Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 26, 2024, 03:13:55

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 28   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Въпрос за гражданския брак ...  (Прочетена 173618 пъти)
 
Арлина
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 892


Моят сватбен албум

« Отговор #105 -: февруари 14, 2008, 10:47:28 »

Момичета, понеже виждам, че доста от вас се интересуват от темата да ви кажа какво прочетох. Намерих въпросната наредба (на сайта на Столична община, ако ви се чете). Там за граждански брак се говори единствено в едно приложение към наредбата където са изброени цени на услугите - хор, снимане в залата и т.н. Та там пише единствено:
   " 6. за осигуряване обредно лице за провеждане на сватбен ритуал извън обредна зала – 240,00 лв."
Което според мен няма никаква разлика с предишната ситуация освен цената, нищо не пише за книгата (чудя се дали ще ни поискат още 140 лв. след като вече сме си платили преди месец и половина 98 лв.?)

Лично в тази ситуация не бих рискувала да сключа брак извън ритуалната зала, защото в кодекса си пише ясно, че това става само по излючение. Според мен горната такса не е за изнасяне на книгата, а за провеждане на ритуал извън залата, което е различно.
Активен
Zahira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2242


Моят сватбен албум

« Отговор #106 -: февруари 14, 2008, 13:37:19 »

Арлина като чета сега май наистина става въпрос само за осигуряване на обредното лице. Но пък от друга страна обредното лице е и представител на държавната власт. Иначе можеш да си наемеш всеки един актьор, който да изпълни тази роля. Ще трябва да се пита на място.
Активен
nina_nikole
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 517



Моят сватбен албум

« Отговор #107 -: февруари 15, 2008, 12:01:11 »

Момичета, знаете ли дали може събота или неделя да отида и да запиша дата и час за сватба??? Ние само тогава можем да идем, ако не ще трябва да си взимам отпуска...
Активен
gadamer4e
Сватбар
***
Публикации: 214



Моят сватбен албум

« Отговор #108 -: февруари 15, 2008, 12:03:08 »

Питала съм за изнесения ритуал - не се изнас книгата в никакъв случай, ритуалът се прави преди това, а изнесеният е само фиктивен. Даже съм присъствала на такава сватба - младоженците бяха сключили брак 3 дни преди това , а в ресторанта дойде длъжностното лице, произнесе си стандартното слово на фона на тържествена музика, младите се подписаха на чисто бели листа, целунаха се  и така нататък.

Аз сега искам да разкажа за вчерашното ни запазване на ритуална зала. Понеже с половинката ми не си падаме по гражданския ритуал и соц обстановката в ритуалните ни зали, а не можем да направим изнесен ритуал, който да не е фиктивен, пък фиктивният ми се струва смешен, та затова решихме да сключим граждански брак само с кумовете,сутринта в деня на сватбата, по дънки така да се каже, а да поканим всички гости и приятели да присъстват на църковния брак, който ще е в късния следобед и ще  е както си трябва. Та отиваме на Пиротска в бюрото за записване, казвам си аз, че искам в ритуалната зала на Красно село и жената ни казва "Дължите 130 лв. - сега ли ще платите или в ритуалната зала?". Мъжът ми казва чинно "Ами още сега ще платим таксата" и започва да вади парите, а аз решавам да попитам какво включва тази такса от 130 лв. Жената ми обяснява "Тържествена музика, наздравица с шампанско" и аз   shok и казвам:"Ама ние не искаме да има музика, шампанско, слово и т.н, искаме да отидем за 5 минути само с кумовете, да се подпишем и да си ходим да се оправяме за истинската сватба". И тя ни изгледа учудено и каза добре. Приготви ни декларациите, документите, които ни трябват и мъжът ми пак пита "Добре, сега колко дължим?" и тя каза "Ами нищо не дължите, така е безплатно"!!!!!!!!  Та ето как се отървахме от нещо, което не искахме и спестихме  и пари, без това да е била целта ни. Интересното е, че никой не те уведомява предварително какво включва тази цена и че всъщност сключването на граждански брак е НАПЪЛНО БЕЗПЛАТНО.
« Последна редакция: февруари 15, 2008, 12:05:28 от gadamer4e » Активен
Арлина
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 892


Моят сватбен албум

« Отговор #109 -: февруари 15, 2008, 12:36:19 »

gadamer4e, така е - безплатно и затова гледат да вземат пари като слагат такса за снимане с камера, такса за снимане с фотоапарат и т.н. Според мен чудесно сте го решили. И аз мислех да е така, но понеже ние няма да сключваме църковен брак и ми се стори, че ще се загуби част от атмосферата и емоцията, ако няма никакъв ритуал. Затова решихме да е в ресторанта. Специално питах - няма проблем да се пропусне подписването върху бели листи. Тоест ще има ритуал - жената ще си каже стандартните приказки, ние ще си кажем "да", ще разменим халки, ще пием шампанско, но няма да се подписваме, защото ще сме го направили предният ден и повечето гости ще го знаят.
Активен
gadamer4e
Сватбар
***
Публикации: 214



Моят сватбен албум

« Отговор #110 -: февруари 15, 2008, 13:19:31 »

На мен най ми допада американския вариант за сключване на брак - свещеникът има правото да бракосъчетае младоженците и това се смята както за граждански, така  и за църковен брак. Същевременно ако не искаш свещеник, може да те ожени длъжностно лице, но пак не в ритуална зала, а където си поискаш. Всички сте виждали по филмите как сватбите ги правят или в едни прекрасни църкви, или примерно някъде навън на хубава поляна, с шатри и така нататък. Не мога да разбера защо и тук не се прави така, гражданскияят брак е едно, църковният друго, ако нямаш граждански, не можеш за сключиш църковен и така нататък.

Arlina
нас ни спасява църковния брак. И аз бях в чуденка как да постъпим, така че да хем за избегнем ритуалната зала, хем пък гостите ни да присъстват все пак на сватбен ритуал и затова решихме да ги поканим направо в църквата, а след това всички да отидем в ресторанта. По принцип и ние мислехме за изнесен граждански ритуал в ресторанта и бяхме навити, докато аз не се усетих, че гражданският ритуал е преди църковния, и че всъщност не върви след като един път сме отишли всички в ресторанта и там сме се "взели", после всички да хукнем към някоя църква, където пак да се "вземем" и после айде пак обратно в ресторанта.  ROFL
Активен
nina_nikole
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 517



Моят сватбен албум

« Отговор #111 -: февруари 15, 2008, 13:22:34 »

Мисля, че някой беше писал, че са подписвали декларация в църквата, защото църковния ритуал бил преди гражданския, но не помня кое момиче беше.
Активен
Арлина
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 892


Моят сватбен албум

« Отговор #112 -: февруари 15, 2008, 14:03:13 »

gadamer4e, според мен много добре сте постъпили. Ние ако сключвахме и църковен брак сигурно също щяхме така да направим. Мисля, че двата ритуала идват малко в повече наведнъж. Поне на мен малко ми доскучава blush
Активен
picasso
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 52



Моят сватбен албум

« Отговор #113 -: февруари 15, 2008, 14:44:35 »

Направо съм смаяна.Според вас нормално ли е ритуалните зали да работят в неделя до обяд  13ч.?!...Как е възможно, та нали повечето хора се женят през weekend-a...А и от астрологична гледна точка неделя е покровителствана от Слънцето,какво по-готино от това да се омъжиш в такъв ден.Мойта сватба е в неделя и толкова ми се искаше да не е накъсана във времето,ще имам гости от чужбина. sad
Активен
Little_Sweet_Didka
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1731



Моят сватбен албум

« Отговор #114 -: февруари 15, 2008, 15:04:47 »

Направо съм смаяна.Според вас нормално ли е ритуалните зали да работят в неделя до обяд  13ч.?!...Как е възможно, та нали повечето хора се женят през weekend-a...А и от астрологична гледна точка неделя е покровителствана от Слънцето,какво по-готино от това да се омъжиш в такъв ден.Мойта сватба е в неделя и толкова ми се искаше да не е накъсана във времето,ще имам гости от чужбина. sad

 girl_impossible коя е тази ритуална зала ???? Аз знам че имат някаква почивка по обед, но да работят само до 13:00 не бях чувала!?
Активен
lilsan/Лили
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 439


Любовта е поезията и слънцето на живота!


Моят сватбен албум

« Отговор #115 -: февруари 15, 2008, 15:10:09 »

Направо съм смаяна.Според вас нормално ли е ритуалните зали да работят в неделя до обяд  13ч.?!...Как е възможно, та нали повечето хора се женят през weekend-a...А и от астрологична гледна точка неделя е покровителствана от Слънцето,какво по-готино от това да се омъжиш в такъв ден.Мойта сватба е в неделя и толкова ми се искаше да не е накъсана във времето,ще имам гости от чужбина. sad

Леле какви са тия неща? girl_impossible Аз за пръв път чувам подобна безмислица!!! crazy
Активен
picasso
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 52



Моят сватбен албум

« Отговор #116 -: февруари 15, 2008, 15:21:30 »

Преди 2ч. ми го съобщиха на Пиротска....попитах за ритуалните зали на Оборище,Витошка и Леге,тъй като те ме интересуват.Дамата ми отговори,че единствено на Лъвов мост работят в неделя следобед.
Активен
Little_Sweet_Didka
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1731



Моят сватбен албум

« Отговор #117 -: февруари 15, 2008, 15:25:25 »

Тва не може да е вярно, най-добре отиди на място, те по телефона са сууупер нелюбезни! Почти съм сигурна че има почивка обедна, а не че не работят.
Активен
nina_nikole
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 517



Моят сватбен албум

« Отговор #118 -: февруари 15, 2008, 15:26:53 »

Ама тия нещо са се побъркали от всякъде -  първо в Пловдив забраняват църковния брак в събота, сега пък ритуалните зали в София не работели в неделя следобед. Е кога искат да се сключва брак.  diablo
Активен
Little_Sweet_Didka
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1731



Моят сватбен албум

« Отговор #119 -: февруари 15, 2008, 15:37:33 »

първо в Пловдив забраняват църковния брак в събота

Моляяяя???? Oh my ... Наистина ли?!
Активен
Страници: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 28   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines