Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 13:55:15

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 18 19 [20] 21 22 ... 24   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Координатор на сватбата!  (Прочетена 176501 пъти)
 
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #285 -: октомври 11, 2013, 19:16:09 »

 Фотографът е персонаж във филма. Един от всички останали. При наличието на сватбен координатор с договор с младоженците, в който ясно и точно са делегирани права по организация на сватбеното тържество, и при явно неуважение и прояви на самоволие от страна на наетия фотограф, то по договор фотографът се изпраща да се снима сам. Фотографи бол в момента, и добри и лоши. Все си мисля, че под сватбен координатор всички разбират пикла на 20 години с два листа разпределяща гостите в ресторанта. Да ,така е в 90 % от тържествата, масовите, за 100-150 лв. Но в останалите случаи нещата стоят по друг начин. Идете в чужбина и се запознайте с ролята на координатора.
 Думичката "невидим" фотограф и оператор за мен лично е твърде смешна, не искам да обидя никого, това е лично мое мнение. В България в последните три години е модерна "невидимата фотография". След години ще се види резултата и. Всички забравят, че сватбената фотография основно е репортаж. Ама това е друга тема.
 
Активен
KrassyAndreev
Сватбар
***
Пол: Мъж
Публикации: 179



« Отговор #286 -: октомври 11, 2013, 21:12:53 »

Отново говориш встрани от темата.
Имам усещането, че използваш този форум и мненията на съфорумци, за да си изнасяш своите лекции с менторски тон. Това било така, онова не било така, аз съм Човека, който е наясно... всички други са заблудени. Не ти е за първи път, явно няма и да ти е за последен.
Не знам колко е приятно на другите да четат постове, в които се говори много, но не се казва НИЩО.
...
Въпреки, че никой не е споменавал "пикла" /с извинение/ на 20 години, аз за последен път ще попитам дали някой е наясно с моментите в едно тържество, които са ВАЖНИ и зависят от координатора... и без да се налага да ходим на запад.
И ако старата песен продължава да се пее на нов глас... просто ще престана да пиша в тази придобиваща грозен характер тема!
Активен
DjNick Mc
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 568


Ние можем и знаем как... !!!


« Отговор #287 -: октомври 12, 2013, 21:49:32 »

KrassyAndreev,
Това е много разтеглива тема, когато става въпрос за координатор. Всичко се върти около това - какво точно изискват младоженците от координатора и за какво точно са го наели.
Инъче, по принцип дейноста на координатора може да започне от подготовката за сватбата и да завърши доста след сватбеното събитие.
Така не би могло да се определи каква е точно дейността на координатора. Това е нещо специфично за всяко събитие.
Ако по принцип започне да се изрежда всичко, за което координатора би могъл да бъде нужен, то би отнело прекалено много време, защото детайлите, за които координатора би могъл да отговаря са страшно много.
Активен
Бела
Ентусиаст
**
Публикации: 124


Моят съпруг е моят свят!


Моят сватбен албум

« Отговор #288 -: октомври 13, 2013, 21:29:18 »

Аз пък не мисля ,че координаторът отговаря за подготовката -това е дейност на агенцията .Координатор по -скоро би следвало да се занимава със самото тържество -ритуал ,протичане ,настаняване на гости ,помощ на някой неразбрал ,помощ при проблеми с менюта (вегетарианци ,чужденци и прочие...),смяна ма свещи ,оформяне на развалена украса в процеса на сватбата ,коодиниране на ритуалите за жартиери ,букети .Може да търси свекървата или майката на булката ,да спомага за гдкото протичне на тържеството ,защото вярвате или не ,има много "гафове",породени точно от липса на добра организация И липса на родители за ритуалите ,а едва ли ди джеят ще хвръкне да ги търси...За управители ,салонни,които напоследък си възлагат подобни функции няма да коментирам ,защото в повечето случаи изобщо не взимат присърце нещата,а и не разбират.
Координатор може наистина да помогне да гладкото протичане на тържеството,но с едно съм съгладна -манталитетът на българина още не го е осмислил като вид услуга!А агенция и декор ,фотограф и ди джей смятам ,че всички рабираме каква функция имат !:)
« Последна редакция: октомври 13, 2013, 21:32:19 от Бела » Активен
Lillly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 599



Моят сватбен албум

« Отговор #289 -: октомври 14, 2013, 09:04:37 »

Идете в чужбина и се запознайте с ролята на координатора.
Ето това имах в предвид когато казах, че според мен този бранш все още не е развит в България. Сватбата си е скъпо удоволствие като цяло и тази тенденция е навсякъде, не само тук. Тъй като всички ние се опитваме да намалим разходите максимално, работата на координатора се извършва от самите нас отнемайки ни много време и нерви, тъй като ние тепърва се запознаваме и занимаваме с организация на сватба.
Аз много добре знам какво е координатор и правя разлика между момичето, което посреща и настанява гостите и координатор на цяла сватба Wink Да, улесняват работата доста, но аз не мога да се ориентирам за добри професионалисти в тази сфера за Варна, камо ли за по-малък град. Имаме доста хляб да поядем, за да ги стигнем американците  pleasantry
Активен
KrassyAndreev
Сватбар
***
Пол: Мъж
Публикации: 179



« Отговор #290 -: октомври 14, 2013, 11:51:12 »

Точно във Варна съм работил няколко пъти с добър "координатор" и знам колко труд и нерви смъква от плещите на младоженци, които не са наясно с материята или имат възможността да си го позволят и да не се занимават с това.
Също така съм бил на сватби, които бяха изцяло организирани и "нагласени" от самите младоженци, които разчитаха на конкретните професионалисти за конкретните задачи.
И двете сватби протекоха великолепно...

Но аз исках индиректно да намекна за най-важната функция на координатор... или агенция с екип специалисти, които са врели и кипели във всякакви ситуации.
И тя е, че могат адекватно да реагират по време на гаф. Гаф, който е индиректен - например проблем в енергото, нещо изгърми, те реагират в рамките на половин час и вариант е измислен. Или нещо се счупи, някой не дойде, нужно е пренареждане на график и т.н.
Защото колкото и да е добър един подизпълнител, той лавира в границите на неговите възможности.
Виждал съм го на живо /а и повечето специалисти от бранша/ и тогава се разбира кой се паникьосва, кой се оправдава с другите или кой намира спасителен резервен вариант и купона продължава smile

На фона на една цяла сватба... понеже се спомена и за пари... контрола от една сватбена агенция не е толкова скъп. Доколкото знам се върти около едни 500 лева...
Активен
djdimi
Професор
****
Пол: Мъж
Публикации: 361


dimifoto.weebly.com


« Отговор #291 -: октомври 14, 2013, 12:29:17 »

...защото вярвате или не ,има много "гафове",породени точно от липса на добра организация И липса на родители за ритуалите ,а едва ли ди джеят ще хвръкне да ги търси...За управители ,салонни,които напоследък си възлагат подобни функции няма да коментирам ,защото в повечето случаи изобщо не взимат присърце нещата,а и не разбират.
Координатор може наистина да помогне да гладкото протичане на тържеството,но с едно съм съгладна -манталитетът на българина още не го е осмислил като вид услуга!А агенция и декор ,фотограф и ди джей смятам ,че всички рабираме каква функция имат !:)
Вярвайте ми, на повечето сватби се налага DJ-ят да взима присърце нещата и да бъде координатор, ако има късмет с управител и персонал, които си разбират работата, организацията се получава перфектно. Хубаво нещо е сватбения координатор и много би помогнал, ако е 100%-тов професионалист с опит в бранша...ако не е, по-скоро би създавал напрежение в работата на екипа, случвало се е...smile
Активен
госпожица
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 923



Моят сватбен албум

« Отговор #292 -: октомври 14, 2013, 13:31:19 »

На фона на една цяла сватба... понеже се спомена и за пари... контрола от една сватбена агенция не е толкова скъп. Доколкото знам се върти около едни 500 лева...
Това май е малко стара информация, поне за София. Цените, които аз получих бяха доста по-високи. След 8 месеца ще мога да споделя и дали си е струвало smile
Активен
Бела
Ентусиаст
**
Публикации: 124


Моят съпруг е моят свят!


Моят сватбен албум

« Отговор #293 -: октомври 14, 2013, 13:37:17 »

Еее ,верно ,за това никак не бях помислила!За Енергото ми хареса идеята ,също и тов амога да добавя към моя списък smile
Активен
stoyanov
Професор
****
Пол: Мъж
Публикации: 320


"Всяка случайност е скрита форма на необходимост!"


« Отговор #294 -: октомври 14, 2013, 16:38:50 »

На повечето сватби, на които съм бил оператор или фотограф, специален координатор е нямало. Може би е нещо ново, което се налага в момента. На няколко сватби, които съм снимал, е присъствал сватбеният агент.
Активен
Nina Style
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1790


www.ninabg.com


Моят сватбен албум

« Отговор #295 -: октомври 14, 2013, 19:19:23 »

Последните две години поне при нас почти всяка сватба има координатор.  След сватбата всички младоженци са единодушни,че решението да вземат координатор е най-правилното в цялата организация. В големите ресторанти винаги са много доволни,когато има такъв човек към който да задават всякакви въпроси и не им се налага да минат през всички родители докато някой им даде отговор на някой от въпросите,които възникват по време на самото тържество.  good Аз също мисля,че координатора върши много друга работа освен да настанява гостите.
Активен
DjNick Mc
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 568


Ние можем и знаем как... !!!


« Отговор #296 -: октомври 14, 2013, 20:10:38 »

Ето това имах в предвид когато казах, че според мен този бранш все още не е развит в България.

Този бранш е много добре развит и в България (Пак си позволявам да го отбележа)
Има агенции, които са на много високо ниво. Сащо така и такива, които са се учили в чужбина и са на 100% на ясно с протокола.
Това което Lillly твърди не съвпада с това, което е в действителност.
Има не малко сватбени агенции, които знаят как стават нещата, но при тях цените не са за всеки.
Тези които са посредствени - съответно и в цените, са по често ползвани и определят критерия за сватбена агенция и сватбен координатор.
Бела,
Все едно да кажете за една фабрика за дрехи - Фабриката шие дрехите ?! Не - шивача във фабриката шие дрехите smile
Агенцията отговаря за това да осигури, координатор, декоратор, флорист, фотограф, видеооператор, Dj, осветител, шивач, фризьор и т.н.а....... и т.н.а. ........ Всеки един от тези хора поема своята част в съответсвие с това какъв му е прафила.
 Спорите за неща, с които до голяма степен не сте на ясно. Координатора поема младоженците още от момента в който те наемат агенцията. От този момент координатора е този, който прави пълен график на младоженците и ги напътства и организира всяко едно посещение и срещи с другите подизпълнители.
Координирането по време на самото сватбено парти е една малка част от дейността на координатора.
В България има такива агенции, респективно кооридантори, които имат завидни умения в тази насока, но за съжаление не са мнозинството.
От друга страна масово явление са такива набедени "координатори", които си мислят че щом прочетат списъка с гости и им покажат на коя маса са - вече са върха - Пълни смешници !!!
Както спомена колегата Дими, много често при наличието на "координатор" се налага Dj да иззема функциите му поради факта че самите координатори не знаят какво да правят.(Споменавам Dj във връзка с това, не колко са велики Dj-ите а поради факта ча Dj в повечето случаи е водещ на събитието и за него от голямо значение е координацията по време на сватбеното парти !!!)
С риск да се повторя, пак ще кажа - Това е облика на евтините услуги !!!
Nina Style е тук и понеже е водеща агенция в бранша, ще приема критика от нея ако не съм прав.

P.S.
И за протокола - не се карам, не назидавам - просто коментирам за да дам яснота (според мен) по темата smile

« Последна редакция: октомври 14, 2013, 20:51:58 от DjNick Mc » Активен
Nina Style
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1790


www.ninabg.com


Моят сватбен албум

« Отговор #297 -: октомври 14, 2013, 20:21:40 »

DjNick Mc Няма критика,защото много точно си го казал!  good Координатора трябва да е минал през всичко което е сварзано с организацията на цялата сватба. Това,че е настанил гостите не го прави координатор.
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #298 -: октомври 14, 2013, 21:39:22 »

 Аз ще изразя лично мое мнение, плод на моя опит. Все още няма агенция в България, която да постави своята основна дейност и печалбата от нея под общата цел за основен организатор на сватбеното тържество. За тези с получен опит в чужбина смело мога да заявя, че няма какво да намерят тук, в същност те много добре го знаят. Сериозен играч на пазара няма как да има, защото няма пазар, а от там и печалба. Но това е съвсем друга тема.
 От началото на 90-те години съм на пазара и никога по никакъв повод не съм работил с агенция, а и тя самата не иска да работи. В същност агенции нямаше до съвсем скоро, може би след 2003 г. започнаха да работят първите. И до ден днешен аз лично нямам отношения с агенции касаещи събитието сватба. Защо ? Защото имам точни изисквания и нормална цена. Това не се нрави на агенциите разбира се. Цената е определящият фактор, а не професионализма !
 От друга страна при събитие с друг характер, с много по-високи отговорности и бюджети, сватбената агенция не може да си свърши работата така както трябва и за това не може да бъде предложена и използвана. В София при ивенти различни от сватбата сватбени агенции изобщо не се използват. В провинцията -да, но в столицата -не. Причините за това не са за темата.
 Но наистина нуждата от координатор се чувства осезаемо при по-сложно организираните сватби с повече подизпълнители. И има нужда от него, но единствено тогава, когато има опит и знае какво прави. В противен случай пречи много на абсолютно всички.
Активен
Lillly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 599



Моят сватбен албум

« Отговор #299 -: октомври 15, 2013, 09:38:40 »

Този бранш е много добре развит и в България (Пак си позволявам да го отбележа)
...
...
В България има такива агенции, респективно кооридантори, които имат завидни умения в тази насока, но за съжаление не са мнозинството.
И как точно е развит, като няма особено много професионалисти, които знаят за какво става въпрос? За да е развит един бранш мнозинството от специалисти трябва да са добри. Така разбирам аз нещата и това имах в предвид като изразих мнението си за положението в България Wink
И аз смятам, че за големи и "тежки" сватби координатор е абсолютно задължителен, особено ако никой няма физическото време да се занимава с организацията. Та това си е работа на пълен работен ден!

госпожица, би било доста добре да споделиш мнението си, защото ние тук само си чешем езиците, а ти ще имаш реален поглед над предлаганите услуги и качеството на работа  good
« Последна редакция: октомври 15, 2013, 09:42:05 от Lillly » Активен
Страници: 1 ... 18 19 [20] 21 22 ... 24   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines