Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 26, 2024, 08:34:48

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 28 29 [30] 31 32 33   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Захранване на бебетата - 2 част  (Прочетена 179411 пъти)
 
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #435 -: януари 28, 2011, 17:03:13 »

juji, едва ли някой ще се наеме да ти каже със сигурност кое е правилно или не, но преобладаващите препоръки в последно време са да не започва захранването със сок.
Е, щом бебчето отдавна е прехвърлило възрастта от 40 дни, така определяща през последните десетилетия в БГ за началото на даването на сок  blum , едва ли е проблем, но по-скоро се има предвид, че пюретата, били те плодови или зеленчукови, имат много по-добра хранителна стойност отколкото соковете.
Та и в този ред на мисли моят съвет е да почнеш със зеленчукови.  Wink

Рубинче, щом си дала сирене вече, можеш и по-рано да дадеш кисело мляко - след месец примерно, но за разнообразие - не да заместваш с него АМ при толкова малко бебче. Номерът е да не даваш прясно, че там белтъкът на кравето мляко не е пресечен и затова е по-опасно.
Аз съм пропуснала, че Михи има обривчета  blush , но щом е така аз бих те посъветвала да изчакаш с рибата, защото наскоро чух, че при рибата алергията можело да се появи по-късно. Е, колко е вярно не знам, но една моя приятелка е почти убедена, че обривите при тях са от нея, защото последната въведена храна преди няколко месеца е била именно риба и други храни не са въвеждани. А въпросната приятелка е доста информирана и ходи при разни специалисти, понеже детенцето й имаше АБКМ, та затова съм склонна да й вярвам.

А и още нещо - има ли детето обриви, независимо че предполагате, че не са от храна, не е добре да се въвеждат нови храни. И то не защото могат да алергизират, а просто да раздразнят обривите допълнително.
Аз затова отложих даването на жълтък, когато Малена се обрина ужасно от приема на Суметролим.
Това ми го каза нашата педиатърка и аз й вярвам.
Когато пък ми се беше обринала жестоко от горещините в областта на памперса, друга педиатърка ми каза същото - не само да не давам нови храни, но и да спра плодовите неща докато не отшумят обривите, защото явно дразнят по някакъв начин.
Но всеки си решава, де, аз само се опитвам да бъда полезна с личния си опит.  Wink

А за киселото мляко - аз давам "Верея" тъмносиньо 4,5 % с надеждата, че е толкова истинско, колкото тръбят.  smile Това оранжевото по БДС нещо не ме кефи обаче. Ще пробвам и "На баба", което много ми е харесвало винаги, но гъстотата му ми е изглеждала малко съмнителна, в смисъл чудела съм се, дали няма и малко нишесте вътре.  smile
Сирене гледам да взимам от 8 лв. и нагоре (но не чак 37 лв., това вече е извън пътя да искат толкова пари за сирене  crazy ), но не че цената е гаранция, де.  smile
Активен
Рубин
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2491



« Отговор #436 -: януари 28, 2011, 17:55:06 »

Кикси ще взема да спра за малко и аз плодовите макар е не ги ядем мниого.Че имаме едни пъпки по областа на дупето ама имам съмнения че може да е от антибиатика които взимахме на 1 януари.Не знам дали има тема за това което искам да попитам,ама бихте ли ми препоръчали алерголог или кожен за да заведа малката,че да знам какво да предприемам.Даже се замислям да й направя тест за алергии,че да се светна най-добре.
Активен
juji
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1425


« Отговор #437 -: януари 28, 2011, 21:26:21 »

Благодаря ви момичета.Аз се ръководя и от факта колко на ден изяжда малчо на едно хранене.Доколкото разбрах и това има значение когато решаваш кога да започнеш  захранването
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #438 -: януари 28, 2011, 23:45:52 »

Относно рибата, някъде бях прочела нещо, което ми хареса като идея, че рибата се дава поне два месеца след захранване с месно пюре. Аз дадох риба до колкото си спомням към 10 месеца.
Иначе нашата педиатърка ми беше препоръчала да редувам кашата следобед с кисел, който се приготвя по следния начин - кърма, прясно мляко или адаптирано мляко се сгъстяват с натурално нишесте /все едно правите крем нишесте, но не от ароматизираните и не слагате захар/, след това се смесва със същото количество плодово пюре. Доста по-леко е от кашите и моя дребо много го харесваше.
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #439 -: януари 29, 2011, 15:41:41 »

Рубинче, писах ти на ЛС за алерголог.

Рубин, преди да я запишеш на кухнята трябва да си я захранила с почти всичко, защото на кухнята има и риба, и десерти. По принцип се води детска млечна куня, но това, което вземам за Зара като десерт от кухнята е правено с вода, т.е. нишесте с вода.

Да, и аз това щях да пиша.
Аз затова записах детето чак на годинка и 1 месец на кухня, просто имах още неща за въвеждане. И пак, някои от нещата ги въведохме директно с кухнята - като праз, боб и прясно зеле. smile
Пламче, как така с вода е правено кремчето?
Да не би, защото вземаш за първа група храна и затова да е с вода?  crazy
Кремчетата за 2-ра група със сигурност са с мляко (с изключение на отвратителното водно малеби от вчера  bad ), пък и съм питала специално лелката от кухнята - правят ги със сухо мляко, но не АМ, ами прясно мляко на прах - от типа на Нидо на Нестле.

А, и още нещо щях да пиша за мамите, които се притесняват, че детенцата им не ядат това или онова.
Моето дете, което се спукваше да яде плодови пюрета преди годинката, напоследък не ще и да ги погледне - ни домашни, ни купешки, от дъжд на вятър изяжда по някой жалък резен пресен плод.
И аз се видях в чудо вече, но не мога да направя нищо по въпроса.  pardon
Рибни пюрета хич и не искаше преди, но рибата от кухнята задължително я изяжда, че и отваря уста за още.

Та мисълта ми е да не се шашкате излишно, защото вкусовите предпочитания на дечковците явно се променят с течение на времето и току-виж ви изненадали приятно след годинката примерно.
Пък и по дебелите книжки пише, че това е съвсем нормално - да отказват определени храни през определен период, които иначе са им били любими даже и аз все повече се убеждавам, че е вярно.
Така че ако сега не ядат нещо, по-нататък може да го проядат, затова спокойно.
Аз самата като малка си спомням, че въобще не обичах сирене, пък сега го обожавам.
Необходимото децата ще си го набавят чрез други храни, от които ще искат да ядат повече, така че няма страшно.  Wink
Активен
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #440 -: януари 29, 2011, 16:25:14 »

Kiksi, ние още сме в първа група и аз не съм питала, но като ги гледам си мисля, че са правени с вода. А ако са правени с мляко, значи ето как съм и въвела прясното мляко.
И един съвет от мен, ако ми позволите, не се шашкайте и не се натоварвайте с много инфо. Колкото е полезно, толкова е и объркващо.
Активен
matsinka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 571



Моят сватбен албум

« Отговор #441 -: февруари 10, 2011, 13:19:25 »

Ние от 2 седмици и нещо вече хапваме пюренца и зеленчуци на парченца,но постоянно изникват питанки.Хранене не сме замествали,а предлагам зеленчукожо пюре около обяд и плодово или каша слетобед.Въпросът ми е трябва ли да му дам малко време ,в което да предлагам само по 1 път на ден храна и след месец да му предлагам и слетобед? Или сега също може?Понеже той понякога хапва 5-6 лъжички пюре само ,а по някога по една четвътр бурканче .Всеки път различно.Четох доста и съм намислила да  въведа в реда зеленчук-плод-каша-месо-жълтък, но незнам колко време трябва да оставям преди да  въведа следващ вид.Ако чакам по месец (1 месец само зеленчук,следжащия +плод и т.н.) не става ли многоо дълго?
И последно да питам за авокадото ,знам че е полезно,но кога може да се дава и по какъв начин?
Активен
gostenka_82
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2663



Моят сватбен албум

« Отговор #442 -: февруари 10, 2011, 20:31:38 »

Мацинка, по принцип през първия месец от захранването като си почнала със зеленчуково пюре - даваш на обяд само зеленч. пюре, през втория месец даваш каша - първите няколко дни до седмица само каша и после може д редуваш с плодово пюре или направо в къшътъ да слагаш плодово пюре (така въвеждаш плодовете). В третия месец се въвеждат глутин, сирене, жълтък и месото някъде около 7-8 месец беше.
Аз също не съм заместила хранене все още, макар да сме стигали по 1 малко бурканче от 125гр., въпреки това внимавам да не стане рязко заместването. Давах 1 месец само зеленч. пюрета и успях да въведа 6 или 7 зеленчука. Сега съм на каша, ама само веднъж дадох, нещо не ми остана време вчера и днес, като след около 5 дни под ред даване на каша ще им дам и плодова пюре в кашата. Аз съм въвела и плодово от сини сливи, заради запек, т.к. като изядат  бурканче цяло или приблизително цяло се запичат. Много харесаха тиква, морков, пащърнак и броколи. Даже ми се струва, че броколите ги разхлабиха и то по-добре от тиквата (не знам по принцип дали запичат).
Аз също много четох, много методи и пр., но реално нямам време да реализирам на този етап това, което исках да направя. Затова си купувам готовите пюренца (доволна съм от Holle, Sunval, Gerber, на Хип съм дала само тиквата и я ползвам за разреждане на Холе тиква, тиквичка и картоф, в смисъл да подсиля вкуса на тиквата и да не етолкова гъсто, защото в него има оризово брашно).
Активен
juji
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1425


« Отговор #443 -: февруари 10, 2011, 21:32:57 »

Аз да споделя с нашето захранване.Докторката не ми даде възможност и да питам.На въпросите ми отговора и беше всичко съм ти дала напечатано чети.
Приготвям зеленчуков бульон  150-200 мл/купих готов/в него добавям 1 лъжичка каша от царевица и тапиока /това второто никой не можа да ми го преведе/добавям 1 лъжичка зехтин и 1 лъжичка настърган кашкавал,добавих и сварен зеленчук морков,картоф или тиквичка.
след няколко дена пише да въведа пюренца зеленчукови по 1/4 и най-накрая плодовите ама колко са тези дни ,абе нямам думи .Добре че намерих в нета една схема та по нея правя захранвенето.И така след още някой ден въвеждам и месни пюренац
Активен
cherry_tea
Професор
****
Публикации: 364



« Отговор #444 -: февруари 10, 2011, 22:28:28 »

И последно да питам за авокадото ,знам че е полезно,но кога може да се дава и по какъв начин?

Авокадото се води като нисък алерген, т.е. може да се дава от самото начало на захранването.
Предлага се сурово и скоро след като е разрязано, защото бързо му се губят полезните качества, ако престои нарязано или ако е подложено на някакъв вид обработка.

По принцип аз съм го използвала при вече приготвени вкъщи пюрета от сварени зеленчуци. Добавяла съм го към тях, за да се подобри консистенцията на самото пюре. Също след въвеждане на банан, може да го даваш в комбинация с него - намачкани с вилица или пасирани.

Има и още полезна информация из нета, потърси. При всички положения няма да сбъркаш, ако дадеш авокадо.
Активен
juji
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1425


« Отговор #445 -: февруари 11, 2011, 11:50:39 »

Да попитам за първи път днес ще дам пюренце искам да го добавя към оризовата каша.Приготвя ли се нещо по специален начин или отваряш и даваш да яде по точно добавям в оризовата каша
Активен
malinkata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 921


Моят най-голям трумф:) ; Чакам те Нати


« Отговор #446 -: февруари 11, 2011, 15:03:54 »

juji, ако пюрето ти е готово (в бурканче) не се прави нищо само провери температурата му - ако кашата ти е топла и пюрето ще се затопли да не е студено.
« Последна редакция: февруари 11, 2011, 15:05:39 от malinkata » Активен
juji
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1425


« Отговор #447 -: февруари 11, 2011, 17:18:31 »

malinkata ,
мерси аз после прочетох ,че трябвана водна баня дасе прави,Ми то това пюре не екаша в буркана,а е гъсто с нож да го режеш мислех ,че е по рядко ама на водна баня се получи кашата
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #448 -: февруари 13, 2011, 20:52:24 »

Приготвям зеленчуков бульон  150-200 мл/купих готов/в него добавям 1 лъжичка каша от царевица и тапиока /това второто никой не можа да ми го преведе/

Тапиоката е брашно от един тропически корен, който се казва Маниока.



Често се използва в азиатската и екзотичната кухня. Подобно е на нишесте. Използва се за сгьстяване на супи и кремове. Вкусьт му е неутрален.

Активен
juji
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1425


« Отговор #449 -: февруари 13, 2011, 22:05:08 »

Ина,ти беше първият човек който исках да попитам,обаче реших да не те занимавам с моите въпроси сега smile,благодаря ти много.
И Марти опита сварени морков,картоф и тиквичка.Кажете сега каки други зеленчуци е разрешено да му дам за захранване
Активен
Страници: 1 ... 28 29 [30] 31 32 33   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines