Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 23, 2024, 11:27:59

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 16 17 [18] 19   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Подаръци или пари ? 2  (Прочетена 101795 пъти)
 
vesta
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 27



« Отговор #255 -: ноември 20, 2012, 17:31:31 »

Не очаквах, че този въпрос някога ще споходи и нас. Не сме отваряли дума за това към момента, ние само при хвалбата за сгодяването бяхме отрупани с въпроси кога ще е сватбата, че да знаят всички по-отрано да събират пари.
Обикновено на приятелски сватби помежду си се разбираме по колко пари ще даваме (ако изрично не са ни помолили за някакъв по-солиден групов подарък, което се е случвало). И няма значение кой приятел към момента колко възможности има, ако трябва си заемаме пари, за да не се излагаме. Последно преди 1 година по мои спомени давахме по 100 лв. на човек + цветя и други разходи. Но говоря за нашата си групичка, ние сме млади. Наистина по-възрастните са с други разбирания. Едва ли ходят всеки ден по сватби, може би наистина идеята да им се напише е добра.
Активен
ELCHOOOOOOO
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 368


Луда от любов


Моят сватбен албум

« Отговор #256 -: януари 24, 2013, 20:37:48 »

Е не можах да не споделя потресох се като обсъждаме темата пари или подаръци- днес видях една позната и тя ми сподели че отивали на сватба ( предварително да уточня че те са от така наречената средна класа а може и малко отгоре - тоест нямат кои знае колко много , но имат достатъчно пари за да си угаждат на почти всички прищевки. Ходят си на почивки и зима и лято по 2 седмици и т.н. - идеята ми е че не са от повечето хорица в наше време които си броят стотинките) Та те отивали на сватба - те са тричленно семейство -  дете 9г. И тя ми казва  е колко според теб да дадем - и аз от раз казах "ми ако ходите и тримата поне 150-200 лв - аз бих дала повече " И дамата ми каза - а да бе то колко да е куверта и за детето ми казаха че щяли да вземат детски ( с пренебрежение ) и 100 лв са им добре ( а за тях 100лв не са кои знае колко ) - то по 50 лв е нормално, а за детето пари няма да им давам. Аз се позачудих. Поогледах се и и казах абе ти си знаеш ама според мен не е редно. А тя ми отговори - ми те кой знае колко ще съберат от сватбата - ама го каза с лека злоба и завист  - направо ме потресе. От такива като нея по-добре нито подаръци нито пари- то те ще са пропити с толкова злоба и внимание да не се охарчи да не би другия да стане по добре - въобще не се и замисля за повода а затова че ще и олекне джоба а на друг ще натежи- абе такива на никоя сватба не ги пожелавам.
Активен
katerinaatan
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 205



Моят сватбен албум

« Отговор #257 -: януари 25, 2013, 09:43:13 »

Живея в друг град-в смисъл не родния ми.В този град е прието да се дават парички по поводи. Имаме бебка и бях учудена,когато се роди и на 40 дни захвърчаха пари. По принцип моите приятели предпочитат подаръци...
Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #258 -: януари 25, 2013, 10:08:01 »

 ELCHOOOOOOO , извода за мен от твоята история е, че трябва много да се преценя, кого каниш и то не заради парите или подаръците, а заради отношението. На нашата сватба получихме само от две семейства подаръци, но си личеше с колко любов и символика са избирани и в никакъв случай не мога да кажа, че бяха за отбиване на номера. Всички останали дадоха парички. Но бяха най-най близките ни хора, на самата сватба личеше колко са щастливи, че са с нас.
Активен
Marion
Новак
*
Публикации: 17



« Отговор #259 -: януари 25, 2013, 12:10:53 »

ELCHOOOOOOO , извода за мен от твоята история е, че трябва много да се преценя, кого каниш и то не заради парите или подаръците, а заради отношението. На нашата сватба получихме само от две семейства подаръци, но си личеше с колко любов и символика са избирани и в никакъв случай не мога да кажа, че бяха за отбиване на номера. Всички останали дадоха парички. Но бяха най-най близките ни хора, на самата сватба личеше колко са щастливи, че са с нас.

 give_rose

Аз бях категорична, че на сватбата си искам единствено хора, на които мястото им е точно там и никой по задължение или защото ще има обидени. Обидени има много със сигурност, но това беше нашия ден и не сме се съобразявали с никой и нищо.
Относно подаръците дори на родителите си казах каквото решат, може и без подаръци, само да са там.
Получихме страхотни подаръци и много цветя, домът ни беше 10 дена пълен с цветя навсякъде - беше толкова красиво и пълнещо душата.
На никой не съм казвала какво искам или не искам, но никога няма да забравя сълзите от радост в очите на всички, искрените и сърдечни думи без думи... отношението бе изписано по лицата, жестовете, облеклото на всички и това бе най- хубавия сватбен подарък, който получихме, защото това е, което остава завинаги. Дни наред след сватбата ни се обаждаха да ни благодарят, за изживяването, което ние сме им подарили  crazy. Аз съм много емоционален човек и за мен това бе всичко, което можеше да ме направи щастлива.
Паричките, които получихме като подарък не се доближиха дори до цената на моето облекло, имаше и невероятни, дори неудобни от финансова стойност подаръци, но преди и над всичко нямаше човек, който чистосърдечно да не се беше постарал да ни зардва и всичко показваше най-вече отношение.
Истината е, че не бих си позволила да кажа какво да ми подаряват, какво остава да го напиша в поканата, нито бих направила списък с подаръци, нито ще сложа кутия за пари в ресторанта и т.н., не съм практичен човек принципно, държа да покажа отношение, а тези неща не ми отговарят по никакъв начин.
Активен
Thea
Професор
****
Публикации: 323


« Отговор #260 -: януари 25, 2013, 14:16:41 »

ELCHOOOOOOO , това е много неприятно, човек всичко трябва да очаква.
Аз за някои деца поръчах пълен куверт, за други детски, който не беше много по-евтин от пълния... Наистина трябва да се канят хора, които са близки и се знае, че идват с чисто сърце да споделят радостта ви. Нашите гости бяха такива. Аз нищо не бях казвала за подаръци или пари, нямах и никакви очаквания. Няколко приятели ни отказаха за съжаление по финансови причини. Много пъти говорихме с тях и ги уверявахме, че не искаме подаръци или пари, а само присъствие и един букет би бил достатъчен, но не дойдоха...сигурно и аз бих постъпила така. Факт е, че някои гости ме изненадаха с финансовите си подаръци – едни, които едвам свързват двата края дадоха толкова, колкото изкарват за 1 месец  и ме накараха да се чувствам много неудобно/някои дори нямаха възможност да дойдат на деня, а ни дадоха подарък/, други, които изкарват много прилични пари, дори и куверта не покриха. Не ми е за парите, събрахме повече отколкото дори бегло предполагах, но все пак се изненадах.
Активен
ELCHOOOOOOO
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 368


Луда от любов


Моят сватбен албум

« Отговор #261 -: януари 25, 2013, 18:16:45 »

На нашата сватба аз съм поканила само най-близките си хора - ще има много обидени, но това е положението - седнахме с милото и си избрахме по 4-5 приятели от едно време, после ясно приятелите ни като двойка и това беше. Изключение правят само колегите на мъжа ми от които не всички са ми близки, но решихме че ще каним всички и че така е редно ( той работи в малка семейна фирма ). Вярвам че сред приятелите и роднините ми няма да има подобни на горепосочената особа. А за пари или подаръци- на най-близките съм казала ако са ме питали пари - ако имат и колкото преценят - може и без нищо ( причината е че сватбата ни е със заем и каквото ни дадат ще го върнем пък после ще доизплащаме - ). Никого не задължавам дори на някой напротив както му е по-сърце. Имаше коментар за хора, които са зле финансово и се отказват да идват - щом са ми скъпи и съм ги поканила - не искам нито пари нито подаръци- защото за мен това е един много важен миг и искам хората които обичам да са до мен. Да се погледнем прегърнем и да споделим невероятното щастие, че имам един прекрасен мъж до себе си и заедно градим семейство. Малко ми е обидно с това когато казват че подаръка е отбиване на номера - ми представете си че хората имат 10 лв. Не им е удобно да ви ги сложат в плик и търсят и откриват за тези 10лв най- доброто което могат - влагат сърцето си - за мен това е по-ценно от 1000 лв в плик. А иначе ако ни дадат пари кои колкото може ако може - за сватбата изтеглихме заем с пълното съзнание че тези пари са изхрачени, но са изхарчени за един прекрасен и незабравим миг с най-близките ни хора и ще си струва да ги връщаме :-))  А за сърдити непоканени от сега се сещам поне за 4-5 двойки Иска ми се да можехме да поканим още хора и с мъжа ми сме си говорили, но такива са ни възможностите- сърдили се, не сърдили ние толкова можем.
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #262 -: януари 27, 2013, 14:46:46 »

Тъй като от няколко човека вече чувам, че сватбените регистри за подаръци навлизат и в БГ като идея, ето един чудесен списък-статия, за нещата които младоженците обикновено забравят че биха им били полезни. Било то при правене на регистъра, било то просто ако ви попитат хората какво да ви купят като подарък ( и държат да не е пари в плик) smile. Статията е на английски.
http://shopping.yahoo.com/news/10-items-couples-forget-to-register-for-184440239.html
Активен
vesta
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 27



« Отговор #263 -: юли 29, 2013, 16:36:20 »

Ние изобщо не сме с нагласата дали ще има някаква възвращаемост.  Не гледаме на това като някаква сделка. Да, питат ни какво искаме, подаръци или пари, а ние отговаряме- "Каквото ви е на сърце". Искрено се надявам да мога да се похваля като InLove_Girl с прекрасни гости и радостни сълзи в очите. Защото после, след години (дай боже), няма да помним кой колко пари е дал и дали е дал, а колко забвно, красиво и щастливо е било всичко.
Активен
ma6ka_
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1025



Моят сватбен албум

« Отговор #264 -: август 01, 2013, 13:07:54 »

Днес видях, че Айко предлагат вече услугата "Сватбена маса".
Доста популярна на запад идея, но в БГ като, че ли не се използва много. До момента бях виждала такава единствено в Дженезис smile

Ето и линк към брошурата
http://www.aiko-bg.com/pdfs/svatbena-masa.pdf

Може да е полезно за някой  Girl_hide
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #265 -: август 01, 2013, 13:20:13 »

леле страхотно нещо си дала, жалко че го нямаше миналата година! Младите имат нужда да си изберат сами нещата и това е чудесна възможност. smile
Активен
eleni4ka
Професор
****
Публикации: 346



Моят сватбен албум

« Отговор #266 -: август 01, 2013, 20:14:05 »

Ау че готино, защо нямат всички магазини така? Сега нямам вече време да се разправям с тази оферта, но за следващата сватба може (хихи).
Активен
vesta
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 27



« Отговор #267 -: август 11, 2013, 00:30:31 »

Нас ни бяха поканили на сватба със списък на подаръци от Крео.
Май вече го затвориха този магазин в МОЛ София. Не знам дали го има другаде.
Активен
bulka2014
Ентусиаст
**
Публикации: 93


« Отговор #268 -: август 24, 2013, 01:34:13 »

Жалко, че не ми се отваря линка за брошурата, идеите са добри, но в предвид, че ние ще живеем на първо време при свекърва ми, предпочитаме подаръка да е плик
Активен
crazynelly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 720


твоя аз съм..


Моят сватбен албум

« Отговор #269 -: октомври 01, 2013, 20:31:06 »

Няма голямо значение за нас. И пари и подаръци. Който както си реши. Ние ще се радваме повече да дойдат и да ни уважат.  smile
Активен
Страници: 1 ... 16 17 [18] 19   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines