимост точно носи името? От това ли зависи колко е независим човек? Все ми се струва, че малко се преиграва по този въпрос с независимостта и еманципацията. Точно затова е лично мнение! Какво значи натъртено? Защото е различно от твоето ли?
Подкрепям Магито. Една табелка не прави семейството. Има толкова много двойки с еднакви имена, които нямат нищо общо по между си и хора с различни, които не се обичат по-малко, защото са подходили практично, а не романтично. Ние даже няма да имаме табелка. Нали има номер на вратата:)
И кой е казал, че табелката прави семейството? Казах, че искам табелка на която да го пише. Ако сме с различни фамилии някак не ми се вижда как ще стане.
Активен
Andreina
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 166



« Отговор #281 -: април 11, 2012, 14:48:11 »

Тук съм малко  Offtopic, но е интересно:) Ние със сестра ми сме с различна фамилия от родителите ни. Това е, защото и двамата не си харесват тяхната, понеже звучала безлично. По тази причина сме записани с името на дядо ни. Самите ни родители не са имали никакъв избор за тяхната си фамилия, защото и двамата са си родени с една и съща и "смяна" не е била възможна:) И пак сме си доста сплотено семейство, издържало проверката на времето, нищо че родители и деца носят различни имена.
Активен
veseto_87
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2189



Моят сватбен албум

« Отговор #282 -: април 11, 2012, 14:52:06 »

Ние със сестра ми сме по същия начин - не на фамилията, а на дядото. И понеже съм живяла в такова семейство - татко с една фамилия, мама с тире, а ние със сестра ми с друга, затова искам да сме семейство с една фамилия. И не виждам нищо лошо в това.
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #283 -: април 11, 2012, 14:53:50 »

Може да не съм права, нос поред мен се натъртва, че ще сме с една фамилия, едно семейство и т.н. Както и да е.Ако ще гледаме традициите в БГ преди години те са били фамилията на детето да е името на дядото.

А на мен ми е много гот.Аз съм с две фамилии и в една сфера казвам едната, в друга другата smile И никой не разбира, че става на въпрос за един и същ човек. smile
Активен
Деница Звездица
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Публикации: 863


Dum spiro, spero!


« Отговор #284 -: април 11, 2012, 14:55:04 »

Има майки, дето се женят втори път и си сменят фамилията. Тогава странно ли ни е вече и спираме ли да ги чувстваме като свой родител?  blum

Ние с годеника ми нямаме табелка на вратата и, честно казано, макар и да звучи много приятна идеята за общото име на вратата, всъщност това не е общото име, а името на съпруга, пък било то и с думата семейство преди него. Ако живеете на място, където е живял само той преди, хората виждайки табелката по-скоро си казват:"Я, този пък се е оженил", вместо очакваното от нас, булките:"Ааах, това е домът на семейство еди-кои си!" Така и така в държавата ни вече е само въпрос на риск да си напише човек името на вратата, така че тоя критерий ми се вижда малко такъв... хм, наивен и недостатъчен като аргумент, бил той и романтичен.  tease

 Offtopic Мненията на някои от вас са доста натъртени по много теми днес, справка - темата за ергенското и моминското парти. Доста възмущения има, възклицания, изрази на недоумяване, "ох", "ах", "ама как може", "ненормална работа" и т.н. Те пък на мен малко пресилени ми звучат. Дайте да не се дърлим сега, отстрани така звучат, честно.  Girl_hide

« Последна редакция: април 11, 2012, 14:59:39 от Деничка Звездичка » Активен
Страници: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines