Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 29, 2024, 08:36:06

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 28 29 [30] 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име? - III-та част  (Прочетена 156709 пъти)
 
Мрявка
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 775



« Отговор #435 -: август 06, 2013, 19:19:14 »

Да в чужбина живея и там смятам да си живея и не искам цял живот да се обяснявам защо аз имам а, а мъжа ми не! Мариола мерси много за отговора, още утре отивам пак да се разпрвям!
Активен
crazynelly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 720


твоя аз съм..


Моят сватбен албум

« Отговор #436 -: август 06, 2013, 20:09:16 »

да възможно е smile в декларациите се изписва и на двамата имената след брака. едва ли обаче ще се намери мъж да го е направил lol
Почти се е навил!  yahoo
Активен
flyin
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 602



Моят сватбен албум

« Отговор #437 -: август 06, 2013, 22:04:57 »

Почти се е навил!  yahoo
Никога не бих причинила това на мъжа си, имайки предвид че сме в България все пак. В страни като Швеция, Норвегия и ред други това не е толкова шокиращо, но все пак нашето общество все още е патриархално и консервативно.

Мряв, относно твоя въпрос - можеш да си смениш името и да си с абсолютно същата фамилия като мъжа си (без -а накрая), просто попълваш декларацията. Моя приятелка, която се омъжи юни месец, направи точно така, те живят в Германия и си направиха сватбата в България.
Активен
crazynelly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 720


твоя аз съм..


Моят сватбен албум

« Отговор #438 -: август 07, 2013, 08:25:33 »

Никога не бих причинила това на мъжа си, имайки предвид че сме в България все пак. В страни като Швеция, Норвегия и ред други това не е толкова шокиращо, но все пак нашето общество все още е патриархално и консервативно.

Мряв, относно твоя въпрос - можеш да си смениш името и да си с абсолютно същата фамилия като мъжа си (без -а накрая), просто попълваш декларацията. Моя приятелка, която се омъжи юни месец, направи точно така, те живят в Германия и си направиха сватбата в България.
Консерватино или не..Мен никога не ме е интересувало какво мисли обществото. И не се съобразявам спрямо общо приятите неща,освен ако на мен не ми харесват. И двамата харесваме моята фамилия повече. Така че щом може не ни е проблем да го направим така. Защо все трябва да е фамилията на мъжа и с какво по-точно трябва да се съобразявам в момента? Каквото искат да си мислят хората! На нас ни е по-добре така и точка!  Mad girl tazran banana
Активен
shantall
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 765



Моят сватбен албум

« Отговор #439 -: август 07, 2013, 08:45:45 »

Мряв, като се попълва декларацията записваш каква фамилия ще носиш след брака, смятам, че ако го напишеш без а не би трябвало да е проблем smile
Активен
Vivi20
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 790



« Отговор #440 -: август 07, 2013, 10:11:44 »

Консерватино или не..Мен никога не ме е интересувало какво мисли обществото. И не се съобразявам спрямо общо приятите неща,освен ако на мен не ми харесват. И двамата харесваме моята фамилия повече. Така че щом може не ни е проблем да го направим така. Защо все трябва да е фамилията на мъжа и с какво по-точно трябва да се съобразявам в момента? Каквото искат да си мислят хората! На нас ни е по-добре така и точка!  Mad girl tazran banana

Препоръчвам ти да успокоиш малко тона. Всеки си има мнения, няма нужда да се обясняваш кой, какво и защо и то по толкова инвазивен начин.

Мряв, можеш да си приемеш каквато искаш фамилия, не виждам как може да е проблем, ами ако мъжа ти се казваше Смит, ти щеше да се казваш Смитова ли?  blum Всичко ще е ок споко.

Ние сме с една фамилия, така че само стои въпроса дали и аз да махна -а то или не. Wink
Активен
crazynelly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 720


твоя аз съм..


Моят сватбен албум

« Отговор #441 -: август 07, 2013, 10:22:53 »

Препоръчвам ти да успокоиш малко тона. Всеки си има мнения, няма нужда да се обясняваш кой, какво и защо и то по толкова инвазивен начин.

Мряв, можеш да си приемеш каквато искаш фамилия, не виждам как може да е проблем, ами ако мъжа ти се казваше Смит, ти щеше да се казваш Смитова ли?  blum Всичко ще е ок споко.

Ние сме с една фамилия, така че само стои въпроса дали и аз да махна -а то или не. Wink
Не се карам! Просто си изразявам мнението дори да си мислиш,че не е със спокоен тон. Не се дразня на мненията на хората,дразня се от общественото мнение. Това е.. Другите подробности са си за мен.
п.с. не се сърдете,аз не се изказвам лошо към вас..
« Последна редакция: август 07, 2013, 10:35:07 от misspanda » Активен
mariola85
Гост
« Отговор #442 -: август 07, 2013, 10:36:23 »

права е какво е казала flyin, то това нещо с фамилията мисля че по цял свят е общо прието жената да взима фамилията. наистина не искам да си мисля как ще реагират всички около вас ако наистина мъжа ти го направи, особено неговото семейство. От моя град има един който преди 30 години е взел фамилията на жената и до ден днешен му се подиграват.

Знам че не ти пука за хорското мнение, на мен примерно много ми пука, и не искам като някой говори за мен да се сеща за някъкви ей такива неща и да ме определя по тях. Представям си като ще говорат за мъжа ти винаги ще казват абе онзи дето взе фамилията на жена си. Може и да не стане така, но най-вероятне ще стане  pardon. Примерно при нас на работа се обръщаме почти към всеки по фамилия и към мен също така се обръщаха и едвам свикват с новата, а представявам си на някой мъж ако е как ще го спукат от майтап crazy
Активен
crazynelly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 720


твоя аз съм..


Моят сватбен албум

« Отговор #443 -: август 07, 2013, 11:27:05 »

Е извинявай,но това точно показва колко зле могат да бъдат хората.. Няма значение фамилия мъж/жена за мен!? Защо жената трябва да е дискриминирана? При мен няма кой да продължи моята фамилия,а при него има.. Цял живот са ме подигравали за какво ли не! Хората са жестоки и няма да спрат да бъдат-каквото и да направиш! За това не е нужно да правиш каквото те им изнася-а това което ти харесваш! Ще го спукат от подигравки - ами хайде де! И той и аз доста сме преживяли така че едва ли това ще ни срине! Всеки около нас ще каже- Вие си преценявате сами или дори да не го каже-е все тая!Аз и него срещу света-какво по-хубаво? Това не ми се дискутира честно казано повече-мерси!
« Последна редакция: август 07, 2013, 11:29:31 от misspanda » Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #444 -: август 07, 2013, 11:44:33 »

Не е по цял свят прието  жената да приема фамилията на мъжът!Избийте си го от главата това.Има страни в който новото семейство има ново име, има страни в който мъжът приема на жената, светът е шарен, не обобщавайте.Какво има във вашата глава обаче е вашия проблем.Ако вие мислите, че ще се подиграват и дадете възможност това да се прави е лично ваш проблем!
Активен
flyin
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 602



Моят сватбен албум

« Отговор #445 -: август 07, 2013, 19:05:44 »

Консерватино или не..Мен никога не ме е интересувало какво мисли обществото. И не се съобразявам спрямо общо приятите неща,освен ако на мен не ми харесват. И двамата харесваме моята фамилия повече. Така че щом може не ни е проблем да го направим така. Защо все трябва да е фамилията на мъжа и с какво по-точно трябва да се съобразявам в момента? Каквото искат да си мислят хората! На нас ни е по-добре така и точка!  Mad girl tazran banana
Misspanda, позволих си да направя коментар, защото ти написа "Почти се е навил!  yahoo " , а не останах с впечатление и от предния ти пост, че той го иска това. За това написах, че никога не бих го причинила на мъжа си - да го натискам да вземе решение, с което той може и да не е съгласен, и е факт, че ще го постави в неизгодна позиция на заврян зет, че и под чехъл, до края на живота му. Не искам да ви се бъркам, разбира се, това са си ваши решения и никой (най-малко някой от форума) може да ви каже нещо.
Много е хубаво да не ти пука какво мисли обществото, надявам се в един момент да не съжаляваш за решенията, които си взела след подобен тип разсъждения.
И понеже ти не ме питаш, ще си позволя да добавя още нещо - изказвания тип "На нас ни е по-добре така и точка!  " "Аз и него срещу света-какво по-хубаво?" ме карат да си мисля, че или си на 15 г, или гледаш прекалено много латино сериали. Пожелавам ви успех каквото и да решите Wink
Активен
elvenpath
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 28



« Отговор #446 -: август 08, 2013, 08:21:54 »

Аз първия път не взех фамилията. И сега не искам особено, ама той пък много иска  nea Та с тире ще я сложа, поне на вратата да пише една да се радва, пък аз да си ползвам моите неща с моето име. Поне му е интересна и рядка фамилията.
Активен
Daherova
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 42


:)


« Отговор #447 -: август 14, 2013, 15:32:00 »

Момичета имам един много важен за мен въпрос към вас, бих била благодарна за всякаква информация или идеи къде бих могла да се обадя, за да получа такава.
Проблемът ми е, че аз ще сменя моята фамилия, но не желая да бъда "-ва", а "-в", то ест искам да приема фамилията на мъжа ми така както е, без да променя тя рода си, сега разбрах, че в бг май с това нещо ще имам проблем, в гражданското в Балчик ми казаха, че не можело така, аз обаче съм твърдо решена да нося такава фамилия каквото искам, а не каквато ми се налага, затова искам да се разровя до последната инстанция, за да съм сигурна, че съм опитала всичко! Благодаря много много за всяко инфо!

Мрявка, аз добавих фамилията на мъжа ми с тире, без да се "побългари", ако някой се разправя, мога да ти пратя снимка на лични на удостоверението за граждански брак, за да го покажеш на упоритите хора в гражданското в Балчик Wink  Разправяй се смело, възможно е
Активен
bulka2014
Ентусиаст
**
Публикации: 93


« Отговор #448 -: август 15, 2013, 15:09:05 »

На мен много ми се иска да си сменя фамилията и ще го направя с удоволствие. Баща ми държи да си я запазя, но не мисля, че тези решения трябва да ги взема друг, освен мен.
Активен
Lillly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 599



Моят сватбен албум

« Отговор #449 -: август 16, 2013, 12:17:01 »

Баща ти? Обикновено точно по-възрастните се сърдят, ако решиш да НЕ си смениш фамилията. Това е много странно и за първи път чувам.
Аз винаги съм мислила, че няма да си я сменя или поне ще съм с тире, ама на.... смених я. Реших, че в крайна сметка това е само име, а като видях физиономията на мъжа ми като му казах, че ще я сменя..... смес от гордост, благодарност, любов и напереност  danceg
Не съжалявам, и все още свиквам с новото име smile
Активен
Страници: 1 ... 28 29 [30] 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines