Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 28, 2024, 19:17:42

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Анкета
Въпрос: На коя маса са родителите на младоженците?
на младоженската маса - 101 (16.8%)
на отделна маса - 500 (83.2%)
Общ брой гласове: 599

Страници: 1 ... 26 27 [28] 29 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Сватба - как точно протича всичко?  (Прочетена 199366 пъти)
 
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #405 -: май 02, 2011, 13:02:21 »

На мен процедурата с хорото ми е ясна, въпросът ми беше именно как да стане събирането на пари по-дискретно. Защото няма как да забраня на хората да дават пари и е много по-грозно, те да ми ги бутат в ръцете,а аз да им ги връщам и да стане една разправия насред дансинга.
Ще вмъкна още нещо, без да те обиждам. По мое мнение всички тези приказки за ниската култура и даряването на пари са си чисто лицемерие. Не се спира да се обяснява колко е грозно да се събират пари на сватбата, което обаче не пречи да се апелира колко добре и практично е вместо тостери, тигани и сервизи да се дадат пари на младото семейство в плик. Повечето даже си го пишат и на поканите. Не виждам каква е разликата между паричния подарък и една подобна традиция. И защо последното трябва да се отрича и заклеймява като пошло.
Имам в предвид ЯВНОТО даряване.....и съм го написал. Не се опитвам да го заклеймявам като пошло защото е точно такова. Не ми е ясно защо се чудите какви са интелигентните начини за това. Не знаете ли че съществуват банкови сметки, чекове и.т.н. ? В краен случай пликчета, дискретно подарени с букет цветя например. Всичката тая работа с ваденето на банкноти и закичването е голама простотия. Остава само дж-я  да съобщава по микрофона кой какво подарява, и простотията ще е пълна. yahoo Въобще не знам този въпрос защо го коментирате. От всякъде е ясно как се правят интелигентно тези работи. А на просташки изцепки всеки имаправо. Въпрос на избор. По-скоро коментар заслужава въпроса как да предопредим интелигентно (така че да не се обидят роднините от село), да не го правят по този начин. smile
На поканите може да изпишете банкова сметка за тези които желаят да дарят парични средства. Също и др. начини за приемане на подаръци. По ваши правила и място където това ще стане. Не е задължително дори да е в ресторанта. blum
« Последна редакция: май 02, 2011, 13:30:00 от AIVEN » Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #406 -: май 02, 2011, 13:08:03 »

Аз съм ходила на сватба с такова хоро.За да не се закичва булката и да не се дават пари директно и т.н. тя държеше в едната си ръка една кошничка в която се слагаха парите.Никой не виждаше предния колко е сложил и просто слагаше и заставаше до нея smile
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #407 -: май 02, 2011, 13:22:40 »

Аз съм ходила на сватба с такова хоро.За да не се закичва булката и да не се дават пари директно и т.н. тя държеше в едната си ръка една кошничка в която се слагаха парите.Никой не виждаше предния колко е сложил и просто слагаше и заставаше до нея smile
Аз съм виждал и кутия която стои отстрани на една масичка и който иска пуска за да продължи хорото. Идеи всякакви но в основата е едно и също нещо, а имено явното даряване. Насред дансинга....и.т.т. Мисля че е крайно време да се приключи с тия простотии по Бъргарските сватби.
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #408 -: май 02, 2011, 13:29:27 »

Айвън айде моля те да се изказваш малко по-меко.Всеки сам си избира и ми писна да чувам от всеки "експерт" как всички българско е простотия, а всичко чуждо не.Ай сиктир.
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #409 -: май 02, 2011, 13:37:33 »

Айвън айде моля те да се изказваш малко по-меко.Всеки сам си избира и ми писна да чувам от всеки "експерт" как всички българско е простотия, а всичко чуждо не.Ай сиктир.
Псувни не съм използвал, нито съм имал за цел да обидя някой конкретно. Мнението ми е към определени ситуаций по време на празненството.
Маги, не ме разочаровай. give_rose Имам добро мнение за теб. good
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #410 -: май 02, 2011, 13:47:30 »

Не ме разбирай погрешно, но ми писна да чета как този или онзи обичай са просташки, особенно във форум където всеки има мнение и такива квалификации биха обидили човека отсреща.Трябва толерантност и приемане на различното мнение.
Активен
once_upon_a_time
Професор
****
Публикации: 421


« Отговор #411 -: май 02, 2011, 13:52:20 »

Хайде да разведря малко обстановката и да ви попитам - за малките дечица над каква възраст се слага стол и поръчва куверт? Вероятно управителката на ресторанта ще ми отговори най-точно, но все пак...
Активен
Evalina
Сватбар
***
Публикации: 203



« Отговор #412 -: май 02, 2011, 15:26:31 »

Айвън, хайде малко по-спокойно да коментираш, защото точно от подобен тесногръд начин на мислене могат да започнат да се правят изводи кой точно е от село. Интелигентността не се изразява само във боравенето с по-модерните разплащателни средства, то си е до начин на мислене и най-вече – толерантност към околните.  А пък тия простотии с чековете не знам в кой американски филм си ги гледал, ама в България приложението им е доста стеснено, така че върни се малко към реалността. Ти точно колко чека си написал през живота си и колко си осребрил, че да изискваш това от хора на по 60 и отгоре години. И в тази връзка какво предлагаш при "явното" даване на пари при танца с пилето? Може би кумът да пише чекове или платежни нареждания?? Решил си да отричаш българските традиции и да ги заклеймяваш като селски – ами твоя си работа. Но не мисли, че това те прави много по-„градски”.
На мен въпросът ми беше конкретно отправен и той не беше насочен към обсъждане на темата за и против даването на пари по сватбите. Затова ако не можеш да помогнеш, не пречи.
« Последна редакция: май 02, 2011, 15:30:04 от Evalina » Активен
Evalina
Сватбар
***
Публикации: 203



« Отговор #413 -: май 02, 2011, 15:41:58 »

Аз съм ходила на сватба с такова хоро.За да не се закичва булката и да не се дават пари директно и т.н. тя държеше в едната си ръка една кошничка в която се слагаха парите.Никой не виждаше предния колко е сложил и просто слагаше и заставаше до нея smile

Магито може ли малко по-подробно да обясниш, понеже не мога да си го представя. Булката води хорото с букета - които иска да се хване -се хваща пред нея, като взима букета и води хорото. Къде точно държи кошничката? Закачена на същата ръка ли? Не е ли малко неудобно за танцуване?
Аз си мислих, че мога да го направя по следния начин - започва булчинското хоро, като естествено се обявява, че е такова. Смисълът му е да се "гадае" за пола на бъдещото дете. Който иска се хваща пред мен, като хората, които така или иначе са си наумили да дават пари, ми ги дават. Ще накарам някоя от шаферките да следи кога са ми дали пари и ще идва при мен с някаква кошница, в която аз ще ги пускам. За друг вариант наистина не се сещам...
Активен
Honey_Bunny
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 43



« Отговор #414 -: май 02, 2011, 21:33:58 »

Може ли някой да ми сподели как точно протича изнесения ритуал?
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #415 -: май 03, 2011, 21:54:55 »

Може ли някой да ми сподели как точно протича изнесения ритуал?

По същия начин както в ритуалната зала. Само дето обстановката е различна. Упълномощеното и официялно лице от съвета застава под арката (ако има такава с масичка под нея), рецитира си заучените стихчета и реплики, отваря една книга, в която вие се правите че се подписвате. След това пиете шампанско и се целувате.  give_rose
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #416 -: май 03, 2011, 22:19:41 »

Момичета, горещо ви моля за съвет за един организационен проблем, който днес ми изплува в съзнанието.
Става въпрос за булчинското хоро. В моя край има традиция всеки, който се хване за булката да дава пари. Това съм го виждала да става по следния начин: Или около булката стои едно момиче и държи кошница, в която се пускат парите или стои момче, което  държи конец и игла и всеки закача пари за конеца.
Та какъв е проблема - смятах да има булчинско хоро, без да се дават пари. Но като говорих с мои баби, те категорично отсякоха: "Е, как булчинско хоро без пари. Аз моите пари ще си ги дам, пък другите като не искат да не дават." На мен ми е ясно, че даде ли една пари ще започнат и другите. Затова съвсем естествено изниква въпроса къде да ги съхранявам. В Бургас /където ще е сватбата/ няма такава традиция /или поне годеникът ми не е чувал и не е виждал/ и съм сигурна, че ако сложа някой да "таксува" хората, които ще се хващат на хорото, това би предизвикало доста голям смут за гостите, непознаващи тази традиция. Още повече, не знам кой ще се навие да стои с кошница и да "проси" пари от гостите, при все, че булчинското хоро си е доста дълго. Дайте идея къде да ги слагам тия пари, които по всяка вероятност ще получавам. Мислих да сложа една маса с табла на нея и да танцуваме наоколо - които иска слага пари, които не иска не слага. Ама и това ми се вижда малко пошло - ще обяви ди джея, че почва булчинското хоро и ще започнат да се издърпват маси в центъра на дансинга и да се слагат табли за пари.... Имате ли идея как да го направя? Не искам да задължавам хората, които не познават традицията да се чувстват зле и да коментурат после. От друга страна не мога да забраня на моите роднини да си спазват това, което десетилетия са правили по сватби.

Активен
grey
Сватбар
***
Публикации: 190



« Отговор #417 -: май 03, 2011, 22:42:46 »

За мен закичването на пари по булката също не ми се вижда красиво.
Представете си - белите ви рокли символизират чистота и нежност, а отгоре гердан с пари ...
(парите са си мръсни, представете си през колко ръце минават).
Активен
Evalina
Сватбар
***
Публикации: 203



« Отговор #418 -: май 04, 2011, 09:25:18 »

Аз също не си падам по закичване на булката с пари и окачане на гердани от банкноти. Но е факт, че навремето (а може би и все още в някой краища) се е правило. То сега и булката не се краде, нито пък се "откупува" от родителите, нито пък се повежда хоро на мегдана, за да може всеки знаен и незнаен да се хване, но нали идеята е да пригодим българските традиции към по-модерния свят, в който живеем. Как ще стане по-дискретно всеки си преценява - някой спомена символично нанизване на банкнота на някакъв конец, в страни от хорото, друг - с кошница, с кутия и прочие.
Няма лошо и в сватба без хора, само с MTV пачета, с хвърляне на букет и сваляне на жартиер, с омазване с торта, със списъци с подаръци за сватбата, оставени в набелязани магазини, с изписване на банкови сметки по поканите, с надписи на колата JUST MARRIED и закачени консервени кутии за нея. Всеки сам си преценя кои традиции ще използва на сватбата си, все пак това си е НЕГОВИЯ ден. Но идеята е имено в това, че постоянно се тръби как едва ли не чуждите традиции са манна небесна, а нашите пошли и грозни.
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #419 -: май 04, 2011, 14:31:57 »

Аз не виждам някой да възхвалява американските традиций и да се отрича от Българските такива. Това което се случва е че бъркате Българските традиций... с някои цигански приоми и обичаи.

Българска традиция е булчиното хоро (в по-старата версия е с байрак а не с букет)
Българска традиция е кумовото хоро
Българска традиция е надиграването за кумските дарове.
Българска традиция е захранването на младоженците и отпиване от чашата с вино и.т.н.
Последните се правят дори и в църквата при Свето Венчание.
Българските традиций са нещо хубаво и хората все повече се връщат към тях. Това е моето мнение с оглед на това което виждам напоследък по БЪЛГАРСКИТЕ  сватби.

Не знам до сега Българи да са си крали булките и да са давали откуп за тях. и.т.н.т.    Ако накъде има такива случай то те са в райони където населението е смесено. Вероятно и такива сватби там не са рядкост.  Тъй като напоследък българите прогресивно намаляваме а малцинствата взимат превес, традицийте започнаха да се смесват. Все повече "заможни" хора от т.нр. малцинства празнуват извън катуните си или населеното място където живеят. Празнеството се прави в луксозни хотели и ресторанти, като целта е демонстрация на просперитет и добро материално състояние (в повечето случай без покритие). Коментирам тези неща не защото целта ми е да обидя някой, а защото беше потърсен съвет и мнение от съфорумци. Същевременно с това въпросът за традицийте по БЪЛГАРСКИТЕ сватби е важен и мисля че заслужава да се коментира в тази тема. smile
« Последна редакция: май 04, 2011, 14:37:31 от AIVEN » Активен
Страници: 1 ... 26 27 [28] 29 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines