Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 26, 2024, 18:17:42

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 3 [4] 5  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: БРАЧНИЯТ ДОГОВОР  (Прочетена 52659 пъти)
 
nelita79
Любопитен
*
Публикации: 21


« Отговор #45 -: март 31, 2009, 11:13:42 »

Ами нетипично и нерегламентирано е засега, защото у нас все още битува мнението, че децата, след брака, или дори по време на него, са ангажимент на жената. Все едно сама ги прави  cray Напълно нормално е, ако децата останат при жената, мъжът да компенсира не само половината от всичките им нужди, но и отделно да компенсира допълнително самата жена - за отделеното време, грижи, жертви и т.н. Не познавам нито един разведен мъж, който да го прави. Айде, един познавам, и там е особена история. В развитите държави нещата стоят по много по-обмислен и справедлив начин.
А нашето законодателство е като нравите ни - още в каменно-патриархалната ера...
Активен
Misis_T
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 78



Моят сватбен албум

« Отговор #46 -: март 31, 2009, 12:09:05 »

Нели, това дали ще останеш вкъщи като домакиня и ще се посветиш на децата си, и ще се откажеш изцяло от всякаква друга професионална реализация си е лично твое решение (или решение, което взимате вие двамата със съпруга ти!), и никой не може да те накара насила да правиш това, с което ти самата не си съгласна.  smile

В различните страни при разпределението на имуществото след развод се процедира различно- в Америка, например, знам, че жената е поставена в по-добрата позиция, получава най-често родителските права, недвижимо имущество, както и издръжка за самата нея. В Германия доскоро жените също бяха облагодетелствани, получаваха издръжка за децата, както и за самите себе си, или всичко се делеше поравно. Отскоро гласят промяна в закона да премахнат издръжката на жената... sad за мое съжаление.
Много изненадана останах като ми казаха, че в Гърция пък след развод мъжът получава близо 70% от имуществото...! crazy Добре, че не живея там! danceg
В България не знам как е точно...?

Ние със съпруга ми имаме подписан предбрачен договор- има си и добри и лоши страни и за двамата. Но никога не знаеш какво може да ти се случи след години и в каква ситуация ще изпаднеш...
Активен
zipper
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 135



« Отговор #47 -: март 31, 2009, 12:10:45 »

kassy , не съм напълно запозната, но мисля, че нито той, нито ти имате законно право върху собственост на другия придобита преди брака или пък получена в наследтсво. Така, че от какво се опасява баща му? Стана дума, че в договора може да се фиксира издръжка при евентуален развод. Струва ми се,че тук, ако мъжът е безотговорен и договор да има пак няма да я плаща. Просто системата ни е такава.
А иначе и аз бих се обидила, ако след толкова години някой ми поиска да подписвам предбрачен договор.
Активен
Vessy
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 188


влюбена в живота и в мъжа си :-)


Моят сватбен албум

« Отговор #48 -: април 27, 2010, 11:43:57 »

Мойто мило също отначало искаше да сключим договор. И то по причина, че ако някой ден трябва да продадем колата напр. трябва и аз да се мъкна с него, защото неможе без моя подпис. Искаше го,за да избегенем някои административни проблеми,които после могат да възникнат за неудобство на единият от двамата.Законът неможе да накара някой да се грижи за нас или някой ден при евентуален развод да ни даде повече. Тези договори са за повреме на брака. След един развод, особено, ако има деца, по закон се плаща издръжка и т.н. независимо дали има или не договор.
Активен
Evalina
Сватбар
***
Публикации: 203



« Отговор #49 -: февруари 18, 2011, 04:08:24 »

Здравейте!
Интересува ме някой от вас сключвал ли е пред/брачен договор? Каква е процедурата? И като цяло някакви насоки в тази посока
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #50 -: февруари 18, 2011, 05:28:22 »

 :offtopic:А изобщо какъв е смисъла от това? Има ли застраховка в случай, че любимият реши да ви зареже?Ами ако вие решите да изневерите? Когато клетвата пред Бога няма стойност за вас, никакви договори няма да ви помогнат. А когато пък става въпрос за пари, помнете една древна житейска мъдрост - парите са гостенин на човека. Знаете ли, прекалено сте млади за да се размисляте за някои неща, но за жалист ми се наложи да снимам няколко погребения. Установих че кофчега няма ремарке и нищо не може да си вземете от тоя свят.Наслаждавайте се на живота на макс.Нищо лично към дамата, просто малко полемика.Прекалено материален стана света, парите ни поробиха, погубиха и унищожиха всичко човешко в нас.Знаете ли какво пише на банкнотата от 1 долар - Бог е с нас.Обаче на банкнотата няма нито един християнски символ. Явно става въпрос за друг бог.Техния бог. Може би Сатаната. Поздравления, ТЕ успяха.
Активен
Деница Звездица
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Публикации: 863


Dum spiro, spero!


« Отговор #51 -: февруари 18, 2011, 10:29:49 »

 Offtopic , Делийски, някои от нещата, които казвате са такива, над които действително трябва да се помисли, но да не забравяме, че брачният договор може да урежда юридически не само отношенията между съпрузите при развод, но и тези по време на брака.

Eвалина, в основни лини договорът си го измисляте вие и после го заверявате нотариално. Винаги обаче може да бъде оспорен при някакво влощаване на отношенията, защото обстоятелствата ще са се променили. Добре е все пак да се разберете за евентуално ползване на семейното жилище при евентуално прекратяване на брака, в зависимост от това дали имате деца или не, както и от това на кой от двамата е собствеността и други подобни. Можете да се уговорите и за това как ще разпределяте придобитото по време на брака - движими и недвижими вещи (жилища, коли, битова техника и т.н.) при развод (в зависимост от доходите си или друго). Можете да уредите и някакви условия по време на брака, например за спестовни сметки, които всеки ще запази на свое име и за собствено ползване или друго за каквото се сетите. На първо четене това се сещам.
Активен
fashion
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 399



« Отговор #52 -: февруари 18, 2011, 16:57:50 »

Що за глупост со тези договори....Преди да си се оженил мислиш за бъдеща раздяла..Мен токова нещо би ме обидило много!!! Не виждам и какво толкоз има да се дели,така или иначе кой каквото си е имал преди брака си е само негово, а не на двамата.
Активен
Деница Звездица
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Публикации: 863


Dum spiro, spero!


« Отговор #53 -: февруари 18, 2011, 17:57:06 »

fashion,

Дали пък не изключвате възможността по време на брак да се придобива нещо и не говорите само за случаите, в които започвате с нула и завършвате с нула? Защото, в тези случаи не ви трябва договор, действително, но и рядко се случва посочената хипотеза, а ако тя се промени, дали всичко винаги се решава справедливо? Особено при тежки семейни конфликти или пък при пълна промяна в отношенията и характерите на двама съпрузи?

За да се появи брачният договор в Семейния кодекс, значи отношенията са развити до степен, в която има необходимост от подобно нещо. Според мен, няма нищо обидно в това да искаш да уредиш едно нормално развитие в случай на възникнал проблем, както и няма обидно в това, че допускаш, че в живота и това се случва. Брачният договор е една възможност и по-добре да има такава, отколкото да я игнорираме. В крайна сметка, който няма какво да дели сега, не е принуден да го прави, нито пък може да знае дали няма да му се налага да дели утре. Освен това пак казвам, че брачният договор може да уреди и много други положения, които не касаят само евентуален развод, а и неща по време на брака. Мисля също, че желанието за подписване на договор е по-скоро едно допълнително изявление, че при финал на семейството, страните искат да се спогодят без излишни драми, отколкото че докато се женят, мислят само как да се разведат по-рано и с повече имоти на свое име. Тогава и договори не помагат.
Активен
Evalina
Сватбар
***
Публикации: 203



« Отговор #54 -: февруари 18, 2011, 23:32:22 »

Добре де, как е възможно човек да зададе някакъв въпрос и да получи един нормален отговор и още сумати   Offtopic - в стил каква е тая глупост...
Все пак всеки си има разбирания и нито аз натрапвам ценностите си на някой, нито пък желая на мен да ми се натрапват чуждите.
И нека не забравяме, че 100% от разводите започват с брак и обещания "докато смъртта ни раздели".
Deliysky, и на погребения съм присъствала, но и на доста разводи. Няма да се впускам в разкази, но вярвай ми става въпрос за наистина грозни гледки. Никой не носи нищо в гроба, но човек е устроен така, че базира решенията и действията си на идеята, че ще живее още дълго и е добре да се подсигури.
Но стига разсъждения, имам още един технически въпрос, дано Деничка Звездичка ми отговори smile.
При нотариуса се заверяват само подписите ли? Или се гледа дали и колко е материалният интерес? Питам, заради нотариалната такса. И другият ми въпрос. Следкато сключим договора ще трябва да се представи и в имотния регистър, предполагам. Ние ли го правим това или нотариуса?
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #55 -: февруари 19, 2011, 09:50:49 »

Аз съм виждала 3 договора ,изготвени от адвокати и сключени пред нотариус,но не бяха предбрачни а на хора с поне 20г.семеен живот-деляха си част от имотите.
Евалина,да ако си уреждате с него имотни отношения се вписва договора. Нотариуса по принцип отговаря и за вписването. За материален интерес не мога да ти кажа нямам спомен как бяха уточнени имотите,но вие не си ги продавате/дарявате,а само уточнявате кой е СИО/и на двамата/ и кой си е лично ваш. За такси попитай някой нотариус или виж в и-нет би трябвало някъде да са посочени какви са таксите за БД.
Брачния договор не урежда само отношенията след брака,може да уреди и отношения по време на него.
« Последна редакция: февруари 19, 2011, 09:52:58 от miss™ » Активен
Деница Звездица
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Публикации: 863


Dum spiro, spero!


« Отговор #56 -: февруари 19, 2011, 10:17:23 »

Позволявам си да допълня поста на miss TM със следната информация:

Брачните договори уреждат имуществените отношения между съпрузите. При нотариалната заверка на такива договори се заверяват както подписите, така и съдържанието им. Ако има прехвърляне на право на собственост или учредяване на вещно право, то договорът е оценяем и върху него се дължи нотариална такса, чийто размер можете да изчислите условно от тук например: http://bglawyers.blogspot.com/2009/06/blog-post.html .

Относно вписването в Имотния регистър, ако брачният договор е сключен преди брака и с него се предвижда прехвърляне или учредяване на вещни права върху недвижими имоти, действието на договора се поражда със сключването на брак. Вписването се извършва по молба на нотариуса, като той е длъжен да представи подлежащия на вписване нотариално заверен брачен договор в службата по вписванията, заедно с представено от вас удостоверение за сключен граждански брак.
Активен
fashion
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 399



« Отговор #57 -: февруари 21, 2011, 10:13:07 »

Добре бе хора, какво има толкоз да се дели, то и без този договор придобитото по време на брак се дели на половина.
Единствено разбирам да се направи такъв договор ако мъжа или жената е милионер,тогава ОК. Ама в нормалните случаи да описвате, кой ще вземе печката и кой хладилника при евентуален развод... не виждам смисъл, така или иначе се дели по равно.
Ако греша моля ви поправете ме или ми дайте пример, за въпросната ,,делба,,...
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #58 -: февруари 21, 2011, 10:14:50 »

fashion малко по-полека всеки има право на мнение.
Активен
fashion
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 399



« Отговор #59 -: февруари 21, 2011, 10:25:07 »

Магито

Не съм казала ,че нямат право на мнение, просто питам, любопитно ми е за пример.
Съжелявам ,ако е прозвучало грубо give_rose,не това ми е целта  smile
Активен
Страници: 1 2 3 [4] 5  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines