Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 28, 2024, 20:50:34

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 4 5 [6] 7 8 9   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Как да си прецакаме сватбата сами.  (Прочетена 63301 пъти)
 
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #75 -: ноември 01, 2010, 20:15:37 »

 Рядко си позволявам да съм много рязка, но този път ще го направя. Ще ви кажа един сигурен начин да си прецакате сватбата сами. С прекалено много очаквания към гостите.
 Прави сте, че музиканти, DJ, фотограф, видеоператор, сватбен агент трябва да се съобразят с вида на тържеството. На тях това им е част от работата и е въпрос на изграждане на добра репутация.
  На нашата сватба строгият дрес код приключи до след първия ни танц в ресторанта. Не съжалявам ни най-малко-това позволи хората да се поотпуснат. Не знам дали сте обърнали внимание, но с нашия балкански манталитет няма как съчетаете официални костюми и бални рокли и да им пуснете Ивана примерно като ги качите на масата  crazy Не се опитвайте да контролирате всичко, най-малкото приятелите и близките си. Въпрос на добро възпитание и възможности е те сами да преценят как да се облекат. Решете какво да пишете в поканите си според гостите. Ама недейте и да си скубете косите от яд, че ще сте присъства (често не по ваше желание) далечен чичо от Долно Нанагорнище, който няма да спази например синия официален дрес код.
 И спокойно-снимките ви ще станат прекрасни. Защото, ако не сте забелязали, фотографите снимат най-вече красивата булка. Нея запомнят основно гостите на една сватба, наред с това дали им е било весело. Манталитет или не, това е масовото поведение в България. А след 10 години даже няма да си спомняте дали въпросният дразнещ чичо е бил с оранжева вратовръзка или по къси панталони  Wink
Активен
Anita81
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 719



Моят сватбен албум

« Отговор #76 -: ноември 01, 2010, 21:25:55 »

Съгласна съм с Мишел.
Не трябва да има прекалено големи очаквания, но и дали ще има дрес код или не, може да се съобрази с гостите и вида на сватбата. Аз не съм на мнение че задължително трябва да го има, казах че съм за него, но това се съобразява с гостите, както вече казах. За съжаление си права с примера си за официалните костюми и чалгата.
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #77 -: ноември 01, 2010, 22:25:21 »

                 Мишел Bravo Bravo Bravo
Ръкопляскям ти с две ръце.Много добре написано.Включвам се от време на време в темите, но е добре Вие повече да пишете, както и добре да осмисляте нещата.Защото когато Ние професионалистите ви ги казваме, понякога се сърдите, а и не винаги сте съгласни с нас.Изобщо моето мнение е да не се вторачвате толкова много в нещата.Абе с две думи - да не ви пука.Знаете ли, пак от личен опит - организирайте нещата спокойно , не издребнявйте, не прекалявайте с подробносттите.А на сватбения ден да не ви пука и вс. ще е супер. Иначе си разваляте сватбата до неузнаваемуст.Сами, както никой друг не може. Ще ви споделя няколко момента от последното тържество. Приятно организирано  в една винарна на 200км от София. Малка компания с интересни идейки. С издънките се почна още от началото. Първо всичко се развиваше на едно място, взимането на булката беше малко нетрадиционно и част от гостите се поубъркаха от незнание какво ще се случи.Но слава богу никои не разбра.После младоженеца трябваше да направи една изненада (за булката) под прозореца на хотела, тръгваме, снимаме и ооооо ужас, там се озоваха кофите за боклук и още куп ненужни неща.Бърза реакция и помощ от ресторанта и никой нищо не разбра.Следваше изнесен ритуал придружен с подходящо озвучаване ииии, каква изненада, по средата на ритуала (барабар с романтичните приказки на длъжносното лице) зазвуча някаква хитова чалгичка. А хората заклети рокаджии.Съжалявам, че не мога да ви пусна видео да видите, как сладко се усмихна булката, и как се разсмяха гостите.Какво да се прави - грешка на озвучителя, забил случайно компа.Но дотук нищо не свърши.По време на посрещането в ресторанта се оказа, че персонала изобщо не е в час (едва ли бяха правили скоро сватба) .ДЖ-ея три пъти им обясни и пак хаос. Отново никой не разбра.И докрая още и още.А тия хора толкова държаха всичко да е ОК и така сладко се смееха на всеки гаф, да ги разцелуваш направо от кеф, че не им мигна окото.Накрая даже казаха - искаме филма така да се монтира, че да се виждат всичките тези моменти.Естественно имал съм и сватби със съвсем противоположни реакции на младоженците.Така , че всеки сам да си направи сметката, дали си заслужава да си съсипеме деня, заради дрес кода , например.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #78 -: ноември 02, 2010, 14:11:34 »

Аз ще се върна пак на дрес кода и връзката му с чичото от Горно Нанадолнище. Точно този чичо никога няма да отиде как да е на сватба, защото знае от баби и дядовци, че за това събитие човек облича най- новите си дрехи. От там идва и приказката ....НАГЛАСЕН, НАТЪКМЕН - КАТО ЗА СВАТБА. Едно време църквата е поставяла изискването - старите трябва да са пример за младите. Моята баба казваше, че след Великден, сватбите са събитието, за което си длъжен да си добре облечен. Ако искате младите да се отпуснат, а дрехите им са официални, заведете ги после на дискотека, там всеки да облече каквото си иска. На нашата сватба, в затънтеното село, никой не дойде с галоши и работни дрехи /маратонките са спортни обувки, дънките по произход са работно облекло/. Та искам да кажа, че дрес код, макар и не точно в този смисъл е имало и той е бил спазван много строго. Вината е наша, на тези, които сме поканени, че не отговаряме на старанието на младоженците всичко да е празнично. И въпросът не е до пари, а до нашите разбирания. Много често дънките са по- скъпи от обикновения панталон, а тениските с надписи - от бялата риза. Наше задължение, на поканените, е да разберем какъв е ресторантът, дали е планинска хижа, кръчма с дървени пейки, гараж или палатка и да се облечем подходящо. Какво лошо има ако ни помогнат и ни се каже какво очакват от нас?
Активен
DjNick Mc
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 568


Ние можем и знаем как... !!!


« Отговор #79 -: ноември 02, 2010, 14:19:26 »

svekarva,
Всичките тези аномалии за които споделяте относно оркестър и Dj са следствие от дългосрочно и обстойно търсене на най-тънката оферта за отделните "Професионалисти" - участници във вашето сватбено парти. Без да обсъждаме цените за които този Dj със зелената риза и тричетвъртите панталонки и оркестъра- музиканти със захабените ризки с шевици са открити и наети след многократни изпращания на запитвания и пиремане на оферти от доста места. Не веднъж с колегите се опитваме да насочим вашето търсене в правилната посока, но разбира се всеки един от бъдещите младоженци си има собствено мислене и виждане за цени и услуги.
Оркестъра и най-вече Dj са хората които саздават настроението по времето когато сте в заведението и трябва да се веселите. Това е нещо с което не трябва да се прави компромис. По добре спестете от някоя панделка или балонче, може и по 10 грама от порция дори, но за фактора, който основно създава доброто настроение и предимно обуславя спомените от сватбата ви не пестете "Сили". Задълбочите ли се в търсене на атрактивно ниски цени в това отношение сте обречени на това за което споменава "svekarva " и не би трябвало да очаквате да е по-различно.
« Последна редакция: ноември 02, 2010, 14:21:33 от DjNick Mc » Активен
DjNick Mc
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 568


Ние можем и знаем как... !!!


« Отговор #80 -: ноември 02, 2010, 14:40:58 »

Относно начина на обличане от страна на гостите нека се има предвид че все пак сме в България и голяма част от хората не могат да си позволят специално за това че са поканени на сватбата да си купят тоалет съобразен изцяло с вашия "дрес код". Нека не забравяме че България е държавата на "ограничените възможности" за голяма част от народа. В същото време гостите ви трябва да купят подарък или да дадат по някоя пара в пликче, да похарчат и някой лев за транспортни разходи. Всичките тези разходи са свръх силите на голяма част от хората поканени на сватбено тържество. От друга страна ако гостите ви са такива че имат ниво над средното относно класациите в съответната държава, със сигурност те нямат нужда от дрес код, затощо сами ще направят така че да изглеждат подобаващо и по начин - по-добре от другите присъстващи - ако може. Тогава и без дрес код нещата се получават. Баба и дядо от "горно нанадолнище" каквито и дрес кодове да им наложите ще дойдат с това което си имат и тогава трябва направо да ги метнете през прозореца. Другия момент който ви убягва в една такава дискусия за налагане на дрес код е, че никой от гостите ви няма да каже - "Аз съм притеснен с парите затова може ли с новите дънки да дойда". По скоро ще откажат поканата с претекст че точно тогава са ангажирани с нещо неотложно и просто няма да са там, трети вид са тези които ще си дойдат както са си наумили (въпреки вашите дрес кодове) и тогава какво - показвате им вратата или сватбата се отлага за неопределен срок.
Не сте запознати с личната финансова драма на нито един от гостите си и нямате представа какво би коствало едно такова налагане на дрес код. Оставете хората да се чувстват добре в кожата си и когато това е така всичко се получава по-добре - предразположение, настроение и всички съпътстващи доброто протичане на вашият празник фактори. Който носи костюм носи, който не носи никакви дрес кодове няма да го впечатлят, а и след първите няколко подгряващи движения на дансинга дрес кодовете отпадат и така   .............. Поне аз лично не съм видял някой дя дойде на сватба с работния гащеризон.
« Последна редакция: ноември 02, 2010, 14:58:16 от DjNick Mc » Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #81 -: ноември 02, 2010, 14:46:45 »

 Много е прав DjNick Mc . Всички ние сме потребители на услуги и стоки. В магазина например ябълките ще са два вида-едните ще струват повече от другите. Обикновено те ще са по-хубавите и по-вкусните(не че няма изключения). Но винаги има хора, които независимо какви възможности имат, ще изберат най-скапаните и неугледни ябълки, защото са на далавера.
  Моето лично мнение, че очаквания в сватбения си ден можем да имаме само към нас самите, партньора ни и хората, на които плащаме за услугите им. Защо само към нас самите, а не и към гостите? Защото те са наши близки и приятели. Ще станат ли по-малко такива заради неспособността си да подбират дрехите си? Пак ще дам пример с нашата сватба. Един от тримата най-важни за нас двамата мъже не си беше направил труда да спази изключително официалния дрес код на церемонията. Думите ми към всеки поканен гост бяха, че държим на присъствието им, без значение какви ще са дрехите. За това помолихме само родителите си. Пиша това, за да покажа, че понякога по-възрастното поколение също прави неуместни грешки. Оказа се, че този човек е разчитал да му дадат сако и вратовръзка назаем в същия ден. При положение, че е имал финансовата възможност да си купи такива (има за общо до 50-тина лв), а и по никакъв начин парично не се ангажирал спрямо нас. Просто не го е направил. Хайде кажете ако се жени детето ви дали ще постъпите така?
  Въпреки това този човек ми е симпатичен и мил и повярвайте чак на снимките след сватбата обърнах внимание. Какво значение има?
  А от поста на svekarva още нещо ме кара да се замисля-дали за да не са относително доволни всички, да се направят две отделни тържества? Иначе излиза, че или по-младите ще скучаят или по-възрастните ще са с обидени морално  Wink Дали родителите и по-възрастните гости се замислят колко компромиси правят понякога децата им, за да не ги разочароват и наранят на собствената си сватба? Ако съм много  Offtopic , не отговаряйте.
« Последна редакция: ноември 02, 2010, 14:58:51 от michelle » Активен
госпожица
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 923



Моят сватбен албум

« Отговор #82 -: ноември 02, 2010, 15:04:51 »

Тази дискусия за облеклото на гостите е много интересна, но искам да се съглася по-скоро със свекърва, в повечето случаи въпроса е не до финанси, а до манталитет. Аз бях на една сватба на която родата на младоженеца се беше постарала да си личи, че финансово не са никак зле и приличаха на цирк изпуснат от Биад, без извинение. Майката на младоженеца изглеждаше като чучело, беше се натъкмила така че приличаше на булката в будещето, еднаква прическа подобен грим, но по дебела и сбръчкана и тази красота беше завършена с нещо което много наподобяваше асеновградска абитурентска рокля и доволно количество пера в червено! Останалата част от родата бяха като на погребение(до един в черно) с изключение на сестрата на свекървата, която беше барната в къса леопардова рокля, на врата на всички висяха ланци по 5-6 за разкош с огромни токи с камъни на коланите и силиконови цици излизащи от ниски деколтета и целулитести баджаци подрусващи се изпод дълбоки цепки.
В същото време родата на булката, хора от село и със скромни възможнисти(по-голямата част) бяха доста по-прилично облечени с официални дрехи, някои от бала, да но не бяха претруфени и се бяха постарали. Мъжете дори и не в костюми бяха с панталони и ризи( и ризите им бяха закопчани, а не показваха доволно окосмяване с добре разположен ланец, за разлика от други гости).
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #83 -: ноември 02, 2010, 15:16:11 »

Аз само да вметна, че има тема за облеклото на гостите и мисля, че е по-добре тази дискусия да се води там  girl_wink
Ето я: http://forum.svatbata.bg/index.php/topic,9212.0.html
Активен
DjNick Mc
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 568


Ние можем и знаем как... !!!


« Отговор #84 -: ноември 02, 2010, 15:31:24 »

bubka,
С изключение на поста на "госпожица ", който е подходащ за статия във вестник "ШОК", това което дискутираме има отношение към тази темата.
« Последна редакция: ноември 02, 2010, 15:47:42 от DjNick Mc » Активен
Деница Звездица
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Публикации: 863


Dum spiro, spero!


« Отговор #85 -: ноември 02, 2010, 15:37:36 »

От няколко дни чета темата, но все се въздържам да не пиша, за да не вземе да се засегне някой. Бубка правилно ни е казала, че има друга тема за облеклата, която е по-подходяща за тоя спор, щом си има обособена тема, постовете трябва да отидат там. Понякога просто е трудно обаче така стриктно да се делят мненията по теми.

Само ще добавя, че според мен малко превратно се изтълкуваха думите на съфорумката, която повдигна въпроса за облеклото. Мисля че тя по-скоро имаше предвид, че някои хора, дори да имат възможности, просто нямат усета и желанието да са прилично облечени за сватба. Непрекъснато виждам примери за неуместно облечени хора, на които "неуместните" дрехи далеч не са евтини (както е споменала и svekarva). Също така виждам примери с гости, които се опитват да "блеснат" на някоя сватба, без да се замислят, че това не е мястото, на което ще бъдат те център на внимание, както и че сватбата не е само в чест на гостите, ами и събитие, на което самите младоженци трябва да се чувстват приятно, че и уважени, пък било то и с това да се спази изискването им за облекло.

От сватбите, на които съм била аз, сякаш най-негативни емоции са произлезли от недостатъчно преценяване на времето за подготовка и съответно - недоизмислени организационни моменти. Съответно - иска ни се да направим организацията еди-как си, ама не остава време, после ни е яд и кой е виновен?
Също така са ми правели впечатление нагласите на младоженците, очакванията им за събитие, което в съзнанието им изглежда по един начин, а в действителност се получава съвсем различно. Ако в тоя момент те не съумеят да видят веселата страна на случващото се (ако е възможно), то те самите до голяма степен си провалят сами усещането за сватбата.

Странно ми се видя преди малко това намесване на анализа на евтините или не услуги. Ясно е, че винаги е намесено перо "пари за фотографи, оператори, гримьори, фризьори, ресторантьори", но пък има примери и за сватби, в които те въобще не са част от сватбата и въпреки това те не са провалени. Така че мисля, че тук не е мястото за тези анализи, макар че донякъде те са правилни. Аз например влизам тук и търся съвети, с които да избегна възможни бъдеши провали. Не съм в бизнеса със сватбарски услуги и не мога да знам кои цени са ниски и кои високи, преценявам само по джоба си и по собственото си усещане за пазара, така че ми се струва малко неуместен тоя назидателен тон, с който едва ли не се обяснява, че само скъпото е това, което ми гарантира, че няма "да се прецакам".
« Последна редакция: ноември 02, 2010, 15:45:17 от Деничка Звездичка » Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #86 -: ноември 02, 2010, 15:41:27 »

Дени е много права.Аз винаги съм казвала, че всичката подготовка и очаквания са до деня преди сватбата.След това младоженсите трябва да се отпуснат и да се наслаждават на всичко.Изцепки винаги има, радвайте им се с това ще запомните сватбата с тези весели моменти smile
И да има разлика между един добър фотограф например и един ефтин, но всичко е до възможности, знание и местоположение.
Активен
DjNick Mc
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 568


Ние можем и знаем как... !!!


« Отговор #87 -: ноември 02, 2010, 16:04:45 »

"магито" -  good

Деничка Звездичка,
Недейте да вдигате градуса на темата излишно, просто вникни в това за което става въпрос а то в резюме е, че не можете за всеки един от гостите поотделно да направите фешън дефиле и да им изберете подходящите дрехи за ръст, телосложение или цвят на очите а просто да не се приема дрес кода "на живот или смарт". Всеки си има причина ако на лице е отклонение от него, но все пак сватбата е започнала и трябва да завърши по най-добрия начин.
Едно такова вманиачаване в дрес кода никак не помага, напротив дори пречи и това води до:
 "Как да си прецакаме сватбата сами"
Що се отнася до цени за наети професионалисти - не винаги най-скъпото е най-добрия избор, но за най-евтиното винаги има съмнение в качеството и по-често ни води до:
 "Как да си прецакаме сватбата сами"
« Последна редакция: ноември 02, 2010, 16:36:40 от DjNick Mc » Активен
Деница Звездица
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Публикации: 863


Dum spiro, spero!


« Отговор #88 -: ноември 02, 2010, 16:44:24 »

DjNick Mc, не съм маниак на тема дрес код. На моята сватба всеки ще дойде както си реши за добре, ама това не значи, че не ми направят впечатление особено драматичните тоалети на някои гости, каквито съм виждала по някои сватби. Не мога на никой да избера дрехи, нито ще го погледна накриво като дойде така на тържеството, ама пък да съдим много строго човек, дето казал, че тоалетът имал значение, е също така лошо и е в обратната крайност. Ако нямаше значение с какво си облечен, булката нямаше да се чуди толкова каква да й е роклята, щем-не щем хора сме и си имаме слабости, било то и външния вид. В крайна сметка както човек си подбира приятели, така си подбира в някаква степен и гостите, а оттам-нататък и евентуално адекватния им вид на едно събиране. Ако има прекалено тежки различия, просто могат да се търсят по-нестандартни варианти за отделни тържества - сватба и малко събиране с други приятели (колкото и еретично да звучи). Лошо облекло не означава евтино облекло, а по-скоро кичозно. Баба ми няма да наруши дрес кода, но разголена колежка например - да. Мое право е да си избера вида на сватбата и ако всеки ще ме убеждава, че дрехите нямат значение, да иде да види колко е "щастлива" една булка до някоя недообмислена кума например или крещящия вид на някоя родителска рокля от Асеновград. Лошо в дрес кода няма, така че нека не обявяваме за много претенциозни или лоши булките, които държат на него. Пък тъкмо и те самите да си имат едно наум да го преценят това. Ето, аз покрай тази тема се сетих, че мога да го включа в поканите. Иначе това доколко ще се възприема каквото и да било за сватбата "на живот или смърт" е прелюдия към съсипия на нервите, ама тук почти отрекохте идеята за изискване за дрехите, затовеа писах.

А иначе градуса не го вдигам, както казваш ти, защото: 1. не съм алкохолна напитка, 2. си имам аргументи за казаното, тоест, думите ми са преценени преди да ги напиша и не са вдигане на нещо си, по-спокойно го давай и ти. И другите си имаме мнение, било то по-градусно. tease

За евтините услуги е ясно, че са съмнителни, ама недей да дърпаш уши, задето съм си позволила да мисля, че това е темата за самостоятелно провалените сватби, в което аз лично преценявам, че влизат действия на младоженци и недомислици, а не толкова спестяване от услуги на професионалисти, които са за друга тема. Пак казвам, че и без тях сватбата може да си е съвсем ОК, както и че дори да ги има, едни намръщени младоженци пак ще я съсипят.
« Последна редакция: ноември 02, 2010, 16:47:46 от Деничка Звездичка » Активен
DjNick Mc
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 568


Ние можем и знаем как... !!!


« Отговор #89 -: ноември 02, 2010, 17:28:32 »

Както казва колегата "Deliysky" когато правиме опити да помагаме със съвети някои мислят че им се караме.
Ок, Деничка Звездичка, на всички стана ясно че сте разочарована от "Бутиците в Асеновград" и сигурно има защо.  tease
Както и да е, вие сте права на 100%, само мир да е в темата.  give_rose
« Последна редакция: ноември 02, 2010, 17:36:26 от DjNick Mc » Активен
Страници: 1 ... 4 5 [6] 7 8 9   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines