Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 19, 2024, 03:33:19

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: [1] 2 3  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Сватбените услуги-с договор или не  (Прочетена 22472 пъти)
 
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« -: април 23, 2010, 08:32:45 »

 Започвам тази тема след някои неприятни емоции, които преживяхме двамата с моето човече вчера.
 Когато организираме сватба, ние разчитаме на много хора, работещи в сферата на свабените(и не само) услуги. Смятате ли за уместно да се сключва договор с всеки един от тях? Дали тези договори трябва да са изготвени от съответния предлагащ услугата или бъдещите младоженци сами да се погрижат?
 Всички сме чели за случаи, когато настроението на една двойка и гостите им е напълно помрачено от грубо и некоректно отношение в ресторанти. За булки, на които фризьорки или гримьорки са се обаждали в последния момент, че отменят часа. За непристигнали навреме или изобщо торти, погачи, букети...За фотографи, видеоператори, DJ-и и агенции, отказали пак в последния момент ангажименти. Всичко това без никаква компенсация. Ще ви кажа защо. Дори и да се подадат жалби в Комисията за защита на потребителите, дори да се търси решение по съдебен път, резултатите(ако има такива) ще са доста след сватбата. Лошото вече ще е сторено и ще е необратимо.
 Предварително искам да кажа на работещите в сферата на сватбените услуги, че нищо в тази тема не е насочено срещу тях. Не и срещу тези, които са действали според договореното.
 Темата е за това дали е необходимо писмено с документ да договорим с всеки това, за което сме се разбрали. За нашите права и задължения като потребители.
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #1 -: април 23, 2010, 09:09:29 »

Радвам се, че направи тази тема.  give_rose

Крайно време е българина да се научи, че има права и да започне да си ги отстоява  beating По своя житейски опит съдя, че има много опарени хора и от двете страни на барикадата. Аз лично правя "договор" за всичко, което предприемам - поръчка на мебели, даване на капаро, отношенията с хазите ми.....за сега всички приемат добре молбата ми за това. Така и двете страни са спокойни за отношенията си и винаги имаш доказателство за извършената услуга.

Би било хубаво фирмите да имат готови такива договори, но това все още не е практика у нас. Не виждам нищо лошо младоженците да си поискат такъв, та дори и написан на ръка.

При подаване на жалба, дори и да се забави резултата, дори и да не се отсъди в наша полза, то нарушителят ще е на тръни дълго време и ще се разчуе в бранша за него. Освен това много други след нас ще се осмелят да последват примера ни.

Уви, убидата няма да отмине и няма лесно да забравим разочарованието, но поне ще сме удовлетворени, че сме си потърсили правата.

Искрено се надявам това да се наложи като практика у нас.
Активен
lunno momiche
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1602


"Има само едно щастие в живота: да обичаш и да бъд


Моят сватбен албум

« Отговор #2 -: април 23, 2010, 09:17:48 »

ТОЛКОВА СЪМ ЗА ТАЗИ ТЕМА!!!   Bravo
Аз се сблъскъх с тази мисъл в момента, в който отидохме, за да ангажираме основните услуги, които ще позлаваме. Не че се съмнявам в тях - напротив, спряла съм се на тях, тъй като ми вдъхват доверия и в някои от тях направо съм влюбена, но човек може би е длъжен да се застрахова. Но никой не предлага договор. Договор може да се подпише само с р-ти и то от тези, които са "солени" и не навсякъде - май основно в София и в по-големите градове.
По мое мнение д-ри трябва да се подписват, като те трябва да се изготвят от услугата, която ще се ползва. За съжаление такава практика на много малко места съществува! Мисля, че именно младоженците трябва да си изискат д-р и ако не с всички, то с услугите, при които финансовите разходи са най-големи - сватбена агенция, ако се ползва такава, и ресторант. При тях би трябвало да е задължителен.
Трябва да се изисква такъв, че и от едната страна и от другата, при евентуално недоразумение - да може да се предявят мерки за това.
Договорите трябва да станат задължителни, заради спокойствието на всички! good
« Последна редакция: април 23, 2010, 09:30:44 от lunno momiche » Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #3 -: април 23, 2010, 09:35:31 »

Сред съфорумките има юристи. Молбата ми е да ударят едно рамо при изготвяне на образец на договор, които да ползваме и предлагаме на фирмите, с които ще се ангажираме да работим. Да кажат какви акценти да има и да ни дадат някой съвет в тази насока.

Често са ми казвали: "Няма проблем. Дайте ни някакъв образец и ще го изготвим."
Активен
divanetata
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 499



Моят сватбен албум

« Отговор #4 -: април 23, 2010, 10:12:58 »


Досега договор съм подписала единствено с бутика, от който поръчах роклята си. Фотографката и видеоператорът ми дадоха нещо като квитанция за платеното капаро, а за капарото в ресторанта имаме фактура. От църквата нищо не са ни дали, а платихме доста сериозна сума, но баща ми ме увери, че са записали нашия час в тяхната книга пред него.
Относно това, което казвате, че трябва ние като клиенти да изготвим договор, не съм много съгласна. Все пак насрещната страна е тази, която предлага някаква услуга, при това еднотипна. Следователно би трябвало те да имат изготвен образец на договор при общи условия, в който евентуално може да се включват допълнителни клаузи според индивидуалните желания на клиента. Мисля си, че ако от ресторантите, фотостудиата и т.н. нямат изготвен такъв, едва ли ще се съгласят да подпишат нещо представено им от нас. Не е добре, но ми се струва, че така би се получило. А и си мисля, че те биха разчитали на това, че дори да има договор и те не си изпълнят задълженията по него, едва ли някой ще тръгне да се занимава, защото ще е "след дъжд - качулка". Според мен в сферата на сватбените услуги най - голям смисъл от договор има във връзка с ресторанта, гражданския ритуал (особено ако е на някое интересно място, както в случая с Michelle), фотограф и видеооператор, DJ, агенция (особено, ако се ползват повечко услуги - за да се конкретизират параметрите), роклята (ако ситуацията не е "харесва ми, плащам и си я взимам", а трябва да се чака).
Все пак, ако някой иска да си изготви образец на договор, най - важното е:
- да опише подробно страните - име/фирма, ЕГН/ЕИК, постоянен адрес/седалище, евентуално управител;
- детайлно да опише предмета на договора (за какво се сключва договора) - каква е услугата, която трябва да се предостави, количество, качество, за каква цена]
- къде трябва да се изпълни задължението;
- кога трябва да се предостави услугата;
- каква сума е дадена като задатък (капаро) - трябва да се знае, че ако вие се откажете от договора, губите даденото капаро, а ако насрещната страна се откаже - трябва да ви го върне в двоен размер. Затова е добре да се уточни, че става въпрос за задатък;
- неустойка при неизпълнение;
- накрая слагате дата и подпис.
От конкретен образец не виждам смисъл, защото всичко си зависи от това, за което се сключва договора. Трябва просто да се следват тези опорни точки. Все пак, ако имате някакво допълнително изискване и насрещната страна е съгласна с него, можете да го разпишете в договора.
Надявам се да съм била полезна. Нека и Руми да даде съвети, като по - опитна  Wink
Активен
roumyana
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2648



Моят сватбен албум

« Отговор #5 -: април 23, 2010, 10:21:30 »

divanetata  е засегнала главното  Bravo
 за всеки договор се подхожда конкретно и си трябва време да  се помисли и да се направи, така че да върши работа. няма как да има  един договор, той напрактика няма да помогне.
Аз не съм подписвала никъде договор, просто защото знам, че ако нещата се скапят и ако другата страна не иска да направи нещо, договорът няма да помогне, да ОК ще ги съдиш, но какво от това, сватбата вече ще е минала и само ще си скъсаш нервите.
 наистина за ресторанта си има нужда от договор, като приложение задължително прикачете менюто, за да не изменят цените(както ми се случи на мен), опишете много подробно всяко задължение на ресторанта, особено най-важното- украса, продължителност на сватбата и др.

Активен
divanetata
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 499



Моят сватбен албум

« Отговор #6 -: април 23, 2010, 10:24:16 »

Руми, явно с теб сме професионално деформирани и не вярваме много в правосъдието  tease Знам, че в случая момичетата ги интересуват не толкова хвърлените на вятъра примерно 50 или 100 лв., а това да възтържествува справедливостта, но понякога нервите, които ще скъса човек за цялата тази работа, просто не си заслужават усилията  Wink
Активен
roumyana
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2648



Моят сватбен албум

« Отговор #7 -: април 23, 2010, 10:27:33 »

еми да, така е, просто няма смисъл хората да се съдят, така мисля , наистина е професионална деформация, ако знаеш колко хора съм разубедила, мъжът ми каза, че сигурно съм единствения адвокат, който разубеждава хората да се съдят smile
Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #8 -: април 23, 2010, 10:42:16 »

 Не е до професионална деформация  give_rose Просто сте наясно каква е реалността.
 Лично аз с готовност "бих си скъсала нервите", защото заради всички подобни ситуации в момента последното нещо, което искам е да правим сватба. И ви казвам честно-ако подозирах и 1/1000 от това, което ни се стовари върху главите, никога, ама никога не бих се заела с подобно нещо!
 Така че съм категорична, че в случай на някакви неуредици, които ще провалят усилията ни, ни най малко няма да се поколебая да разбера какви са законовите ми основания да си защитя правата.
 Договори не се сключват  crazy Въобще не съм в състояние да осмисля как толкова важни уговорки се приемат "на честна дума". Но признавам-при нас се случи точно така. Имаме цял куп квитанции и фактури за всичко платено. И какво? На някоя от тях да пише черно на бяло за какво точно сме се разбрали? Не. Тоест ние по никакъв начин няма да можем да докажем, в случай че нещо не се изпълни както трябва  GROAN Има ли я услугата? Има я. Това е. А дали е станало точно както е трябвало по никой начин няма да може да се докаже  sad
 Реално, за да бъдем напълно честни, не ни остава нищо в подобни ситуации освен голяма антиреклама. Което почти толкова недостойно-"да се намесиш при свинете в калта".
 В нашия случай, ако бяхме искали договори щеше да се случи следното:
1. Да ни откажат категорично услугите си.
2. Да ни поискат много, много по-големи суми. За съжаление дори личното спокойствие понякога е на непосилна цена.
3. Да се съгласят, ала не и така както би могло при устна договорка...
 Сигурна съм, че всички можете да си допълните този списък.
 Руми, абсолютно съм съгласна с теб, че всеки път нещата ще са индивидуални good Затова и стават толкова сложни.
 Въпреки всичко съм твърдо на мнение, че трябва като потребители да имаме някакво законово основание да си защитим правата.
« Последна редакция: април 23, 2010, 10:44:03 от michelle » Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #9 -: април 23, 2010, 10:56:29 »

....Лично аз с готовност "бих си скъсала нервите", защото заради всички подобни ситуации в момента последното нещо, което искам е да правим сватба........Така че съм категорична, че в случай на някакви неуредици, които ще провалят усилията ни, ни най малко няма да се поколебая да разбера какви са законовите ми основания да си защитя правата......... Въпреки всичко съм твърдо на мнение, че трябва като потребители да имаме някакво законово основание да си защитим правата.

И аз съм на това мнение good Точно защото "нямало смисъл" българинът е на това дередже.  beating

А иначе съм далеч от мисълта ние да си изготвяме сами договора, но докато това стане утвърдена практика в стрната ни, е хубаво, ако отсрещната страна се съгласи на такъв, да имаме примерен вариант, който да им предоставим.

Да, някои ще откажат да работят с нас, защото искаме договор. Но ако още няколко техни клиенти поискат, къде ще ходят?!?! Ще си направят такъв. Няма да имат избор просто. Много техни конкуренти ще заложат като силна страна договорните отношения и младоженците ще предпочетата тях, за да са спокойни.
А и ако някой ми откаже, защото искам договор, то това показва колко некоректни хора има с-у мен и че ще имам гарантирани проблеми с въпросната фирма.

Форумът е много силна институция и бихме могли с общи усилия да наложим тази практика.
Много варненски булки ще празнуват в Димят. Ако всички поискат договор, мислите ли, че хотелът ще ги върне всичките?
« Последна редакция: април 23, 2010, 10:58:36 от lionelsa » Активен
Vasilissa
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 21


Мечтателка


« Отговор #10 -: април 23, 2010, 13:07:24 »

Момичета, не се притеснявайте да питате за договор. Да, фризьори, гримьори и пр. вероятно ще ви гледат странно и там няма такава практика, но що се отнася до ресторанта, например - ако е достатъчно свестен не би трябвало да е проблем. В крайна сметка като правят фирмени партита да не мислите, че ги организират на едната честна дума? Пазете си офертите, които са ви дали, искайте ги писмени, не само устни уговорки - ама ще има това, ама ще махнем онова. Също така събирайте си разписките за всичко, което предплащате, ако питате мен - дори и това, което изцяло е платено, най-малкото помага да си следите бюджета. И не гледайте на всичко от позицията - и да ми нарушат правата, нищо не мога да направя. Първо, като поискате договор, им показвате, че ще си отстоявате интересите. Малко или много има респектиращ ефект. Освен това всяка една добра практика има своето начало все отнякъде. Лично за себе си знам, че ако от нещо съм недоволна, няма да спестя сили и нерви, за да си търся правата. В крайна сметка, ако сама не си ги защитавам, кой да го прави? А и много ми е странна тази позиция - ако има договор, условията трябва да са по-неизгодни за вас. Защо? Защото не могат да ви изпързалят някъде и айде да вдигнат цените? Не ви ли навява това на мисълта, че и иначе пак ще си вземат същата сума и при същите условия, само че ще е под формата на някоя скрита изненада?
Активен
ralej
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 158


Най-щастливи на света!


Моят сватбен албум

« Отговор #11 -: април 23, 2010, 15:47:31 »

Браво, много хубава тема!

Ние работим изцяло с договори с клиента, малко странно може да ви се стори - за да си наемете музиканти за извеждане ви искат капаро и да подписвате договор, но много държим на това. Доста често се случва бъдещи младоженци да ни кажат - "Точно от вас не очаквахме, че ще ни предложите договор" или пък "Вие сте първите, които държат на договор".
А това е за всеобща сигурност и спокойствие. Чувала съм дори за случай, когато музиканти отиват да свирят на извеждане на булка и се пазарят да им платят 100% отгоре на "договорената"  pleasantry сума, иначе няма да свирят.. ето това също може да доведе до неприятости и напрежение.

Аз, като бъдеща булка (догодина живот и здраве), незнам как ще се справя с това мое изискване за договор с хората, които ще ми помагат за сватбата. Въпреки, че в момента работим с повечето от тях, аз съм категорична.

Но момичета, не забравяйте, че живеем в България и дори договорите не са гаранция ... Младоженци заплащат извеждане с 50 лв. по-малко от договореното, булката ни заяви: "Много ни хареса, имаме договор, но няма да ви платя 50-те лв." Oh my ...
« Последна редакция: април 23, 2010, 15:53:16 от ralej » Активен
divanetata
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 499



Моят сватбен албум

« Отговор #12 -: април 23, 2010, 17:01:05 »

Ralej, засегна една много интересна тема. Тъкмо днес и аз си мислех това - че като няма договор ние се притесняваме, но гледаме малко едностранчиво на нещата, защото реално и другата страна не е подсигурена - може например DJ да предостави своята услуга според договореното, но да не получи сумата, за която се е разбрал с младоженците  Wink
И все пак си мисля, че ако някой е некоректен (визирам само сферата на сватбените услуги, абстрахирам се от области, където става въпрос за много повече пари), то договорът едва ли би променил нещо. И ако той "изпързаля" младоженците, после и да се съдят, и пред КЗП да ходят, няма да ти върнат сватбения ден. Договорът според мен в такава област може да има по - скоро превантивно - възспиращо въздействие, отколкото да се реализира впоследствие някаква отговорност чрез него. Само че го има и едно друго нещо - ами ако този отстреща е наясно, че с този договор едва ли някъде ще те вземат достатъчно насериозно? Тогава може с чиста съвест да си го подпише и пак да си прави каквото си знае. Превантивно - възспиращото му действие би се проявило повече при по - неосведомени хора  Wink Освен това понякога, ако ви откажат да сключат договор, това не означава непременно, че хората са несериозни и смятат да ви прецакат - представете си например ситуация, в която отивате в някоя сладкарница да поръчвате торта и искате да подпишете договор, при което съответно ви отказват - ами тя сладкарката в качеството си на каква да подпише този договор, ако шефът не е е съгласен?
Мисля, че по - сериозно средство при сватбените услуги, е антирекламата. Защото ако аз чуя кофти отзиви за някой ресторант например и особено ако чуя такива отзиви от няколко места, ами няма да посмея да си направя там сватбата. Затова моят съвет е като си избирате фото, видео, ресторант и т.н. във връзка със сватбата, да проучвате добре за какво става въпрос, да се срещате с хората, да разпитвате до най - малко подробности дори с риск да станете досадни и да се доверявате на вашето си впечатление за човека. А пък оттам нататък  каквото стане - то и договор да има, по - добре човек да не опира до него, че става сложно ...
Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #13 -: април 23, 2010, 17:22:38 »

divanetata мила, много го мислих днес това дали има смисъл постфактум да се търси отговорност. Има! По-значима предполагам ще е моралната загуба и тя не може да се пренебрегне просто така. Да махнем с ръка и да забравим. Най-малкото трябва да се помисли за другите хора, които ще изпаднат в същото или подобно положение.
Антирекламата е хубаво да се разбира само като лоши отзиви. Не повече. И все пак сама по себе си ще направи нещо за кратък срок- най-много до година. Човекът ще оцелее някак си. Освен това все ще се намерят невярващи на нищо, неразбрали за случая. Достатъчно, за да не ги е грижа много такива хора за антиреклама. Трябва да става дума за много, много сериозна такава, за да ги притесни.
Иначе  ralej  наистина много хубаво показа и другата страна. За съжаление се оказва, че на много хора им липсва култура като потребители. Те знаят само да изискват, без да поемат своите задължения  lac
Активен
divanetata
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 499



Моят сватбен албум

« Отговор #14 -: април 23, 2010, 18:03:16 »

Michelle, напълно съм съгласна за моралните загуби, но как мислиш, че чрез договор те ще се компенсират? Точно това казах - че никой не може да ти върне назад сватбения ден, за да се развият нещата по желания от теб начин. И пари да ти дадат (което се съмнявам, че би станало), все тази ...
Казваш, че антирекламата ще действа евентуално около година и не всички ще чуят за нея. Ами за евентуално осъждане/неустойка в твоя полза кой и как ще чуе?
Не искам на никого да налагам мнението. Просто това, което искам да кажа е, че ако човек тръгне да се занимава СЛЕД това, единствено може да си го върне на съответния човек/агенция, тоест да си изкара яда. Не виждам какво повече може да се постигне. А този същият резултат (изкарването на яда) може да се постигне и по друг по - лесен начин - просто да им вдигнеш скандал. Това, разбира се, е лично мое мнение  pardon
Активен
Страници: [1] 2 3  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines