Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 18, 2024, 16:45:38

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 28   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Въпрос за гражданския брак ...  (Прочетена 172908 пъти)
 
tea_75
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 230



Моят сватбен албум

« Отговор #345 -: февруари 11, 2009, 10:12:38 »

dar4eto Малко се намесвам без да ме питаш, но понеже минах през всичко това само преди 3 месеца нека да ти кажа какви да са ти притесненията.
В англия отиваш в Registry office, където ти е района.  Искат 15 дни преди подписването да запишете дата. Трябва да сте двамата, защото минавате едно интервю по отделно (трае около 5 мин).  Записвате дата и се явявате с двама свидетели.  Това е.
Сега големият ти проблем след това ще бъде смяната на фамилия, ако държиш на това.
Активен
dar4eto
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 156



Моят сватбен албум

« Отговор #346 -: февруари 11, 2009, 12:06:57 »

Благодаря svetli и tea_75 за съветите  give_rose give_rose.

Светли, много ме успокои, че медицинските за гражданския отнемат около 2 дни. Мен ме бяха наплашили, че ще отнеме дори към 10 дни заради Васерман. Ако е само 2 дни, то определено бихме предпочели да имаме граждански в България, за да можем да си кажем заветното "да" пред всички роднини и приятели   :weddingday:въпреки,че определено ще е изнесен ритуал. Така ще можем и църква да минем ако наместим да са на една дата :-)

Днес ще звъня в съвета в Бг и в църквата :-) Стискайте палци да не ме разочароват с неприятни новини за периода  който трябва да сме в Бг предварително good

Благодаря Ви още веднъж!
Активен
Rapunzel
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 393



Моят сватбен албум

« Отговор #347 -: февруари 11, 2009, 22:56:56 »

tea_75  и тук в Чикаго, фамилията не се сменя при подписване на брака, а след това като си изваждах лична карта, казах да ми я сменят и без да подавам други документи ми я смениха директно, но големия проблем беше че не искаха да ми сложат едно А накрая и сега съм с мъжка фамилия-Сираков, не можело да слагат А накрая защото ставало друга фамилия, всеки луд с номера си, но на мен това не ми пречи. Доколкото ми казаха на мен след като легализирам брака в Бг, тябва да си сменя документите и когато подавам за смяна тогава трябвало да попълня и някаква декларация за да приема и в БГ фамилията на мъжа ми, и предполагам че тогава вече ще ме запишат с А накрая, пък вече толкова се омагьосах в тези административни глупости, че накрая и черешкова да ме пишат...
Активен
ellie_bellie
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1738

мрън-мрън, мяу-мяу


Моят сватбен албум

« Отговор #348 -: февруари 11, 2009, 23:10:41 »

dar4eto, чак сега виждам, че питаш мен конкретно, но те другите момичета са ти отговорили. Изборът си остава ваш дали да подписвате в Англия или в България, не мисля, че на едното или другото място е по-бързо. Просто при нас така се стекоха обстоятелствата, че подписахме тук и повече от година се забавихме със сватбата, защото не можехме да пътуваме. Аз изкарах апостил и го пратих заедно с документа за граждаски брак на свекърва ми, като пратих и пълномощно, което трябваше да заверявам в чикагското консулство (не съм сигурна за Англия как стоят нещата). Свекърва ми оттам е отишла в тяхната община и е регистрирала брака, като е посочила, че искам да си сменя името с това на мъжа ми. Тя обаче го направила няколко месеца преди да се приберем и след това от паспортна служба ме глобиха, че не съм си сменила личната карта в рамките на 30 дни от регистрацията на брака. Абе какво да ти разправям, нищо няма да мине без да се ядосаш по трасето. Всеки сценарий е различен, но при никой не липсва драма. И на мене на като на Cinderella щяха да ми сложат мъжка фамилия тук, но аз незнам как така ги излъгах, че трябва да е с А накрая фамилията ми и те ми повярваха  pardon, май зависи на кой попаднеш  crazy.
Активен
katya_79
Професор
****
Публикации: 423


www.album.bg/kate_to


Моят сватбен албум

« Отговор #349 -: февруари 12, 2009, 10:48:48 »

Абе то това което ще напиша не е свързано с гражданският брак ,но ми стана интересно относно фамилията.Един познат живее в Германия има дъщеря от германка.Та детенцето носи наговата фамилия и се казва Фиби-Мари Сотиров. Малко ми стана смешно защото невиждам какво толкова ги бърка немската администрация дали ще е Сотирова или Сотиров?
Активен
dar4eto
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 156



Моят сватбен албум

« Отговор #350 -: февруари 12, 2009, 16:57:19 »

Момичета разгледах няколко албума от различни сватби и имам въпросче при кой ритуал се слагат брачните халки: гледам на една сватба на църковния разменят халките и после на гражданския им слагат халките, а знам, 4е в този случай са се уговорили с попа да мине първо църковния, защото гражданския е щял да бъде  в градината на ресторанта?

Благодаря ви предварително  give_rose!
Активен
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #351 -: февруари 12, 2009, 21:39:50 »

dar4eto, халките официално се слагат в ритуалната зала. После в църквата попа ги сваля, за да ги благослови, а кума/ кумата ги кръстосват три пъти и тогава ви ги слагат на пръстите. Тогава когато има изнесен ритуал /ритуала в ресторанта или на друго място избрано от младоженците / халките пак там се разменят/. Този изнесен ритуал е равен на ритуала в ритуалната зала, без значението на мястото. Ох май стана объркане, дано си ме разбрала.  give_rose
Активен
dar4eto
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 156



Моят сватбен албум

« Отговор #352 -: февруари 13, 2009, 00:29:03 »

dar4eto, халките официално се слагат в ритуалната зала. После в църквата попа ги сваля, за да ги благослови, а кума/ кумата ги кръстосват три пъти и тогава ви ги слагат на пръстите. Тогава когато има изнесен ритуал /ритуала в ресторанта или на друго място избрано от младоженците / халките пак там се разменят/. Този изнесен ритуал е равен на ритуала в ритуалната зала, без значението на мястото. Ох май стана объркане, дано си ме разбрала.  give_rose

Да, plamik, разбрах те  smile
Ние май най-накрая ще сключим брака тук в Англия, а после направо с халките ще отидем в Бг на лято в църквата да ги освети попа както казваш и да си направим празненството. Още леко се чудим къде да подпишем, но до 2 седмици ще го решим  smile
Активен
tea_75
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 230



Моят сватбен албум

« Отговор #353 -: февруари 13, 2009, 09:59:44 »

tea_75  и тук в Чикаго, фамилията не се сменя при подписване на брака, а след това като си изваждах лична карта, казах да ми я сменят и без да подавам други документи ми я смениха директно, но големия проблем беше че не искаха да ми сложат едно А накрая и сега съм с мъжка фамилия-Сираков, не можело да слагат А накрая защото ставало друга фамилия, всеки луд с номера си, но на мен това не ми пречи. Доколкото ми казаха на мен след като легализирам брака в Бг, тябва да си сменя документите и когато подавам за смяна тогава трябвало да попълня и някаква декларация за да приема и в БГ фамилията на мъжа ми, и предполагам че тогава вече ще ме запишат с А накрая, пък вече толкова се омагьосах в тези административни глупости, че накрая и черешкова да ме пишат...

Мдааа много си права, но от тази година имат нови нареждания и тази декларация вече е невалидна ( не съществува, въпреки, че аз я намерих и изпратих на лелката в общината на съпруга ми).  Значи те преписват буквално какво е написано на гражданското свидетелство. 
Ние също сме на тема буквичката А. 
за сега съм намерила една алтернатива, ако се получи ще обявя на всички, но за сега не ми се подвига темата, че за една фамилия толкова пари сме изпотрошили… не ми се говори.
Активен
mucito
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 820


Love to be Loved


Моят сватбен албум

« Отговор #354 -: февруари 13, 2009, 11:48:45 »

dar4eto Малко се намесвам без да ме питаш, но понеже минах през всичко това само преди 3 месеца нека да ти кажа какви да са ти притесненията.
В англия отиваш в Registry office, където ти е района.  Искат 15 дни преди подписването да запишете дата. Трябва да сте двамата, защото минавате едно интервю по отделно (трае около 5 мин).  Записвате дата и се явявате с двама свидетели.  Това е.
Сега големият ти проблем след това ще бъде смяната на фамилия, ако държиш на това.

И ние мислихме да подпишем тук в Лондон,(а сватбата ще е в България на 30 август) но за какво интервю говориш? Аз се обадих в посолството и ми казаха, че подписването става при тях и ни трябва някакъв документ от "гражданско състояние" по местоживеене в България. Обаче не можаха да ми обяснят може ли някой друг да го изкара този документ от там и да ни го прати pardon Знаеш ли нещо по въпроса? Благодаря предварително!!!
Активен
tea_75
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 230



Моят сватбен албум

« Отговор #355 -: февруари 13, 2009, 12:06:09 »

И ние мислихме да подпишем тук в Лондон,(а сватбата ще е в България на 30 август) но за какво интервю говориш? Аз се обадих в посолството и ми казаха, че подписването става при тях и ни трябва някакъв документ от "гражданско състояние" по местоживеене в България. Обаче не можаха да ми обяснят може ли някой друг да го изкара този документ от там и да ни го прати pardon Знаеш ли нещо по въпроса? Благодаря предварително!!!
Нашето тържество в БГ ще бъде на 15 август. 
За гражданското състояние може да го извади на всеки родителя по местоживеене от общината му. Това не е проблема ти. 
Проблемът е когато отидеш в NHS и им кажеш да ти направят медицински изследвания понеже ще сключваш брак в Англия.  Не само, не знаят какво е това, ами са супер учени да ти правят изследвания и за СПИН понеже си решила да се омъжваш. Така, че наблегнете първо на медицинските. 
Ние за това се отказахме да подписваме там, а и трябваше да подаваме документите за ILR и въобще не ми се занимаваше с дългите процедури в посолството.
Интервюто е в Registry office и то е от типа, коя е рождената дата на бъдещият ти съпруг. От колко време живеете заедно? Била ли си омъжвана преди, а той?  Не ти искат никакви документи, медицински.  Като се подпишеш на документа предварително са ти обяснили, каква голяма тежест имат думите ти казани устно (че не си била омъжвана преди в никоя държава примерно).  Но след като живееш в Англия си наясно, че устни изказвания са равносилни на писмени, особено след като си сложил и подписа си.
Успех в начинанието.
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #356 -: февруари 13, 2009, 13:08:27 »

Момичета, мисля, че следващата информация ще е полезна за всички вас.
В България - за да сключиш брак на място различно от общината по постоянен адрес е необходимо удостоверение за семейно положение за сключване на брак, което се взима от общината по постоянен адрес лично или от лице с пълномощно. Идеята е, да се докаже, че не си сключил вече брак, за да не стане два пъти.
Относно легализацията на брака - трябва да имате дубликат от акта за брак, защото той остава в общината. Превежда се от фирма за превод и легализация. След това се носи в общината по постоянен адрес. Не може да се сменя фамилията. Остава тази, която е вписана в чуждия акт за брак. Вече въпросът с буквичката "а" в женските фамилии не е много ясен, но ако фирмата за превод напише фамилията с "а" - така остава и в общината.  girl_wink

Дано да съм била полезна!
Активен
tea_75
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 230



Моят сватбен албум

« Отговор #357 -: февруари 13, 2009, 13:22:08 »

svetli , Само да вкарам допълнения към полезната информация. 
Заклетият преводач едва ли  ще се навие да вкара А, а в другите държави обикновено не приемаш фамилията на съпруга си. 
Обаче в Чехия примерно има явно този допълнителен ред, където пише, че след сключване на брака съпругата приема фамилията на съпруга си.  Поне такава бланка размахвали на свекър ми.  Ама в английското няма къде да се впише подобно искане. 
Явно е най добре да се подпише в България, ако иска момичето фамилията на съпруга си.  Само , че един престои от месец в БГ ще ми коства не само пътни разходи, ами ще ми излезе златно.  За това проучвам как да надхитрим легално системата за да може всички да са щастливи. 
Ааа и носейки документа ми за брак в общината на съпруга ми се изисквало 2 седмици за да излезе в компютрите на моята община и тогава да си сменям паспорта с новата фамилия.
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #358 -: февруари 13, 2009, 13:24:19 »

Теа а защо един месец престой? За коя част е нужен толкова дълъг престой?
Активен
tea_75
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 230



Моят сватбен албум

« Отговор #359 -: февруари 13, 2009, 14:16:39 »

Единият вариант е да се прибера със свидетелството си за брак и да го преведа с най бързи скорости седмица. След като изчакам тук две седмици да му сложат постил.
После да го вкарат в общината на съпруга ми и да изчакам да се появи в моята община 2 седмици. До тук станаха 3.
След това да си извъдя документите възможно най бързата процедура, ако не се падне да е петък или абсолютно да ми откажат тази услуга както се опитаха да направят лятото, когато си летях до БГ да си вадя документ – добавяме още дни.  Прибиране обратно в Лондон още ден, два и се пълни 4 седмица. 
Ако реша да го правят фамилиите – легализирам, те превеждат и внасят в едната община.  Изчакваме 2 седмици и правя пълномощно на майка ми за да ми извади паспорт като ходя и чакам цял ден в БГ посолство.  Общо взето като калкулирам какво ще ми струва да им пратя документите по пощата по- добре да си купя билет. А да и ако са минали повече от 6 месеца след подписването ми в друга държава ме глобяват в БГ.
За жалост с годините установих, че нещо което ти се струва кратка процедура винаги отнема поне 2 седмици.
Активен
Страници: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 28   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines