Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 23, 2024, 10:28:42

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 19 20 [21] 22 23 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Църковен брак - 3 част  (Прочетена 179656 пъти)
 
roumyana
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2648



Моят сватбен албум

« Отговор #300 -: януари 05, 2010, 10:12:18 »

може да кумува двойка, която не е женена разбира се,познавам няколко такива, трябва да са кръстени обаче и се носят кръщелните свидетелства. По-принцип съм чувала, че в някои църкви искат да има сключен  църковен брак, примерно пловдивския отец Николай,но зависи от свещеника, така че питайте на место.
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #301 -: януари 05, 2010, 10:14:15 »

Наде, точно така е - сродяват се кумовете с младоженците, а на самите кумове по между си. По тази причина не е и разрешено да се "връща" кумство (макар на доста места да престъпват този канон  huhhuh.gif )
Аз, понеже доста рових из тази тема - кумове-младоженци, отношения, връзки и т.н. - не съм открила да го има като изискване  nea
Активен
Ariel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1083



Моят сватбен албум

« Отговор #302 -: януари 05, 2010, 10:19:34 »

Ами аз точно си мислех да нямам було, не виждам какъв е смисълът. Но ако го изискват в църквата... ех, че какво ще ти покрие булото като всичко се вижда? Не е ли малко безсмислено това?  sad

А относно женитбите в неделя, не съм съгласна, че каквито и правила да измислят са добри. Как с години не беше проблем, че хората се женеха в събота, а изведнъж стана на проблем?  crazy Говорим за десетки години! За мен това са човешки, а не Божии правила, измислени и аз не знам защо... Който е вярващ знае, че Бог е навсякъде, а не само в храма. За мен са много по-важни други неща, а не изкуствено въведени през годините правила.

miss™ доколкото знам е разрешено и нашият случай е точно такъв. Кумовете ни са женени, но не помежду си! Не се притеснявай за това. Ставала съм свидетел на много други случаи, в които хората са решавали, че изискването кумовете да са женени е много важно и на всяка цена са искали да си изберат такава двойка. Резултатът неведнъж е бил съжаление след това, защото не винаги и двамата кумове са близки на младоженеца и на булката в еднаква степен. И само заради едната му традиция си имаш кумове за цял живот, които нито са ти близки, а в някои случаи и дори се разделят и никога повече не ги виждаш заедно!  nea
« Последна редакция: януари 05, 2010, 10:33:47 от Ariel » Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #303 -: януари 05, 2010, 10:43:25 »

Наде, точно така е - сродяват се кумовете с младоженците, а на самите кумове по между си.

bubka, ние като питахме попа по този въпрос, той каза, че кумството сродява и самите кумуве и ако са неомъжена двойка, после не могат да сключат църковен брак, защото вече са роднини pardon Но като се замислиш, никой  не пита младоженците, дали са кумували заедно някъде  sarcastic
Активен
Zori83
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 542



Моят сватбен албум

« Отговор #304 -: януари 05, 2010, 11:05:54 »

Явно всяка църква има различни изисквания и правила. Нас никой не ни пита дали са женени или не кумовете, нито пък са ни казали, че булката трябва да е с покрити рамена.
Едни приятели ни бяха помолили да питаме само дали е възможно едни на други да си стават кумове, а попа се зачуди Oh my ... и накрая каза, че не е хубаво, но църквата не го забранява crazy
Активен
Rossito
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 212



Моят сватбен албум

« Отговор #305 -: януари 05, 2010, 11:13:23 »

Да ви кажа, аз какво разпитах за църковния брак.
Тъй като и аз разбрах, че не се позволява сключването на църковен брак в събота, а и го прочетох (Не се позволява венчание:
През Великия пост – от Сирни заговезни до вторник на Светлата седмица.
През Богородичните пост.
През Коледните пости – от Коледни заговезни до Въведение Богородично и от Игнажден до Богоявление.
Срещу неделя, срещу дванадесетте Господски и Богородични празници и срещу дните Отсичане главата на св. Йоан Кръстител и Въздвижение на светия Кръст Господен (Кръстовден). )
тръгнах по варненските църкви. В св. Атанасий казаха - няма такова ограничение, в св. Николай - няма такова ограничение. Аз обаче реших, че трябва да разбра от къде произтича целия този проблем и отива в Катедралата. Там отеца ми каза така: По-принцип няма органичение да се сключват бракове в събота, но съботата е ден на мъртвите, а неделя е празник. По-добре е да бъде в неделя, но може и в събота. Проблема тръгнал от Епарха на пловдивската църква. Той решил, че ще забрани браковете в събота за пловдивската епархия.
Още повече, че четох, че при изключителни случаи обаче може да стават венчавки с благословение на епархийския архиерей и във всички други забранени за това дни освен през дните на Великия пост.
Моето мение е, че след като Епарха е дал благословията си да се извършват венчавки няма проблем..., но това си е мое мение.
Напълно съм съгласна с Ариел
Който е вярващ знае, че Бог е навсякъде, а не само в храма.


Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #306 -: януари 05, 2010, 11:20:45 »

Zori83, правилата отдавна не се спазват  pardon Нищо не е както трябва да бъде. То и повечето, сключващи църковен брак, ходят само по Великден на църква....ама това друга тема на разговор. Така, че според мен е нормално да има различни изсквания в различните църкви.

То вече масово жените ходят голи по улиците...няма какво да коментираме етикеция на облеклото в различните инстанции :funny:На фона на това едни голи рамене и крака в църквата са бели кахъри за отчетата.

Това за покритите коси го има във всички религии(тибетските монаси дори нямат такава), защото е единстевната мъртва материя по тялото ни - жив е само корена.

А булото не е за да скрива раменете и косата на булката в църквата. Преди е било в червен цвят и плътно, за да не урочаса някой момата преди да се е венчала.

П.П. Извинявам се, ако постът ми засяга някого give_rose
« Последна редакция: януари 05, 2010, 11:22:27 от lionelsa » Активен
Zori83
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 542



Моят сватбен албум

« Отговор #307 -: януари 05, 2010, 11:58:17 »

lionelsa мисля, че постът ти е много ясно и точно казан good
Активен
Rossito
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 212



Моят сватбен албум

« Отговор #308 -: януари 05, 2010, 12:18:28 »

И аз съм абсолютно съгласна и с lionelsa в по-горния си пост бях писала, че който е вярващ знае, че Бог е навсякъде, а не само в храма, но може би трябваше да допълня, че има някакви морални норми, които в крайна сметка всеки трябва да спазва. Все пак се влиза в храм, а не в дискотека.

lionelsa, не мисля че трябва да има засегнати от поста ти. Това си е самата истина.
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #309 -: януари 06, 2010, 17:47:21 »

 Съботните сватби се практикуват масово от няколко години. Преди това бяха изключения. Много свещенници получаваха благословение от владиците да венчават в събота вечер по изключение но тези изключения станаха масова практика и затова съвсем нормално се намесиха више стоящите. Но както виждам ще си остане само с приказките. Но не за друго а защото просто свещениците (не всички) не щат да слушат тези над тях.А те от своя страна нямат смелост да ги анатемосат.И така кучето си лае,кервана си върви. blum
Активен
Daisy 1
Новак
*
Публикации: 18



« Отговор #310 -: януари 06, 2010, 18:37:52 »

Да, кумуването сродява, затова не може да се връща кумство. Според отеца, в църквата, която избрахме, кума по канон е само един. През годините е станало семейна двойка, а от скоро е още по-модерно (както каза отеца) - вече не са дори и семейство, а са по един от всяка страна на младоженците и дори не се познават.
Аз питах, защото кумувах на семейството, което искаме да поканим за кумове, но очевидно няма да стане. Отецът каза, че църковния брак е безсмислен, ако не се спазват каноните. Достатъчно било само подписването в гражданското. Не бивало църковния брак да се приема само като пищно бракосъчетаване, защото той имал друг смисъл ...... Накараме ме доста да се замисля, защото съм Християнка, но влизам в църква общо 20-тина пъти в годината... и наистина май си мечтая за църковния брак като за нещо много красиво, но не и като за сродяване пред Господ ...
Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #311 -: януари 07, 2010, 11:47:06 »

 Не знам дали тук е мястото за този въпрос. Ако бъркам, ще го преместя  smile
 Дали бихте могли да ми помогнете за следното. Търся в районите на София или в самия град църква, параклис или манастир с много зеленина около него. Като цяло всяка информация за църкви, параклиси и манастири ще ми е от полза  give_rose Много се рових из нета, но информацията е разпръсната и се притеснявам да не пропусна нещо  blush Ако някой може да ми каже сайтове с по-подробни обяснения, ще съм му много благодарна  Flower
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #312 -: януари 07, 2010, 11:51:44 »

Не бивало църковния брак да се приема само като пищно бракосъчетаване, защото той имал друг смисъл ...... Накараме ме доста да се замисля, защото съм Християнка, но влизам в църква общо 20-тина пъти в годината... и наистина май си мечтая за църковния брак като за нещо много красиво, но не и като за сродяване пред Господ ...

Ето това се опитах да обясня веднъж и ме изядоха с парцалите тук.Църковния брак не е шоу, не се прави, за да има красиви снимки и т.н. екстри, църковния брак се прави защото вярваш, след като вярваш, значи спазваш законите.Ние църковен брак не сме правили от различни религии сме, но аз съм християнка, и вярвам и не бих се омъжила в църква само заради красивите снимки.И какво означава преди е можело сега не може.Църквата се опитва да се възстанови, да заеме старото си място, а това става и като се спазват каноните и ако ние сме вярващи и го правим не защото е модерно, а защото вярваме деня, часа ще съобразим всичко.
Активен
Ellito
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 78



Моят сватбен албум

« Отговор #313 -: януари 07, 2010, 12:47:35 »

Ето това се опитах да обясня веднъж и ме изядоха с парцалите тук.Църковния брак не е шоу, не се прави, за да има красиви снимки и т.н. екстри, църковния брак се прави защото вярваш, след като вярваш, значи спазваш законите.Ние църковен брак не сме правили от различни религии сме, но аз съм християнка, и вярвам и не бих се омъжила в църква само заради красивите снимки.И какво означава преди е можело сега не може.Църквата се опитва да се възстанови, да заеме старото си място, а това става и като се спазват каноните и ако ние сме вярващи и го правим не защото е модерно, а защото вярваме деня, часа ще съобразим всичко.

И аз съм на същото мнение! Разбира се не го налагам на никого ,но също мисля че човек трябва да се венчае в църква ако наистина вярва в силата и смисъла на това. Нашата сватба ще е в неделя  и по всичките канони поради тази причина.  smile 
Активен
Ariel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1083



Моят сватбен албум

« Отговор #314 -: януари 08, 2010, 21:32:53 »

Не знам дали тук е мястото за този въпрос. Ако бъркам, ще го преместя  smile
 Дали бихте могли да ми помогнете за следното. Търся в районите на София или в самия град църква, параклис или манастир с много зеленина около него. Като цяло всяка информация за църкви, параклиси и манастири ще ми е от полза  give_rose Много се рових из нета, но информацията е разпръсната и се притеснявам да не пропусна нещо  blush Ако някой може да ми каже сайтове с по-подробни обяснения, ще съм му много благодарна  Flower

В София е малко трудно да се намери много зеленина като цяло  sad, но се сещам, че Руската църква (срещу ресторант България) има страхотна градинка, много добре поддържана и красива. Но тя е до църквата, няма много зеленина около самата църква. Иначе се сещам за манастирчето Свети Мина, мноооого, ама много зеленина и цветя около него, много е хубаво. За да стигнеш до него се минава по една пътечка с цветя. Сами си я поддържат. Но не знам дали женят, предполагам, че да. Намира се малко извън София, но не прекалено (нещо от сорта на 5-10 км.).  smile
Активен
Страници: 1 ... 19 20 [21] 22 23 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines