Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 19, 2024, 22:01:37

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 29 30 [31]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име? - III-та част  (Прочетена 158034 пъти)
 
bulka2014
Ентусиаст
**
Публикации: 93


« Отговор #450 -: август 16, 2013, 14:17:34 »

Лили - много ни е стара фамилията, с големи традиции в рода. Не, че мога да я дам на децата си и честно да ти кажа не го разбирам, просто му е мило. Но няма смисъл в желанието му.
Активен
Allicia
Сватбар
***
Публикации: 211



« Отговор #451 -: август 16, 2013, 14:21:21 »

Баща ти? Обикновено точно по-възрастните се сърдят, ако решиш да НЕ си смениш фамилията. Това е много странно и за първи път чувам.
Аз винаги съм мислила, че няма да си я сменя или поне ще съм с тире, ама на.... смених я. Реших, че в крайна сметка това е само име, а като видях физиономията на мъжа ми като му казах, че ще я сменя..... смес от гордост, благодарност, любов и напереност  danceg
Не съжалявам, и все още свиквам с новото име smile

И аз никога няма да забравя физиономията на моето мило, като му казах, че ще взема фамилията му, докато попълвах документите. Беше много щастлив, защото в началото много се дърпах и исках тире. А и както казваш, това е просто име...
Активен
mariola85
Гост
« Отговор #452 -: август 16, 2013, 14:29:12 »

Лили - много ни е стара фамилията, с големи традиции в рода. Не, че мога да я дам на децата си и честно да ти кажа не го разбирам, просто му е мило. Но няма смисъл в желанието му.

То и моята беше звучна и много стара, даже външния ми вид я описва ( превежда се черни вежди) и сме единственото семейство с такава фамилия в моя град, но моя баща беше пръв който се зарадва че ще взема на мъжа ми, и неговата хубава и със значение но не е като нашата smile ако имаш брат има кой да я продължи smile мен ми е мъчно за старата но пък ми е некакво кеф да ме питат как се казвам защото си казвам различно име  crazy pardon
Активен
Lillly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 599



Моят сватбен албум

« Отговор #453 -: август 16, 2013, 14:57:05 »

Лили - много ни е стара фамилията, с големи традиции в рода. Не, че мога да я дам на децата си и честно да ти кажа не го разбирам, просто му е мило. Но няма смисъл в желанието му.
Е, ако има история и особено ако няма кой да наследи фамилията е нормално да му стане жално, но дори и ти да я запазиш, децата обикновено вземат името на баща си, така че и в това няма много смисъл.
За да не се сърди никой според мен трябва и двамата да си сменим имената с някое трето, което и на двамата ни харесва, така би било справедливо, хахах  blum
Този номер не мина  funnytooth
Активен
bulka2014
Ентусиаст
**
Публикации: 93


« Отговор #454 -: август 16, 2013, 16:15:43 »

Хахахахаха, добра идея!
Тогава ще се намери нещо друго, за което да се хванат.
Активен
SummerMoon
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 265


Много,много влюбена :)


« Отговор #455 -: януари 02, 2014, 10:05:38 »

С най-голямо удоволствие ще си я сменя Wink
Активен
blackisback
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1067



Моят сватбен албум

« Отговор #456 -: януари 02, 2014, 10:54:47 »

И аз  smile Харесвам си и моята фамилия, но съм на мнение, че в едно семейство всички трябва да имат еднакво фамилно име smile
Активен
ani_ogbg
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



Моят сватбен албум

« Отговор #457 -: януари 02, 2014, 11:05:42 »

Този момент със смяната на фамилията е много странен.. Аз бях убедена, както винаги съм била, че ще бъда с тире. Просто исках да запазя дотогавашната си фамилия, много исках. Беше част от мен и все още си е де. Та, при попълване на декларациите се писах с тире, чудейки се всъщност дали да приема неговото име и да изненадам мъжа си, но пак се писах с тире. След сватбата заминахме на сватбено пътешествие и той все ме наричаше с неговата фамилия, без да знае какво съм писала в декларацията. С такава любов се обръщаше към мен, че искрено съжалих, че не съм приела името му изцяло.. Върнахме се тук, извадих си документите и той разбра, че съм с тире. Не каза нищо, но спря да се обръща по фамилия smile Мина време и сега не мога да си представя да бъда без моминското си име. Така или иначе в професионален план се обръщат с новата ми фамилия, никой не използва старата, тя просто си седи на личната ми карта, но за мен значи много. Тя е част от мен smile
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #458 -: януари 18, 2014, 04:35:29 »

Защо жената трябва да е дискриминирана? При мен няма кой да продължи моята фамилия,а при него има..

Колко мъка има на този свят..........

Щом някой може да приеме това за дискриминация, по добре да не се жени. В миналото имената са имали особено голямо значение. Определяли са принадлежност. Второто ти име е бащиното, третото е фамилно. При записването на новородено дете, не те питат какво да е второто име, но имаш право да избереш третото - фамирията. Или родово (фамилно) или на дядо ти. Поне преди време беше така, сега може и да има промени. Или казано с прости думи - Иванка Петрова Димитрова си е цяло изречение което се тълкува по следния начин - Иванка, дъщеря на Петър, от рода Димитрови (или внучка на Димитър по старите разбирания). Като се ожениш взимаш фамилията на съпруга си, което двузначно означава, че се отделяш физически от бащиния си дом и физически принадлежиш на дома, който трябва да създаде мъжа ти. Това са родови правила от хиляди години, не е никаква дискриминация. Затова има народности, който карат жените си да раждат до мъжко, ако ще да е и 20тото подред. Това не е случайно, преди 1-2 години правиха генно изследване на генотипа на съвремения Българин и кости от преди 7-8х. години. Откриха, че всеки 5ти българин носи гена на древните. А този ген се предава само от баща на син по права линия и се губи ако не се ожениш за жена от твоя народ. Та те древните явно са имали познания, които даже и съвременните учени нямат. Така, че въпроса с имената не е съвсем случаен и ако решите много сериозно да потъпчете традициите, със сигурност ще си причините неща, които не подозирате smile

Така, че уважаема Нели - и да искаш и да не искаш, Ти не можеш да продължиш рода си по генна линия, независимо какво име ще носиш.Изнася ли ни или не, не можем да се бъркаме в божиите работи. Факта, че ще му се смее целия свят първоначално може и да не го притеснява, но с годините ситуацията ще се променя.
За протокола - и при двата си брака никога не съм поставял условие на съпругите си да приемат моята фамилия. Даже аз съм този, който предлагаше да вземат името с тире, за да си запазят някаква автономия. Но те сами приеха фамилията, даже когато се разделих с първата си жена, на нея самата и беше мъчно, че трябва да се раздели и с фамилията smile
А относно браковете за чужденци - ако държите на БГ произхода си, не си губете а-то накрая. Ако сте решили да го премахнете, няма такава забрана в БГ!
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #459 -: януари 18, 2014, 09:38:51 »

Защо жената трябва да е дискриминирана? При мен няма кой да продължи моята фамилия,а при него има..
Колко мъка има на този свят..........
Така, че уважаема Нели - и да искаш и да не искаш, Ти не можеш да продължиш рода си по генна линия, независимо какво име ще носиш.Изнася ли ни или не, не можем да се бъркаме в божиите работи. Факта, че ще му се смее целия свят първоначално може и да не го притеснява, но с годините ситуацията ще се променя.
Може, може, аз съм оптимист Wink. Съвсем скоро ще е възможно да се клонираме, тогава да видите, какви борби ще падат, на кого да е клонингът. Това, сегашното, просто не е проблем - каква била фамилията, на кого било кръстено детето....
Няма жена, на която да не и е трудно да си смени фамилията, както няма и мъж, който да не се радва, когато съпругата му приеме неговото фамилно име. Въпрос на избор Wink.....
Активен
crazynelly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 720


твоя аз съм..


Моят сватбен албум

« Отговор #460 -: януари 18, 2014, 22:54:19 »

Deliysky - не зачитам мнението ти. Не се обиждай,но не те познавам, а и мисля,че преувеличаваш прекалено много с доводите,които си приложил,за да защитиш мнението си. Описваш го все едно ще стане Апокалипсис сега!  shok shok Направо не мога да разбера колко са старомодни хората.  huhhuh.gif Тази тема явно е прекалено скандална.   mega_chok
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #461 -: януари 19, 2014, 02:16:37 »

Не мисля, че описвам апокалиптична ситуация. По скоро смятам , че постъпката ти не е добре обмислена. Имай впредвид, както посочих по-горе вече имам един развод и ще ти кажа нещо много откровено. Между понятията "почти се е навил" и "съгласен е", отнасящи се до един мъж, разликата е мнооого голяма!!! При първия си брак имах странни виждания относно жените. Много държах да определен тип жена - руса, красива, със сини очи. Много неща преглътнах и много "почти се навих". Но след 10г. се оказа, че съм напълно несъгласен с много от фактите. Дано ме разбираш правилно, не те заяждам, просто изразявам една друга гледна точка.

 :offtopic:На всички потребители (дами и господа) бих дал един много ценен съвет. Придържайте се към простата истина,че брака все пак е една сделка (не говорим за финансовата страна на нещата). Нито една сделка не може да съществува, ако не еднакво изгодна и за двете страни. Ако единият от двамата изпадне в неравностойно положение има само 2 варианта и те рано или късно ще се осъществят. Единият е да се възстанови баланса, другият е да се развали сделката smile
Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #462 -: януари 19, 2014, 17:41:32 »


Няма жена, на която да не и е трудно да си смени фамилията, както няма и мъж, който да не се радва, когато съпругата му приеме неговото фамилно име. Въпрос на избор Wink.....
Много си права, svekarva,
много се изненадах от реакцията на бъдещия ми тогава съпруг, когато му казах, че ще си сменя фамилията, толкова мило му стана и така се зарадва. Определено не мислеше, че е нещо, което му се пада по право със сключването на брака.
Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #463 -: януари 20, 2014, 12:29:43 »

Ще си запазите ли моминското име? - 4-та част
Активен
Страници: 1 ... 29 30 [31]   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines