Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 27, 2024, 04:41:23

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 3 [Всички]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: За българската православна църква и това как си върши  (Прочетена 33151 пъти)
 
dark_avenger
Ентусиаст
**
Публикации: 127


« -: септември 19, 2009, 15:46:14 »

     Здравейте мили булки, доста чета от този и други форуми и никъде не срещам тема за църковния брак.Никъде няма похвали и оплаквания.Може би на повечето от вас не им пука, влизат в църквата просто защото е модерно.Аз обаче съм добър християнин, освен това съм видеооператор, обикалям храмовете надлъж и на шир, и мисля че много неща не са такива каквито трябва, освен това църквата не е подчинена на данъчните и изобщо е институция извън държавата, тоест може да си прави каквото си поиска.Редно е малко да попишем и на тази тема за да се въдвори малко ред а и бъдещите младоженци, харесваики си някои храм да са информирани за това какво ги очаква.
   Първо ще внеса малко разяснение за да имате отправна точка за похвали и оплаквания.
   Светото тайнство брак е едно от седемте тайнства извършвано от църквата, тоест един много ВАЖЕН и СВЕЩЕН ритуал.Трябва да бъде извършено с особена почит, важност и тържественност.Ритуалът има определена последователност която през годините е претърпяла някои изменения и осъвременявания, но все пак трябва да се спазва.Тоест ако не е езвършен правилно си е направо нелигитимен пред бога (има значение за вярващите за останалите едва ли). Продължителността му от около 1 час и 15 мин в миналото, в момента е редуцирана до 45мин, 30 мин даже 25.Претупването за по-малко от 25 мин  според мен си е направо престъпление.
   Какъв ми е мотивът да пусна тази тема - Според мен много храмове вече не са храмове а търговски дружества, а техните свещенници не божи служители, а овълчени от парите са се превърнали в слуги на дявола.И тъи като бог високо, а цер далеко(за тях няма такъв) вие сте хората които трябва да въдворите справедливост чрез вашите постове, тоест нека бъдещите младоженци не посещават въпросните опорочени храмове.
  Доста може да се прочете тук например по темата видео и фото, какви са цените и колко са високи, както и колко печелим ние.Добре са ви известни цените на по известните храмове, но не знаете какви са заплатите на свещенниците и че в известен храм без дядо владика не може да се вредят да служат - защо ли , ами защото и в най-големия глад си говорим за месечни възнаграждения от по 2 , 3 хил лева.Е какъв е проблема тогава този толкова важен ритуал да бъде перфектно изпълнен, с подобаващата му офиицалност и тържественност, а претупан от мрънкащ под носа си или пиян свещенник за 10 мин?
  Първа в списъка на търговските дружества ще посоча Св.Неделя - София.Защо ли? - Висока цена, единственната в София с 3 сватби на час.(на 20мин).Направо конвейр.Поне махнаха един от мрънкащите попове и ритуала засега е на ниво иначе съвсем се излагаха.
 Следващата в списъка е Света троица - тази срещу зала универсиада и рт.Крали марко, там може да случите на един пиян поп, иначе всичко друго им е наред.има и още много но ще оставя вие да допълните с ваши мнения.
   
« Последна редакция: септември 19, 2009, 16:13:27 от dark_avenger » Активен
ellie_bellie
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1738

мрън-мрън, мяу-мяу


Моят сватбен албум

« Отговор #1 -: септември 19, 2009, 15:53:43 »

Има тема за църковния брак:
http://forum.svatbata.bg/index.php/topic,17281.165.html
Активен
dark_avenger
Ентусиаст
**
Публикации: 127


« Отговор #2 -: септември 19, 2009, 16:09:58 »

    Извинявам се ако не е за тук но имах предвид за свършена и несвършена работа затова отворих темата.
  
 И да добавя все пак няколко похвали към същата институциа - църквата:

       от наблюденията ми през 2009г.
      1.Света троица в квартал света тройца - прилична цена, и мераклии свещенници, в ритуала има предвидени даже поздравления с гостите върте в църквата.
      2.В квартал овча купел между блоковете има малка църквичка.Внея служи млад свещенник с красив плътен глас.Извършва ритуалите с особена тържественност и внимание.
      3.Дружба - единият от 2 храма на до езерото(по големият).Отец Христо - там чух един от най-истинските бракове в София тази година.
      4.Света Петка Самарджииска - близо до Света неделя - малка и тясна, много ниска цена, но може би защото няма такъв наплив, там има един възрастен свещенник които с такова чувство за хумор и желание извършва този ритуал, че ако го смятате за досаден и отегчителен значи това трябва да е вашият избор.

    Послеслов..Възрастните свещенници интернет не четат и няма как да видят тук какви ги вършат но напоследък в храмовете има ново попълнение млади инициативни свещенници, на които да гуша им е дошло от дъртите, ояли се мазни дяволи, нека чрез тази тема ги насърчим, нека стигне до техните уши  че има смисъл и нужда от някаква промяна.И не само за тях а и за вас е добре да има промяна, защото преди седмица присъствах на едно от най-големите извращения на църквата. Ловеч. Брак на хора мераклии връщат се от Англия.Перфектно организирана сватба, най-хубавата църква в района.Седмица преди сватбата по нареждане на владиката на областта църквата е определена за мероприятие, оказва се че трябва да я сменят , набутват ги 150човека в друга по тъмна и малка.Един ден преди брака им взимат и тържествениия хор с оправданието че трябва да пее за мероприятие и църквата не им осигурява алтернативен вариант.Без коментар. diablo
« Последна редакция: септември 19, 2009, 16:12:08 от dark_avenger » Активен
beb4eto_na_me4o
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 842


Невероятно е да си родител....


Моят сватбен албум

« Отговор #3 -: септември 19, 2009, 21:38:46 »

Скъпа dark_avenger, моля те, обясни ми какво според теб означава "добър християнин". Чудех се дали да напиша този пост или не..още повече, че може би темата ще бъде преместена, тъй като вече има тема, посветена на църковния брак. Все пак реших да изкажа и своето мнение, като от сега казвам и подчертавам дебело - не искам да засегна никого и не ангажирам никой с моето лично мнение, не желая с поста си да предизвикам спор или кавга.
Когато започнахме да организираме сватбата си, и двамата със съпруга ми искахме църковен брак със сигурност. След което се сблъскахме с целия абсурд на институцията, наречена Българска православна църква. Сватбата ни беше на 29 август. По нов стил - подчертавам, по нов стил, това е ден на строг пост и е Отсичане главата на Йоан Кръстител .По стар стил е било на 11 септември. Аз се питам кога ли всъщност е станало въпросното събитие, за да го почетем по съответния начин....Както и да е. ПОследваха обяснения какво пише за брака в събота...за церемония по време на пост...и как всичко това ще ни струва определена сума...или няма да ни струва. И цифрата се заформи доста добре, като за всяка пречка за този конкретен ден ни се обясняваше, че ще се говори с отчето в църквата и ако той се съгласи - няма проблем. Да де..ама с кой няма проблем - с попа или с Бога? Защото аз си мисля, че Бог благославя съюза ни, не попа. После се замислих - добреее, в Библията, по която уж всички се водят, никъде не са описани подобни неща по време на сватба. Няма обикаляне, няма каканижене на полупиян или дори трезвен поп, няма целуване на икони...може би защото няма икони или поне аз не съм попадала на текст, който дори да загатва за съществуването на подобна картина. В Библията също така не пише за ден, в който да не може да бъде сключен църковен брак, не пише за такси, които се определят от местонахождението на църквата, за паленето на свещи и за това как трябва да изглежда един поп. Там всъщност има Стар и Нов завет, а според Новия благодарение на саможертвата на Исус, вече нямаме нужда от Божии посредници и всеки може да се обърне към Бог сам, където има нужда да го направи, стига да го прави от и със сърцето си.
Освен това си дадох сметка, че съм православна християнка, защото родителите ми са православни християни, а те са такива, защото са родени в страна, в която това е официалната приета религия. Ако се бях родила в Индия и родителите ми бяха индуси, едва ли щях да имам проблем да се венчая на 29 август. Може пък да имаше - кой знае...Това обаче нямаше да направи съюзът ни по-неблагословен, нито щеше да промени факта, че сме се обърнали към нашия Бог за благословия. И си мисля - какво значение има как наричаш своя Бог, когато вярваш в него? Не говоря за онези фанатични секти, разбира се. Говоря за тънката, но дълбока пропаст между религия и вяра. Защото религиите са човешко дело, а вярата мисля е онова духовното, което именно ни позволява да се обърнем към Бога - не онзи белобрад образ, за който чат пат се сещаме, а за онази сила, която ни пази, благославя, помага, към която се обръщаме тихо в сърцето си, винаги, когато имаме нъжда да го направим. Аз смея да кажа, съм дълбоко вярващ човек. Не набожен....не религиозен, а вярващ. Живея с абсолютната ъбеденост, че има Бог, и както и да го наричат по света, това не прави съществуването Му повече или по-малко истинско. Но за това дали ще избера и ще платя на някой, за да ми каже, че Бог е благословил брака ни - не съм съгласна и не мисля, че е нещо реално.
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #4 -: септември 20, 2009, 01:30:03 »

 Аз считам, че тази тема ще бъде много полезна на всички. Така формулирана темата не засяга само въпросите около т.нар. "църковен брак". В православните храмове не се извършват само обредите обручение и венчавка, които са съставни обряди на т.нар. от повечето "църковен брак". Съществуват множество ритуали касаещи пряко хората от различен пол - мъж и жена, семейството, децата, празници, събития и прочие.
 dark_avenger много точно казва, че храмовете /за добро много малка част/ се превърнаха в търговски дружества. Визира и най-големият търговец -"Св.Неделя". Този храм е мястото, където служи Българския патриарх Максим като Софийски митрополит. Храмът се намира в центъра на най-големият град в България и притежава най-големите реално печаливши имоти в сравнение с всички останали. Като имоти визирам много сгради в центъра на София, за които и не подозирате, че са собственост именно на "Св.Неделя". Това са многоетажни сгради и пространствата около тях, които са пълни с офиси, ресторанти, популярни заведения и прочие. Рилският манастир /с неговите прословути църковни гори/, Бачковският манастир или който и да посочите са направо бедни с постъпленията от имотите си.
 Имайте в предвид, че Светият синод е една институция, която по нищо не се различава от институцията Парламент и дори по-лошо - няма и капка граждански, или държавен, или общински контрол. Там все още на почит са хора и методи от преди 1989 г. И на фона на целият този паричен поток са смешни таксите, които се определят за различни богослужения. Във всички случаи обаче оскъпяването основно идва от ползването на църковен хор, който за разлика от гражданския ритуал може да се пренебрегне и изобщо отсъства от малките храмове по принцип.
« Последна редакция: септември 20, 2009, 01:33:24 от Pachoran » Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #5 -: септември 20, 2009, 02:11:42 »

 beb4eto_na_me4o добър християнин е относително и разтегливо понятие - зависи за какво говорим. Но нека приемем, че говорим за връзката на българина с църковната институция, каквато е един храм. Ами няма такава връзка, колкото и вярващ да бъде един човек. Няма изобщо да засягам едната страна - църквата. Това е много обширна и друга тема. В нея се намесват исторически, политически и проблеми на века - 21 век.
 Що се отнася до втората страна - българина, тук нещата са много явни. Първо съвременните хора наследиха един 50-годишен атеизъм, който продължава и днес. За причините няма да говорим. Второ липсва някаква степен на образованост по отношение на църквата и религията. Трето настъпи пълна разруха в човешките ценности и морал. Четвърто семейството-старо или ново в следствие на един технократски бум не притежава този статут /в смисъл думата семейство се употребява за щяло и нещяло - наричаме семейство двойка разнополови индивида без сключен граждански и/или църковен брак, наричаме семейство двойка еднополови индивида, а в крайна сметка може да има тройки и четворки/. Пето, шесто....
 99 % от българите не стъпват в храм освен при сватба, кръщение или погребение. Има и такива, които не стъпват и в тези случаи. И този процент е огромен.
 На beb4eto_na_me4o бих казал следното. Колкото и да ми се иска не мога да отида на църква при положение, че съм всяка събота вечер някъде до 5-6 часа сутринта в неделя. Сигурно се досещате за какво говоря. Физически и психически просто няма как да стане. От там разговора за връзката на българина с църквата става безпредметен. И най-интересното. този проблем го нямаме в такива мащаби нито в Гърция, нито в Румъния, нито в Грузия, нито в Армения, нито в Румъния и бих казал Сърбия. В българия и Русия обаче... За католизма изобщо не говорим като християнство. За протестантите и евангелистите също.. Просто българите сме уникални.
 Най-накрая искам да отбележа, че подобни проблеми има и в мюсолманските храмове в страната, и в много от другите религии официално признати у нас.
« Последна редакция: септември 20, 2009, 02:18:47 от Pachoran » Активен
dark_avenger
Ентусиаст
**
Публикации: 127


« Отговор #6 -: септември 20, 2009, 19:05:24 »

       Здравеите, съгласен съм с абсолютно всичко написано до тук в темата, но още един път си посочвам мотивите - След като си плащаш за дадена услуга (в случая предоставена от една институция без никакъв контрол и за жалост без право на оплакване), следва тази институция да си свърши работата както трябва, и точно поради безбожните безобразия случващи се там напоследък(напр споменатото от дамата - не може ама ако платиш може и да проможе), смятам че трябва тази тема да е в раздел Свършена и Несвършена работа, за да може всеки от вас СЛЕД брака да сподели своите впечатления.Другата тема според мен трябва да помага за въпроси свързани с организацията на сватбеното тържество.Мисля че има разлика.
Активен
Влади Балевски
Сватбар
***
Пол: Мъж
Публикации: 158



« Отговор #7 -: септември 21, 2009, 13:47:46 »

Бях се зарекъл да не вземам отношение в този форум и за дълъг период от време го правих, но сега си позволявам да наруша това си решение. Повод за това е темата, в която dark_avenger и Pachoran вземат "отново компетенто" мнение по въпроси, които не ги засягат пряко, а и не са в разбиранията и властта им да променят нещо.
Независимо от аргументите, посочени от тях по темата тук - къде основателни, къде не - моето мнение е, че подобна "агитация" не би могла да промени настоящата ситуация в БПЦ. Начините й за реформация не е дискусия в сватбен форум.
Относно личните верски убеждения на всеки човек - "нека всеки изпитва сам себе си" (както е записано в Библията), защото за тях отговаря лично. Изборът на храм за църковен брак (независимо дали го приемат като тайнство и осъзнават ли отговорността си пред Бога) е изцяло върху младоженците (често самите те търсят възможността ритуалът да е по-кратък). В Свещеното писание са записани думите, че "всяко нещо, което не се прави от убеждение, е грях", поради което нека всеки има свободата и отговорността за действията си. Но да хулим църковни служители е също толкова греховно, понеже и по времето на Исус Хрисос хората са се съблазнявали в религиозните си водачи, за което сам Господ е наредил да правим това, което казват, но според делата им да не постъпваме. Много от каноните и практиките в Църквата са залегнали не само от Свещеното писание, но и от Свещеното предание, с което очевидно споменатите по-горе форумци явно не са запознати и ги призовавам към малко повече въздържаност.
Приятно съм изненадан от изказването на beb4eto_na_me4o и й благодаря за споделеното. Уверен че, всички искрено вярващи християни, на които им предстои сватба, ще намерят и мястото, и начинът да бъдат участници в това тайнство.
Всеки сам решава в сърцето си за вярата си и нейното изразяване. По-добре кратък ритуал, отколкото дълъг, по средата на който гостите да излизат от църквата (както вчера ми се случи на една сватба, на която бях фотограф - бащата на булката излезе и после каза относно продължилият 45 минути ритуал "Тук си е направо ад. Но то си е и написано на входа на църквата „Свети мъчиник..”
С удължаването на ритуала, за да „оправдаем” заплатите на свещениците, младоженците няма да станат повече вярващи. Ето защо темата и коментарите от dark_avenger и Pachoran са напълно безсмислени по отворената тема.
Активен
dark_avenger
Ентусиаст
**
Публикации: 127


« Отговор #8 -: септември 21, 2009, 15:05:21 »

Балевси и аз съм съгласен с дамата както написах по-горе, а ти вместо дежурно да се натягаш на всички булки вземи ми прочети постовете внимателно, и виж за какво иде реч.Постваш от време на време сайтове на известни задгранични фотографи, само че там видеото и фотото влизат в църквата 30 мин преди ритуала и след него снимат хората колкото си искат.Къде е това отношение у нас?Във въпросната Света Неделя съм снимал ритуал за 7 минути, както и такъв на задушница.Хората влизат вътре, масите с храната още не са разчистени.Веднага след края почти ги изгонват навън щото чакат други и литургията за задушница е продължила по-дълго.Никъде не съм написъл че апелирам ритуала да е по дълъг, или да е 45мин.Написъл съм че трябва да е ТЪРЖЕСТВЕН а не претупан от пиян и мрънкащ поп.Естественно всеки има право да направи своя избор, някои изобщо не желаят църковен брак.При теб когато доиде клиент за 400лв сметка ти поставя един куп условия и има доста очаквания (които явно удовлетворяваш, ако не попадаш в черния списък и си вън от играта).И за да не ме заядеш пак да напиша -  след като влизаш в църква и плащаш, плащаш за нещо и това е темата в която да изкажеш своите впечатления.Също като темата за ресторанти или за видео и фото например.Хората се женят по един път, когато ритуала мине връщане на зад няма.Ако някои държи да го венчаят за 10мин, или точно обратното, тук е мястото да прочете от тези преди него в еди коя си църква какво точно се е случило преди еди колко си време.А ако няма интерес темата сама ще падне назад, няма нужда да се премахва.И пиша всичко това защото страшно много се възмущавам от отношението на тази мощна институция към хората.Както и на всичко други монополни институции между другото.(Следващия път мисля да засегна и ритуалните зали).Също така за разлика от много други, аз не сът тук за да ловя клиенти и да си правя самореклама. Аз съм идеалист, тук съм за да напиша много неща които другите не виждат или не желаят.Миля че си личи и от името ми.
« Последна редакция: септември 21, 2009, 15:08:15 от dark_avenger » Активен
Влади Балевски
Сватбар
***
Пол: Мъж
Публикации: 158



« Отговор #9 -: септември 21, 2009, 16:12:10 »

Балевски... вместо дежурно да се натягаш на всички булки....
Толкова си смешен, човече, че чак успя да ме развеселиш (въпреки че ми е тегав ден днес).

Миля че си личи и от името ми.
От твоето "име" (ник - най-точно казано) нищо не става видно, освен че стои личност, която няма достойнството открито да застане със собстеното си (с години градено) име и да го защитава обективно. Колкото и да съм искал да обективен в съветите си по различните теми, в които съм вземал участие преди в този форум, заради мен теми не са заключвани и булки не са "пищели" от "добрите си намерения" по всички възможни въпроси в този форум. Ако си толкова импотентен (пардон, компетентен) в работата си - защо не си направиш собствен блог, в който толкова активно да просвещаваш, вместо да обсебваш сайта с присъствието си? Остани със здраве и дано имаш доволно работа, вместо да висиш денонощно в този форум.
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #10 -: септември 21, 2009, 21:01:53 »

 Съвсем учтиво без да предизвиквам излишна полемика Г-н Балевски се считам много по-компетентен от Вас по отношение ситуацията в БПЦ. Има обективни причини за това. Съгласете се, че човек може да бъде и в "кухнята на нещата" по ред причини. И все си мисля, че проблемите в БПЦ ме засягат пряко мен и всички останали, които плащат данъци /един от способите за субсидиране на БПЦ е от държавния бюджет / и са православни християни. Надявам се, че Вие също изпълнявате най-малко тези две условия.
 Писах в тази тема единствено с цел да подкрепя до някъде твърденията на Дарк и да изразя моето становище, че е необходима тема за БПЦ в подобен форум, защото уважаеми г-н Балевски първо хората трябва да се научат да ходят на църква /не само в деня на кръщението си, не само в деня на църковния си брак и не само в деня на смъртта си/. Цитатите от Библията са съвсем не на място, защото Г-н Балевски 90 % от българите не ходят в храм поне един път на месец /храм православен или мюсолмански /. Много от българите не са прочели и една книга през последната година, не могат да пишат и четат, а Вие говорите за Библия. Опитал съм се в по-горните постове да кажа съвсем бегло защо. За съжаление нещата се върнаха назад с повече от сто години, когато голяма част от населението е било неграмотно, но е ходило в храмовете, защото принадлежи към определена вяра и вярва в Господ и себе си.
 И не на последно място - това, че темата е в сватбен форум не значи, че няма място тук. Логично си има отделна тема за църковен брак. Мисля, че нищо не пречи да има и тема за БПЦ наред с темите за кухни, коли, екскурзии, певци и певици, синоптични прогнози, болници, детски градини и пр. и пр.
 И мисля, че не е необходимо да се заяждащ с Дарк и с мен. Аз също като него съм идеалист и поради тази причина не фигурирам с истинското си име. Нито една булка от този форум не е снимана от мен и никога това няма да се случи това. До като ти си като Г-н Борис Попов в храма "Св.Неделя" /понеже темата е за църкви/- и двамата сте някъде /той в храма, а ти във форума/, където набирате клиентите си, а за пред широката публика сте хрисими овчици с много компетентно мнение и присъствие на места, които използвате само за комерсиални цели. Да, ама аз не съм такъв човек.
 Нека да оставим бъдещите младоженци да дискутират нещата в БПЦ и да не им пречим. Те самите знаят кой колко струва. По-важното е да се разбере, че в храм не трябва да се влиза само по повод на църковния брак.
« Последна редакция: септември 21, 2009, 21:24:13 от Pachoran » Активен
Влади Балевски
Сватбар
***
Пол: Мъж
Публикации: 158



« Отговор #11 -: септември 21, 2009, 21:58:03 »

Съвсем учтиво без да предизвиквам излишна полемика Г-н Балевски се считам много по-компетентен от Вас по отношение ситуацията в БПЦ.....

Аз също като него съм идеалист и поради тази причина не фигурирам с истинското си име. ........ Да, ама аз не съм такъв човек.

 Нека да оставим бъдещите младоженци да дискутират нещата в БПЦ и да не им пречим. Те самите знаят кой колко струва. По-важното е да се разбере, че в храм не трябва да се влиза само по повод на църковния брак.

Наистина умееш да забавляваш; като че ли гледам комедийно шоу, когато чета изказванията ти. За миг преди малко ми заприлича на Юлиан Вучков... (да ме прощава последния за сравнението с теб).
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #12 -: септември 21, 2009, 22:09:30 »

 Пич, мисля че не си за този форум. Най-малкото, че си арогантен и си свил гнездо, само за да "доиш" някого, който има нужда от определена услуга. Може да си много добър фотограф, но като разумен, интелигентен и възпитан човек си кръгла нула. Не мога да приема факта, че цитираш Библията и се държиш по този начин. Просто си един фалшив човек обзет от манията за материалното. Съжалявам, но ти си много далеч от християнските порядки. И мисля, че нямаш място в темата за Българската православна църква. Просто осра една полезна за всички тема. Алчността до това води. Чети Библията пич, имам чувството, че не си прочел и ред от нея. Как е възможно човек да събере толкова злоба към хора, които не познава ? Съжалявам, че Дарк е по-мекушав от мене, но термини от рода на импотентен, собствен блог и не знам какво си говорят много, ама много за един комерсиален и безчовечен тип, който има наглостта да говори за религия. Каквито миряните фотографи, такива и свещениците, а после защо никой не ходи на църква. Ами и аз да съм няма да отида. Обърнахте всичко в пари.
 Предлагам ти най-човешки да си набираш клиентите /жертвите/ съвсем спокойно тук, но да не злословиш срещу никого. Не познаваш повечето тук /аз също/, така че си върши работата без да накърняваш човека срещу теб. Съжалявам, че си представител на гилдията, която скоро ще разбере лично от мен какво говориш и пишеш. Честно казано се съмнявам някой да те познава, но все пак.
« Последна редакция: септември 21, 2009, 22:41:29 от Pachoran » Активен
Влади Балевски
Сватбар
***
Пол: Мъж
Публикации: 158



« Отговор #13 -: септември 21, 2009, 23:05:49 »

Пич....Каквито миряните фотографи, такива и свещениците, а после защо никой не ходи на църква. Ами и аз да съм няма да отида.

Кефиш максимално!  Bravo
Направо с глас се смея  yahoo

Изказа ти ме кефи, а себеправдата, в която живееш, толкова те е накарала да си вярваш, че не може да се погледнеш отстрани и да допуснеш, че "монетата може да има и друга страна" (мислех да напиша за "обратната страна на Луната", но като ме "комерсиализира" реших да сведа нещата не до Божиите творения, а до човешката алчност).
Ок, аз ще замълча по въпросната тема (за да не я "осирам", както така оценяваш нещата), след като ти (в ролята си на модератор) имаш желание моето присъствие да не внася смут в реформаторските ти намерения спрямо БПЦ чрез един популярен сватбен форум. Искрено се надявам да съумееш да активизараш народните маси и да се превърнеш в един български Мартин Лутер (нищо, че последния е бил католик, после - протестант и няма общо с Православието, на пръв поглед).
Нека (за теб) си остана "алчен", "комерсиализиран, арогантен сватбен фотограф" (добре че хората, гласували ми доверие, ме познават и съм склонен да се доверя на мнението им за мен, след като ме познават лично). Оставям те на спокойствие да продължаваш да класифицираш хората на "нули", определяйки (като истински сърцевидец) кои са истински християни и колко близко са те до Бога и до дадената институция, която ти издържаш толкова ревностно като съвестен данъкоплатец.
Искрено пожелавам на модераторите да трият възможно по-малко твои постове и да не пълнят Recycle bin-а с твои изказвания и да заключват далеч по-полезни за младоженците сватбени теми, както се е случвало вече.
Активен
Влади Балевски
Сватбар
***
Пол: Мъж
Публикации: 158



« Отговор #14 -: септември 21, 2009, 23:11:41 »

Pachoran,
Аз докато отговоря на изказването ти и ти вземеш, че си редактираш половината изказване. Нищо де. И така пак успяваш да ме развеселиш (странен човек съм аз, щом с такова чувство за хумор приемам подобна "дискусия".

Само не разбрах
  Съжалявам, че си представител на гилдията, която скоро ще разбере лично от мен какво говориш и пишеш. Честно казано се съмнявам някой да те познава, но все пак.
това някаква заплаха ли е?
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #15 -: септември 21, 2009, 23:18:27 »

 Аз просто спирам ! Така са ме възпитали моите родители / и живота главно/. Животът не е само компютър, форум, кошче, блог и т.н. Съжалявам, че хората тук са подложени на подобен елемент, но се радвам, че има страшно много, които не са тук по ред причини. И добре си живеят без един подобен паразит като теб и се женят без твоето присъствие. За радост те са много в България - една от сватбите в тази страна нямат този късмет и се снима от твоя милост. За добро или лошо ! Точка .
« Последна редакция: септември 21, 2009, 23:36:34 от Pachoran » Активен
dark_avenger
Ентусиаст
**
Публикации: 127


« Отговор #16 -: септември 22, 2009, 02:50:00 »

Отваряйки тази тема с най-добри намерения описах неща свързани с институцията БПЦ, които на мен не ми харесват, никъде никого не обиждам, просто отворих тема за обсъждане, за разлика от вас г-н   Балевски. цитирам    "Толкова си смешен, човече, че чак успя да ме развеселиш......."Мисля че не е присъщо на човек които твърди , че има име и репутация да напада и обижда.Никъде в темата до преди вие да се намесите не става дума за вас, и вие не написахте нищо по темата - нито добри, нито лоши впечатления, даже не взимате отношение, всичките ви постове са нападателни.Явно истината боли, явно вие наистина набирате своите клиенти тук.Затова и използвате истинското си име тук с напълно комерсиална цел.Надявам се да оставим спора и да видим има ли интерес към темата от страна на другите посетители на този форум.Защото не смятам да се заяждам с никого, смятам да разкажа и други интересни историйки относно поведението на БПЦ, както и аз да прочета нещо интересно.
Активен
merakliika
Любопитен
*
Публикации: 31


« Отговор #17 -: септември 22, 2009, 15:56:55 »

Господа - мисля че всеки сам за себе си си е направил изводите от този спор smile. Можете ли да ни помогнете на нас бъдещите булки като ни разкажете от вашия опит къде и как се провежда църковният ритуал - в София и в други градове където сте присъствали на сватба. Това ще ни е много полезно, а и ми се струва, че би спасило темата. Благодаря.
Активен
stoyanov
Професор
****
Пол: Мъж
Публикации: 320


"Всяка случайност е скрита форма на необходимост!"


« Отговор #18 -: септември 22, 2009, 16:16:26 »

Здравейте,
аз мисля, че темата е добра. Не искам да взимам ничия страна в споровете, защото няма смисъл. За църковните ритуали мога да споделя впечатление за гр. Варна. Най-много се правят в нашите храмове: "Св. Атанасии", "Св. Петка", Катедралата, "Малката Св. Богородица", "Св. Николай". Ритуалите навсякъде са едни и същи като слова на свещениците и времетраене (20 мин.) В последно време  увеличиха и доста цените на самите ритуали. Някои от свещениците имат и индивидуално слово (извън ритуала) към младоженците. Общо взето съм с добри впечатления (като видеооператор и фотограф) от храмовете в нашия гр. Варна.
Активен
Влади Балевски
Сватбар
***
Пол: Мъж
Публикации: 158



« Отговор #19 -: септември 22, 2009, 17:07:39 »

Някои от свещениците имат и индивидуално слово (извън ритуала) към младоженците. Общо взето съм с добри впечатления (като видеооператор и фотограф) от храмовете в нашия гр. Варна.

Наскоро бях във Варна на една сватба. Църковният брак бе сключен в "Успение Богородично" (малката Църква зад РДВР) - изключително впечатлен бях от края на самият ритуал и по-конкретно от словото, което свещеникът на достъпен, разбираем български език отправи към младоженците. Самият ритуал бе обичаен (като времетраене бе не повече от 20-25мин), като в повечето храмове, но словото накрая бе поучително и това много ме грабна. Признавам, рядко попадам на свещенослужители, които с такова сърце и отношение да практикуват службата си.

Относно същността и значението на църковния брак като едно от Тайнствата на църквата може да се прочете на много места в интернет (например http://www.pravoslavieto.com/2/osnovi/faith_churh.htm#5Брак), а по-заинтересованите могат да се допитат за съвет при свещеника, който ще ги венчае, а също и да потърсят книгата "Вяра, Надежда, Любов" на Архимандит Серафим, където обстойно е обяснено всичко.
Активен
Влади Балевски
Сватбар
***
Пол: Мъж
Публикации: 158



« Отговор #20 -: септември 22, 2009, 17:37:42 »

Можете ли да ни помогнете на нас бъдещите булки като ни разкажете от вашия опит къде и как се провежда църковният ритуал - в София и в други градове където сте присъствали на сватба. Това ще ни е много полезно, а и ми се струва, че би спасило темата. Благодаря.

Мисля си, че темата за Църковния брак е изключително важна и не случайно има отделна тема такава (дори по-горе бе посочен линк към нея). Позволих си да се включа в новата тема, защото мотивът според мен е неправилен
        Какъв ми е мотивът да пусна тази тема - Според мен много храмове вече не са храмове а търговски дружества, а техните свещенници не божи служители, а овълчени от парите са се превърнали в слуги на дявола.И тъи като бог високо, а цер далеко(за тях няма такъв) вие сте хората които трябва да въдворите справедливост чрез вашите постове, тоест нека бъдещите младоженци не посещават въпросните опорочени храмове.   
Смятам, че чрез настройване на младоженците към свещениците (охарактеризирани всички под общ знаменател като ...), както и призоваването на всички да не посещават "въпросните опорочени храмове" (добре че няма списък на църкви, че би станало страшно) е нещо, което е нередно. С подобно отношение няма да променим нито верските убеждения на хората, за да станат по-вярващи, нито пък ще спомогнем за реформата в БПЦ.

Принципно съм съгласен с dark_avenger и Pachoran, че положението в храмовете относно провеждането на църковния брак не е добро, но "мотивът да пусна тази тема" и идеята за промяна е неподходяща за подобен форум. Тук отново ще похваля beb4eto_na_me4o за мъдрото изказване по-горе. Уверен съм, че тематата за църковния брак е нужна, както и запознанство на бъдещите младоженици по този въпрос, но нека подходът бъде позитивен.

Признавам, моите изказвания тук не бяха градивни, но и темата не я приех като такава, поради което се отнесох по този начин. Все пак добрите намерения на dark_avenger и Pachoran да са полезни на младоженците по всеки един въпрос са похвални и вярвам, че тези хора могат с опита си да бъдат такива. Всички се учим как да общуваме (било на срещите на живо, било във форуми в интернет) - самите dark_avenger и Pachoran имат напредък в това отношение (все по-малко техни изказвания са изтривани напоследък, а и желанието им да са полезни очевидно помага във времето върху поведението им в този форум). За да не се чувстват последните обидени, поднасям своите извинения към dark_avenger и Pachoran.
Надявам се всички заинтереовани от темата да последваме линка, посочен от ellie_bellie и да се обсъжда темата за църковния брак целенасочено http://forum.svatbata.bg/index.php/topic,17281.165.html
Активен
dark_avenger
Ентусиаст
**
Публикации: 127


« Отговор #21 -: септември 23, 2009, 00:38:35 »

Наскоро бях във Варна на една сватба. Църковният брак бе сключен в "Успение Богородично" (малката Църква зад РДВР) - изключително впечатлен бях от края на самият ритуал и по-конкретно от словото, което свещеникът на достъпен, разбираем български език отправи към младоженците. Самият ритуал бе обичаен (като времетраене бе не повече от 20-25мин), като в повечето храмове, но словото накрая бе поучително и това много ме грабна. Признавам, рядко попадам на свещенослужители, които с такова сърце и отношение да практикуват службата си.

        Е най-после да си дойдеме на думата.
   Може и да съм се изказал малко неправилно, точно тук е мястото на мнения като горното, според мен. И аз господин Балевски рядко попадам на такива църковнослужители , затова желая да информирам хората, за техните имена, и къде се намират.Това е един служител които съвестно си е свършил работата.Също като добрия ДЖ, или фотограф, или оператор.Няма разлика.Всеки има задължения.

 Послепис...преди време във въпросната Света Неделя имаше един поп - възрастен, болен, слаб, много лошо водеше венчавката. Хората негодуваха.Един ден се престраших и поговорих насаме с отец Мина - началникът им.Казах му - отче излагате се, една от най-скъпите църкви сте, хората са недоволни, оплакват се, разнасят ви, говорят че човека е пиян, не е хубаво така.Отецът отговори - да знам имаме проблем, не мога само аз и още един отец  да направим всички венчавки, хора сме не сме машини, но ще измислим нещо. Понеже познавам и другия отец, след една венчавка, чух едни хора да му благодарят и да се оплакват по същия начин , че били на друга сватба, и там еди какво си...После и аз му споделих - отче верно е, хората отдавна ви одумват, не е редно.Той също отговори - да знам ще измислим нещо.Мина време, явно измислиха - човека го няма там вече.Можело значи. Bravo
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #22 -: септември 30, 2009, 15:53:07 »

И аз мисля , че темата е много полезна.Не тая надежди за кои знае каква промяна в църквата но поне да се обмени малко информация, и да се похвалят въпросните "съвестни църковнослужители"
Активен
siyana
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 72



« Отговор #23 -: октомври 03, 2009, 12:02:17 »

Ехееее, какви страсти се горещят тука, в "най-безобидната" на пръв поглед тема Wink
Между другото, като ми мина вече сватбата, всичко тук виждам с различни очи, даже Пачоран вече не ме дразни smile Той си е по своему симпатичен. Dark avеnger, ти си много интересна личност. Балевски, не мисля че тук трябва всеки да се разкрива кой е - този форум е анонимен все пак и всеки си преценява. Но евала, че ти говориш смело от свое име. Не се карайте, всички сте готини бе хора smile Преди време аз тъкмо се бях наканила да си качвам снимки на рокля, покани и т.н. и една съфорумка се нахвърли върху мен в една тема, и се отказах да показвам самоличността си и по този начин да поемем отрицателна енергия.
Та за църковния брак - аз искам тук да изразя възхищението си от отец Мина от храма Св. Неделя. Много ерудирана личност, и някак си с тежест и авторитет. Нашата венчавка беше извън църквата, на открито, заедно с изнесената церемония и беше много истинско и вълнуващо. Отец Мина заедно със свой колега, на който не знам името, водиха църковния ритуал и въобще, ама въобще не беше скучно, напротив! Аз си го изживях като нещо много истинско и свято , и мина неусетно, дори не знам колко дълго е продължило. След ритуала отец Мина каза много красиви думи на човешки език, отправи пожелания и благословия към всички, и вярвайте ми, чувствах че наистина сякаш приемам много положителна енергия - така го усетих и аз, и съпруга ми, и гостите. Може би значение имаше и романтичната церемония преди това, която даде много силно начало на целия обред, но наистина отец Мина е много авторитетна и приятна личност, от която лъха респект. Спомням си, че моята агентка Хриси го беше поканила специално него, и наистина разбрах после мотивите й. Не знам как протичат точно в църковния храм церемониите на отец Мина и дали там е на конвейр, но при мене беше всичко на висота  smile
« Последна редакция: октомври 03, 2009, 12:05:17 от siyana » Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #24 -: октомври 03, 2009, 23:53:09 »

   

 ..преди време във въпросната Света Неделя имаше един поп - възрастен, болен, слаб, много лошо водеше венчавката........... - човека го няма там вече.Можело значи.
Да няма го от 2г лека му пръст, беше наистина доста възрастен.Аз също за съжаление имам доста негативно мнение за тази църква, но все пак от известно време виждам някакво подобрение.Има само още един отец който от време на време претупва нещата, ама той пък ръси големи бисери и е много забавен.Последния път посъветва младоженците доста да се потрудели довечера, че скоро да кръщава Bravo.
« Последна редакция: октомври 03, 2009, 23:55:05 от Deliysky » Активен
MIKIMAUS
Регистриран

Публикации: 5


« Отговор #25 -: октомври 18, 2009, 13:34:33 »

Преди всички по-горе да пишете глупости първо се поинтересувайте за някои неща как стоят относно църквата, ритуали и т.н. Освен Библията има много други постулати, които се спазват.
Казвам го за разяснение. СЪВСЕМ ДРУГ Е ВЪПРОСА ЗА ТОВА ДАЛИ ГО СПАЗВАТ.
Но пък, ако ви кажат, че не може да се сключва брак еди кога си позамислете. Явно има причина. Не както някой по-горе беше писал, че попа не е този, който ще му каже кога може и кога не. Цитирам просто по памет. Абсолютно некомпетентни хора си пишат тук ей така.
Вие сте тзи, които не се интересувате от църквата и религия, ами просто ей така си пшете и на Цветница идвате да се блъскате в храмовете като говеда.
Ту ви кратък ритуала, ту на някой си баща му излязъл, че вече не издържал.
Ритуалът по принцип трябва да продължава около 1 час. А вие като търсите църкви попитайте колко е продължителността и си направете сметка.Ще тормозите ли гостите да чакат или по-бързичко да ства всичко. Пък вземете отидете в църквата, която сте харесали една неделя на служба, пък чуйте попа как "пее".
После само мрънкане.Няма угодия ей.
А що се отнася за промените в БПЦ не е тук мястото за водене на спор. Нещата са много по-сложни повярвайте ми.
Активен
Влади Балевски
Сватбар
***
Пол: Мъж
Публикации: 158



« Отговор #26 -: октомври 26, 2009, 07:49:20 »

Венчавки - вече само в неделя
http://dnes.dir.bg/2009/10/22/news5265704.html


“Това не е вид забрана. Съгласно каноните на Българската православна църква е грях да се извършват венчавки в събота..."

“Извършването на венчавки в събота занапред ще бъде грях, както на младоженците, така и на свещенослужителите в храмовете в страната ни“, заяви дядо Натанаил.

Що, до сега не беше ли грях? или изведнъж измислиха "нов" грях, или до сега всите люде, сключили църковен брак в събота, са много съгрешили и ще трябва да ходят да се покайват....
Тия там, от БПЦ нещо... направо ме изумяват, отново...

и още
http://www.dveri.bg/content/view/10066/29/

И к`во - тези, които искат да имат църковен брак, ще правят сватбите в неделя? (а като се напълнят ритуалните зали и ресторантите, или пък хората са от други градове и трябва след сватбата да пътуват, че в понеделник са на работа? - какво ще се прави?)

Говори се тук, в темата, че ритуалите не трябвало да се претупват, да не бъдат толкова кратки.... Сега ще видим кво ще се получи.

Активен
dark_avenger
Ентусиаст
**
Публикации: 127


« Отговор #27 -: октомври 26, 2009, 13:07:13 »

хахахах, не казах че ритуалите са кратки, въпросът е принципен, за жалост в църквите нещата не седят така както трябва да бъдат (като комплексна оценка).С въпросното решение според мен ще настъпи още по-голяма бъркотия.Очаквам първите потърпевши и техните истории тук с огромен интерес. Bravo
Активен
gtgg
Ентусиаст
**
Публикации: 132


Моят сватбен албум

« Отговор #28 -: ноември 09, 2009, 09:48:38 »

Здравейте,
одавна не съм се включвала из темите на форума, но днес се разпалиха някои спемени в мен, когато видях тази тема.
Тъй като идеята на създателя й (до колкото разбрах от първия пост) е за свършената и несвършена работа и за добрите и лоши (ако мога така да се изразя храмове и свещеници), ето и моето мнение по въпроса.
Манастир "Св. Св. Константин и Елена" и отец Стойко - дълбоко съм разочарована
На 29.09.2009г. сключихме брак. Както някой спомена - ден на пост. Е, ходихме и разпитвахме по различни църкви има ли проблем и мога да ви кажа, че всеки поп си беше с негово виждане по въпроса... Това едно на ръка. От самия храм не можаха да ни дадат точен съвет и все  пак решихме, че това ще си остане датата, така, както го замислихме в началото.
Тези, които са от Варна или всички, които някога са посещавали Св. Константин и Елена (бивша Дружба), най вероятно знаят как изглежда манастирчето - много приятно място, с особена атмосфера и изключително малък параклис. В храма с повече от 20 души вътре е пренаселено по мое скромно мнение. При едното ни посещение в началото, когато още избирахме храм за венчавката си, видяхме изнесен ритуал в двора на манастира, което много ни хареса предвид броя на очакваните ни гости и жегата в летния сезон. В общи линии това май наклони везните венчавката ни да е там.
Какво се случи в сватбения ден - още на фотосесията (която бе точно преди църковния брак) баща ми ми се обади, да побрзаме, че попа прави проблеми. Като стигнахме в храма - няма добър ден, няма нищо - директно "Какъв е тоя цирк, не може венчевка в двора"  shok И аз, изумена! Как така изведнъж не може, нали с очите си съм виждала, нали от храма ни предложиха този вариант... Изобщо, не можех да възприема ситуацията. Както и да е, след доста разправии (буквално разправии) попа се врътна и си приготви нещата за венчавка в двора. Реших, че всичко е приключило, но не - човека си отвори библията, готов да чете, а ние - с незапалени свещи. И аз попитах, месля достатъчно тактично, "Отче, кога трябва да запалим свещите?" и после жестоко съжалих, че съм задала въпроса си. Така или иначе свещите останаха незапалени до края на венчавката, но си отнесох едно конско (не преувеличавам), което започна с "Ти ли ще ме учиш какво да правя... аз бъркам ли ти се в работата, че ти ще се бъркаш в моята ..." и т.н. После, не обикаляхме и около масата, а през цялото време бяхме и в посока с гръб към алтара на църквата... Няма да изпадам в още подробности, че вече писах някъде точно по този въпрос, но... мисля, случая ми е достатъчно показателен за опорочеността на действията в БПЦ.
Е, вярно, че и ние може да не сме били съвсем прави в желанието си за ритуал в двора, но изчетох доста за храма, за това, как цялото място е свято, за енергията му... т.е. не би трябвало да е проблем това, че верчавката не беше вътре, но това, че свещеника се приемаше за работник, а не за Божи служител, това, че не запалихме свещите (нещо, което всеки прави дори при едно елементарно посещение в храма), това, че бяхме обърнати на запад..., това, че не обикаляхме масата... не ви ли прилича на пародия? Това беше момента от целия ден, в който настроението ми успя да се развали и едва се сдържах да не се разплача. С триста зора имам тук там по някоя усмивка, заради снимките, но на повечето съм с такава физиономия, че все едно съм на погребение, а не на сватба. И до ден днешен колкото и пъти да съм пускала записа от сватбата ни, нито веднъж не съм гледала частта от храма - защо ли? Толкова яд напира в мен само при мисълта за това невероятно отношение.
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #29 -: ноември 13, 2009, 01:21:59 »

Много грубо, за съжаление веждалсъм много подобни случки в различни божии храмове.Мисля, че на всеки може да се прости но на божи служител НЕ!
Активен
Alena
Новак
*
Пол: Жена
Публикации: 18



« Отговор #30 -: март 03, 2010, 23:48:27 »

Типично по нашенски . Че църквата е търговско дружество , за съжаление е вярно , но защо трябва коментаторите да се плюете взаимно ?
« Последна редакция: март 04, 2010, 00:50:48 от Alena » Активен
Monikamaria
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1505



Моят сватбен албум

« Отговор #31 -: ноември 01, 2010, 18:06:33 »

Ще съживя една позабравена, но важна според мен тема.  smile Ако младоженците искат църковно венчание то това трябва да означава, че трябва да го ценят според мен! А не да го правят защото е "модерно". Също така и самият ритуал трябва да бъде изпълнен съвестно и тържествено, а не като "давай парите и да мине и замине". Затова мисля, че ще е добре да чуем впечатления и препоръки от младоженците, които са минали вече по този път. Аз още не мога да реша къде да сключа моя църковен брак именно поради причината, че за мен е свят. Присъствала съм на сватба например в църквата, която Dark avenger споменава- Света тройца - тази срещу зала "Универсиада" и р-т "Крали Марко", и мога да ви уверя, че той е прав- попа с червен нос, залита и фъфли. Говореше пълни глупости. Не помнеше колко пъти короните са били разменени, пита другите и тъй като никой не беше забелязал, той заяви, че нямало значение. Постоянно забравяше докъде е стигнал и т.н. и т.н. Накрая всички се чудехме да се смеем или да плачем!  insane Според вас тези младоженци женени ли са пред Бог или не?
Та ще се радвам на съвети за църкви, в които се изпълнява съвестно този ритуал, а и не ни ограбват, за което. girl_wink
Активен
Mariaid
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 883



« Отговор #32 -: ноември 01, 2010, 19:35:59 »

Monikamaria   Oh my ..., наистина ли това? Не мога да повярвам...не съм била на сватба от доста време.. blush
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #33 -: ноември 01, 2010, 22:37:22 »

    Вярваш - не вярваш, каквото е написано в темата е вярно, за съжаление.Да ме прости господ, християнин съм, грях е да се хули срещу църквата.Но и на мен освен по работа ми се налага да влизам в църква  по лично желание и нужда.И аз изпитвам същите проблеми като Моникамария. Имало е моменти в които се питам - в какво всъщност вярваме.Аз съм намерил отговор за себе си, бих помогнал и на други питащи се като мен със съвет.Ако нямате друга възможност, не обръщайте внимание на нещата който не ви харесват.Разграничете вярата от деянията на църковнослужителите.Не е задължително да имат връзка с вашата вяра в каквото и да било.
Активен
Monikamaria
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1505



Моят сватбен албум

« Отговор #34 -: ноември 02, 2010, 15:17:23 »

 smile Абсолютно съм съгласна с Делийски. Все пак ние вярваме (в една или друга степен) в Бог, а не в поповете. Те сами са предизвикали нашето отношение. Не вярвам, че Господ одобрява техните измислици!  nea
Дано попадна на съвестен свещенослужител, който да ни венчае тържествено и съвестно. Иначе просто не виждам смисъла! Пожелавам късмет и на останалите младоженци. give_rose
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #35 -: май 11, 2011, 13:57:40 »

http://www.radar.bg/redirect.php?newsid=8134051

Още малко за нашата любима БРЦ. И пак съветвам: Това е за информация, не трябва да ви служи за да се отричате от църквата.
Активен
SoundTheBest
Любопитен
*
Публикации: 25


www.soundthebest.com


« Отговор #36 -: май 11, 2011, 17:52:26 »

Малко извън темата сватба, но все пак в нея - за църквата и поповете. Няма да се впускам в подробности, само ще спомена нещо скорошно, което ме втрещи и възмути - като човек и като християнин. Навръх Великден реших да отида във Велико Търново на църква. Много хора, много шум, много глъчка... Когато стана време да си казваме Христос Воскресе, попът запя... "Благодарим на всичките наши спонсориииии.... най-вече на кренвиршите Кееееен. Благословен да е кметаааааа..." Е, има ли нужда да коментирам така наречените ни "богослужители"?
Активен
Деница Звездица
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Публикации: 863


Dum spiro, spero!


« Отговор #37 -: май 11, 2011, 18:10:24 »

Малко извън темата сватба, но все пак в нея - за църквата и поповете. Няма да се впускам в подробности, само ще спомена нещо скорошно, което ме втрещи и възмути - като човек и като християнин. Навръх Великден реших да отида във Велико Търново на църква. Много хора, много шум, много глъчка... Когато стана време да си казваме Христос Воскресе, попът запя... "Благодарим на всичките наши спонсориииии.... най-вече на кренвиршите Кееееен. Благословен да е кметаааааа..." Е, има ли нужда да коментирам така наречените ни "богослужители"?

Това си е пълна грозотия. Още повече, като се има предвид какъв град е Търново. 

Мисля обаче, че тия примери трябва да останат на заден план. Цялата ни държава е пълна с хора, дето са нередовни за нещо или прекаляват, някак колкото и да ни се иска, невъзможно е въпреки всички свои намерения, и част от служителите в църквите да не се повлияят - и те тук живеят в крайна сметка. Освен това не виждам смисълът на подобна тема в сватбения форум - ясно е, че нещата не са идеални, но може би трябва да се съсредоточим върху местата, където ритуалите се водят както трябва, поповете вярват в това, което правят и като цяло да показваме положителния пример. Останалото, макар и вярно, не виждам с какво би помогнало на булки, сватбари и т.н.
Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #38 -: май 11, 2011, 18:20:29 »

Деничка Звездичка  goodpost
Напълно подкрепям казаното в горния пост!Аз не мисля,че трябва тук да се коментират подобни издънки.Ние се венчахме със съпругът ми,не защото ми е харесвала църквата или маниерите на служителите в нея,а защото сме православни християни и за мен венчавката е дори по-важна и от гражданския брак.  good Дори сред наши познати имаше коментари от сорта "защо ще храните поповете" и тн. , които подминах,защото намирам за крайно грозни и неуместни.Щом сме решили да се венчаем,чисто и просто изпълнявам списъка,даден ни от църквата,плащам си парите и не се пазря повече!  pardon
Активен
lz2kc
Регистриран

Публикации: 1


« Отговор #39 -: май 09, 2012, 23:36:07 »

Здравейте,
Някъде регламентирано ли е каква е таксата за фотограф и за видеооператор или тя се приема на местно ниво за съответен регион. В събота ЗА ПОРЕДЕН ПЪТ се натъкнахме на следното: гости вадят фотоапаратчета или телефони в катедралата в гр. Велико Търново, за да заснемат с по 1-2 снимки ритуала и в края на ритуала клисарката преброила 10 устройства, които снимали и поискала още 100 лева от родителите да заплатят (по 10 лева за ФОТОАПАРАТ и телефон без да се издаде какъвто и да било документ). В друга църква в с. Арбанаси клисарките предупреждават да се приберат фотоапаратите, защото е заплатено само за един и за да продължат трябва да платят по още 10 лева на апарат. Регламентирано ли е таксата какво включва - Видео/фото заснемане или брой устройства, заснемащи видеото?
Активен
sunbunni
Професор
****
Публикации: 455



« Отговор #40 -: май 10, 2012, 09:20:48 »

Ако отида и за фотоапаратите да питам в църквата лелката на свещите вече ще ме изгони  pardon
Активен
TheArtist
Регистриран

Публикации: 2



« Отговор #41 -: май 10, 2012, 11:31:57 »

Не пиша тук, но има интересни неща, които чета.
За църковната венчавка искам да споделя...по стечение на обстоятелствата ритуалът се състоя в православен храм "Свето Успение Богородично"...намира се в Царево....храмът е кацнал на един нос, над морето, наоколо е като приказка...венча ни свещеник Стоян....свещеникът ни посрещна, поговори с нас, въведе ни в храма, изнесе ни кратка беседа. От него струеше вяра и оптимизъм, приятелско отношение...самата венчавка беше много приятно преживяване (а искам да уточня, че вярвам, но не съм религиозна (не ходя на неделна служба и не спазвам църковни канони)), микс от беседи и песнопения. След края на ритуала свещеникът отново си поговори с нас, с гостите, дори се снимахме..........
Да, може би за някои този човек е прекалено модерен, но това според мен е правилният подход - да си обърнат към младото поколение, да намериш пътя към тях и само така ще успееш да посееш семенцата на вярата  smile
Активен
Страници: 1 2 3 [Всички]   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines