Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 23, 2024, 22:45:00

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 7 8 [9]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: кумуване при църковен брак  (Прочетена 77705 пъти)
 
_nikki_
Новак
*
Публикации: 15


« Отговор #120 -: юни 07, 2009, 13:13:31 »

Знаете дали има проблем кумувете в гражданското да са едни, а в църквата други?  Защото на нас ще ни кумувам наши приятели, които не са християни и смятаме в църквата кръстници да ни бъдат сестра ми и брата на бъдещия младоженец. И също дали ще има проблем в църквата да ни кумуват близки роднини?
Активен
Рени
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1994


Аз дочаках своето малко чудо*2!


Моят сватбен албум

« Отговор #121 -: юни 07, 2009, 13:16:40 »

Ники, няма никакъв проблем кумовете ви в гражданското и църковния брак да са различни. Условието е двамата, който ще ви кумуват в църквата да са кръстени. И доколкото знам след това единствената пречка ще е ако сестра ти и девера ти решат да се женят няма да могат да сключат църковен брак. Мисля, че така беше.
Активен
_nikki_
Новак
*
Публикации: 15


« Отговор #122 -: юни 07, 2009, 15:03:46 »

Рени, много благодаря!  Отдъхнах си, че няма да е такъв проблем. Аз в началото не мислех, че ще бъде но милото като каза "Ами то не трябва ли да са същите?" направо ме втрещи. shok
Активен
sancho
Любопитен
*
Публикации: 21


Моят сватбен албум

« Отговор #123 -: февруари 20, 2012, 12:10:11 »

Здравейте. Вчера обсъждахме кой да са ни кумуве и изведнъж изникна май пречка която бяхме пропуснали - този който искаме да ни е кум е кръщелник на мъжа ми. Къде ли не четох и на едно място пише че може да друго че не може - някой може ли ад ми каже със сигурност защото ни предстой да ги каним и ще се получи много тъпо ако не може.   girl_impossible
Активен
Рени
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1994


Аз дочаках своето малко чудо*2!


Моят сватбен албум

« Отговор #124 -: февруари 20, 2012, 12:21:27 »

Според църквата щом мъжа ти е кръстник на въпросния човек той му е духовен баща и реално църквата няма как да приеме "сина" да венчае "баща си". Още повече, че кумът от своя страна става духовен наставник на младото семейство. Според мен най-добре попитайте в църквата, в която искате да сключите църковния брак, за да няма недоразумения, но пък може свещеника да ви каже, че може само и само да ви вземе парите.
Активен
Vivid
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 396



Моят сватбен албум

« Отговор #125 -: февруари 20, 2012, 15:57:52 »

И ние имаме много проблеми около кумовете. Първо, че кумът е брат на годеника ми, което за църковния брак може да е пречка. Освен това и двамата нямат кръщелни свидетелства (християни са, но са кръстени в друга държава, където по онова време не са се издавали такива). Но все пак се надяваме, че в църквата, която ни е най-удобна, ще влязат в положение. Ако не...ще се наложи да се насочим към друга...
Активен
mimi1809
Професор
****
Публикации: 481


Моят сватбен албум

« Отговор #126 -: март 14, 2012, 21:23:55 »

Навсякъде е различно -при нас се случи така нашите кръстници са кръстници на детето ни после станаха кръстници и на съпруга ми след това станаха кръстници на нашата сватба а ние станахме техни кумове на тяхната сватба.
Активен
rennni
Регистриран

Публикации: 1


« Отговор #127 -: юни 08, 2015, 23:52:52 »

Аз имам много голям проблем кумувете тоест ще са куми 2 мои приятелки, понеже едвам бяхме намерили кумуве всеки отказва накрая се съгласи една приятелка с приятеля си, обаче се оказа така, че той трябва да замине в командировка по работа и избрах друга моя приятелка понеже няма кое момче. В гражданството казаха, че може, обаче проблема е, че ще има и църковен и незнам там дали ще може. Задължително ли трябва момче да извършва ритуала, не става ли едната кума да го извърши, а другата да седи отстрани или да го извърши някое момче, което не е кум или няма да стане. Защото остана малко до сватбата скоро трябва да занесеем документите, а няма да мога да намеря момче, защото аз едвам америх кумуве, а и всеки отказва. Който знае повече моля нека да каже. Благодаря предварително.
« Последна редакция: юни 08, 2015, 23:59:48 от rennni » Активен
Рени
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1994


Аз дочаках своето малко чудо*2!


Моят сватбен албум

« Отговор #128 -: юни 13, 2015, 00:06:18 »

Както вече по-нагоре казах не е задължително кумовете в гражданското и църквата да са едни и същи. Може в гражданското да са вашите приятелки, а в църквата да са други кумовете. Например едната ви приятелка с брат ти, брата на мъжа ти, мъжа на сестра ти, братовчед, колега или т.н, например (изреждането е образно, защото незнам как са ви роднинските линии). Незнам ритуала в църквата да може да се извършва от жена. Свещениците на колкото сватби съм била, а и на нашата кума извикаха. Нали той става духовен баща на двойката.
Активен
Cerise
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 863



Моят сватбен албум

« Отговор #129 -: ноември 05, 2017, 00:33:01 »

Повдигам стара тема, за да получа инфо, което вече е дискутирано, но питам за актуална информация, в случай че опитът ви сочи друго напоследък. Трябва ли и двамата кумове да са кръстени за църковен брак?
Активен
ma6ka_
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1025



Моят сватбен албум

« Отговор #130 -: ноември 05, 2017, 10:35:00 »

Да, трябва да са кръстени кумовете и младоженците. В различните епархии различно тълкуват дали кумовете да са семейство или не и дали трябва да имат църковен брак.
Активен
Cerise
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 863



Моят сватбен албум

« Отговор #131 -: ноември 05, 2017, 15:33:56 »

Благодаря smile
Активен
Страници: 1 ... 7 8 [9]   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines