Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 28, 2024, 23:43:10

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 26 27 [28] 29 30 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име? - III-та част  (Прочетена 158297 пъти)
 
Vivi20
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 790



« Отговор #405 -: април 21, 2013, 21:09:25 »

До ден днешен като брат ми е там, жена му казва името си с неговата фамилия, но по паспорт си е със старата фамилия. Wink Винаги можеш да кажеш добре, а после да си измислиш 1000 оправдания да не си смениш фамилията по паспорт. Wink
Активен
baba_tina
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 140



« Отговор #406 -: април 22, 2013, 07:02:26 »

Благодаря ви, момичета за съветите  give_rose

Винаги можеш да кажеш добре, а после да си измислиш 1000 оправдания да не си смениш фамилията по паспорт. Wink

Дали наистина мога да взема името с тире, без да променям личната си карта? Няма ли някакви глоби ако не се сменят документите там до определено време след сключване на брака? Наистина нямам идея  nea
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #407 -: април 22, 2013, 08:12:56 »

В рамките на един месец трябва да си смениш документите. След това има глоби. Vivi20 вероятно има предвид само смяна "на думи" на фамилията. Обещаваш да си смениш името след сключването на граждански брак /това също е възможно/, пък не го правиш. Все едно аз сега да си сменя името. Има процедура, която е доста тежка и скъпа.
Активен
Malena27
Ентусиаст
**
Публикации: 51



Моят сватбен албум

« Отговор #408 -: април 22, 2013, 08:48:51 »

Аз да ви кажа честно никога не съм се замисляла толкова задълбочено за това дали да я сменя или не  crazy. Сякаш винаги съм живяла с мисълта, че ако един ден се омъжа то ще приема фамилията на съпруга си, незнам може би защото всички в моето обкръжение са направили така, но наистина не съм се замисляла и не съм отдавала значение, на сега ми дадохте тема за размисъл. Макар, че мама веднъж ме пита и   аз без много да мисля казах да smile. Пожелавам късмет на всички чудещи се булки успех и нека решението ви да е повлияно от това какво искате вие.  Good luck
Активен
baba_tina
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 140



« Отговор #409 -: април 22, 2013, 11:10:21 »

смяна "на думи" на фамилията. Обещаваш да си смениш името след сключването на граждански брак /това също е възможно/, пък не го правиш.

Реално това е вариантът, в който не си сменям името изобщо, нали?
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #410 -: април 22, 2013, 11:26:17 »

Поне аз така го разбирам, Vivi20 да каже......
Активен
Vivi20
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 790



« Отговор #411 -: април 22, 2013, 13:56:17 »

Не, не си смяняш името никъде, просто ако те пита някой дали ще го смениш казваш да, ако искаш си го смени във фейсбук или нещо такова, но никой няма да ходи да ти проверява паспорта след сватбата, повярвай ми. Още повече винаги можеш да си измислиш оправдание, че нямаш време да си смениш документите, аз лично така бих направила, защото не мога да се съглася, че някой ще иска да ти налага фамилия, а не бих създавала конфликт около сватбата за нещо толкова глупаво.
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #412 -: април 22, 2013, 13:58:58 »

А като се подават документите нали се пише каква фамилия ще имаш след, освен ако си сама и никой не те види crazy Иначе даже и да се приема с тире имаш месец, за да си смениш документите.
Активен
Мрявка
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 775



« Отговор #413 -: април 22, 2013, 14:01:52 »

Да, пбаче това е лъжа, според мен да си започне човек семейния живот с лъжа не е оптималното. Аз не бих могла да си представя да излъжа в очите мъжа ми за нещо, още повече, че явно в случая това Нещо въобще не е малко нещо в очите на семейството. Честно казано аз бих си отстоявала позицията открито и с вдигната глава, в крайна сметка всеки човек си е свободен да прави това, с което се чувства добре!
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #414 -: април 22, 2013, 14:08:21 »

Да, определено е лъжа. Иначе аз по-скоро го разбрах за всички останали, не за мъжа ти, ама може и аз да съм в грешка crazy Иначе също бих си отстоявала позицията, в края на краищата всеки си има живот и право да си решава в него.
Активен
baba_tina
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 140



« Отговор #415 -: април 22, 2013, 15:14:50 »

Иначе също бих си отстоявала позицията, в края на краищата всеки си има живот и право да си решава в него.

И аз съм на същото мнение, но просто някои хора не мислят така  nea Ако не взема фамилията на свекърите поне с тире, съм сигурна освен, че ще засегне мъжа ми по някакъв начин, ще е и една идеална възможност за тях да ме хулят пред него и да подклаждат яда му към мене от това нещо в последствие

Пък аз не искам да взимам името поради ред си мои причини. Незнам, имам още малко време да реша. Само се надявам ако в крайна сметка приема името изцяло или с тире да не го възприемат като 'зелена светлина' да ми 'танцуват' на главата после и да ме командват...  lac

Благодаря ви, имах нужда да видя различни гледни точки, защото натискът е голям  crazy
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #416 -: април 22, 2013, 15:20:20 »

Между другото, ако проблемът се състои в това, че не искате да приемате фамилията на свекърите, заради лични проблеми, мисля, че доста добро решение е да вземете името на мъжа ви. Така хем няма да пустосват, че не сте се съобразили, хем няма да чувате "тяхното" име, като казвате вашето Wink Аз ако имах подобни проблеми най-вероятно така щях да направя crazy Или пък да накарам мъжа и двамата да си я сменим на нова, наша си.

 Offtopic Майка ми не заради това, а защото просто повече й харесвало biggrin винаги е казвала като фамилия Иванова, дори и на работа (баща ми беше Иван), а всъщност по паспорт си е с неговата фамилия. Само дето никой не я знае blum
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #417 -: април 22, 2013, 15:25:10 »

Само се надявам ако в крайна сметка приема името изцяло или с тире да не го възприемат като 'зелена светлина' да ми 'танцуват' на главата после и да ме командват...  lac
Тогава, ако решиш да приемеш името му недей да казваш на родителите му. Нека той да знае, че го взимаш, а те не. Така след време те няма да има как да се хванат за това, а в същото време няма да ти се качат на главата, защото няма да знаят, че си приела фамилията им.
Активен
Vivi20
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 790



« Отговор #418 -: април 22, 2013, 17:25:49 »

Първо, не виждам защо е необходимо да ме наричате лъжкиня.
Второ, не виждам нищо лошо момичето да каже "Да, ще приема фамилията ти, но ще си сменя личната карта, когато имам време." и след това да си реши дали и кога ще си смени официално документите, знае ли някой ден може пък да реши, че я иска тази фамилия - когато децата им имат тази фамилия например.

Да си избират "своя си" фамилия ще създаде такава драма, която не пожелавам на никого и на никой родител не пожелавам сина му да си сменя фамилията - за мен е гадно.

Всеки има право на избор и да не е притискан в ъгъла, за това според мен не трябва да се бърза и така нареченото от вас лъгане поне ти дава малко време да измислиш какво и как точно да направиш.

Така или иначе хората ще ви казват семейство еди кое си, когато става дума за двамата, а като си на работа или трябва да плащаш сметки какво ти е името там на никого не му влиза в работата.

Но пък и всеки има право на мнение, без да бъде обиждан или осъждан.
Активен
baba_tina
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 140



« Отговор #419 -: април 23, 2013, 06:58:56 »

Vivi20, съжалявам, ако си се почувствала обидена  give_rose Ти също предложи един реален вариант на моята ситуация и аз много ти благодаря! Още веднъж извинявай от името и на другите пишещи тук  give_rose
Активен
Страници: 1 ... 26 27 [28] 29 30 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines