Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 29, 2024, 10:13:10

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: кумуване при църковен брак  (Прочетена 78698 пъти)
 
ducka5
Регистриран

Публикации: 1


« Отговор #45 -: юли 06, 2008, 15:10:05 »

Привет smile
Имам един малко странен въпрос, но се надявамда ми помогнете.
Миналата година решихме с моя приятел да сключим брак без грандиозни тържества, просто да се подпшем и почерпим с близките. Така и направихме. Тъй като го решихме доста спонтанно, поканихме двойката, на която станахме кръстници преди две години да ни бъдат свидетели в общината. Те естествено се съгласиха.
Това лято решихме да сключим и църковен брак, но нямаме близки приятели, които да ни кумуват. Въпросът ми е може линашите кумове да ни станат кръстници?
Ще се радвам ако дадете мнение, тъй като ние не успяхме да намерим категоричен отговор на този въпрос.
Благодаря предварително!

Модератор: Пишете само на кирилица! При съществуваща вече такава тема, не създавайте нова!   good
« Последна редакция: юли 06, 2008, 15:22:12 от maria_lakova » Активен
rosi_78
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 29



« Отговор #46 -: юли 06, 2008, 15:14:19 »

може  smile smile, но трябва да имат кръщелно от църквата
Активен
hristi
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 512


щастлива госпожа


Моят сватбен албум

« Отговор #47 -: юли 06, 2008, 17:17:43 »

мила попитайте в църквата в която мислите да се венчаете................това което знам аз е че кумство не се връща.............но най-добре питайте........успех
Активен
smiling rain
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 175


Magic everywhere


Моят сватбен албум

« Отговор #48 -: юли 07, 2008, 21:28:56 »

Ако не сте им кумували в църква, могат да ви бъдат кумове без проблем.
Чисто формално, аналите на църквата са само на хартия (и то в конкретната църква), така че няма как да проверят, дори и да сте им били кумове. Но, според канона, пред Бог, ако сте им били кумове, вие вече сте им духовни сродници -нещо като духовни майка и баща. В тази връзка, за това винаги се избират за кумове почтени и почитани хора с добро семейство и деца.
« Последна редакция: юли 07, 2008, 21:31:33 от smiling rain » Активен
Bella_Bella
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 29


« Отговор #49 -: юли 20, 2008, 19:50:47 »

Момичета знаети ли дали ще е проблем при църковния брак ако кумът е католик? crazy
Активен
Patita
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 102



« Отговор #50 -: юли 20, 2008, 23:02:35 »

и аз се бях замислила за това, така че ако някой отговори ще ми е интересно да разбера  Wink
Активен
no4ko24
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 971



Моят сватбен албум

« Отговор #51 -: юли 21, 2008, 07:52:18 »

Момичета знаети ли дали ще е проблем при църковния брак ако кумът е католик? crazy
По-напред съм писала по въпроса... Проблем е, да, направо не може всъщност, все едно - не ти важи дишпломата  crazy Обаче в нашия случай се уговорихме със свещеника, той обясни, че по принцип си е проблем, но може да се пише само кумата. Т.е. кумът няма да го пишат в книгата на свидетелите.
Дано на самия ден на сватбата не се окаже друго...
  pardon
Активен
Bella_Bella
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 29


« Отговор #52 -: юли 21, 2008, 10:27:02 »

По-напред съм писала по въпроса... Проблем е, да, направо не може всъщност, все едно - не ти важи дишпломата  crazy Обаче в нашия случай се уговорихме със свещеника, той обясни, че по принцип си е проблем, но може да се пише само кумата. Т.е. кумът няма да го пишат в книгата на свидетелите.
Дано на самия ден на сватбата не се окаже друго...
  pardon

Оххх благодаря ти no4ko24, аз съвсем бях изключила тази подробност. Все пак има някакъв вариант, дано свещенникът да се съгласи на такъв компромис. ина4е незнам моето мило отказва да сменяме кумът insane
Активен
no4ko24
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 971



Моят сватбен албум

« Отговор #53 -: юли 21, 2008, 10:44:48 »

Оххх благодаря ти no4ko24, аз съвсем бях изключила тази подробност. Все пак има някакъв вариант, дано свещенникът да се съгласи на такъв компромис. ина4е незнам моето мило отказва да сменяме кумът insane

ЕЕЕ, много ясно, че няма да го сменяте!!! Все пак сте си го избрали не случайно. Говорете в конкретната църква, в която ще се венчаете, няма страшно - първо, повечето попове са разбрани, а и второ - все пак става дума за пари, колкото и грозно да звучи...  pardon
Активен
Kleo
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 41



« Отговор #54 -: юли 21, 2008, 10:46:15 »

Bella_Bella, най-добре говори със свещенника, на мен попа ми каза, че са имали католици, евреи и др., аз питах защото нашите са арменци!!!
Активен
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #55 -: юли 21, 2008, 10:51:04 »

Нашата църква е по-разкрепостена и не създава големи проблеми, ако кумовете са католици, евреи, арменци - все са си християни, без значение как се кръстят. Католическата обаче е консервативна и не разрешава такива неща. Най-добре питай в църквата където ще сключвате брак.  good
Активен
no4ko24
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 971



Моят сватбен албум

« Отговор #56 -: юли 21, 2008, 11:31:22 »

Нашата църква е по-разкрепостена и не създава големи проблеми, ако кумовете са католици, евреи, арменци - все са си християни, без значение как се кръстят. Католическата обаче е консервативна и не разрешава такива неща. Най-добре питай в църквата където ще сключвате брак.  good

Пламик, всъщност по-скоро е обратното... напата църква не позволява други освен източно православни за кумуве и за младоженци - пише го дори на бланката за запазване на дата - Православни христяни. Миналата година братовчедът на моя приятел, който е католик, се ожени в католическа църква за годеницата си, която е източно православна, кумувете също са източно православни. В католическата църква нямаше проблем, но младоженецът-католик никога не биха го оженили православно според мен... Както вече писах - проблем е и кумът да е католик, трябва поне единият - или кумата, или кумът да е православен, вторият свидетел е свещенникът, а кумът-католик просто не се подписва никъде... girl_impossible
Активен
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #57 -: юли 21, 2008, 13:57:46 »

no4ko24, може и да е както ти казваш. Моите наблюдения са върху мои познати и приятели в Пловдив и взаимоотношенията между католизицъм и източноправославие там. Но всяка църква сама за себе си, особено нашите.
Активен
no4ko24
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 971



Моят сватбен албум

« Отговор #58 -: юли 21, 2008, 14:27:48 »

no4ko24, може и да е както ти казваш. Моите наблюдения са върху мои познати и приятели в Пловдив и взаимоотношенията между католизицъм и източноправославие там. Но всяка църква сама за себе си, особено нашите.

Да, всъщност това е проблемът - всичко е толкова объркано и различно... Някъде дори чух, че в събота не правели венчавки...
Активен
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #59 -: юли 21, 2008, 14:32:38 »

Да, всъщност това е проблемът - всичко е толкова объркано и различно... Някъде дори чух, че в събота не правели венчавки...
Е те там - в Пловдив! Луда работа. Ако съм  Offtopic извинете!
Активен
Страници: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines