Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 24, 2024, 08:27:28

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Църковен брак - 3 част  (Прочетена 180146 пъти)
 
eli_m
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1131


Щастието на човека е в малките събития!


Моят сватбен албум

« Отговор #60 -: април 15, 2009, 13:35:17 »

Бубка, за питката съм съгласна! Има смисъл. Ама с това олио ме разби! Ако разбереш за какво е, моля те да споделиш.
Активен
cvety_p
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 510


Няма неизпълнени мечти, Има изоставени желания!


Моят сватбен албум

« Отговор #61 -: април 15, 2009, 13:52:40 »

миналата събота бях на кръщене - там също искаха олио, оствя се на попа, но на нас не са ни искали за венчавката - странно, явно различните църкви различни неща, ели, бокала може и да ти го дадат от там да ползвате- пак зависи от църквата, но на нас ни казаха да си носим. за това най-добре питай в самата църква както те посъветва бубка
Активен
Amelia
Баш Майстор
**
Публикации: 1556



« Отговор #62 -: април 15, 2009, 20:32:25 »

Може и да се повторя с някой пост отпреди, но намерих това из папките си отпреди и си помислих, че си струва да го пусна тук  smile




Според православната църква бракът е тайнство, в което на младоженците, които присъстват доброволно към бракосъчетание и обещават тържествено пред свещеника и църквата да пазят съпружеска вярност, се дава свише чрез благословение от свещеника божествена благодат, която освещава техния съюз. Всеки благочестив християнин трябва да знае смисъла и значението на църковния брак когато пристъпва към него. Той има три основни цели: взаимно подпомагане в нравственото усъвършенстване и в духовното извисяване, благословено раждане на деца като плод от взаимната любов и възпитание в християнски дух на родените от християнския брак деца.
Тайнството се състои от 2 части: Обручение и Венчание.
Обручение – еквивалент на годежа в народната традиция и представлява благославяне на желанието и обещанието на младата двойка за съвместен живот. В тази част на ритуала се извършва благославяне на пръстените от свещеникаи размяната им от кумата.
Венчание – благославя се самият съюз на младоженците.
Най – важните видими действия в тайнството Венчание са:
Запалените свещи символизират духовно – благодатната светлина, която се получава в тайнството. Размяната на пръстените, както и отпиването на червено вино от една чаша, показват че от този момент съпрузите трябва да делят радости и скърби и винаги да си помагат взаимно. Същата символика е вложена и в питката с мед, шоколадовите бонбони.
Обикалянето в средата на храма изразява духовита радост и се подразбира като доказателство за запазване целостта на техния брачен съюз и за твърдостта на обетите, дадени пред Църквата.
Символиката на венците и короните означава, че Бог венчае младоженците със слава и чест. Халките олицетворяват безкрайността и силата на любовта във вечността.
Бракът е единственото тайнство в Православната църква, което се извършва едновременно над двама души и ги прави да бъдат едно цяло.
Във всички православни храмове се извършва Свето тайнство – Венчание. Според църковния канон това е един от най – важните мигове в живота на двама души, които се вричат пред общността и Бога на вечна вярност.
Активен
cvety_p
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 510


Няма неизпълнени мечти, Има изоставени желания!


Моят сватбен албум

« Отговор #63 -: април 16, 2009, 07:58:48 »

леле настръхнах и се насълзих
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #64 -: април 21, 2009, 09:56:24 »

Бубка, за питката съм съгласна! Има смисъл. Ама с това олио ме разби! Ако разбереш за какво е, моля те да споделиш.

Ели, ходихме онзи ден до църквата. За съжаление попа пак го нямаше и пак беше същата лелка от предния път. Пак я питах какво трябва да носим - каза ни питка с мед (попа захранвал), червено вино, 4броя свещи, чашата е от църквата. Този път нищо не каза за олио  pardon
И честно казано аз се обърках, но в крайна сметка ще носим каквото са ни казали - няма как.
Активен
krisssy
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 694


Мога да ти обещая утрото,но не мога да върна вчера


Моят сватбен албум

« Отговор #65 -: април 21, 2009, 10:20:35 »

На мен пък ми дадоха от църквата една брошурка специално направена за това какво трябва да се носи,само,че не знам къде съм я забутала,като я намеря ще я пусна.Но мисълта ми е,че много удобно са го направили,за кръщене има също.
Активен
Amelia
Баш Майстор
**
Публикации: 1556



« Отговор #66 -: април 21, 2009, 11:57:18 »

На мен пък ми дадоха от църквата една брошурка специално направена за това какво трябва да се носи,само,че не знам къде съм я забутала,като я намеря ще я пусна.Но мисълта ми е,че много удобно са го направили,за кръщене има също.

Ех, да са всички така организирани! наистина е страхотно така да го направят.
Активен
Dika_R
Новак
*
Публикации: 11


« Отговор #67 -: април 21, 2009, 12:03:39 »

Здравейте момичета, съвсем скоро регистрирана съм, но отдавна следя форума.
Искам да споделя с вас нещо, което публикувах и в темата за пловдивските булки. В началото на година си запзих дата и час за църквата, като ми казаха, че ще трябва да заплатя 60 лв. за венчавката, 30 лв. ако искам да снимам с видеокамера и 10 лв. ако се снима с фотоапарат. Отивам в събота, за да уредя плащането и да покажа кръщелните свидетелства, но свещеника го нямаше. Леличката, която продава свещи (същата, която ме записа), казва че не мога да платя сега, защото плащането ставало след ритуала. Тогава ми разясни, че тези такси от 30 лв. и 10 лв. за снимането се отнасят за една камера и за един фотоапарат. На самата венчавка те ще преброят колко камери и апарати има и тогава ще ми изчислят таксата, която ще заплатя (нещо, което пропусна да ми каже когато си запазвах датата). Казват ми го 10 дни преди сватбата, когато почти всичко вече е уточнено и нямам никакво време за реакция. Мисля, че това е пълен абсурд. Моля да споделите ако някой се е сблъскал с подобен проблем.
Активен
valia_diva
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1711



Моят сватбен албум

« Отговор #68 -: април 21, 2009, 14:50:39 »

дИКА - ВИДЯХ ЧЕ СИ ПИСАЛА И В ДРУГА ТЕМА. НЕ ТРЯБВА ДА РЕКЕТИРАТ ТАКА И МОЖЕ БИ ТРЯБВА ДА СИ ПОТЪРСИШ ПРАВАТА. цЪРКВАТА Е ОТ МИНАЛАТА ГОДИНА, НО НЕЗНАМ ЗАЩО Е ТАЗИ РАЗЛИКА.
Активен
Dika_R
Новак
*
Публикации: 11


« Отговор #69 -: април 21, 2009, 15:46:26 »

valia_diva благодаря, не мисля да оставя нещата така, не е правилно да постъпват по този начин.
Активен
ERan
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 648



Моят сватбен албум

« Отговор #70 -: април 21, 2009, 16:06:07 »

момичета, аз днес се обадих в нашата църква "Св. Св. Константин и Елена" и си потвърдих всичко - ние платихме там още януари за сватбата през май, та нещо ме достраша днес и реших да си доуточня отново всичко. Уточних и кой свещеник ще ни води венчавката, така че съм спокойна вече! good
Активен
ellie_bellie
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1738

мрън-мрън, мяу-мяу


Моят сватбен албум

« Отговор #71 -: април 21, 2009, 16:26:13 »

Dika_R, доста църкви имат такси за снимане с камера и фотоапарат, но обикновено таксата е фиксирана, а не на бройка. Това на мен ми звучи абсурдно. Искай да говориш и с някой друг, освен с лелката на свещите, тя сигурно нещо не е разбрала.  crazy. Това с преброяването в деня на сватбата е пълна лудост!  beating
Активен
Amelia
Баш Майстор
**
Публикации: 1556



« Отговор #72 -: април 21, 2009, 16:28:21 »

Dika_R , търси си правата! Цълква, ама щом те си позволяват да постъпват по този начин/ "божите служители"/ тогава ако не се съгласят да се разберете по разумен начин, постъпи и ти по техния начин. Щом ще плащате след венчавката, направете се и вие на ударени и кажете, че няма да платите за повече камери и апарати....

Много мразя такива гнусни и некоректни неща, но вече какво ли не прочетох...как може такова нещо??? Срам някакъв нямат ли тия?!? Накъде вървим вече не знам...
Активен
Dika_R
Новак
*
Публикации: 11


« Отговор #73 -: април 22, 2009, 09:15:10 »

Аз също мисля да говоря със свещеника, все пак тези тарифи се одобряват от пловдивската митрополия и св. синод. Споделям го, за да не се получи подобно недоразумение и с някой друг.
Активен
mariana_popova
Ентусиаст
**
Публикации: 77



« Отговор #74 -: април 26, 2009, 18:23:59 »

момичета а питката за църквата си я взимаме после нали?

Ще ходя на сватба другата седмица и булката се чуди
Помагайте smile
Активен
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines