Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 19, 2024, 17:15:40

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: [1] 2 3 ... 7  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Генетични изследвания, БХС и фетална морфология  (Прочетена 143457 пъти)
 
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« -: август 06, 2009, 09:50:23 »

"Биохимичен скрининг" е генетично изследване в кръвна проба за оценка на риска за раждане на дете с болестта на Даун, тежки дефекти на гръбначния и главния мозък и коремната стена.
                                Какво е биохимичен скрининг (троен тест)?

Този тест може да покаже дали вашето дете е с висок риск да се роди с вродени дефекти. Ако сте избрали да направите този тест, важно е да разберете, че положителни или патологични резултати не означава със сигурност, че имате проблеми! Факт е, че само около 10% от жените с патологични резултати раждат деца с вродени дефекти. Като цяло, патологичните резултати означават само, че трябва да проведете допълнителни изследвания, като ултразвуково изследване или амниоцентеза, за да сте сигурни.От друга страна, негативните или нормални резултати не гарантират, че детето ви е здраво, а само, че рисковете на вашето бебе да има вродени дефекти са минимални. Това е причината много жени да избират да направят този скрининг. Настоящи изследвания показват, че чрез теста ще се открият 75 до 85% от дефектите на невралната тръба (като напр. спина бифида и аненцефалия) и 60% от децата със синдрома на Даун при жени под 35 години и 75% при жени над 35 години.
ИЗСЛЕДВАНЕТО Е ВИСОКОСПЕЦИАЛИЗИРАНО И МОЖЕ ДА СЕ ИЗВЪРШИ САМО В СБАЛАГ МАЙЧИН ДОМ
(ако не сте от София,поискайте от АГ-то водещо бременността да ви вземат кръв и изпратят за изследване)
Ако желаете да се възползвате от тази възможност е необходимо:
   * Бременността Ви да е между 10-14 гестационна седмица или 15-19 гестационна седмица, като този срок е определен с ултразвук (видеозон) в седмици и дни


Марков - София - http://www.mc-markovs.com/
Мазнейкова - София - http://www.mbal-sofia.com/news.php?newsid=9
доц. Томова - тел. 0887606830 София
МЦ Фемина - София -
Токуда - София - http://www.tokudabolnica.bg/
Свети Лазар - София - http://www.st.lazar-hospital.com/bg_bremennost.html
Селена - Пловдив- http://www.agselena.com/pages/
Медикус Алфа /Даскалов/ - Пловдив - http://medicusalpha.com/
УМБАЛ Свети Георги - Пловдив - http://www.unihosp.com/about.html
Майчин дом - Варна - http://www.maichindom-varna.com/index.php












« Последна редакция: март 11, 2010, 22:46:16 от Данитка » Активен
Gergancheto
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2366



Моят сватбен албум

« Отговор #1 -: август 06, 2009, 10:15:06 »

Много е хубаво че има такава тема,  Bravo Кикси
Аз за съжаление мога само да чета вашите мнения, не мога да помогна с нищо.
Не съм си правила ранна фетална морфология, сега се каня за втората която се прави около 20г.с. ама да видим  blush
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #2 -: август 06, 2009, 10:24:44 »

Герганче, и аз не съм правила ранната фетална морфология, втората ФМ - 18-23 г.с. по принцип е най-важна, тогава се виждат най-много неща, така че не се притеснявай.

 Offtopic Писах на Росистела, ако може да премести постовете ни от тримесечната тема тук, защото ми се струва важно да има такава темичка, радвам се, Гери, че и ти си на моето мнение.  give_rose
Активен
Таня
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 434


http://www.album.bg/maca18f/


Моят сватбен албум

« Отговор #3 -: август 06, 2009, 16:46:22 »

аз имам въпрос ... трябва ли да си правя втора ФМ като съм правила първа ранна
Активен
Zahira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2242


Моят сватбен албум

« Отговор #4 -: август 06, 2009, 16:54:35 »

Аз правих първите две фетални морфологии като за третата реших, че е излишна + БХС. В интерес на истината на ранната ми казаха доста повече неща, отколкото на тази 19-23 г.с. Аз ходих при доц. Томова. Тя самата не каза нищо за трета фетална морфология. Мисля, че един такъв преглед е много полезен, но от друга страна съвсем не е задължителен пък камо ли да се ходи по три пъти. И понеже всяка от нас иска най-доброто за себе си и бебето някои хора превръщат тези прегледи в бизнес.
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #5 -: август 06, 2009, 17:20:27 »

Zahira e права за бизнеса, но според мен втората ФМ е по-важна от първата.

maca89 , аз на твое място бих си я направила - тогава са развити доста неща вече. И най-важното е, че поради нарасналите размери на плода по-лесно се установяват аномалии, които е възможно да не са се видяли преди това.
Третата си е направо излишна, мен ако питаш, то всичко се е видяло на втората. Освен ако няма някаква причина. На мен Марков ми я препоръча, защото бях с по-голямо количество околоплодна вода, но повечето знам, че не ги вика. 
Всъщост сега като се замисля не е толкова излишна, защото някои неща се проявяват на достапо-късен етап. При този случай, за който разказах в тримесечната тема, уврежданията на бебето са се видели чак в 7-ми месец, а преди това - ФМ и БХС са били много добре.


Активен
Таня
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 434


http://www.album.bg/maca18f/


Моят сватбен албум

« Отговор #6 -: август 06, 2009, 19:11:12 »

Kiksi благодаря за инфото, ще видим какво ще стане на първата, после ще поговоря с доки и него да видим той какво мнение ще ми каже за втората, ама днес говорих с мамите от квартала нито една не каза, че е ходила на втора но ако се наложи да ида ще ида какво да се прави   give_rose
Активен
mamcheto
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1158



« Отговор #7 -: август 07, 2009, 08:33:41 »

Аз не съм ходила нито на ФМ, нито на 3 или 4Д, а само на БХС-то. Но то при мен беше това, че моята доки абсолютно всеки път си гледаше органите и затова нямаше нужда да ходя конкретно за това.
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #8 -: август 07, 2009, 08:39:00 »

Аз не съм ходила нито на ФМ, нито на 3 или 4Д, а само на БХС-то. Но то при мен беше това, че моята доки абсолютно всеки път си гледаше органите и затова нямаше нужда да ходя конкретно за това.

Да, принципно и твоят наблюдаващ лекар може да ти направи ФМ, повечето обаче гледат само глава, бедро и т.н., правят, как да кажа, "по-общ оглед" и не винаги обръщат внимание на подробностите, а и не се знае въпросният лекар доколко е специалист по ФМ. Все пак като отидеш специално при някой добър специалист на ФМ, доста подробен оглед се получава, като си гледам листите от ФМ, колко неща са огледани, които на стандартните прегледи с видеозон при наблюдаващ гинеколог не мисля, че се оглеждат.  good
Активен
Gergancheto
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2366



Моят сватбен албум

« Отговор #9 -: август 07, 2009, 09:48:49 »

Кикси ти нали при д-р Марков каза че си ходила?! Много ми е притеснено сега да се обадя и да си запазя час за след месец, все си мисля че до тогава ще ме е забравил  blum А да те питам имаш ли представа всеки ден ли работи? Че аз за сега съм си насрочила 21-ви септември, та мисля да звънна поне другата седмица .... Че мъжа ми много се зарадва на идеята, та ще се ходи, решено е  good
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #10 -: август 07, 2009, 10:06:03 »

Да, Герганче, при д-р Марков ходих. Аз лично съм много доволна, Ели и тя, доколкото знам, можеш и нея да питаш за мнение.
Принципно отидох за фетална морфология, но човекът обърна внимание и на това, че съм с повече околоплодна вода /не че в Бургас не го видяха това, ама като питах какво означава и те - ами, нищо/. Това не е толкова фатално, но все пак има някаква опасност от преждевременно раждане, защото околоплодният мехур притиска с по-голяма сила шийката на матката, така ни обясни Марков.

Та мисълта ми беше, че освен ФМ, човекът ми обърна внимание и на тези неща и се усъмни за инсулинова резистентност, насочи ме към по-специализирани изследвания и ме свърза с ендокриноложката на Майчин дом, от която също съм супер доволна.  В смисъл, можеше просто да огледа бебето и готово, но човекът наистина си е професионалист. Като лежах в МД имаше доста момичета от София в отделението и всички се изказаха добре за него. Дори на едната единствено той и открил някакво плацентарно езеро или нещо подобно, което не само че никой друг не видял, но и не били чували за него. Както споменах той е специализирал в Белгия и може би затова е напреднал професионално, въпреки че е доста млад. Да не се шашнеш от младежкия му вид  - това не означава, че не си разбира от работата - напротив blum

Много ме разсмя с това, че ще те е забравил. lol Значи звъниш на телефона, който е в сайта, но след 14 ч, вдига една жена, която му помага, нещо като секретарка, аз все си мисля, че му е майка, казваш за кога искаш час, казваш в коя седмица ще си тогава и питаш дали ще е добре за ФМ, жената ти записва час и ако ще след 2 месеца да е, няма проблем.
Аз в деня преди прегледа пак звънях за всеки случай да не би да е станала грешка, голямо шашкане бях. lol И като отидете, човекът си има лист със записаните за деня и ви вика от чакалнята по ред на номерата поименно smile
За всеки случай звънни другата седмица, доколкото знам работи всеки ден, но със сигурност е само следобед, защото сутрин ходи в Майчин дом. Аз като се записвах за трета ФМ щеше да ходи на някаква конференция в чужбина и да липсва една седмица, най-много за нещо такова да го няма.

Ако се сетиш нещо, питай. Като наближи време да ходите, ми напомни да ти обясня как се стига и как да го намериш, на лесно място е, ама за всеки случай.  Wink
Активен
Gergancheto
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2366



Моят сватбен албум

« Отговор #11 -: август 07, 2009, 10:40:29 »

Ами той мъжа ми е работил по София, след това тука във врачанска фирма, монтираха дограма по София, та с адресите сме на "ти", няма да имаме проблем  good
А относно младежкия му вид, аз просто съм очарована от него когато го гледах в "На кафе" при Гала  good Тъй че съм подготвена за харизмата му  danceg
Ако правилно съм си сметнала седмиците около 20-ти септември трябва да съм в 20г.с.  good
Аз искам да отида и заради тая двугора матка дето все ми казват "таква е", "не, не е такава" "не може още да се каже..." Та и по тоя въпрос ми се ще да се произнесе специалист  good
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #12 -: август 07, 2009, 10:48:24 »

А, аз пък не съм го гледала в "На кафе", пфу, как съм изтървала. А наживо ще останеш още по-очарована.  smile
Е, със сигурност ще ти каже по нещо и по другия въпрос - аз смятам, че можеш да мусе довериш - хем професионалист, хем с много добра апаратура.  good

За адреса имах предвид, че е в една уличка, в една стара сграда, влиза се в едно дворче и отвън по нищо не личи, че се намира кабинетът му там, няма табела, нищо. Само на звънеца. Та да не го подминете, затова  blum а вътре е много хубаво иначе.
Активен
Zahira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2242


Моят сватбен албум

« Отговор #13 -: август 07, 2009, 11:11:37 »

Гери звънни да си запазиш час колкото се може по-рано, защото аз така и не успях да се вредя при Марков за фетална морфология и то не месец ами доста по-рано всички часове бяха заети. Между другото жената, която записва часове е много нелюбезна и като й казах, че не се вписвам в часовете в които тя ми предлага последва : "Ми аз к'во да направя?" и ми затвори.
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #14 -: август 07, 2009, 11:15:27 »

При мен пък взе да търси варианти да ме вмества, може би защото съм отдалече и бях много притеснена. Пък и каза, че пускат понякога извънредни часове - обикновено след 20-то число май, когато му излезе на Марков графика в билницата.
Но Захира е права - по-рано - по-сигурно.  good
Активен
Страници: [1] 2 3 ... 7  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines