Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

октомври 22, 2024, 08:43:04

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 3 [4] 5 6 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име? - III-та част  (Прочетена 167196 пъти)
 
VeselaStefan
Новак
*
Публикации: 18


Семейство Мишоци:P


« Отговор #45 -: октомври 24, 2010, 19:45:26 »

При нас ситуацията е следната: той по фамилия е Младенов, аз също съм Младенов ( без а-то накрая защото съм наполовина чужденка, майка ми си го е измислила така, абе много е сложно, но по документи съм без а-то). И в такъв случай тази буква разлика накрая какво означава: трябва да приема неговата или да запазя моята? Идеята ми е да съм си Младенова и да не ме гледат странно хората tease
Как пък се намерихме така двамата с еднакви фамилии..съдба blum
Активен
bibilqna
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 200



« Отговор #46 -: ноември 08, 2010, 12:30:25 »

Здравейте, момичета! Аз поради смяната на документи в чужбина, решихме да не си сменям фамилията ... да си я сменя след време, примерно като завърша университета (в Англия). Някой да е запознат как мога да си сменя фамилията, т.е. да приема фамилията на мъжа ми, примерно след година. Трябва ли да ходя в обредния дом или пък в съда? Нямам си идея за процедурите  nea и се притеснявам.
Активен
♥ Тiama ♥
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 638


"Do you think that our love can create miracles?"


« Отговор #47 -: ноември 08, 2010, 13:23:53 »

Промяната на име след като вече сте сключили брак може да стане само по съдебен ред  good
Активен
bibilqna
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 200



« Отговор #48 -: ноември 08, 2010, 14:32:33 »

ох че весело, сега ме е яд  angry , че не се позаинтересувах преди това. Много благодаря Тиама, за отговора  give_rose
А какво точно се прави, подава се молба ли? Някакви идеи колко ще струва и колко време ще отнеме? След това, на ново ли изкарват брачно свидетелство или аз трябва да ходя до ритуалната зала или общината да си изкарам ново?  girl_impossible
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #49 -: ноември 08, 2010, 14:56:45 »

Доколкото знам става много трудно това със смяната по съдебен ред. Трябва да изчакаш определен период от време и после да докажеш пред съда, че хората те познават с новата фамилия (трябват ти и свидетели) и така имаш шанс да спечелиш, но пак не е сигурно.

VeselaStefan, тъй като реално има различие от една буква, по-логично е според мен да отбележиш "приема" фамилията на съпруга и да я наппишеш така, както би искала да се изписва.
« Последна редакция: ноември 08, 2010, 14:58:45 от lionelsa » Активен
♥ Тiama ♥
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 638


"Do you think that our love can create miracles?"


« Отговор #50 -: ноември 08, 2010, 15:12:55 »

Не твърдя, че ще съм абсолютно изчерпателна в отговора си, но според мен процедурата е следната:
Завежда се гражданско дело по чл. 19 от Закона за гражданската регистрация, като в молбата изрично посочваш, че иска промяна на фамилното име в акта за граждански брак! Тъй като в тази разпоредба изрично са посочени основанията, при които се допуска смяна на името, трябва да попаднеш в следната хипотеза - "...в случаите, когато важни обстоятелства налагат това.", т.е. в молбата си трябва да докажеш, че към момента на сключването на граждански брак важни причини са налагали да запазиш името си, а сега са налице обстоятелства, които налагат да сте с една фамилия. Държавната такса е 15 лв., а хонорарът на адвокат не би трябвало да е много висок според мен. Не във всички случаи обаче се постановява решение за смяна и наистина трябва да се докаже, че има важна причина за смяната.
Активен
bibilqna
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 200



« Отговор #51 -: ноември 10, 2010, 23:33:04 »

Тиама много много благодаря за информацията, изключително полезна ми е. Само не знам, кой дявол ме накара да не я сменям, вярно, че заради университета и заема и т.н и т.н., ама сега пак разправии. Къде се забърках и аз не знам. И въпреки това се надявам да се оправим lol)
Активен
_Ava_
Ентусиаст
**
Публикации: 149



Моят сватбен албум

« Отговор #52 -: ноември 11, 2010, 11:15:47 »

При нас ситуацията е следната: той по фамилия е Младенов, аз също съм Младенов ( без а-то накрая защото съм наполовина чужденка, майка ми си го е измислила така, абе много е сложно, но по документи съм без а-то). И в такъв случай тази буква разлика накрая какво означава: трябва да приема неговата или да запазя моята? Идеята ми е да съм си Младенова и да не ме гледат странно хората tease
Как пък се намерихме така двамата с еднакви фамилии..съдба blum

VeselaStefan, твоят казус е противоположният на моя. Но както гласи една мъдрост "Чуждото повече се харесва на нас, нашето - на другите". Ако си харесваш фамилията (пък и със сигурност си си свикнала с нея), не е нужно да я сменяш само заради хорското мнение. А както ти сама казваш това си е съдба  girl_wink
Аз пък много не се кефя на окончанието -ва и ми се изка да приема оригиналната фамилия на бъдещия ми съпруг, т.е. фамилията ми да завършва на -в, както Катрин Деньов например.
Тепърва започвам да проучвам въпроса, но искрено се надявам да няма законови спънки, защото много съм се надъхала. Дали някой от преглеждащите темата няма актуална информация как стоят нещата?
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #53 -: ноември 11, 2010, 11:19:25 »

Моя позната се записа точно така, без а-то на фамилията. Питаха я само в чужбина ли ще живее и тя отговорила положително  pardon Нищо друго не са и изисквали. Нищо не пише по въпроса в закона.
Активен
_Ava_
Ентусиаст
**
Публикации: 149



Моят сватбен албум

« Отговор #54 -: ноември 11, 2010, 11:31:20 »

Моя позната се записа точно така, без а-то на фамилията. Питаха я само в чужбина ли ще живее и тя отговорила положително  pardon Нищо друго не са и изисквали. Нищо не пише по въпроса в закона.
Юхууууу! thank you lionelsa, Благодаря ти от сърце! 
Значи и аз така ще казвам, пък и не е изключено да ми е необходимо интернационално звучене на фамилното име.
Активен
VeselaStefan
Новак
*
Публикации: 18


Семейство Мишоци:P


« Отговор #55 -: ноември 11, 2010, 17:33:02 »

Всъщност аз много исках да си сменя фамилията, ама какво да го правя моето мишкоче, като е със същата tease. Та сега поне а-то ще си добавя blush Иначе аз се представям по принцип като Младенова, така че никой няма да ми повярва, че съм омъжена laugh
Активен
Mariaid
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 883



« Отговор #56 -: ноември 14, 2010, 18:43:21 »

И аз ще сменя моята!  good
Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #57 -: декември 29, 2010, 15:55:41 »

И аз ще сменя моята.В момента съм Кърбанова,а след сватбата ще съана Чакърова smile
Активен
posum
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 725



Моят сватбен албум

« Отговор #58 -: декември 29, 2010, 22:19:03 »

Аз ще я сменя, макар да не изгарям от желание. cray
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #59 -: декември 30, 2010, 19:16:02 »

posum, щом не искаш, недей да го правиш. Това е твое решение. В крайна сметка трябва да се чувстваш добре pardon
Активен
Страници: 1 2 3 [4] 5 6 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines