Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 19, 2024, 03:05:55

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 [Всички]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Даване на кръв  (Прочетена 14504 пъти)
 
Ariel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1083



Моят сватбен албум

« -: януари 22, 2010, 11:13:41 »

Не видях да има нещо подобно, а смятам, че това е важна и интересна тема за дискусия. Въпросът е давали ли сте кръв някога и подкрепяте ли даването на кръв?  smile И ако да, само в случаите когато има конкретна акция или бихте отишли по всяко време? Какви са преживяванията ви?

Ето и моя опит - през живота си съм ходила да давам кръв около 5 пъти. Моята кръвна група обаче е доста често срещана (АБ+) и не е от най-търсените за спешно преливане. Най-търсените групи са отрицателните и нулевата. Най-често съм ходила когато е имало акции в университета, където учех - те идват на място и те улесняват. Най-хубавото е, че ако дадеш кръв ти правят безплатни изследвания. Но ми направи впечатление последните пъти, че нямаше много хора. Хората сякаш се страхуват от това, което до някъде е разбираемо. Причината според мен е недостатъчна информираност. Последното ми дарение беше в период, когато пазех някакъв режим на хранене, който макар и не драстичен ме доведе почти до загуба на съзнание. Оттогава не съм давала, но не смятам да спра дотук!  smile
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #1 -: януари 22, 2010, 11:22:21 »

Аз много искам да дарявам кръв, но съм с анемия и постоянно ниско кръвно.Като отидох да даря лекаря направо си ме изгони pardon Какво да се прави.Следващия път ще тичам по стъпалата и ще пия две коли и ще дам.Ама и аз съм ентусиаст.
Активен
♥Сиси♥
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1037


ЩАСТЛИВИ!!!


Моят сватбен албум

« Отговор #2 -: януари 25, 2010, 09:56:24 »

интересна темичка, аз не съм давала кръв, дори незнам каква кръвна група съм...
по принцип съм с ниско кръвно и се съмнявам, че ще имат полза от мен  pardon
Активен
valia_diva
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1711



Моят сватбен албум

« Отговор #3 -: януари 25, 2010, 10:02:06 »

И аз не съм давала до сега, но много пъти съм си мислела да го направя. Не ме е страх от боцкането, дори искам да гледам какво точно правят, как поставят иглата и т.н. Преди 2 години си направих изследване за кръвната група А-
Активен
lunno momiche
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1602


"Има само едно щастие в живота: да обичаш и да бъд


Моят сватбен албум

« Отговор #4 -: януари 25, 2010, 10:10:05 »

   Аз никога не съм давала кръв. Моята кръвна група е 0+. Замисляла съм се да даря, но милото много пъти е дарявал и каза, че при последния път се е почувствал много зле и е твърдо против да дам, ако не се наложи.
Активен
Ariel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1083



Моят сватбен албум

« Отговор #5 -: януари 25, 2010, 10:29:20 »

Можеш да се почувстваш много зле само ако не си хапнал преди това, както аз направих последния път.  smile Но грешката си беше моя, а те ме и попитаха, ама аз инат та инат.  blum
Активен
leni_beni_
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2061



Моят сватбен албум

« Отговор #6 -: януари 25, 2010, 15:50:21 »

Аз също много бих искала да даря , но имам татуировка и до колкото знам, не приемат такива донори. Вие знаете ли дали е вярно , защото честно казано не съм се интересувала много  blush
Активен
Ariel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1083



Моят сватбен албум

« Отговор #7 -: януари 25, 2010, 16:34:25 »

Аз също имам!  girl_wink Много странно, досега не съм чувала да е проблем. Не мисля, че има връзка.  scratch one-s head
Активен
leni_beni_
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2061



Моят сватбен албум

« Отговор #8 -: януари 25, 2010, 16:41:36 »

Ariel , знаеха ли лекарите, че имаш? Защото когато мъжа ми беше в болница и се наложи да му преливат бях се настроила да дам кръв, но тогава сестрата ми каза нещо подобно. Аз бях много притеснена и не обърнах много внимание, и след това не съм се интересувала , но това ми е останало в главата  pardon
Активен
Ariel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1083



Моят сватбен албум

« Отговор #9 -: януари 25, 2010, 16:52:21 »

Ами мен ме караха да попълвам всеки път въпросник, който съдържаше и такъв въпрос, ако не се лъжа. Но на цялата дадена кръв се правят всички възможни изследвания и затова не мога да си представя кое би ги притеснило.  nea Била съм веднъж на място в дарителския център и там се нагледах на всякакви етнически малцинства, които даваха кръв за пари... редовно. Та татуировките ми се струва, че трябва да са им най-малкият проблем.  smile
Активен
leni_beni_
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2061



Моят сватбен албум

« Отговор #10 -: януари 25, 2010, 16:57:05 »

Явно съм живяла в заблуда до сега  blush , но това ме радва, защото когато имам възможност със сигурност ще даря.
А, кои за изрично опоменатите заболявания, с които не можеш да станеш дарител (ако помниш от въпросника де  Wink) .Питам специално за автоимунните заболявания
Активен
KlaraFina
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1620



« Отговор #11 -: януари 25, 2010, 17:01:08 »

Аз съм с автоимунно заболяване на щитовидната жлеза и не мога да донирам кръв. Опитах веднъж, но ми благодариха за готовността и си ме изпратиха вкъщи  sad
Активен
leni_beni_
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2061



Моят сватбен албум

« Отговор #12 -: януари 25, 2010, 17:05:52 »

KlaraFina и моето е на щитовидната.....ех, пак не ставам  sad
Активен
Денито
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 319



« Отговор #13 -: януари 25, 2010, 17:11:38 »

Аз дарих кръв ноември месец за първи път. По принцип ми е леееко ниско кръвното, всъщност нормално но много лесно пада драстично, и имам алергия към бисептол, но не ми направиха проблем. Беше за приятел в нужда и организирахме акция всички колеги и приятели. Нямаше никакъв проблем, не съм се чувствала зле, само леко замаяна, но това казаха че е нормално защото съм по-слабичка и доста висока, та се притесниха сестрите и ме оставиха да полежа повече. Всички казват че е добре за организма (освен ако нямате заболяване което да пречи разбира се), че се прочиства кръвта и т.н., зависи на кой как му понася, аз се чувствах добре. Така че като ми минат 6 месеца ще отида пак, надявам се да е без някой познат да има нужда... Хубаво е и за теб, и за другите, какво като ми е често срещана кръвната група А+, важното е да направиш едно добро дело! А за татуировки нямаше такъв въпрос в анкетата и аз не съм чувала да е проблем...
Активен
Ariel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1083



Моят сватбен албум

« Отговор #14 -: януари 25, 2010, 17:13:51 »

Не искам да претендирам, че съм експерт, много вероятно е и ти да се окажеш права leni_beni_.  smile Сега се замислям обаче, че е логично ако има такова изискване за татуировките, то да е да не си си правил татуировка много скоро преди дарението, когато е още прясна и има риск от инфекции.

А иначе доколкото си спомням имаше въпроси като дали си употребявал наркотични или алкохолни вещества еди колко си време преди дарението; дарявал ли си кръв последните 6 месеца; пълнолетен ли си; смяташ ли да бременееш  blum или дали си бременна; имаш ли нормално кръвно налягане и много, много други. Разбира се не трябва да си боледувал от хепатит, СПИН, сифилис и други полово предавани нещица. Съжалявам, но не си спомням всичките.
« Последна редакция: януари 25, 2010, 17:15:57 от Ariel » Активен
leni_beni_
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2061



Моят сватбен албум

« Отговор #15 -: януари 25, 2010, 17:30:10 »

Ariel , може би наистина , за да нямаш някакви инфекции, но те така или иначе след това я изследват тази кръв......но явно не е пречка. Другите желаещи донори с татуси, да знаят, че не е проблем  good
Активен
Alucinado
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



Моят сватбен албум

« Отговор #16 -: януари 25, 2010, 22:50:43 »

извадено от http://darikruv.com/protivopokazania-za-kruvodariavane

Противопоказания за кръводаряване от наредба № 12 от 3.05.1995 г. за медицинско освидетелстване и изследване на кръводарителите и контрол на взетата кръв и кръвни съставки:

1.Всички фази на инфекция с вируса на СПИН.
2.Вирусен хепатит – преболедували от хепатит В и С. Лица, които са били в контакт с болни от хепатит, не даряват кръв за период 6 месеца след контакта. Същото важи и за донори, които са се подлагали на акупунктура, татуировки или други убождания, извършени извън лечебни заведения.
...
29.Автоимунни заболявания.
30.Период на бременност, лактация и менструация.
31.Приемане на медикаменти в последните 48 часа преди кръводаряването: антибиотици, хипотензивни, антикоагуланти, дигиталисови, стероидни и нестероидни противовъзпалителни, хипогликемични, антипсихотични, сънотворни и антиогреганти в последните 7 дни преди кръводаряването.
32.Интоксикация с алкохол и наркотични вещества. Дори да няма сигурни данни за това, кандидатът трябва да бъде спрян от кръводаряване.
33.Не се допускат до кръводаряване лица, на които през последните 6 месеца преди освидетелстването е преливана кръв, кръвни съставки или плазмени биопрепарати.
34.Кръводаряване не се извършва и в случаи, непредвидени по-горе, когато по преценка на лекаря или освидетелстващото лице кръводаряването представлява опасност за здравето на дарителя или приемателя.

целият списък е доста дълъг.
на сайта http://darikruv.com/ има много информация по въпроса с кръводаряването в Бг.
« Последна редакция: януари 25, 2010, 23:07:54 от Alucinado » Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #17 -: януари 25, 2010, 23:05:18 »

Въпросът е давали ли сте кръв някога и подкрепяте ли даването на кръв?  smile И ако да, само в случаите когато има конкретна акция или бихте отишли по всяко време? Какви са преживяванията ви?

Не,не съм давала и дано не се налага да давам. Имам страх от игли и само при виждането на игла изравнявам границите и кръвното ми  става 80/80. Не една и две сестри съм плашила. Най-смешното е ,че всеки път ми казват колко хубави вени имам  pleasantry Не се гордея с това,но страха ми е по-голям,даже след ПТП в линейката постоянно питах дали случайно при прегледа ще ми взимат кръв и има ли начин да не го правят  sad
Активен
Страници: 1 2 [Всички]   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines