Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юни 04, 2024, 13:02:32

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 23 24 [25] 26 27   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Суеверия, поверия, обичаи  (Прочетена 169144 пъти)
 
tanichka
Сватбар
***
Публикации: 223



« Отговор #360 -: ноември 22, 2007, 14:07:44 »

Това с откупуването е наш обичай, но едно време е било кумата разбулва булката на ония ми ти тежки и жални народни песни и хвърля булото и то трябва да се откупва.  А сега по чужд обичай навлезе хвърлянето на букета и жартиера, но при тях не отиваш да си ги търсиш после. И тъй като нашата традиция е била откупваш само едно нещо на 40-тия ден, а сега хвърляме сто неща и като омешаме хубаво старо и ново и после една седмица обикаляш да си връщаш нещата дедо си ги мятал по сватбата - була, жартиери, букети... banana
Активен
mariana
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1535



« Отговор #361 -: ноември 22, 2007, 14:26:39 »

Аз пък нищо не съм откупувала.Това сега го научавам от тук. По-добре букета ми да си остане при момичето,което го е хванало, нали й на късмет.Един вид й предавам щафетата.
Активен
kleo_20
Leader
****
Публикации: 5436


Мама на едно малко диване!!!


Моят сватбен албум

« Отговор #362 -: ноември 23, 2007, 00:13:01 »

милички не зная дали е за темата обаче все за това си мисля и на никой не съм споделила още cray cray :'(като пътувахме от ритуалната за църквата пред нас имаше катафалка - чувала съм че не е на хубаво пред булчинска кола да има такава и е на много лошо  cray cray :'(дайте ми съвет какво да направя та ако не да избегна "нещастието" поне да се отърва от мислите за него и да не се самонавивам че непременно ще се случи нещо лошо cray може би трябва да говоря със свещеник или да го викна да ни освети дома!!! crazy *crazy*не зная какво да направя а все за това мисля!!!даже шофьора ни се беше изнервил по едно време за това!!!ако знаете нещо по този въпрос моля да ми споделите  give_rose
« Последна редакция: ноември 23, 2007, 08:58:47 от maria_lakova » Активен
tanichka
Сватбар
***
Публикации: 223



« Отговор #363 -: ноември 23, 2007, 08:51:12 »

Миличка, мисля че няма от какво да се притесняваш и това нищо не означава или поне аз не съм чувала. Има разни с кой крак да тръгнеш, как да те внесе, да те изнесе, да не ви пресичат пътя и т.н. , но че се е случило погребение  пред вас не знам нищо. А и всепак тия поверия нали са от едно време, а старите хора са уважавали погребения и ги нямат за нещо кой знае какво - просто нещата от живота. Не му мисли, катафалката и тя по улицата се движи, все ще се случи да се види  pardon   
Активен
fanimira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2391


Mom of 2


Моят сватбен албум

« Отговор #364 -: ноември 23, 2007, 10:05:25 »

и аз не съм чувала нищо по този въпрос. Мисля, че го приемаш прекалено присърце и напразно се притесняваш, не си внушавай разни неща, то понякога само от внушение и притеснение се поболяваме. Ако това ще те успокои, говори със свещеник, но мисля че и той ще ти каже същото както ние!!!!  *THUMBS*горе главата
Активен
verdad
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 151


But baby...you're the right kind of wrong


Моят сватбен албум

« Отговор #365 -: ноември 23, 2007, 12:01:59 »

милички не зная дали е за темата обаче все за това си мисля и на никой не съм споделила още cray cray :'(като пътувахме от ритуалната за църквата пред нас имаше катафалка - чувала съм че не е на хубаво пред булчинска кола да има такава и е на много лошо  cray cray :'(дайте ми съвет какво да направя та ако не да избегна "нещастието" поне да се отърва от мислите за него и да не се самонавивам че непременно ще се случи нещо лошо cray може би трябва да говоря със свещеник или да го викна да ни освети дома!!! crazy *crazy*не зная какво да направя а все за това мисля!!!даже шофьора ни се беше изнервил по едно време за това!!!ако знаете нещо по този въпрос моля да ми споделите  give_rose

Kleo_20 недей да се тревожиш излишно, това е просто съвпадение.
На сватбата на моята приятелка всичко беше направено както си трябва, откупиха я , забулиха я, води се плискаха, минаха по различен път от този, по който дойдоха, питки, букети, жартиери, нямаше никакви лоши знаци, всичко...и няма и месец след сватбата ги сполетя най-голямото нещастие cray cray cray cray cray Така, че каквото ти е писано това става. Но аз ви пожелавам да са ви писани само хубави неща, много здраве, много топлина и мноооооооогоооооооооооооооо любов.
Активен
kleo_20
Leader
****
Публикации: 5436


Мама на едно малко диване!!!


Моят сватбен албум

« Отговор #366 -: ноември 23, 2007, 18:58:13 »

милички много благодаря за подкрепата!!verdad не зная какво се е случило на приятелите ти но им пожелавам само най-хубавото за напред!!!извинете ме за това че ви притеснявам с глупостите си излишно и ви благодаря горещо за милите думи! give_rose
Активен
verdad
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 151


But baby...you're the right kind of wrong


Моят сватбен албум

« Отговор #367 -: ноември 23, 2007, 20:45:47 »

милички много благодаря за подкрепата!!verdad не зная какво се е случило на приятелите ти но им пожелавам само най-хубавото за напред!!!извинете ме за това че ви притеснявам с глупостите си излишно и ви благодаря горещо за милите думи! give_rose

Ами kleo_20, тя вече е сама, той загина в автомобилна катастрофа cray cray cray cray cray cray cray cray. Да не дава Господ на никой. Но не си внушавай такива неща, животът е тук и сега. Ако ще ти е по-спокойно иди на църква, запали си свещ, да ви прочетат една молитва за здраве...няма нищо лошо.Обичайте се, бъдете здрави и щастливи.
Активен
Azumi
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 56



Моят сватбен албум

« Отговор #368 -: ноември 24, 2007, 03:27:09 »

Хубава темичка.Има нещо в тези суеверия да ви кажа.Много ме притеснява това за булчинската рокля ,защото ще се подпишем сега с нея и после ще направим сърковен ритуал с приятели лятото.Искам да съм си с една рокля и да съм в бяло.Нали булката трябва да бъде в бяло.
Клео не се тревожи-иди в църквата и там със сигурност имат решение на проблема.Има различни литургии,предполагам ще има подобна и за това.Ако не има си за здраве,щастие и късмет.
Активен
iolly_
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 144



« Отговор #369 -: ноември 24, 2007, 22:16:07 »

Ето някои суеверия, които аз знам:

1. Букета на булката не трябва да е от изкуствени цветя.

2. Не се хвърля собственият букет, а друг, подарен от гостите или специално приготвен за това.

3. Собственият букет са запазва в къщи докато изсъхне, за да остареете заедно.

4. Свещите от сватбата се палят на всеки семеен празник, докато изгорят, пак за да остареете заедно.

5. Не трябва да се удрят короните в църквата.

6. Не е хубаво кумове да са ви роднини....братя, сестри, братовчеди.

7. Булка не се снима сама. В това вярвам много и го изпълних на моята сватба. Ще се снимате сами като абитюрентки. На сватбата вече сте семейство и трябва във всичко да сте заедно.

Но моят съвет е да не прекалявате със суеверията.....има такива, които са верни, но най.важното е да сте щастливи, а не да се шашкате, защото повечето болести идват от нерви и притеснения.
Но и аз незнам дали да вярвам вече или не. И на нас ни се случи нещо странно. Баба ми не е добре и гледачка ни каза, че скоро ще се случи най-страшното. И на всичкото отгоре майка ми получи едно писмо и като го отвори се оказа, че е реклама на траурна агенция. Щеше да припадне от ужас.
« Последна редакция: ноември 24, 2007, 22:18:16 от iolly_ » Активен
summer.
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 684



Моят сватбен албум

« Отговор #370 -: ноември 24, 2007, 23:46:00 »


7. Булка не се снима сама. В това вярвам много и го изпълних на моята сватба. Ще се снимате сами като абитюрентки. На сватбата вече сте семейство и трябва във всичко да сте заедно.


За това суеверие нямах представа, а и да имах едва ли щях да го спазя. Дори преди сватбата дадох един списък със снимки, които искам на фотографа и бях подчертала това, че искам снимки сама и имам 3 такива. Мисля, че булката и дори да е сама на снимката не означава не е заедно с любимия човек. Нали за това се прави и сватбата?  crazy
Но наистина човек не трябва да прекалява със суеверията. Някои хора са по-суеверни от други и не трябва да ги съдим...
« Последна редакция: ноември 25, 2007, 00:47:23 от summer_sky » Активен
Isabel
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 297



« Отговор #371 -: ноември 25, 2007, 20:49:33 »

Ето някои суеверия, които аз знам:
6. Не е хубаво кумове да са ви роднини....братя, сестри, братовчеди.

В Западна Европа хората масово избират своите братя и сестри за кумове pardon

Тези български суеверия са толкова измислени понякога, че нямам думи crazy
Активен
kleo_20
Leader
****
Публикации: 5436


Мама на едно малко диване!!!


Моят сватбен албум

« Отговор #372 -: ноември 26, 2007, 18:55:42 »

моя кум е братовчед на милото  *THUMBS*един поп ми каза че няма проблем стига да е кръстен  pardon сега се чудя правилно ли беше crazy crazy
Активен
iolly_
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 144



« Отговор #373 -: ноември 26, 2007, 21:22:09 »

Аз съм ужасена от днешните попове, защото това, че близък роднина не трябва да те жени не е просто суеверие, а е християнски закон, който поповете би трябвало да спазват. Вече съм ужасена от тях, въпреки, че много уважавам църковният ритуал. Вече дори не поглеждат винаги документите....може и да минеш без да си кръстен понякога.
   На 40 ден водихме дъщеричката ми на църква да и пеят за здраве. Носихме погача и вино и бонбони както е по традиция, а попа ми се учуди за какво ги нося.
   Знам за един много добър поп, който веднъж ми обесни много добре един обичай за освещаване на икона. Решила съм да го посетя и да го помоля да ми разкаже всичко за сватбеният ритуал и какво е позволено и какво не и ще го кача на сайта ми. Сигурна съм, че от него ще чуя истинско мнение.
  Вече изчезнаха всякакви обичаи христянски в България. Всеки си прави каквото иска. Дори във Велико Търново бях ужасена на една сватба...в ритуалната зала палеха свещи. В съвета бяха решили, че могат да вземат и работата на църквата. Ох спирам, че се ядосах.
Активен
Ели .
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4472


имаме си Теди - най-сладкото дребси


Моят сватбен албум

« Отговор #374 -: ноември 27, 2007, 09:42:09 »

моя кум е братовчед на милото  *THUMBS*един поп ми каза че няма проблем стига да е кръстен  pardon сега се чудя правилно ли беше crazy crazy

Клеоооооооооооо я не се връзвай на измишльотени !!! моят букет като беше от изкуствени цветя трябва да рева ли? не вярвай във всичко !!! човек ако трябва да се съобразява с всичко май не трябва хич да се омъжва !!!! smile
Активен
Страници: 1 ... 23 24 [25] 26 27   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines