Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юни 08, 2024, 00:50:12

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име? - III-та част  (Прочетена 160381 пъти)
 
Kiwi
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1003



« Отговор #330 -: март 21, 2013, 22:32:11 »

Уф, аз още обмислям. Мен хората вече ме познават с моето име, и някак сега изведнъж... хоп друга фамилия. Знам, хубаво е да сме с еднаква фамилия, обаче с моята сегашна някак не мога да се разделя. А с тире става малко стил " и последната да затвори вратата"... Girl_hide

Интересно сте се разговорили smile Аз се върнах година назад за да видя какво съм мислила по въпроса... И хоп изненада... в чуденка съм била....

В крайна сметка се спрях на варианта " и последната да затвори вратата". Много добре е така да ви кажа... Доволна съм от решението. Всичките ми дипломи са на старата фамилия, така тя не е напълно заличена и нямам проблеми с тях, друг плюс - колегите не изпаднаха в паника, че съм изчезнала безследно. Недостатък - откача ми се ръката като подписвам договори, но не си сменям абонамента за телефона през ден нали. А иначе институциите са разделени на две - едните за удобство неформално използват моминското ми име, а другите това след тирето, разделението е на абсолютно случаен принцип smile

Мъжът ми упорито ме нарича с неговата фамилия при удобен случай и се прави на приятно разсеян относно съществуването на предишна моя фамилия. Мисля, че повече заради "възмутената" ми физиономия от колкото заради нещо друго.... Като се прибираме от някъде вкъщи ми отваря входната врата с репликата заповядайте госпожо ... 

Доволна и щастлива съм и последно ... да имаме си табелка Семейство... на вратата smile
« Последна редакция: март 21, 2013, 22:34:10 от Kiwi » Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #331 -: март 21, 2013, 22:40:32 »

То не е спор, а просто дискусия. Така е всеки сам си решава как ще се чувства най-добре. Мен никой не ве познава в обществото  blum и ще се запознавам с новата ми фамилия, малко ще ми е шок докъто свикна, ама...
На мен даже баща ми вече се шегува и ме казва госпожо..... Той някога е направил проблем на мама да е с тире и сега и аз съм свикнала, че трябва да приема фамилията на мъжа ми и се чувствам добре, сякаш и пред другите ще станем едно пълно, завършено цяло.
« Последна редакция: март 21, 2013, 22:43:11 от ratatui » Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #332 -: март 21, 2013, 22:45:03 »

Недостатък - откача ми се ръката като подписвам договори, но не си сменям абонамента за телефона през ден нали. 
Е, на мен ми се наложи за два дни да разпиша три biggrin А и с този нет и електронност си е зор толкова дълго име biggrin (Аз мога да кажа, че почти не пиша на ръка blush ). Отделно го има и обяснението, което мен повече ме мъчи и затова в повечето случаи избирам лесното pleasantry като казвам само едното blum


Иначе важно е всеки да е доволен от избора си girl_wink
Активен
cherry_lady1984
Сватбар
***
Публикации: 278


28.07.2013 е датата на нашата лилава приказка


Моят сватбен албум

« Отговор #333 -: март 21, 2013, 22:49:50 »

на мен дипломата за магистър ще е с новата фамилия,за бакалавър е със старата и ще мисля как ще процедирам там,защото ние мислим да не живеем в българия и трябва да се провери кой ще е най-удачния вариант.това са неуредици които с времето се оправят и те не могат да са главната причина поради която да не си сменя фамилията. smile
Активен
Kiwi
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1003



« Отговор #334 -: март 21, 2013, 22:54:15 »

То не е спор, а просто дискусия. Така е всеки сам си решава как ще се чувства най-добре. Мен никой не ве познава в обществото  blum и ще се запознавам с новата ми фамилия, малко ще ми е шок докъто свикна, ама...
На мен даже баща ми вече се шегува и ме казва госпожо..... Той някога е направил проблем на мама да е с тире и сега и аз съм свикнала, че трябва да приема фамилията на мъжа ми и се чувствам добре, сякаш и пред другите ще станем едно пълно, завършено цяло.

Трябва да се правят компромиси, това единствено трябва. Ако, човекът ти е важен, ще му разбереш мотивите. На майка дали и е било много на сърце новото име след като чак проблем е било да си запази и старото? На мен не би ми било хубаво насила с ново име, даже ако беше казал взимаш моята и това е, щеше да види и тире през крив макарон.

Ако се чувстваш добре да приемеш фамилията на мъжа си, направи го, аз поисках да имам и неговото име и се чувствам страхотно с добавената фамилия, но не мисля, че трябва да я приемаш, единствено защото така трябва и това е масовата практика.
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #335 -: март 21, 2013, 22:55:46 »

Аз както казах проблема ми е бил главно с работата, за дипломите даже не съм се сещала, защото и първото ми име не е много срещано и трябва да си много плитък, че да не разбереш, че съм аз. Но на работа в повечето случаи са ми казвали на фамилия. Даже в тоя ред на мисли след сватбата един колега от София от работа от преди 5 години ме попита дали още съм Пенева, защото хората така ме знаят...даже сигурно има и такива от страничните, които не ми знаят и първото име.


Иначе и аз като Киви съм много доволна от избора си и за мен лично това е идеалния баланс в случая. Даже бих казала, че варирам в зависимост от случая кога да кажа само на мъжа ми и кога и двете, което също ме удовлетворява. Важно е хората да се чувстват добре с това, което са избрали give_rose Винаги ще има различни мнения по въпроса smile
« Последна редакция: март 21, 2013, 22:59:29 от casky » Активен
Росита
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 125


Бургас, морето и .....


Моят сватбен албум

« Отговор #336 -: март 21, 2013, 23:38:24 »

Ако се чувстваш добре да приемеш фамилията на мъжа си, направи го, аз поисках да имам и неговото име и се чувствам страхотно с добавената фамилия, но не мисля, че трябва да я приемаш, единствено защото така трябва и това е масовата практика.

Киви, това все едно аз съм го писала.  good

Когато се омъжвах за първия си съпруг, взех неговата фамилия. Не защото трябва, а защото го исках. Не е настоявал, беше мое решение. След като се разделихме, той пожела да запазя фамилията му и след развода, до момента в който реша да се омъжвам за втори път. Е, смених я когато си подновявах документите и си върнах бащината.
Сега няма да я сменя, не защото не обичам човека до себе си, а защото това е моята фамилия и никой няма право да иска от мен да се откажа от нея. Пък и при мен като Скай го има момента, че това е единственото което ми е останало от баща ми (който отдавна не е между нас) и искам това да си остане така.
« Последна редакция: март 21, 2013, 23:42:00 от Росита » Активен
shantall
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 765



Моят сватбен албум

« Отговор #337 -: март 21, 2013, 23:41:32 »

при мен проблемът е че искам и последния да затвори вратата, но годиника каза не може и точка. от два часа не си говориме  diablo
Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #338 -: март 22, 2013, 00:19:53 »

Както писах по-рано, преди все мислех да си сменя името, защото в училище винаги пишех бащиното си име и не бях свикнала с фамилията ми. Обаче в университе винаги искаха фамилия и така си свикнах. Аз не мислех въобще да си сменям именото, но необяснимо за мен защо, моят мил го прие много да вътре и сега компромисно за всички ще съм с тире (въпреки, че и на това се противеше). Е, не за всички, защото родителите ми им е много смешно това с тирето и ми викат Жан Клод Ван Дам.

Имаше един смешен случай, при който нещо се бях ядосала и казах: "Ще съм с тире и точка!", а моят мил се засмя и каза " Е, чак и точка, хайде поне само с тире"  tease :Д Така се разбрахме накрая.

shantall, надявам се и ти да можеш след време да връщаш към това с усмивка и да се наредят нещата. надявам се желанието да бъде уважено.
Активен
shantall
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 765



Моят сватбен албум

« Отговор #339 -: март 22, 2013, 09:14:35 »

няма шанс да склони. лошото е , че аз се чувствам като разпъната между родителите ми и него. бих приела фамилията, все пак бащиното ми име ще си остане, него никой не може да го замести. въпросът е, че майка ми е с две фамилии и винаги е искала и ние да сме така. и сега какво злиза, ако искам да угодя на нея трябва да отменя сватбата, а ако искам да угодя на бъдещия си съпруг ..... честно да ви кажа ако знаех, че това е име ще е такъв голям проблем никога нямаше да се заженя!  cray
Активен
_perlichkata
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 459



Моят сватбен албум

« Отговор #340 -: март 22, 2013, 09:25:57 »

Мале като гледам какви проблеми имате, ама не се ядосвайте, това ще отмине и ще се смеете някой ден. Аз запазих фамилията си и съм с тире, е да, и от самото начало родителите ми се смеят, че 2 часа си пиша името. И мъжът ми и родителите ми ме наричат с новата фамилия, но аз нарояно всеки път подчертавам с Тире хахах. Шантал поговори с родителите си, ти все пак започваш нов етап в живота ти и заради едното име да си разваляш едно от най-хубавите изживявания не си заслужава, а и живот и здраве детето ти няма да носи фамилията на баща ти, а на мъжа ти така че.......
Активен
ma6ka_
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1025



Моят сватбен албум

« Отговор #341 -: март 22, 2013, 09:33:58 »

Shantall, в много неприятна ситуация са те поставили близките ти  nea
Накрая направи това, което ти смяташ за добре. Аз също мисля, че е редно съпрузите да са с една фамилия, но някак нещата трябва да се случат естествено, без натиск и уговорки  pardon
А това да отменяш сватбата, заради името - недей си го причинява!
Дано да излезеш от тази ситуация спокойна и уверена в решението си  good
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #342 -: март 22, 2013, 09:52:34 »

Аз пък мисля, че точно защото мъжът е част от новото начала трябва повече да влиза в положение, от който и да е друг. Отделно даже да стане на неговата и родителите привидно да се примирят винаги той ще е причината за това вътре в тях и това все някога ще почне да се усеща. Не вярвам и той да го иска... Ще остане един лош привкус от всичко това...

Дано всичко да се оправи по най-благоприятния начин.
Активен
cherry_lady1984
Сватбар
***
Публикации: 278


28.07.2013 е датата на нашата лилава приказка


Моят сватбен албум

« Отговор #343 -: март 22, 2013, 09:54:43 »

как така майка ти ще казва в тази ситуация какво иска?ти си зрял голям човек и както казват и момичетата започваш нов етап от живота си!моите родители не бяха кои знае колко очаровани от това че няма да си запазя името но абсолютно нищо не ми казаха!в крайна сметка още в момента в който се роди дъщеря трябва родителите да си знаят че ще дойде момента в който ще "отлети" от бащиния дом и това със смяната на името неминуемо ще се случи.егоистично е в момент на такава радост за теб те да ти се налагат.мисля че ако няма натиск от нито една от двете страни решението с кое име да си ще си дойде от самосебе си и ще е най-правилното.достатъчно много се угажда на родителите като се спазват всички традиции на сватбата.така че определено си дръж на  твоето и каквото си решила това да е. smile
Активен
shantall
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 765



Моят сватбен албум

« Отговор #344 -: март 22, 2013, 10:22:24 »

благодаря за подкрепата момичета. наистина ми е много мъчно и трудно  give_rose
Активен
Страници: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines