Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 26, 2024, 15:37:54

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 [2] 3 4 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име? - III-та част  (Прочетена 158257 пъти)
 
Боги
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2282


I can't live in a world, where you don't exist...


Моят сватбен албум

« Отговор #15 -: юни 03, 2010, 08:30:01 »

conflate,  при мен, шефа ми не беше носил никакво инфо още при счетоводителката ни, а тя беше разбрала сама, че съм си сменила фамилията pardon
п.п и ни се обади да ни нахока, защо не сме и казали, защото трябвало да ми пусне отпуската, която ми се полагала в този случай, и беше питала шефа "дали знае, че секретарката му се е омъжила" laugh
Така, че няма как да не се разбере според мен.
Активен
Rossito
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 212



Моят сватбен албум

« Отговор #16 -: юни 03, 2010, 08:31:36 »

conflate, ще трябва да с уведомиш работодателя си щом сменяш личната си карта - няма как иначе pardon
stefanel, имаш промяна на обстоятелствата и ако си управител на фирмата според мен трябва да го обявиш в Търговския регистър. Но е най-добре да се консултираш с юрист, може и да греша  Wink
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #17 -: юни 03, 2010, 08:43:51 »

Стефанел, ето тук беше обсъждан подобен въпрос http://forum.svatbata.bg/index.php/topic,7013.420.html
Активен
conflate
Сватбар
***
Публикации: 227



« Отговор #18 -: юни 03, 2010, 10:01:11 »

Така, че няма как да не се разбере според мен.

Ами всъщност в момента на събитието към никой няма да си пускам отпуска, тъй като ще съм "свободна" от договори ако всичко е наред. Няколко седмици след сватбата евентуално ще започна на друго място. Само, че договорът ще съм подписала преди "събитието".  huhhuh.gif Значи ако сменям фамилия трябва да ги предупредя или преди подписване на договора, за да го изготвят с друго име (но аз тогава още няма да имам нови документи) или след като постъпя, в момента в който си изкарам нови документи. И така всичко лъсва....много кофти.
« Последна редакция: юни 03, 2010, 10:03:20 от conflate » Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #19 -: юни 03, 2010, 10:13:16 »

conflate, най-добре попитай бъдещия ти работодате как ще му е най-удобно. Предвид спецификата на документооборота на тяхната фирма, ще преценят какво да правят и кога какви документи да им занесеш.
Активен
Katrine
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 90



« Отговор #20 -: юни 15, 2010, 10:45:28 »

smile Здравейте момичета! Така се зарадвах, като четях тази тема. Успокоих се, че не съм само аз лудата, а много като мен мислят и се колебаят. Приятелките ми, на които не им предстои сватба и женитба не могат да меразберат. Дилемата е много голяма. Изключвам  мъжа ми, който колкото и да е либерален към, се оказа че го удря на чест и гордост, като захванах тази тема sad Явно наистина са обидчиви по този въпрос ( проклети мъже - от всичко трябва да се откажеш заради тях smile ).
Стана ми мъчно, зашото осъзнах, че сякаш вече нямаше да съм част от моето семейство или поне по нищо нямаше да си личи на пръв поглед ( банално а?). Но тогава мъжа ми каза: "А аз какво да кажа, не мислиш ли че ме обиждаш така? Сякаш не искаш да си част от моето семейство" sad. Стана ми  много мъчно. А искам да си сменя фамилията, все пак не искам един ден с детето ми да имаме различни фамилии, та аз съм му майка по дяволите smile
Момента с тирето ме ужасява. И моята и на мъжа ми фамилията не са обикновени и често срещани и става абсурдно да ги сложа една до друга с тире. Не си подхождат. А и името ми е дълго ... Изобщо като знам колко място оставят по бланките за 3 имена, като сложа и едно тире ще ми трябват 3 реда smile

Една омъжена приятелка ми каза: "Какво ти пука, на мен ми се налага да си казвам триет имена само при доктора" smile Да, но тя никога не е ходила на работа. А аз вече съм завързала доста бизнес контакти с тази си фамилия. Към мен се обръщат по фамилия и ако я сменя, ще е толкова гадно да поправям всички. Или да се подписвам с друго име.
Темата за документите няма да я захващам, че там са само главоболия smile
И сега последно съображения ( не особено сериозно) идващо от екзотериката и източните учения. Човек се ражда с едно име и е записан в кода на вселената с него и не е хубаво да го сменя smile

И така аз все още се колебая. Клоня към тотална смяан, без кавито и да е тирета. Пък ако недай си боже се разведа, все тая ще му мисля тогава.

Просто се успокоих, че не се измъчвам само аз с "глупости" ( според всички около мен) .

 good
Успех на всички и един съвет:  Не го споделяйте с мъжа си, той никога няма да ви разбере, само ще се скарате
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #21 -: юни 15, 2010, 10:51:36 »

Katrine, ако за фамилия на детето запишето името на дядото, както се прави на много места, то тогава пак няма да сте с една фамилия  blum Не мисля, че детето е факторът, който влия на това решение. Трябва да го направиш така, както ти ще се чувстваш добре. А не да си търсиш оправдания защо я вземаш или запазваш. Сърцето винаги най-добре знае.  girl_wink
Активен
Katrine
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 90



« Отговор #22 -: юни 15, 2010, 10:55:37 »

smile извинявай lionelsa , но мисля, че сърцето най-малко играе роля в това решение за името. По - скоро е разумът smile

 heart си е ибрало мъж. Сега разума трябва да оправи законовите норми и бюрократщини smile
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #23 -: юни 15, 2010, 11:01:10 »

Права си. Под сърцето имах предвид вътрешното ти аз, така че ти да се чувстваш добре. Винаги това, което усещаме е правилно, а често мозъка взма грешни решения. Има немалко момичета, които по логика или натиск са избрали да запазят/сменят името си и после споделят, че съжаляват за решението си. За това и аз така съветвам - да го направиш както ти се чувстваш добре.

Имам колежка, която вече година и половина поправя всички в кореспонденцията да я наричат с новата фамилия, но така и не се получава. Все още я търсят по старата. Направо е смешно на моменти.  pardon

Активен
Tatyana_
Регистриран

Публикации: 1


« Отговор #24 -: юни 25, 2010, 10:01:52 »

Здравейте  smile.
Аз съм нова в сайта и много се надявам някой да може да ми помогне по един въпрос:
Скоро се омъжих и приех фамилията на мъжа ми. Но имам документи за които ми казаха, че мога да си извадя Удостоверение за идентичност на имената и няма нижда да сменям въпросните документи. Сватбата беше в Трявна (аз по принцип съм от друг град) и там се регистрирах, след седмиица ще ми бъде готова и новата лична карта (постоянния ни адрес е в Трявна, но иначе живеем в София)
От Община в Трявна казаха, че не могат да ми издадат Удостоверение за идентичност на имената, защото нямам предишна регистрация там и нямат данни за мен(със старата ми фамилия). Дадоха ми Декларация за идентичност на имената, която се попълва само от мен и ме притеснява, че някой може да не ми признае тази декларация, тъй като аз си декларирам и не е официален документ.
Ако трябва да си извадя Удостоверение за идентичност на имената къде мога да го направя?
Благодаря предварително  smile
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #25 -: юни 25, 2010, 10:45:54 »

Katrine аз съм с 4 имена, но на много места си пиша само 3-те.Всъщност масово си използвам само и единствено старата фамилия.Всичките имена съм си казвала май само при доктора  така като се замисля.А и покрай мен има доста жени и то на възраст който имат 4 имена и използват масово момминското си, точно заради контактите и т.н.Няма да обяснявам колко е трудно хората да запомнят новото ти име и да се пренастроят  nea особенно ако професията е такава, че се помни фамилията става трудничко.И тук аз действам прагматично и това няма нищо общо със любовта.Колкото до мъжете аз мисля, че и там трябва разум.Да ние сме едно семейство не го отричам и деца ще имаме, живот и здраве, но това че имам още една фамилия не означава, че не искам да съм част от семейството или че не го обичам.Просто трябва да се погледне от практичната страна Wink
Активен
conflate
Сватбар
***
Публикации: 227



« Отговор #26 -: юни 25, 2010, 11:12:53 »

магито - интересно ми е това с 4те имена, нали на всички официални документи трябва да попълваш всичките си имена, как само при доктора? Аз и в момента не на всички формуляри събирам 3те си имена, ако съм с тире това не означава ли, че ще ТРЯБВА да попълвам още едно име? Ти само 3 ли попълваш на официални документи - например в банката, НАП, договори, каквото и да е?
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #27 -: юни 25, 2010, 11:26:33 »

Честно да си кажа точно в банката си слагам само 3-те и досега проблем не съм имала  pardon За договори и т.н. трябват и 4-те.Но принципно повечето хора не се сблъскват еждневно с такива неща и това не е болка за умиране, а и извинението аз не мога да ги побера някак си не е достатъчно.Аз не съм всеки ден в НАП, или в банката.Аз работя като проектант, всички ме знаят със старото име, на печата са 4-те имена, но на чертежа стои старата ми фамилия, все пак те отъждествват едно и също лице.А и възложителя познава човека под старото име като чуе новото няма да направи връзка и ще избере друг проектант, затова предпочетох да не си усложянвам живота.
Активен
conflate
Сватбар
***
Публикации: 227



« Отговор #28 -: юни 25, 2010, 12:46:51 »

Разбирам случая, когато името те прави разпознаваем в областта ти - това зависи от сферата на работа. Тъй като чета, че момичетата с тире не използват винаги всичките си имена, не бях сигурна как процедирате с официални документи и кои се считат за такива. Ясно ми стана горе-долу, в моя случай тирето би било усложнение.
Активен
stefanel
Сватбар
***
Публикации: 212


Не искам много,искам всичко :)


Моят сватбен албум

« Отговор #29 -: юли 26, 2010, 15:30:53 »

Момичета,моята сватба мина.Аз приех името на съпруга ми с тире.Обаче имам големо проблеми с издаването на нова лична карта.Постоянно ме връщат и честно казано вече ми писна  diablo Ако отида в Ритуалната зала и поскам да ми върнат старата фамилия и да издадат ново брачно свидетелство дали няма да стане по-лесно,така че за сега да не си сменям личната карта.Когато личната карта ми изтече след 3 години ще добавя фамилията на съпруга ми и тогава ще си сменя личната карта.
 Offtopic Бюрокрацията в България е УЖАСЯВАЩА!!!!!! Тези хора чисто и просто се ПОДИГРАВАТ с теб!!
Активен
Страници: 1 [2] 3 4 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines