Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 19, 2024, 17:20:33

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 [3]  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: За българската православна църква и това как си върши  (Прочетена 33121 пъти)
 
Alena
Новак
*
Пол: Жена
Публикации: 18



« Отговор #30 -: март 03, 2010, 23:48:27 »

Типично по нашенски . Че църквата е търговско дружество , за съжаление е вярно , но защо трябва коментаторите да се плюете взаимно ?
« Последна редакция: март 04, 2010, 00:50:48 от Alena » Активен
Monikamaria
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1505



Моят сватбен албум

« Отговор #31 -: ноември 01, 2010, 18:06:33 »

Ще съживя една позабравена, но важна според мен тема.  smile Ако младоженците искат църковно венчание то това трябва да означава, че трябва да го ценят според мен! А не да го правят защото е "модерно". Също така и самият ритуал трябва да бъде изпълнен съвестно и тържествено, а не като "давай парите и да мине и замине". Затова мисля, че ще е добре да чуем впечатления и препоръки от младоженците, които са минали вече по този път. Аз още не мога да реша къде да сключа моя църковен брак именно поради причината, че за мен е свят. Присъствала съм на сватба например в църквата, която Dark avenger споменава- Света тройца - тази срещу зала "Универсиада" и р-т "Крали Марко", и мога да ви уверя, че той е прав- попа с червен нос, залита и фъфли. Говореше пълни глупости. Не помнеше колко пъти короните са били разменени, пита другите и тъй като никой не беше забелязал, той заяви, че нямало значение. Постоянно забравяше докъде е стигнал и т.н. и т.н. Накрая всички се чудехме да се смеем или да плачем!  insane Според вас тези младоженци женени ли са пред Бог или не?
Та ще се радвам на съвети за църкви, в които се изпълнява съвестно този ритуал, а и не ни ограбват, за което. girl_wink
Активен
Mariaid
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 883



« Отговор #32 -: ноември 01, 2010, 19:35:59 »

Monikamaria   Oh my ..., наистина ли това? Не мога да повярвам...не съм била на сватба от доста време.. blush
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #33 -: ноември 01, 2010, 22:37:22 »

    Вярваш - не вярваш, каквото е написано в темата е вярно, за съжаление.Да ме прости господ, християнин съм, грях е да се хули срещу църквата.Но и на мен освен по работа ми се налага да влизам в църква  по лично желание и нужда.И аз изпитвам същите проблеми като Моникамария. Имало е моменти в които се питам - в какво всъщност вярваме.Аз съм намерил отговор за себе си, бих помогнал и на други питащи се като мен със съвет.Ако нямате друга възможност, не обръщайте внимание на нещата който не ви харесват.Разграничете вярата от деянията на църковнослужителите.Не е задължително да имат връзка с вашата вяра в каквото и да било.
Активен
Monikamaria
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1505



Моят сватбен албум

« Отговор #34 -: ноември 02, 2010, 15:17:23 »

 smile Абсолютно съм съгласна с Делийски. Все пак ние вярваме (в една или друга степен) в Бог, а не в поповете. Те сами са предизвикали нашето отношение. Не вярвам, че Господ одобрява техните измислици!  nea
Дано попадна на съвестен свещенослужител, който да ни венчае тържествено и съвестно. Иначе просто не виждам смисъла! Пожелавам късмет и на останалите младоженци. give_rose
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #35 -: май 11, 2011, 13:57:40 »

http://www.radar.bg/redirect.php?newsid=8134051

Още малко за нашата любима БРЦ. И пак съветвам: Това е за информация, не трябва да ви служи за да се отричате от църквата.
Активен
SoundTheBest
Любопитен
*
Публикации: 25


www.soundthebest.com


« Отговор #36 -: май 11, 2011, 17:52:26 »

Малко извън темата сватба, но все пак в нея - за църквата и поповете. Няма да се впускам в подробности, само ще спомена нещо скорошно, което ме втрещи и възмути - като човек и като християнин. Навръх Великден реших да отида във Велико Търново на църква. Много хора, много шум, много глъчка... Когато стана време да си казваме Христос Воскресе, попът запя... "Благодарим на всичките наши спонсориииии.... най-вече на кренвиршите Кееееен. Благословен да е кметаааааа..." Е, има ли нужда да коментирам така наречените ни "богослужители"?
Активен
Деница Звездица
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Публикации: 863


Dum spiro, spero!


« Отговор #37 -: май 11, 2011, 18:10:24 »

Малко извън темата сватба, но все пак в нея - за църквата и поповете. Няма да се впускам в подробности, само ще спомена нещо скорошно, което ме втрещи и възмути - като човек и като християнин. Навръх Великден реших да отида във Велико Търново на църква. Много хора, много шум, много глъчка... Когато стана време да си казваме Христос Воскресе, попът запя... "Благодарим на всичките наши спонсориииии.... най-вече на кренвиршите Кееееен. Благословен да е кметаааааа..." Е, има ли нужда да коментирам така наречените ни "богослужители"?

Това си е пълна грозотия. Още повече, като се има предвид какъв град е Търново. 

Мисля обаче, че тия примери трябва да останат на заден план. Цялата ни държава е пълна с хора, дето са нередовни за нещо или прекаляват, някак колкото и да ни се иска, невъзможно е въпреки всички свои намерения, и част от служителите в църквите да не се повлияят - и те тук живеят в крайна сметка. Освен това не виждам смисълът на подобна тема в сватбения форум - ясно е, че нещата не са идеални, но може би трябва да се съсредоточим върху местата, където ритуалите се водят както трябва, поповете вярват в това, което правят и като цяло да показваме положителния пример. Останалото, макар и вярно, не виждам с какво би помогнало на булки, сватбари и т.н.
Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #38 -: май 11, 2011, 18:20:29 »

Деничка Звездичка  goodpost
Напълно подкрепям казаното в горния пост!Аз не мисля,че трябва тук да се коментират подобни издънки.Ние се венчахме със съпругът ми,не защото ми е харесвала църквата или маниерите на служителите в нея,а защото сме православни християни и за мен венчавката е дори по-важна и от гражданския брак.  good Дори сред наши познати имаше коментари от сорта "защо ще храните поповете" и тн. , които подминах,защото намирам за крайно грозни и неуместни.Щом сме решили да се венчаем,чисто и просто изпълнявам списъка,даден ни от църквата,плащам си парите и не се пазря повече!  pardon
Активен
lz2kc
Регистриран

Публикации: 1


« Отговор #39 -: май 09, 2012, 23:36:07 »

Здравейте,
Някъде регламентирано ли е каква е таксата за фотограф и за видеооператор или тя се приема на местно ниво за съответен регион. В събота ЗА ПОРЕДЕН ПЪТ се натъкнахме на следното: гости вадят фотоапаратчета или телефони в катедралата в гр. Велико Търново, за да заснемат с по 1-2 снимки ритуала и в края на ритуала клисарката преброила 10 устройства, които снимали и поискала още 100 лева от родителите да заплатят (по 10 лева за ФОТОАПАРАТ и телефон без да се издаде какъвто и да било документ). В друга църква в с. Арбанаси клисарките предупреждават да се приберат фотоапаратите, защото е заплатено само за един и за да продължат трябва да платят по още 10 лева на апарат. Регламентирано ли е таксата какво включва - Видео/фото заснемане или брой устройства, заснемащи видеото?
Активен
sunbunni
Професор
****
Публикации: 455



« Отговор #40 -: май 10, 2012, 09:20:48 »

Ако отида и за фотоапаратите да питам в църквата лелката на свещите вече ще ме изгони  pardon
Активен
TheArtist
Регистриран

Публикации: 2



« Отговор #41 -: май 10, 2012, 11:31:57 »

Не пиша тук, но има интересни неща, които чета.
За църковната венчавка искам да споделя...по стечение на обстоятелствата ритуалът се състоя в православен храм "Свето Успение Богородично"...намира се в Царево....храмът е кацнал на един нос, над морето, наоколо е като приказка...венча ни свещеник Стоян....свещеникът ни посрещна, поговори с нас, въведе ни в храма, изнесе ни кратка беседа. От него струеше вяра и оптимизъм, приятелско отношение...самата венчавка беше много приятно преживяване (а искам да уточня, че вярвам, но не съм религиозна (не ходя на неделна служба и не спазвам църковни канони)), микс от беседи и песнопения. След края на ритуала свещеникът отново си поговори с нас, с гостите, дори се снимахме..........
Да, може би за някои този човек е прекалено модерен, но това според мен е правилният подход - да си обърнат към младото поколение, да намериш пътя към тях и само така ще успееш да посееш семенцата на вярата  smile
Активен
Страници: 1 2 [3]  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines