Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 25, 2024, 07:17:38

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 18 19 [20] 21 22 ... 28   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Въпрос за гражданския брак ...  (Прочетена 173475 пъти)
 
smiling rain
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 175


Magic everywhere


Моят сватбен албум

« Отговор #285 -: октомври 30, 2008, 09:58:30 »

"При сключване на брак извън пределите на Република България, за българските граждани е задължително да регистрират брака си в Република България.

Регистрирането на брака се извършва в общината по местоживеене на един от съпрузите. ", т.е. която и да е.

Всъщност много по-важно е свидетелството да е заверено с апостил от съответната служба (или консулство) в страната, в която е сключен брака, както и легализиран превод на удостоверението за брак. Желателно е да имаш и два екземпляра от свидетелството, защото предоставения в общината екземпляр остава там.
Всъщност влез в сайта на консулството на България за страната, за която става дума и там ще разбереш конкретно за твоя случай. Ето например за брак слючен във Великобритания http://www.bulgarianembassy-london.org/index.php?option=com_content&task=view&id=84&Itemid=152
« Последна редакция: октомври 30, 2008, 10:02:00 от smiling rain » Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #286 -: октомври 30, 2008, 10:14:51 »

Тея това, което е написала смайлинг рейн е абсолютно, ама абсолютно точно. Скоро го правихме с една приятелка (аз и помагах). Най-важното е апостила на свидетелството, което ще се превежда в България. Без него не правят превод и легализация. И наистина е добре да е някакъв дубликат, защото остава в общината. На практика българската община пресъставя чуждия акт за брак. Изобщо не е сложно и не се шашкай!
Активен
tea_75
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 230



Моят сватбен албум

« Отговор #287 -: октомври 30, 2008, 10:24:24 »

да, да ние сме поръчали 2 бр. защото четох как единия оставал в БГ в общината. мен след това проблема ми е с смяната на фамилията, че тук не ти я сменят.  ама преди това трябва да оправяме документи тук и след това като си сменя фамилията в БГ трябва да сменям всичко отново  Girl_hide
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #288 -: октомври 30, 2008, 10:28:01 »

това с фамилията е гадно наистина. А няма ли да ти е по-лесно само да добавиш новата фамилия. В такъв случай пак ли трябва като се върнеш там където си, да сменяш разни документи?
Активен
smiling rain
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 175


Magic everywhere


Моят сватбен албум

« Отговор #289 -: октомври 30, 2008, 11:26:02 »

Смяната на фамилията става успоредно с подаване на документите в общината - това е стандартен документ, който се попълва - декларация за смяна на фамилните имена на съпрузите. След това само по съдебен ред може да се смени фамилия - доста по-сложно.
Активен
Mila_
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 382



Моят сватбен албум

« Отговор #290 -: октомври 30, 2008, 11:36:33 »

tea_75 щом там където живеете не се сменя фамилията, може и тук в БГ да не я сменяш

при попълването на декларацията за сключване на граждански брак имаше опция и за запазване на фамилията от жената good

Надявам се да не греша нещо, но ако това е вариант мисля, че ще те улесни good
Активен
Данитка
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2117



Моят сватбен албум

« Отговор #291 -: октомври 30, 2008, 11:51:27 »

Мила права си  good
Когато попълваш декларацията тук има варинат да си запазиш фамилията,ако това би улеснило нещата,защо трябва да я сменяш Теа  pardon
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #292 -: октомври 30, 2008, 11:57:40 »

Мила абсолютно си права. И аз точно това имах предвид в предишния си пост, ама явно не съм го обяснила достатъчно ясно.
Активен
tea_75
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 230



Моят сватбен албум

« Отговор #293 -: октомври 30, 2008, 20:47:41 »

то и ние мислихме за такъв вариант, обаче един ден имайки дете то ще носи фамилията на баща си. точно как бих могла да летя със собственото си дете, което няма да има моята фамилия  shok
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #294 -: октомври 30, 2008, 22:36:28 »

tea_75, аз този път ще ти дам съвсем точна информация:

Дали ще сте с една фамилия с детето ти, няма никакво значение по отношение на това, дали ще можеш да летиш с него!
Дори и с една фамилия да сте, това не е гаранция, че ще можеш да напуснеш страната с него.

За да напусне едно дете страната (само, придружавано от другия родител или трето лице) е нужно нотариално заверено писмено съгласие от двамата родители или съответно от липсващия родител!

Т.е. вие може да сте с различни фамилии или с еднакви фамилии - това няма никакво значение, при всички случаи е нужна декларация за съгласие от родителите.

Т.е. ако ти решиш да напускаш страната с детето си, независимо, че с сте с еднакви фамилии, пак трябва да представиш нотариално заверено писмено съгласие от бащата на детето. Както и той от тебе в обратния случай.  good Ако сте с различни фамилии - същото е.

Така че ако това е единствения ти мотив да си смениш фамилията, няма защо да го правиш и да се притесняваш .

Не знам колко добре съм го обяснила, ако има нещо питай, по тази тема мога да бъда доста полезна и информацията ми е със сигурност вярна!  good
 
Активен
tea_75
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 230



Моят сватбен албум

« Отговор #295 -: октомври 31, 2008, 09:43:44 »

Не знам колко добре съм го обяснила, ако има нещо питай, по тази тема мога да бъда доста полезна и информацията ми е със сигурност вярна!  good
 

Kiksi сега като те чета верно че беше така. понже знам моя приятелка се омъжи с САЩ за БГ. като си затръгваха за БГ ми каза как пуснали детео + мъжът й, а нея не. но може да е имало разминаване в фамилията спрямо паспорт и след омъжването. знам ли. обаче тази информация което ми припомняш наистина много ме успокои. благодаря.
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #296 -: октомври 31, 2008, 10:40:26 »

tea_75 , различните фамилии в никакъв случаи не могат да бъдат основание да не пуснат някого.

Обикновено въпросния документ - декларация за съгласие за пътуване на дете, се изисква от граничните власти на държавата, чиито гражданин е детето - т.е. летиш примерно за Германия, показваш го на излизане от БГ, а германците не би трябвало да ги интересува и да ти го искат (поне засега е така), но ако и органите на други държави го поискат - както примерно може да е в САЩ (то там всичко е по-различно) е достатъчно на въпросния документ (нотариално заверен или пък издаден от посолство - също е вариант) да му бъде направен легализиран превод на английски, в случай, че органите на друга държава решат да го поискат при напускане на страната.

Но това няма нищо общо с това, дали фамилиите са различни ли не. Информацията е вярна, никой не може да те задължи да си смениш фамилията и от това със сигурност няма да произтекат никакви негативни последици, така че спокойно и питай, ако се сетиш за още нещо!  good
Активен
tasty
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1186



Моят сватбен албум

« Отговор #297 -: ноември 06, 2008, 13:00:59 »

Запазихме си датичка  danceg Момичета бягайте на Пиротска 10 местата свършват  blum За нашата дата 20.06.2009 в ритуална зала Красно село имаше само 2 свободни часа за вечерна сватба, но беше свободен най -хубавия от 17.00 ч  yahoo
Активен
Rapunzel
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 393



Моят сватбен албум

« Отговор #298 -: ноември 21, 2008, 20:50:02 »

Здравейте прекрасни момичета, обръщам се така, защото пиша за първи път, но ви чета постоянно, страхотните сте, давате прекрасни и оригинални идеи, за което всяка бъдеща булка ви е бекрайно благодарна.
Сега да разкажа и за моя проблем, че вече се обарках от изчетеното и от източника на свекарва ми  cray в момента сме в САЩ и аз и съпруга ми и свекарите. Сключихме брак тук защото ми беше необходимо за започване на процедура за промяна на статута-дълга история няма да я коментирам. Въпроса е че всичко траеше 5 минути в някаква гадна стая наподобяваща зала с един съдия който си мрънкаше и изобщо ужас само халките ми напомнят, че съм се омъжила sad искаме в БГ на 25.07.2009 да си направим хубава българска сватба и от къде идва проблема, разбрах ги вече всички условия и изисквания за заверяването на брака и ще ги направим, малко ме успокоихте като прочетох че може да се прави театрален ритуал, а аз много държа на него, защото тук нямахме нищо и там ако е само един ресторант и няма смисъл да се прави въобще, но приятелката на свекърва ми ни писа че говорила с централна зала в Пловдив(и двамата сме от там) и и казали че се прави само заверка на брака, а за ритуал в залата и дума не можело да става, дори и ако сме си платяли допълнително. Много се ядосах и притесних, защото много го искаме този ритуал, не разбрах само дали не може като не искат в зала да ни направят изнесен ритуал в ресторанта, но не искам вече да занимавам на свекърва ми приятелката защото не се взима на сериозно въпроса и само дето не са ми се изсмяли в лицето какво толкова се впрягам, от тях ако зависи нищо няма да се прави така няма да се направят и разходи  shok , затова се обърнах към вас, защото знам, че помагате във всякакви ситуации и никой няма да ми каже какво от това че няма да имаш ритуал, не се впрягай толкова. Много моля някой ако има опит да сподели, още по - добре ако опита е от Пловдив. Много е трудно и неприятно да организираш сватба от чужбина и за всичко да ангажираш някого sad Още веднъж Ви благодаря, че ви има, защото сте безкрайно полезни по всички въпроси!
Активен
tea_75
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 230



Моят сватбен албум

« Отговор #299 -: ноември 22, 2008, 10:39:59 »

Cinderella , ти живееш моя живот на притеснения.  ние тук подписахме, защото трябва да подаваме документите за гражданство и нямаяше как да се прибирам в БГ и да си сменям фамилията особено след като научих че за да ми се завери реално брака в БГ и да ми се издаде новия паспорт трябват поне 2 седмици.
спряхме се на сватбено тървество в ресторант и реално подписване в ритуална зала няма да има. за какво ти е? да не мислиш че пак лелката няма да си мрънка под носа и да бърза да 'Издума" думите защото след вас чакат още 3 сватби.
замисли се, не е ли по важно снимките и роклята за теб? след 30 год тях ще гледаш и ще показваш на внуците.
хайде усмихни се и си направи твоята, мечтана сватба.
Активен
Страници: 1 ... 18 19 [20] 21 22 ... 28   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines