Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 29, 2024, 17:22:35

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 5 6 [7] 8 9   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: кумуване при църковен брак  (Прочетена 77957 пъти)
 
presi_slava
Новак
*
Публикации: 7



« Отговор #90 -: януари 06, 2009, 20:38:44 »

Ако много държите да ви кумуват примерно роднини-проблема не е в църквата-ако една откаже,другата ще се съгласи.Ама въпроса е,че отивайки да се женим в църква,означава че уважаваме каноните и се женим пред Господ-то тогава трябва да спазваме неговите правила.Ако не искате да ги спазвате,няма смисъл да се венчавате.
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #91 -: януари 06, 2009, 22:46:01 »

Ако много държите да ви кумуват примерно роднини-проблема не е в църквата-ако една откаже,другата ще се съгласи.Ама въпроса е,че отивайки да се женим в църква,означава че уважаваме каноните и се женим пред Господ-то тогава трябва да спазваме неговите правила.Ако не искате да ги спазвате,няма смисъл да се венчавате.

Абсолютно съм съгласна с това  good Не е въпроса в това поп незнам си кой какво е казал, а какъв е канона реално.
Иначе, plamik, и аз така знам - не се сродяват кума и кумата помежду си, а кумовете с кумците стават като родители и деца един вид!
Активен
presi_slava
Новак
*
Публикации: 7



« Отговор #92 -: януари 07, 2009, 09:12:59 »

да,на мен кумата ми е сестра на баща ми.Т.е. кумът не ми е кръвен роднина.И понеже той е много наясно с тези неща,той ми каза,че може да ми бъде кум.ако той беше брат на баща ми нямаше да може.
Активен
katya_79
Професор
****
Публикации: 423


www.album.bg/kate_to


Моят сватбен албум

« Отговор #93 -: януари 07, 2009, 16:54:18 »

..... кумовете с кумците стават като родители и деца един вид!

Знам че кумовете стават като роднини, но не предполагах чак толкова.....
Активен
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #94 -: януари 07, 2009, 16:59:44 »

Знам че кумовете стават като роднини, но не предполагах чак толкова.....

Горе долу е така, отзад на църковните календарчета има написани при какви случаи на родство е забранена сватбата. И роднинството на кумове и кумци фигурира там. А за роднинство като родители-деца идва от там, че едно време този, който те е кръстил в църквата и се явява твой духовен баща, ти става и кръстник на сватбата. И това кумуване се предва по наследство по мъжка линия.
Но традициите отадвна не са това, което бяха......
Активен
tsvety_t
Сватбар
***
Публикации: 172


Моят сватбен албум

« Отговор #95 -: януари 20, 2009, 16:48:13 »

 Оказа се, че бъдещата ни кума не е кръстена, кумът е кръстен. При това положение може ли да ни кумуват при венчавката или ще трябва да кръстим кумата ?
Активен
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #96 -: януари 20, 2009, 16:59:35 »

Оказа се, че бъдещата ни кума не е кръстена, кумът е кръстен. При това положение може ли да ни кумуват при венчавката или ще трябва да кръстим кумата ?

Ако преди това кръстите кумата, няма да има никакъв проблем да ви кумуват при църковен брак.  smile
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #97 -: януари 20, 2009, 17:02:46 »

Само да не я кръсти някой от вас, че ще стане невъзможно да ви кумува после  girl_wink
Активен
tsvety_t
Сватбар
***
Публикации: 172


Моят сватбен албум

« Отговор #98 -: януари 21, 2009, 10:18:49 »

И аз знам, че и кума и кумата трябва да са кръстени, но в предишните постове ми се стори, че четох, че може само кума или кумата да са кръстени, т.е. този, който ще кръсти децата след време. Странно!
Активен
ERan
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 648



Моят сватбен албум

« Отговор #99 -: януари 22, 2009, 12:05:30 »

на нас от църквата ни изискаха кумът да е кръстен.. Казаха, че основна е неговата роля във венчавката, не толкова на кумата.. Но въпреки това искат и кумовете ни да имат църковен брак.. Документи не поискаха да гледат, оставиха на съвестта ни това.
При нас обаче от тази гледна точка всичко е наред.
Активен
tsvety_t
Сватбар
***
Публикации: 172


Моят сватбен албум

« Отговор #100 -: януари 22, 2009, 12:45:06 »

Искаш да кажеш, че освен, че трябва да са кръстени, кумовете трябва да имат и църковен брак. Олеее ми тя ще се кръсти кумата, ама като нямат венчавка...?
Активен
ERan
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 648



Моят сватбен албум

« Отговор #101 -: януари 22, 2009, 12:48:09 »

tsvety_t, питай в църквата, която сте си набелязали. там ще ти кажат какво изискват.
По мои наблюдения нямат уеднаквена практика, освен задължителното изискване кумът да е кръстен, както и младоженците.
Успех!
good
Активен
katya_79
Професор
****
Публикации: 423


www.album.bg/kate_to


Моят сватбен албум

« Отговор #102 -: януари 23, 2009, 09:27:17 »

Стига бе... Немисля че е задържително да имат ванчавка в църква.Логично е да е така, ами ако кумовете ви не са семейство?Какво става тогава да не би да трябва да ги венчавате.Аз мисля че единственто изискване е да са кръстени.Поне при нас отеца искаше само кръщелните-нашите и на кумовете ни
Активен
ellie_bellie
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1738

мрън-мрън, мяу-мяу


Моят сватбен албум

« Отговор #103 -: януари 23, 2009, 20:32:59 »

Момичета, навсякъде е различно. Не само че във всеки град е различно, ами и във всяка църква. Това кумовете да имат сключен брак е абсурдно изискване и съм го чувала много рядко някой си да го изисква. Дори не е задължително кумовете ви да са двойка. Най-добре си питайте там, където искате да ви е венчавката, няма какво да се шашкате от написаното във форума, тъй като то не е универсалното правило.
Активен
Nina Style
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1790


www.ninabg.com


Моят сватбен албум

« Отговор #104 -: февруари 22, 2009, 13:25:54 »

Стига бе... Немисля че е задържително да имат ванчавка в църква.Логично е да е така, ами ако кумовете ви не са семейство?Какво става тогава да не би да трябва да ги венчавате.Аз мисля че единственто изискване е да са кръстени.Поне при нас отеца искаше само кръщелните-нашите и на кумовете ни
Аз скоро бях кума и дори кръщелни не ни искаха ! Ние бяхме приятели с кума ! Става въпрос за Пловдив ! И не мога да разбера как една и съща вяра в една и съща държава ръзлични правила !
Активен
Страници: 1 ... 5 6 [7] 8 9   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines