Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 26, 2024, 21:41:34

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 [2] 3  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Сватбените услуги-с договор или не  (Прочетена 22554 пъти)
 
Бела
Ентусиаст
**
Публикации: 124


Моят съпруг е моят свят!


Моят сватбен албум

« Отговор #15 -: април 29, 2010, 11:41:41 »

аз също съм на мнение ,че вече става повече от наложително и желателно подписване на договори ,особено с агенции ,сладкарници и ресторанти !И ,да,аз също бих си търсила правата след това,независимо дали е минал сватбения ден, нека повече младоженци си заявяват ясно и категорично ,в писмена форма подписана и от двете страни - какви услуги искат,за какво плащат,под каква форма плащат ,срокове на тези услуги ,неустойки и комисионни!Наскоро се сблъсках с подобен случай = уговорки ,обещания,два дена преди сватбата на момичето изникна *db*една комисионна,видите ли ,защото агенцията така била решила.....
Трябва да има договори ,но наистина не свободен текст ,а си има начин на оформяне и включване на едни особени точки- за повечето услуги са почти еднакви .И ако не  си търсите правата ,поне наистина отсрещната страна ще ви вземе достатъчно насериозно ,само при искане на такова писмено споразумение ,бъдете сигурни !
и данните на фирмата в договорите - аз наскоро се загледах в една такава сватбена агенция,как й е регистрацията - ами тя е име на фирма,която има за дейност съвсем друг вид услуги (още проверявам има ли право да извършва сватбена дейност ,ако това изобщо е отделно оформена като такава.... crazy)
Активен
asseto
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 557



Моят сватбен албум

« Отговор #16 -: април 29, 2010, 13:17:54 »

Аз подписах договор и с агенцията, и с фотографа, бях се настроила предварително, че ще ми е трудно да убедя отсрещната страна, но и в двата случая те първи предложиха и ми изпратиха примерни договори.
Този с агенцията го промених малко, с тяхно съгласие разбира се, и не са правили проблеми за това.

Сега покрай мнението на Бела обаче реших да направя бърза справка в Търговския регистър и не мога да открия моята агенция нито по ЕГН, нито по ЕИК (и двете фигурират в договора)...  Oh my ...
Някой да има идея на какво се дължи това? Не вярвам аз да съм твърде глупава, тъй като формата за търсене е елементарна, а пробвах да търся и по физическо, и по юридическо лице. Дава ми: Няма намерeни съвпадения по посочените критерии.
Активен
Бела
Ентусиаст
**
Публикации: 124


Моят съпруг е моят свят!


Моят сватбен албум

« Отговор #17 -: април 29, 2010, 13:37:32 »

Aми може да не им е регистрирана фирмата в ТР все още ,но май срокът за всички мина вече>?Всички фирми си излизат в ТР само по булстат ,примерно,но все пак си имат и предмет на дейност,може ли всяка една да е легитимирана за украси, озвучаване или подобни ?
Аз точно това се зачудих тези дни ,договор -добре -искаш ,подписвате ,стискате си ръцете ,но дали е легитимен изобщо и дали на база на него само можеш после евентуално (при желание за загуба на нерви от твоя страна)да си търсиш правата?Мен лично ме съмнява! crazy
Но и от другата страна ако погледнем,ако предлагащите услиги ,решат да си търсят някакви неустойки върху това,което си подписал, те много по-лесно могат да го направят ,като ти си физическо лице....или ?Аз не съм наясно наистина,затова питам ,не се заяждам с никого и не визирам никого персонално give_rose
« Последна редакция: април 29, 2010, 13:39:05 от Бела » Активен
asseto
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 557



Моят сватбен албум

« Отговор #18 -: април 29, 2010, 14:19:51 »

Предполагам, че успехът на всяка от страните, която реши евентуално да си търси правата, зависи до немалка степен от това какъв адвокат, а вероятно и какви връзки имат.
Както и да е, за мен това е безнадеждна кауза – да тръгнеш да съдиш някого в БГ. Съдебната ни система е толкова тромава и неефективна, че не си заслужава нервите и времето (а вероятно и парите), които ще инвестираш в това. Лично мнение разбира се.
Що се отнася до моята агенция, не знам какви са сроковете за регистрация, изобщо не съм наясно с тази материя, договорът беше сключен през януари обаче. Фирмата съществува от преди това, контактите ми с нея датират още от втората половина на 2009. Затова и се чудя дали имам основания за притеснение. Не че са получили много пари от мен, но все пак някакво капаро сме дали. Аз исках да потърся с какъв предмет на дейност са регистрирани, от чисто любопитство всъщност, но се оказа, че данни за тях изобщо не излизат.  angry
Активен
divanetata
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 499



Моят сватбен албум

« Отговор #19 -: април 29, 2010, 16:32:01 »

Asseto, може би не я намираш, защото може да не са се пререгистрирали в ТР. А относно предметът на дейност, по принцип посоченият предмет на е ограничаващ. Така че може те да са посочили друг предмет на дейност и въпреки това да се занимават със сватбени услуги  Wink
Активен
Бела
Ентусиаст
**
Публикации: 124


Моят съпруг е моят свят!


Моят сватбен албум

« Отговор #20 -: април 30, 2010, 08:21:21 »

със сигурност повечето агенции  използват само името на фирмата на техни познати ,изобщо самите те не са регистрирани специално за сватбени услуги -няма нищо лошо ,разбира се ,само принципно - не могат да работят нещо ,което не е упоменато в услугите им и в регистрацията
А за пререгистрацията на фирмите в ТР ,вече  би трябвало всички да са го направили crazy
Както и да е ,наистина е малко загубена кауза, ако изискваме от тях легитимни документи за дейността им ....ще им създадем поле за повече бюрокращина и по-малко време да си вършат   работата danceg
И все пак ,аз съм ЗА таквиа споразумения ,дори и само на лист с подпис и без юридическа стойност .но не приемо- предавателни протоколи ,а точно форма на договор!
За д и джеи и фото - може би да се отбележи точен час на започване ,услуги ,които ще желаете да получите от тях....за агенциите е малко по-сложно ,но определено неустойки за несвършена работа трябва да има, при това ,в повечето агенции сумата по услугата се заплаща ,мисля, след сватбата .
Активен
asseto
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 557



Моят сватбен албум

« Отговор #21 -: април 30, 2010, 10:15:52 »

Аз си мисля, че всяко споразумение, фиксирано на хартия и подписано, би имало юридическа стойност, стига да не става въпрос за противозаконни неща.  tease Единствено, ако не е оформено съвсем като договор, би могло да не е напълно еднозначно юридически и съответно да не постигне целта си.
Друг е въпросът, че всякакви споразумения и договори биха имали само превантивен смисъл – един вид от самото начало да ни вземат по-сериозно. Ако някой реши да не се придържа към тях, няма да го направи, точно защото му е ясно, че другата страна няма много възможности за санкции.

Относно регистрацията, при мен проверката беше породена от чисто любопитство, както вече писах. Но бях неприятно изненадана от липсата на каквито и да било данни, включително и като история.
Активен
Бела
Ентусиаст
**
Публикации: 124


Моят съпруг е моят свят!


Моят сватбен албум

« Отговор #22 -: април 30, 2010, 10:20:22 »

А ,аз също от любопитство се зарових да проверявам ,не че нещо... blush
И наистина ,тези писмени документи е за да ви вземат насериозно от началото ,asseto го е написала идеално !
Активен
Деница Звездица
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Публикации: 863


Dum spiro, spero!


« Отговор #23 -: април 30, 2010, 10:41:08 »

Срокът за пререгистрация в Търговския регистър е до края на 2010г., така че е напълно възможно фирмата все още да не е регистрирана.  good

Напълно съм съгласна, че юридически е почти кауза пердута да се осъди после фирмата или да си търсиш компенсация за несвършеното, още повече, че тези договори едва ли ще са издържани така че да може да се разчита на тях в последствие. Все пак когато човек не е юрист, не може да предвиди всички проблеми, които евентуално ще възникнат. Така или иначе обаче, за наша сигурност е по-добре да знаем, че си имаме някакви права и задължения по договор и да се надяваме, че те ще окажат влияние и върху другата страна. Все си мисля обаче, че за съжаление когато се работи с малки фирми, агенции, фотографи и ресторанти по по-малките градове, няма разбиране за договори и спазване на точни условия. Точно затова и си мисля, че трябва да настояваме за подписването им, за да постепенно тази практика да се промени.

 Wink
Активен
divanetata
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 499



Моят сватбен албум

« Отговор #24 -: април 30, 2010, 14:35:56 »

Деничка Звездичка
Срокът за пререгистрация в Търговския регистър е до края на 2010г., така че е напълно възможно фирмата все още да не е регистрирана.  good

Именно  Wink
Активен
Бела
Ентусиаст
**
Публикации: 124


Моят съпруг е моят свят!


Моят сватбен албум

« Отговор #25 -: април 30, 2010, 15:37:38 »

аз тази фирма,която проверявах ,си беше регистрирана ,просто не отговаряше на дейността си (с някакви инженерни услуги беше>) - само да вметна Wink
Най-важно е да има вписани неустойки  за несвършена работа,според мен ....
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #26 -: май 01, 2010, 12:13:51 »

 С интерес прочетох всички постове до тук в тази тема и реших да напиша някои неща.
1-во     90% от услугите в този бранш са били винаги и са в момента в сивия сектор по отношение на статута си на съществуване /фирма или частно лице просто казано/ и отношенията си с институции като НАП, НОИ и подобни. Управлението и поддържането на фирма не е лъжица за устата на всеки, а и струва месечно солидна сума - разходи от различно естество на стойност колкото бюджета на една сватба месечно. Ако някой не е съгласен мога да да предоставя документи за месечни разходи, включително данъци и такси.
2-ро     Договорът винаги има две страни, забравяте, че младоженците освен да искат имат и задължения. Най-често те първи нарушават уговорките. Имайте в предвид, че все още нарушението на тези уговорки от страна на младоженците са евтина авантюра за тях. Съвсем скоро ще се приеме почасовата работа като форма, ще има зъдължителен договор и страните ще го спазват точно, защото всичко което се наруши кото уговорка или се поиска допълнително ще коства много парички и много време за преговори, ако няма агент или агенция.
3-то     Тепърва ще започне укрупняването на различните услуги, както като цялостна услуга, така и по браншове и занимания. Соловите акции ще са само за много добрите, които могат да съществуват сами и абсолютно начинаещите аматьори, в повечето случаи начинаещи ентусиасти на много млада възраст
 Надявам се с теози пост да не предизвикам излишна полемика, по-точно спор. Имам впечатлението , че младоженците гледат само от своята си камбанария. Вярно е, че Вие плащате и поръчвате, но спазвате и правила и уговорки. Излизанто от общоприетото и договореното ще е скъпичко.
Активен
Бела
Ентусиаст
**
Публикации: 124


Моят съпруг е моят свят!


Моят сватбен албум

« Отговор #27 -: май 03, 2010, 08:10:02 »

С Pachoran  съм съгласна - наистина ,има си две страни ,понякога и младоженците може би не спазват уговорките.В един такъв договор е задължително да има неустойки ,но и за двете страни - според мен ,разбира се ,аз не спадам в нито една графа ,моята сватба е минала ,но нали съм на всяка манджа- мерудия Wink
Активен
asseto
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 557



Моят сватбен албум

« Отговор #28 -: май 03, 2010, 11:14:20 »

Неустойки има и в нашия договор, за всяка от страните.
Това, което на мен ми направи неприятно впечатление, беше, че в оригиналния договор, който ми предложиха, имаше включена неустойка само за младоженците, ако просрочат плащането. И допълнителни уговорки, ако се откажем от организацията през тази агенция. Аз включих и клауза за неустойка от тяхна страна, но както казах и по-нагоре – ако се стигне дотам, хич няма да ме грее, че ще ми дължат еди-какъв си процент от сумата. Сватбата ни ще е минала и то не по начина, по който сме искали, а стандартните неустойки са просто смешни цифри.

Пачоран, не знам защо смяташ, че младоженците първи нарушават договорите. Нямам поглед над много младоженци наистина, но ми се струва, че много по-често се появяват разни допълнителни таксички и изненадки от страна на изпълнителите. За екстремните случаи на неявяване и неизпълнение на задълженията не говорим...
Но факт е, че масово и от двете страни няма култура на сключване и спазване на договори, дано с течение на времето това да се промени.
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #29 -: май 03, 2010, 11:29:16 »

 Да, наистина първите нарушения са от страна на младоженците. Една от причините за това, е че нямаме детайлно описание на стоки, услуги и задължения. Най-често при липса на детайлното описание се искат неща, които не са предмет на уговорка, а са само споменати като възможност при предварителните разговори. От много приказки младоженците остават с грешно впечатление.
 Най-честите нарушения от страна на младоженците е във времето на отделните ангажименти, т.е. просрочва се най-често то. И е нормално да е така залисани в прозника си. Примери много могат да се дадат, но не е това най-важното. Липсва културата на нормалния договор за услуга, който трябва да се сключи.
Активен
Страници: 1 [2] 3  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines