Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

октомври 22, 2024, 17:09:28

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име? - III-та част  (Прочетена 167405 пъти)
 
sunset
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 821



Моят сватбен албум

« Отговор #165 -: юли 28, 2011, 13:16:02 »

Аз ще взема фамилията на бъдещия си съпруг.
Активен
uliaulia
Сватбар
***
Публикации: 298



« Отговор #166 -: юли 29, 2011, 19:11:59 »

Преди време бях твърдо решена да не си сменям фамилята, сега обаче като очакваме дете ми се иска всички да сме с една фамилия  smile и остава варианта с тире. Не знам винаги ми е било странно с тире  nea
Казвате много разправии има около смяната на фамилята, какви точно? Навсякъде ли по документи трябва да пиша и двете фамилии? Всички документи ли трябва да сменям,  За работата как ще процедирам като там съм си със старата фамилия, да не вземат да ми забавят майчинството? Има ли вариант сега, ако сключа брак да си оставя и след време да добавя новата с тире?

Сега пак обсъдихме и моя любим казва да не я сменям, защото това ще ми създаде много грижи, ама на мен пак ми е малко криво, че само аз ще съм с различна фамилия. Поне няма кой да ми търси сметка, защото аз баща му не го познавам, както никой от неговия род.
« Последна редакция: юли 29, 2011, 20:30:31 от uliaulia » Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #167 -: юли 30, 2011, 10:35:40 »

  uliaulia, писала съм и преди по тази тема, но пак ще кажа - има възможност да добавиш новата фамилия БЕЗ тире. Само че повечето хора не са свикнали с това и като видят написани двете имена, които съставят фамилията, остават с впечатление за нещо странно. Редовно пишат тирето, защото го смятат за изпуснато.
  Пишеш двете фамилии на всички ОФИЦИАЛНИ документи. Иначе няма как да се докаже, че става дума за същото лице - по лична карта все пак ще си с две имена във фамилията.
  Можеш да си смениш фамилията по-късно след сключването на брак по съдебен път. Води се малко сложна процедура, ала се съмнявам съда да откаже да удовлетвори молбата ти.
   Разправии има, докато хората около теб свикнат с новата фамилия  smile Преди всичко - банките, различните социални институции. Навсякъде, където фигурираш със старото си име, ще трябва да бъде променено по съответния ред за всяка институция. Известно време ще пообикаляш да сменяш документи и ще се поядосваш, но година по-късно всичко ще си дойде на мястото  smile За себе си мога да кажа, че след всички ядове около промяната на фамилията ми, остана само забавното чувство при вида на хората, които не са срещали някой с четири имена без тире сред тях в България  smile
   
« Последна редакция: юли 30, 2011, 10:38:23 от michelle » Активен
posum
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 725



Моят сватбен албум

« Отговор #168 -: август 03, 2011, 20:47:14 »

За себе си мога да кажа, че след всички ядове около промяната на фамилията ми, остана само забавното чувство при вида на хората, които не са срещали някой с четири имена без тире сред тях в България  smile    
Аз днес срещнах 1 с 6, да, ШЕСТ имена. Сигурна съм, че не ги помни всичките.
Аз си смених ЛК, дебитните карти, вчера подадох за шоф. книжка.
Активен
Medeia
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 95



« Отговор #169 -: август 10, 2011, 22:13:55 »

Здравейте на всички
И при мен седи дилемата с имната. Годеникът ми дава пълна свобода сама да реша. Но при мен случаят е особен. Аз съм от смесен брак, а баща ми произлиза от стар, голям и силен род. Тримата с майка ми сме единствените носители на тази фамилия в България. Съответно тя ми е отваряла много врати и всички хора ме помнят заради нея. А професията ми изисква да помнят името ми.
И от тук идва дилемата - дали да запазя изцяло името си, или да добавя неговата фамилия. Вариантът да взема неговата и да махна моята обезателно отпада.
Имам обаче още една драма. Много държа, ако имаме един ден син, той да носи моята фамилия, за да продължи рода на баща ми. И така излиза, че всички ще сме с различни имена и става много объркано.
Моля, някой да каже дали може детето да вземе фамилията на майката. А ако аз съм с 2 фамилии (с тирета), детето и то ли ги взима и двете.
Някой с подобна драма нека сподели опита си...ще съм много благодарна smile
Активен
sunset
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 821



Моят сватбен албум

« Отговор #170 -: август 11, 2011, 08:59:47 »

Здравейте на всички
И при мен седи дилемата с имната. Годеникът ми дава пълна свобода сама да реша. Но при мен случаят е особен. Аз съм от смесен брак, а баща ми произлиза от стар, голям и силен род. Тримата с майка ми сме единствените носители на тази фамилия в България. Съответно тя ми е отваряла много врати и всички хора ме помнят заради нея. А професията ми изисква да помнят името ми.
И от тук идва дилемата - дали да запазя изцяло името си, или да добавя неговата фамилия. Вариантът да взема неговата и да махна моята обезателно отпада.
Имам обаче още една драма. Много държа, ако имаме един ден син, той да носи моята фамилия, за да продължи рода на баща ми. И така излиза, че всички ще сме с различни имена и става много объркано.
Моля, някой да каже дали може детето да вземе фамилията на майката. А ако аз съм с 2 фамилии (с тирета), детето и то ли ги взима и двете.
Някой с подобна драма нека сподели опита си...ще съм много благодарна smile

Medeia, здравей. Според чл.14, ал.1 от Закона за гражданската регистрация "фамилното име на всяко лице е фамилното или бащиното име на бащата с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен ако семейните, етническите или религиозните традиции на родителите налагат друго."
Ако годеникът ти е съгласен, нека вземе твоето фамилно име след брака и така няма да има проблем. Случва се рядко и за някои мъже е обидно, но ако и двамата държите на твоята фамилия, това е удачен вариант.
Активен
Medeia
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 95



« Отговор #171 -: август 11, 2011, 09:49:50 »

Много благодаря за информацията, макар и хич да не ми харесва sad Той няма нищо против аз да запазя името си, но не иска да вземе моето. А пък аз искам децата да са с моя род. Не искам да прозвучи лошо, но фамилията на годеникът ми е сигурно най-често срещаната в България. А с моята тук сме 3-ма (аз, баща ми и майка ми). Пък и при мен вече говорим за един единствен род в световен мащаб, който има вековна история и т.н. Искам да предам това на децата си  cray Аз нямам брат, който един вид да продължи рода. Ще трябва явно с някой адвокат да говоря дали няма вратичка в закона.
Активен
pink_panther
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 350



Моят сватбен албум

« Отговор #172 -: август 11, 2011, 14:35:44 »

Ах, това звучи толкова романтично, само като го обясняваш..... това с рода имам предвид! Ако твоят годеник е съгласен, няма нищо лошо детето да е с твоята фамилия. На моя годеник например, баба му и дядо му са с различна фамилия, някаква традиция, така че е напълно възможно.

П.С. Фамилията ти да не е Левски ! blum Wink (най-якотото фамилно име, за което се сетих, въпреки че не е точно фамилно, де)
Активен
Leyla
Любопитен
*
Публикации: 39


« Отговор #173 -: август 21, 2011, 19:50:22 »

Здравейте! И при мен стои на дневен ред тази дилема - дали да си сменя фамилията или да запазя моминското си име. Годеникът ми каза аз да реша. Единственото, което го интересува е да бъдем заедно и щастливи. Не е показал признаци, че ще се чувства неуважаван от мен ако не взема фамилията му. Моето мнение е същото. Аз го обичам и уважавам с и без фамилията му и не мисля, че тя ще ни направи семейство или едно цяло. Живеем заедно от 5 години и сме свикнали с различните ни фамилии. Опитвам се да подходя прагматично, за това ме интересува какви са + и - за двете ситуации и кое ще ми донесе по-малко разправии и неприятности.
Имам дипломи за висше образование, кола и шофьорска книжка, взаимоотношения с няколко банки, имоти и "някакво име" в професионален аспект. Дори да си променя фамилията, не мислям, че ще е проблем с "името" в службата , защото бащиното ми име е същото като фамилията и преспокойно мога да използвам него. Ако някой ден започна да се изявявам и в професионален план с инж.Х, тогава пак мога да си използвам бащиното име и да си покажа нужното уважение към човека, който ме е отгледал и е дал всичко, за да се образовам.
Интересува ме една такава промяна какви неприятности би ми донесла в различните институции, банки, както и за дипломите ми и други документи, включително и документите на колата? Само лична карта и шофьорска книжка ли трябва да сменя и да си взема бележка за удостоверяване на съответсвие на имената за другите документи? Тоест единственото, което ще е нужно е понякога да се удостоверявам, че съм аз чрез тази бележка или ще трябва да променям абсолютно всичко?
Ако не си сменя фамилията за в бъдеще като (дано) имаме деца единственото, което ще трябва да нося е акт за раждане, за да доказвам, че аз съм майката, така ли?
То май излиза, че и в двата случай ще трябва да си нося бележка и да доказвам нещо Bravo
Активен
sunset
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 821



Моят сватбен албум

« Отговор #174 -: август 22, 2011, 08:35:16 »

Leyla, при смяна на фамилията трябва да си смениш: личната карта, свидетелството за управление на МПС и международния паспорт. Необходимо е да уведомиш обслужващата банка, като представиш лична карта и копие от акта за граждански брак.

В дипломата не могат да се правят промени на имената. Ще трябва да си извадиш удостоверение за идентичност на имената от общината по постоянния ти адрес.
« Последна редакция: август 22, 2011, 08:44:14 от sunset » Активен
Leyla
Любопитен
*
Публикации: 39


« Отговор #175 -: август 22, 2011, 19:43:10 »

Благодаря, sunset! Предполагам, че ще е нужна и промяна на банковите ми карти, нали?
А ако не си променя фамилията, какви негативи бих могла да срещна за в бъдещен по отношение на бъдещите ми деца? Единственото неудобство, носенето на акт за раждане ли ще е?
Активен
sunset
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 821



Моят сватбен албум

« Отговор #176 -: август 23, 2011, 09:33:24 »

Благодаря, sunset! Предполагам, че ще е нужна и промяна на банковите ми карти, нали?
А ако не си променя фамилията, какви негативи бих могла да срещна за в бъдещен по отношение на бъдещите ми деца? Единственото неудобство, носенето на акт за раждане ли ще е?

Leyla, в банкта, въз основа на написана от теб молба, вкарват промените в базата данни и ти издават нов документ.
По отношение на бъдещите ти деца не мисля, че ще има усложнения, произтичащи от различните фамилии.
« Последна редакция: август 23, 2011, 09:38:32 от sunset » Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #177 -: август 23, 2011, 17:44:23 »

А ако не си променя фамилията, какви негативи бих могла да срещна за в бъдещен по отношение на бъдещите ми деца? Единственото неудобство, носенето на акт за раждане ли ще е?

Единствено, ако излкизаш в чужбина. Но така или иначе в този случай трябва акт за раждане.

Аз също не съм си сменяла фамилията и в сравнение с мой приятелки, които са - виждам само позитиви от това ми решение good
« Последна редакция: август 23, 2011, 17:46:03 от Lionelsa » Активен
uliaulia
Сватбар
***
Публикации: 298



« Отговор #178 -: август 23, 2011, 18:03:06 »

Реших в крайна сметка да си сменя името- тоест да добавя фамилията на мъжа ми. За 2-3 дни ще съм готова. Само за адресната регистрация не ми е ясно, трябва аз и бащата да сме с еднакви настоящи адреси или и постоянни, за да се водим всички на един адрес?
Активен
sunset
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 821



Моят сватбен албум

« Отговор #179 -: август 24, 2011, 08:37:30 »

Leyla, поствам ти извадка от Закона за гражданската регистрация:

Чл. 90. (В сила от 1.01.2000 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 39 от 2011 г., в сила от 20.05.2011 г.) Всяко лице, подлежащо на гражданска регистрация по този закон, е задължено да заяви писмено своя постоянен и настоящ адрес, който трябва да съответства на адрес по чл. 89, ал. 5.

(2) Постоянният и настоящият адрес на новороденото дете съвпадат със съответните адреси на родителите му. Когато родителите имат различни постоянни адреси, те избират един от тях за детето си. Когато родителите имат различни настоящи адреси, настоящият адрес на майката е настоящ адрес и за детето.

Чл. 98. (В сила от 1.01.2000 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г., в сила от 20.05.2011 г.) Заявлението за промяна на постоянен адрес се подава в общината или кметството, където лицето избира да бъде вписано в регистъра за населението.

(2) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 96 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г., в сила от 20.05.2011 г.) Когато се променя постоянният адрес, изменението се съобщава чрез Национална база данни "Население" на общината по предходен постоянен адрес, на общината, в която е настоящият адрес, и на Министерството на вътрешните работи.

Чл. 99. (В сила от 1.01.2000 г.) (1) Всяко лице е длъжно в срок 30 дни да заяви промяната на настоящия си адрес.

(2) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Адресната карта за промяна на настоящ адрес се подава в общината или кметството, където лицето пребивава, и в 5-дневен срок се изпраща за актуализация на Национална база данни "Население".

Ако решиш, можеш да останеш с досегашния си постоянен адрес и да смениш само настоящия. Обърни внимание на чл.90, ал.2 ЗГР. Със съпруга ти е добре да имате еднакви настоящи адреси, защото детето ще се води на твоя адрес, тъй като ти си майката.

« Последна редакция: август 24, 2011, 10:42:55 от sunset » Активен
Страници: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines