Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 23, 2024, 09:04:49

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Анкета
Въпрос: На коя маса са родителите на младоженците?
на младоженската маса - 101 (16.8%)
на отделна маса - 500 (83.2%)
Общ брой гласове: 599

Страници: 1 ... 25 26 [27] 28 29 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Сватба - как точно протича всичко?  (Прочетена 200349 пъти)
 
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #390 -: април 08, 2011, 00:23:21 »

Monikamaria, кумата по традиция маха булото без ръце, с клонки. Слага се върху питка или на плодно дърво. Виждала съм и двата варианта, но при втория сватбата беше в двора на ресторанта и имаше дървета. Може да спазиш и традицията - тя да го повери на някой, тайно от теб. girl_wink
Активен
Monikamaria
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1505



Моят сватбен албум

« Отговор #391 -: април 08, 2011, 00:41:28 »

lionelsa, звучи интересно! smile А какво ще прави с него този, на който го е поверила кумата?
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #392 -: април 08, 2011, 16:52:47 »

Ще го пази 40 дни и после ще ви звънне да ходите да си го откупите с нещо за хапване. Или както се разберете - може той/тя у вас да дойде на гости. Ама инструктирай никой да не ти казва на кого го е дала кумата, за да се запази изненадата кой ще ти се обади на 40-я ден   girl_wink
Активен
Monikamaria
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1505



Моят сватбен албум

« Отговор #393 -: април 08, 2011, 19:44:12 »

lionelsa, хаааа че готино! Bravo Обезателно ще го направим това!
Активен
lesito_999
Регистриран

Пол: Жена
Публикации: 4



Моят сватбен албум

« Отговор #394 -: април 10, 2011, 17:37:16 »

Момичета помогнете ми скоро ще се женя .  Ама вопще незнам как ПРОТИЧА ВСИЧКО . ПОМОГНЕТЕ МИ .  NO girl_impossible
« Последна редакция: април 10, 2011, 17:40:07 от lesito_999 » Активен
Monikamaria
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1505



Моят сватбен албум

« Отговор #395 -: април 11, 2011, 19:22:50 »

 lesito_999, просто прочети темата! Всичко е описано "от...до..."!
Активен
Ивето
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 919


Мама на прекрасен син :)


« Отговор #396 -: април 15, 2011, 13:41:01 »

здравейте, аз съм нова тук, но следя темата защото и на нас ни предстои сватба скоро и ми е много интересно как протича, въпреки че съм присъствала не веднъж, нооо на собствената е различно  smile
ние ще правим скромна сватба, само близките. Няма да има църковен брак само в гражданското.
Още нищо не сме купували, дата ще запазим в понеделник smile
« Последна редакция: април 15, 2011, 14:33:45 от iveto90 » Активен
Mariaid
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 883



« Отговор #397 -: април 19, 2011, 09:27:20 »

Аз искам да попитам какво се прави, когато младоженеца идва да ме вземе - за букета, обувката и закичването знам, но има ли нещо друго? Ще наемем специален апартамент, от който ще ме вземе, та как стои и въпроса с извеждането? Какво да си приготвя? Да уточня, че няма да имаме гайди, хорА и т.н.
Активен
mielle
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 31



« Отговор #398 -: април 21, 2011, 15:08:27 »

Mariaid, ами то има много традиции по различните краища на България, като: приготвяне на кумска питка (с която принципно води хорото след като те вземат, но тъй като няма да имате хоро, не е нужно във вашия случай) и кумско дръвце. Забулва се булката от кумата преди да я види младоженеца; булката закичва кумовете, младоженеца и родителите, (и гостите); знам и за записване имената на неомъжени момичета на подметката на булченските обувки (чието име се изтрие първо, тя ще е следващата булка).
При извеждането на булката от прага на дома й, се захранва с питка от майка си (та да не си тръгва гладна от бащината къща); пак майка й им лее вода, за да им върви по вода и чупи чашата (а на други места самата булка рита менче - като ритуала в ресторанта); от прага младоженците се извеждат, хванати за ръце, а ги "предвожда" pardon на места баща й, на други места - неомъжено момиче или ерген.
Това е само обобщен вариант, из форума съм чела за всички тези традиции и се извинявам, ако нещо съм пропуснала give_rose 
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #399 -: април 21, 2011, 21:58:27 »

Mariaid, при вземането се крие едната обувка от младоженеца и той трябва да я намери. После да я постави на крака на булката, а тя да каже, че й е широка. Той слага пари и така докато булката не кажа, че й приляга  sarcastic
Някои пък с нескритата обувка карат младоженеца още на вратата да я пълни с пари и когато я напълни, тогава го пускат до булката. Като трик някой може да сгъва пуснатите намачкани банкноти, за да не заемат много място и да слагат още.
Първа при булката влиза кумата, за да я забули и да й подари букета. След това младоженеца. Черпят се, правят се снимки, булката и кумата закичват роднините.
По традиция бащата или брат/братовчед извеждат булката като са хванати за два края на бяла кърпа. Минават през всички стаи на дома, като бащата/брата отваря врата, а булката я затваря. Така тя се сбогува с дома си. На прага той дава неговия край на кърпата на младоженеца.
В някои краища на излизане  булката рита менче с вода, но ако ще се правя в ресторанта, няма смисъл. Може някой да ви подлее вода само за късмет.
Активен
Evalina
Сватбар
***
Публикации: 203



« Отговор #400 -: май 01, 2011, 16:18:31 »

Момичета, горещо ви моля за съвет за един организационен проблем, който днес ми изплува в съзнанието.
Става въпрос за булчинското хоро. В моя край има традиция всеки, който се хване за булката да дава пари. Това съм го виждала да става по следния начин: Или около булката стои едно момиче и държи кошница, в която се пускат парите или стои момче, което  държи конец и игла и всеки закача пари за конеца.
Та какъв е проблема - смятах да има булчинско хоро, без да се дават пари. Но като говорих с мои баби, те категорично отсякоха: "Е, как булчинско хоро без пари. Аз моите пари ще си ги дам, пък другите като не искат да не дават." На мен ми е ясно, че даде ли една пари ще започнат и другите. Затова съвсем естествено изниква въпроса къде да ги съхранявам. В Бургас /където ще е сватбата/ няма такава традиция /или поне годеникът ми не е чувал и не е виждал/ и съм сигурна, че ако сложа някой да "таксува" хората, които ще се хващат на хорото, това би предизвикало доста голям смут за гостите, непознаващи тази традиция. Още повече, не знам кой ще се навие да стои с кошница и да "проси" пари от гостите, при все, че булчинското хоро си е доста дълго. Дайте идея къде да ги слагам тия пари, които по всяка вероятност ще получавам. Мислих да сложа една маса с табла на нея и да танцуваме наоколо - които иска слага пари, които не иска не слага. Ама и това ми се вижда малко пошло - ще обяви ди джея, че почва булчинското хоро и ще започнат да се издърпват маси в центъра на дансинга и да се слагат табли за пари.... Имате ли идея как да го направя? Не искам да задължавам хората, които не познават традицията да се чувстват зле и да коментурат после. От друга страна не мога да забраня на моите роднини да си спазват това, което десетилетия са правили по сватби.
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #401 -: май 01, 2011, 19:56:28 »

Тая история с иглата, конеца и парите ме подсеща за циганските сватби на които булката е закичена с гердани с пари.  blum Не се засягайте но всяка проява с явно събиране или даряване с пари по време на празненството е проява на ниска култура. Ако някой иска да дари на младоженците парични средства има много по-интелигентни начини да го направи.
Булчиното хоро в София го правим по следния начин : Булката повежда хорото с букета си, и го предава на този който се хване до нея. Той го предава на следващия и т.н.т. Когато хорото свърши последният вдига високо букета за да видят всички мъж ли е или жена. Съответно всички пожелават на младото семейство, първата им рожба да е от същия пол. Така се получава една заигравка, тъй като момчета, момичета, мъже, жени тичат да се хванат на хорото и да вземат букета на булката.
Въпрос на избор. УСПЕХ. give_rose
« Последна редакция: май 01, 2011, 20:03:07 от AIVEN » Активен
Evalina
Сватбар
***
Публикации: 203



« Отговор #402 -: май 02, 2011, 01:04:12 »

На мен процедурата с хорото ми е ясна, въпросът ми беше именно как да стане събирането на пари по-дискретно. Защото няма как да забраня на хората да дават пари и е много по-грозно, те да ми ги бутат в ръцете,а аз да им ги връщам и да стане една разправия насред дансинга.
Ще вмъкна още нещо, без да те обиждам. По мое мнение всички тези приказки за ниската култура и даряването на пари са си чисто лицемерие. Не се спира да се обяснява колко е грозно да се събират пари на сватбата, което обаче не пречи да се апелира колко добре и практично е вместо тостери, тигани и сервизи да се дадат пари на младото семейство в плик. Повечето даже си го пишат и на поканите. Не виждам каква е разликата между паричния подарък и една подобна традиция. И защо последното трябва да се отрича и заклеймява като пошло.
Активен
alo_madona
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 204



Моят сватбен албум

« Отговор #403 -: май 02, 2011, 10:55:37 »

И ние ще спазим традицията със булчиното хоро. Моята шаферка ще застане по средата със игла и конец за парите , и майка ми 1 ще заботе pleasantry паричките за да се види от гостите , които не знаят обичая какво се прави (ако някои не е разбрал от Дж , който ще каже какво е хорото и каква е традицията) Пък който се притеснява да не се хваща на това хоро...Имам мн хора от родата ,които си го спазват , а за другите гости може да стане интересно и забавно според мен
Активен
once_upon_a_time
Професор
****
Публикации: 421


« Отговор #404 -: май 02, 2011, 12:02:37 »

Аз за първи път чувам за подобна традиция и определено бих се втрещила, ако я видя на сватба biggrin Но ако гостите я познават - какво лошо. Пълненето на булченската обувка с пари и отварянето на вратата на булката срещу откуп са точно толкова "меркантилни", но се правят и са традиция, нали  pardon
Активен
Страници: 1 ... 25 26 [27] 28 29 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines