Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 26, 2024, 14:53:52

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: [1] 2 3 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име? - III-та част  (Прочетена 158256 пъти)
 
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« -: май 19, 2010, 15:36:47 »

Ето и новата тема в която всяка една от вас да сподели какво е решила, дали да запази своята фамилия, да я смени или добави името на мъжът си.

Ето и старата тема  Ще си запазите ли моминското име? - 2 част
Активен
lunno momiche
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1602


"Има само едно щастие в живота: да обичаш и да бъд


Моят сватбен албум

« Отговор #1 -: май 19, 2010, 15:43:51 »

Аз съм решила да съм с тиренце твърдо.  blum Просто така ми харесва.  POMPOUS  tease
Активен
elica_arteks
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 70



« Отговор #2 -: май 21, 2010, 15:14:19 »

И аз мисля да съм с тиренце blum Така като си кажа името никой няма да ме пита дали съм омъжена, а ще се знае. yahoo
Активен
AlexiS
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 228



Моят сватбен албум

« Отговор #3 -: май 21, 2010, 16:44:26 »

Аз още мъдрувам по въпроса и за сега мисля да добавя новата фамилия без тиренце. Иска ми се да уважа и двете страни, а фамилиите не си подхождат с тиренце, а и ме съблазнява идеята да мога да ползвам, която си искам фамилия. Само, че се загледах в декларацията и там пише - добавя/запазя/взема ........ и в случая на липсата на тире не знам как точно се уточнява този момент  nea
Активен
Рени
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1994


Аз дочаках своето малко чудо*2!


Моят сватбен албум

« Отговор #4 -: май 21, 2010, 17:05:06 »

Аз още мъдрувам по въпроса и за сега мисля да добавя новата фамилия без тиренце. Иска ми се да уважа и двете страни, а фамилиите не си подхождат с тиренце, а и ме съблазнява идеята да мога да ползвам, която си искам фамилия. Само, че се загледах в декларацията и там пише - добавя/запазя/взема ........ и в случая на липсата на тире не знам как точно се уточнява този момент  nea

Ако няма да си запазваш твоята фамилия, а директно вземаш тази на мъжа си отбелязваш - взема, ако ще е с тире - добавя и ако няма въобще да си променяш фамилията - запазя.
Активен
divaorhidea
Любопитен
*
Публикации: 40



« Отговор #5 -: май 23, 2010, 14:04:21 »

Здравейте,
и аз се чудя дали да взема неговата фамилия или запазя моята. nea А с тиренце става много дълго и някак не си писват двете имена. Другото, което ме притесняваше е, че трябва и документите да се сменят, а като знам колко време и разправии са...... huhhuh.gif
Иначе младоженецът каза, че няма абсолютно никакви претенции и ме остави да решавам сама. Wink То пък излезе много трудно, ама имам още малко време де. smile
Активен
Vesela_bulka
Регистриран

Публикации: 1


« Отговор #6 -: май 26, 2010, 08:53:37 »

На мен по принцип ми се струва малко нечестно да "взимам" името на мъжа ми, а той само да се подсмихва (примерно) на идеята, че би било справедливо и той да вземе моята фамилия - да не би само аз да се женя я! За съжаление, преди сватбата с мъжа ми имахме голям скандал, тъй като той реши да покани жена, заради която сме имали пререкания, независимо, че за цяла година годеничество той не беше сметнал за нужно дори да ме запознае с въпросната личност, и поддържаше, че и той не я е виждал през това време (както и, че между тях никога не е имало нищо романтично или интимно). Така и не стана ясно от какъв зор я кани на сватбата си, след като уж не са толкова близки, и не общуват с години... Много ми стана болно, и почти отмених сватбата... И до днес, като се сетя за тази история, и ... съм "по-малко щастлива", че изобщо се ожених точно за този мъж, независимо от факта, че продължаваме да се обичаме и имаме безброй щастливи моменти.
Отклоних се - този скандал се случи точно в момента, когато се колебаех дали да не взема името му, макар и само за да не го обидя (защото наистина мъжете са странно обидчиви на тази тема). Като се има предвид, че бях загубила даже желание да продължавам с подготовката на сватбата след скандала, въпросът за смяната на името изчезна от дневния ред и от ума ми изобщо. Така и не го смених, и то не само по принципни съображения, а защото бях много наранена.
Така че, при мен въпросът със смяната "се разреши" по неприятен и драматичен начин, макар и в посоката, към която принципно си клонях.
Извинявам се за мелодрамата, но винаги, като се заговори за смяна на фамилии, и се сещам тази случка... Просто изпитах голяма нужда да споделя. С родителите му никога не сме коментирали моята фамилия по никакъв начин, предполагам обаче, че той ги е "обработил" и информирал. Не ме притеснява какво ще отговарям на децата - смяната на имената е стара и удобна традиция, но всяко що годе интелигентно дете би разбрало, че "традициите не са това, което бяха", и че няма никаква драма в цялата история (само в моята де, но това ще гледам да не става достояние на децата).  pardon
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #7 -: май 26, 2010, 09:22:37 »

AlexiS, по принцип се отбелязва "добавя" и в празното поле след това се изписва така, както ще бъде новата фамилията. Най-добре се обади в ритулана зала за съвет.
Оказа се, че не във всички общини са съгалсни с това. Имам познати, които не са имали никакъв проблем. Едната дори е главен счетоводител и този тип добавяне ѝ е много удобен в момента.

От любопитство звъннах в ритуалната зала във Варна да попитам за варианта без тире и те казаха, че в Закона за регистрация на българските граждани пишело, че трябва да имаме само три имена.

Да, но този закон е отменен още през 1999 г. от Закона за гражданска регистрация, а през 2004 с ДВ 96 се отменя чл. 21 от този закон, в който пише, че фамилните имена се изписват с тире пом-у им. А в чл. 19 - че смяна на фамилия след сключване на брак се правя спрямо Семейния кодекс, в който нищо не пише с/без тире. Т.е. закона нито те спира, нито официлано ти позволява да си без тире. crazy
Активен
pebbles
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 763



Моят сватбен албум

« Отговор #8 -: май 26, 2010, 21:01:16 »

Аз, ужким, съм модерна жена. Разбирайте, че нямам идея на мъжа ми къде му седи бельото и отказвам да му приготвям какъвто и да е вид багаж, обаче това с името хич не ми е и минавало през акъла да не си го сменя. Идвам от голямо семейство (децата клоним към безкрайност), винаги сме били НИЕ, семейството, което, явно, аз свързвам и с фамилията. И освен това фамилия, която е фамилия, не върви името на дядото. За мен това е важно, доказва синята ми кръв, един вид. И сега искам с моя мъж и ние да си имаме стотина дечица и всичките да сме с едно име и пак да сме НИЕ. Да, името не прави семейството, да, подписът не прави семейството, ама все пак... За мен това е важно, това е малка крачка към изграждането на семейство като на моите родители, за което фамилията е важна. Отживелица, но това съм аз pardon.
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #9 -: май 26, 2010, 21:54:27 »

pebbles, много красиво звучи  Bravo Де да можех и аз да се похваля с нещо такова.
Активен
adrianaaleks
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 27



« Отговор #10 -: май 28, 2010, 08:54:58 »

Аз пък изобщо не съм се замисляла.Като ще е семейство да е такова.Взимам си неговата фамилия.Искам  ние, а по-късно и децата да сме с еднаква фамилия.Наистина традициите не са това, което бяха и много жалко, за което.Така като гледам как се изменят и напълно изчезват, след 20 години незнам колко български обичаи ще се знаят и пресъздават от децата ни.
Активен
gudrun
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 43



Моят сватбен албум

« Отговор #11 -: юни 01, 2010, 12:34:13 »

Здравейте, бъдещи и настоящи булки,
мисля, че към този въпрос трябва да се подходи с повече внимание защото е доста съществен.
Например - майка като се разведе / не е хубаво като се мисли за сватба да се намесва и развод, но в крайна сметка човек не може да предвиди колко години ще издържи връзката му, пък било то и най- стабилната/ си върна моминското име и  се оказа, че за нея  това е проблем /не че не го е харесвала и пр./. Майка ми работи с хора и това е проблем - веджън утвърдил си човек с името си  в бранша, в който работи то при смяна на фамилията това е проблем/ защото малко или много фамилията е името с коъто се представя човек.
Та нашия случай се реши като майка ми си върна името от преди развода / което пък за нея не е ок!/
Аз лично мисля или да си запазя фамилията, или  като компромисен вариант /защото се накърнява мъжкото его/ да сложа тиренце - не че това няма също да е драма ...
Активен
conflate
Сватбар
***
Публикации: 227



« Отговор #12 -: юни 03, 2010, 07:41:06 »

И аз имам дилема - тъй като е възможно да сменя работодател, а не ми се иска да оповестявам веднага, че се омъжвам / съм се омъжила към датата на която трябва да започна. Поне първите 6 месеца не ми се иска да ги информирам. Мислите ли, че е възможно ако избера да сменя фамилията си  huhhuh.gif
Договорът би трябвало да подпиша, докато още съм с моминското си име.
Много тривиален и неромантичен въпрос...  nea
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #13 -: юни 03, 2010, 08:14:11 »

Ами мисля, че няма как да не им кажеш, по простата причина, че те ти внасят осигурителните вноски и т.н. и трябва да занесеш инфо в счетоводството.
Активен
stefanel
Сватбар
***
Публикации: 212


Не искам много,искам всичко :)


Моят сватбен албум

« Отговор #14 -: юни 03, 2010, 08:25:45 »

Mомичета,аз добавих към своето име фамилията на половинката.Сега съм в процес на смяна на лична карта и шофьорска книжка.Обаче,имам и фирма.Чудя се дали ще има проблем,ако не променям нищо по фирмата засега.Моля,някой който разбира да ми отговори  give_rose
Активен
Страници: [1] 2 3 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines