Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юни 07, 2024, 11:37:28

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име? - III-та част  (Прочетена 160370 пъти)
 
shantall
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 765



Моят сватбен албум

« Отговор #315 -: март 21, 2013, 16:02:17 »

аз винаги съм искала да бъда с тире, за да запазя бащината фамилия, но скъпия е против sad почти се бях примирила докато майка ми не каза, че тя е много разстроена. Много държи да съм с две фамилии, а аз не мога да разбера защо мъж ми е против?
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #316 -: март 21, 2013, 16:32:09 »

Ами да ти кажа и аз не го разбирам мъжете, какво толкова ги бърка това тире, но и моя неискаше преди като сме говорили. Аз също вече неискам да се пазя моята, все пак това е едно ново начало, поемаме по нов път като семейство и неискам да се делим.
Активен
shantall
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 765



Моят сватбен албум

« Отговор #317 -: март 21, 2013, 16:38:11 »

има три месеца до деня Х, надявам се да успея да го убедя, че аз пак ще нося неговата фамилия, но просто не искам да прекъсвам връзката с родителите си. дано да се съгласи  cray
Активен
cherry_lady1984
Сватбар
***
Публикации: 278


28.07.2013 е датата на нашата лилава приказка


Моят сватбен албум

« Отговор #318 -: март 21, 2013, 19:08:06 »

според мен ако не съм с неговата фамилия ще съм като придатък,след като вече официално ще сме семейство е задължително да сме с една фамилия.държа да кажа че мъжа ми дори и не е споменавал за това да си сменя фамилията. smile
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #319 -: март 21, 2013, 19:12:08 »

Аз съм на същото мнение Чери. И един ден като имаме деца те с неговата фамилия, а аз все едно съм о др семейство. И навсякъде да трябва да носим акта за граждански брак да доказваме, че сме женени /в случай че всеки си остане с моминската фамилия/.
Активен
ma6ka_
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1025



Моят сватбен албум

« Отговор #320 -: март 21, 2013, 19:22:57 »

При нас тази тема дори и не може да се коментира - задължително трябва да си сме фамилият  pardon Не че имам против, аз също съм на мнения, че жената и мъжът трябва да са с еднаква фамилия, но някак е по-естествено когато сама вземеш решение. Но моят мъж много държи да нося неговата фамилия /тук не зная какво емотиконка да сложа smile/.
Активен
Росита
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 125


Бургас, морето и .....


Моят сватбен албум

« Отговор #321 -: март 21, 2013, 19:54:31 »

Това което ще напиша по-долу, не искам да се приема лично от никого. Изказвам собственото си мнение и моля никой да не се чувства по никакъв начин засегнат от това.  Victory
Мисля че преди време пак съм писала нещо подобно и сигурно след 10/20/30г пак ще съм на същото мнение. Wink

Значи много се дразня като стане въпрос кой коя фамилия да взима. Никъде не пише, че жената е длъжна да взима нечия фамилия. Въпрос на личен избор е.

Цитат
Фамилно име на съпрузите

Чл. 12. При съставянето на акта за сключване на граждански брак всеки от встъпващите в брак заявява дали запазва своето фамилно име или приема фамилното име на своя съпруг, или добавя фамилното име на съпруга си към своето. Като фамилно име може да се приеме или добави името на другия съпруг, с което той е известен в обществото.

Ама видите ли, понеже така било прието от време оно, когато жената е била безгласна буква...  nea
Правило ли ви е впечатление, че когато навремето се е обяснявало на някого за някоя буля, са казвали например: буля Петровица, т.е на Петър жена му. Че въпросната буля Петровица, няма ли си име да ѝ казват на него? Впрочем все още има места из родината ни, където е така.
Ей тези неща ме дразнят. Още повече се дразня мъжа като се затръшка за безценното си фамилно име. Че на жената фамилията да не би да не е ценна?
Ама това е то - стари нрави и предрасъдъци някакви си. И защо пък мъжът да не приеме фамилното име на съпругата си?

Разбира се, хубаво е всички от семейството да са с еднаква фамилия. Но нека това е резултат на собствен избор и желание.

Писала съм преди в темата, че когато дойде денят Х (когато и да е той) аз ще си остана със своята фамилия. Моя човек знае това прекрасно, затова и не си прави труда да ми се тръшка. В моето семейство от няколко поколения е прието жената да си е с бащиното име. Това е!  Wink


едит: Така съм казала и на сина си, да не натиска за фамилията. Честно казано фамилното име на приятелката му е много готино и не особено често срещано, ако е речено да се оженят някой ден, ми се иска да си я запази.
« Последна редакция: март 21, 2013, 20:04:23 от Росита » Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #322 -: март 21, 2013, 20:09:47 »

Аз познавам двойка при която мъжа прие фамилията на жена си. Дори след като се разведоха той си я запази.
Така е никъде непише, че жената трябва да вземе фамилията на мъжа, но /аз уча право/ обичаят има голямо приложение особено в семейното и наследственото право. Не е въпрос само какво е разписано в правна норма, но и какви са традицийте и обичайте, а при нас те са такива жената приема фамилията на мъжа. И това ми твърдение се подкрепя и от фактите, че почти няма мъж, който дори да се е сетил за идеята да приеме фамилията на жената.
Моля ви неприемайте коментара ми като нападка или заяждане!
Активен
Росита
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 125


Бургас, морето и .....


Моят сватбен албум

« Отговор #323 -: март 21, 2013, 20:55:17 »

Не, лично аз не го приемам като нападка, надявам и другите също. Дискутираме си просто. smile
Само казвам, че това настояване непременно да се взима мъжката фамилия мен ме дразни. Обичаите и традициите са нещо хубаво, но все пак живеем в съвременно общество и традициите вече не са това, което някога са били. Нека всеки от двамата да реши с ум и сърце. Не да е насила или защото "какво ще кажат хората". Аз също познавам двойка при която мъжът прие фамилията на съпругата си и в никакъв случай не го смята за унизително и обидно.
.....почти няма мъж, който дори да се е сетил за идеята да приеме фамилията на жената.
Вероятно защото никога не се е говорило на тази тема.
« Последна редакция: март 21, 2013, 20:58:51 от Росита » Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #324 -: март 21, 2013, 21:04:26 »

И аз немисля, че е унизително и обидно. Но като че има още от панти века останало това чувство, че си задължен да продължиш фамилията. Все още има много мъже, които държат да имат син, за да си продължат фамилията и може би затова и неискат да приемат чужда фамилия, за да съществува тяхната.
Наистина е странно, защото в крайна сметка какво значение има каква ще е фамилията на семейството щом се обичат?!
Активен
cherry_lady1984
Сватбар
***
Публикации: 278


28.07.2013 е датата на нашата лилава приказка


Моят сватбен албум

« Отговор #325 -: март 21, 2013, 21:37:24 »

ти не приемаш фамилията на случаен човек а на човека когото обичаш и с който ще споделиш живота си!по какво иначе си личи че вие ще сте едно семейство?майка ми си е с бащината фамилия,за мен обаче е важно /не заради някой друг и не защото какво ще кажат хората/ да съм с фамилията на мъжа ми.не е ставало въпрос той да приеме моята защото смятам че той е глава на семейството,още повече е 8 години по-голям от мен,по-разумен от мен.и пак казвам некога моя мъж не е настоявал да му приема името.не мога честно казано да приема толкова еманципирани хора.израстнала съм в патриархално семейство и държа и моето донякъде да е така.
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #326 -: март 21, 2013, 21:42:25 »

Чери аз съм на същото мнение като теб - ние сме семейство и като такова трябва да споделяме всичко! А именно фамилията е първото нещо, по което се личи, че сме такова! Просто си коментираме, че я има и възможността за обратното- мъжа да приеме фамилията на жената. И да ти кажа познавам и такива двойки, на които много ще им подхожда това, когато жената е поела "властта"!
Активен
Мариелка
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1067



Моят сватбен албум

« Отговор #327 -: март 21, 2013, 22:03:42 »

Малко хумор да внеса в темата- декларациите за граждански брак са у мен и все се шегувам с моя мъж, че ще напиша, че той взима моята фамилия biggrin

И преди съм казвала, че ще взема неговата фамилия просто защото така го чувствам,а не защото така трябва pardon
Наскоро се замслих дали ще си сменя подписа crazy, ама май няма,че "само" той ми остана biggrin
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #328 -: март 21, 2013, 22:09:46 »

И аз попълвах нашите декларации, но не съм се сетила да го избъзикам така. Но пък като бях попълнила и двете деклариции и той ги разглеждаше и се пошегува с мен "Ама, те мойто фамилия ли ще взима? Е кой ти е дал, аз не съм се съгласил  smile"
Аз вече се подписвам с подписа, който ще ми е след сватбата. Понеже съм Руска Николаева Минева, а след сватбата ще съм Накова, само от подписа /РНМ/ махам "М"
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #329 -: март 21, 2013, 22:30:37 »

Този спор, ако мога така да го нарека е малко безсмислен. Както има хора, които застават зад едната теза, така има и други. Просто за мен това е едно налагане на мнение, което тук често се случва, и доказване кое е по-правилно. НЯМА ТАКОВА НЕЩО по-правилно, всеки сам решава за себе си според неговите съображения. Аз както казах съм с тире и както казах това е първо заради баща ми. Не се чувствам по-малка част от фамилията и семейството най-малко, защото в повечето случаи си казва само фамилията на мъжа ми и то защото ми писна да се обяснявам кое точно е фамилията. Другото, което винаги съм имала за плюс на тиретата е, че ако работата ти е такава, където те запомнят по името (каквато е била в повечето случаи моята) е малко кофти да си смениш напълно фамилията, защото ставаш нов човек и всички заслуги, които имаш и по-далечните хора ги помнят само по името изчезват. Но това е моята гледна точка и ми е напълно ясно, че има доста цветни мнения, както и с всичко останало girl_wink
« Последна редакция: март 21, 2013, 22:33:07 от casky » Активен
Страници: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines