Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 28, 2024, 01:00:55

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 [3] 4  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Социални придобивки за младите семейства  (Прочетена 36404 пъти)
 
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #30 -: февруари 26, 2009, 11:38:20 »

Bubka след излизането на А16 можете да си преместите местожителството там.То и преди това става, но по закони този блок не е готов за живеене.С приемането на А16 се узаконява изцяло строежа и се преминава от строеж в готов за експлоатация блок.
Активен
summer.
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 684



Моят сватбен албум

« Отговор #31 -: февруари 26, 2009, 12:44:37 »

little.miss™, изключително интересен е и този въпрос за фактическото съжителство. Доколкото знам новият Семеен кодекс, още е проект и не е приет  crazy Очаква се да влезе в сила от тази година.
В последните години броят на фактическите съжителства нарастна значително и беше време да се уредят веднъж за винаги. В чл. 13 на проекта е записано правилото: “фактическото съпружеско съжителство има правно значение в предвидените от закона случаи.” Това сигурно означава, че при определени условия фактическото съжителство може да поражда правни последици и то не само в областта на семейното право, но и в други правни области. Разграничава се регистрирано и нерегистрирано фактическо съжителство. Рагистрацията ще се извършва по реда на Закона за гражданската регистрация с подаване на заявление лично или общо от двамата партньори най-верояно в общината по местоживеене. Тази регистрация не означава сключване на брак, а доказва съществуването и продължителността му - нещо, което може да има значение при евентуални претенции
Според мен обаче фактическото съжителство не е приравнено към брака.  nea Създава се един вид някаква сигурност и за двамата партньори + презумпцията за бащинство /когато детето се е родило през време на фактическото съпружеско съжителство или преди да са изтекли 300 дни от прекратяването му/, което си е така и за браковете по сегашния СК. Реално погледнато обаче двойки, живеещи на семейни начала с такова фактическо съжителство, няма да могат да се ползват от данъчното облекчение за ипотечни кредити... поради простата причина, че законът ги е изключил, защото нямат сключен брак  shok.
Активен
darling
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1371


....братска обич.....


Моят сватбен албум

« Отговор #32 -: февруари 26, 2009, 12:53:02 »

Фактическото съжителство не е включено, сигурно защото не е домислено от законодателите. Дано успеят да го прецизират, за да могат двойките да бъдат равнопоставени. За мен по време на дискусиите остана открит въпросът, колко съжителства може да има човек, защото общината не извършва никакви проверки, а само регистрира факта. Да не говорим че може и женен човек да се регистрира във фактическо съжителство. А най-потресаващо за мен беше, че за "отписването" или дерегистрацията може да отиде само единият от двамата. Oh my ...  А другият да си мисли че си живее във фактическо съжителство. crazy Може би такива недомислици пречат на тези двойки да се ползват с правата и задълженията на брачните.
Активен
dgudge
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1007


Щастлива съпруга и майка


Моят сватбен албум

« Отговор #33 -: август 20, 2009, 16:23:35 »

Знае ли се вече с колко е това данъчно облекчение  huhhuh.gif
Активен
svetla_ety
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 674



Моят сватбен албум

« Отговор #34 -: януари 22, 2010, 16:02:08 »

Здравейте!
Бих искала да се възползвам от даначните облекчения, но не знам дали ни се полагат. Ситуацията при нас е следната: имаме ипотечен кредит от преди 2-3 години и се оженихме през 2009-та и сме под 35 години със съпруга ми, но много отдавна той има прехвърлен на негово име апартамент в друг град. Това проблем ли е?
Благодаря предварително!

Темата е била позамряла, но питам сега, понеже вече е 2010 и започва подаването на декларациите. Предполагам, че и вие не сте сигърни, но моля ако някой от вас отиде да подава и му обяснят как са нещата да сподели опита си  give_rose
Активен
rsstankova
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 185

Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #35 -: януари 22, 2010, 16:27:00 »

svetla_ety  съжелявам 4е ще те разо4аровам, но не можете да се възползвате,  angry защото трябва да сте били семейство ,когато е изтеглен кредита.А по принцип това 4е има и др апартамент на негово име е също проблем -защото закона гласи , 4е трябва да е единственно жилище за семейството.
Мн гадни4ко ние също сме прецакани. angry
Активен
svetla_ety
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 674



Моят сватбен албум

« Отговор #36 -: януари 28, 2010, 17:01:30 »

slanevaр , благодаря ти за бързия отговор  blum Аз обаче се консултирах с една приятелка почти дипломирана адвокатка и тя ме овери, че имоти на мъжа ми , придобити преди брака са си само негови и не се водят семейна собстврност  Wink Предполагам, че имам много тълкувания и дори си мисля,ч е и някои служители няма да знаят какво да правят , но мисля да се пробвам все пак дори шанса да е малък, понже тази възможност не е за изпускане  smile
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #37 -: януари 28, 2010, 17:10:20 »

Светле, и ние сме на подобен хал, но и аз мисля, че имота, придобит преди брака си е само негов и не би трябвало да е проблем.
А при вас като семейното жилище е придобито също преди брака - нещо трябва ли да оправяте като документи, или то си е на двамата записано?
Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #38 -: януари 28, 2010, 20:20:43 »

Ние ще се възползваме също от данъчноо облекчение.Мога да ви дам инфо тъй като сега подготвям документи.
1.Данъчното облекчение се ползва от единия от двамата-той го декларира в данъчната декларация
2.Освен че се гледа сумата на платените лихви се гледа и платения данък.
3.Данъчно облекчение се ползва само за ипотечен кредит за закупуване на жилище
4.Данъчно облекчение се ползва само за първите 100 000 лв изтеглен кредит
5.Изисква се да са над 25 години и да са женени най късно 2009 г.
6.Изисква се заверен погасителен план,бележка за платените през годината лихви
 7.Облекчението се ползва по следния начин-Платени лихви през годината в размер на 5000лв.Данъчна основа за годината да кажем 12000лв.Данъчната основа се намалява 12000-5000=7 000лв.Дължим данък 7000*10%=700лв за годината.Платен е 1200лв авансово и 1200-700лв=500лв данък за възстановяване/това е всъщност което печелите от това облекчение/.Тоест има значение как се осигурявате и на какво плащате данъци.Хубаво е този който е платил повече данък да подаде декларация и да ползва облекчението.

8.Жилището трябва да е основно за домакинството.

това е моето инфо.съжалявам ако нещата вече са се коментирали.Аз доста отдавна следя всичко в медиите защото това облекчение за нас не е хич малко.
« Последна редакция: януари 28, 2010, 20:23:56 от gucci » Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #39 -: януари 29, 2010, 09:10:45 »

Гучи, мерси много за инфото, със сигурност ще е полезно.
А тълкуването на "основно жилище за семейството" знаеш ли какво е - да е единствено, т.е. никой на няма друго на свое име (ако да - придобитите преди брака броят ли се), да е на името и на двамата, да се водят двамата там по лична карта или нещо друго?
За мен лично това е най-неясното и разтегливо условие.
Иначе съм напълно съгласна с теб - паричките никак не са малко, особено като се има в предвид, че може да се ползва всяка година, докато станем на 35 - си се събира добра сума  good
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #40 -: януари 29, 2010, 10:07:39 »

А това е условието за тази година или по принцип. Мога ли догодина когато ще съм на 25г. да кандидатсвам и сватбата да е била 2010 ?
При нас единственото условие на което не отговаряме е да имаме брак и той да е бил скл.миналата година sad
По закон-"Основно жилище" е имотът, който служи за задоволяване на жилищните нужди на гражданина и членовете на неговото семейство през преобладаващата част от годината.
Всеки ще си го тълкува май както на него му е удобно,аз го тълкувам като жилище на семейството придобито по време на брак и собственост и на двамата съпрузи. Но пък от др.страна основно може да е и жилище собственост само на единия от съпрузите. blush
« Последна редакция: януари 29, 2010, 10:13:10 от miss™ » Активен
rsstankova
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 185

Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #41 -: януари 29, 2010, 14:35:54 »

svetla_ety   може би си права  girl_wink
информацията 4е кредита трябва да е изтеглен след сватбата имам от приятелка , която работи в НАП и която поради същата при4ина неможе да се възползва   pardon
Активен
svetla_ety
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 674



Моят сватбен албум

« Отговор #42 -: февруари 01, 2010, 11:04:55 »

Олеее много се обърках вече girl_impossible Сега прочетох, че този, който ще се възползва от данъчното облекчение трябва да е над 25 години  sad Ами аз мислях да се възползвам, понеже мен ме осигъряват на голяма сума, но съм на 23  blum Ами то за мъжа ми е безполезно, понеже от една страна го осигъряват на минимална заплата, а и има други имоти  Wink А сега казвате и кредита да е теглен след сключването на брака... и по този показател не се класираме. искам да запитам запознатите какво ще стане след 2 години като навърша 25 и имаме ипотечен кредит , но пък не сме младоженци вече - важи ли пак това облекчение? Тия с тоя закон уж искат да помогнат и за да няма злоупотреби вкарват много рестрикции (което е добре) но пък така изключват хора от целевата си група  Girl_hide Не ги разбирам - какава е целта - да помогнат на възможно повече или колкото се може по - малко хора  tease
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #43 -: февруари 10, 2010, 09:22:15 »

Статия от неделя (7 февруари) в news.bg:

"Младите семейства ще получават данъчни облекчения само при ипотечен кредит.
Важно е да се знае, че предварително ще бъдат удържани неплатени глоби към КАТ или други държавни институции.
От Националната агенция по приходите напомнят, че само за жилище, което е било ипотекирано, за да се отпусне банков кредит за купуването му, може да се ползва данъчно облекчение за млади семейства.
В случай че за обезпечение служи друго жилище, то не може да се възползвате от тази данъчна преференция.
През тази година за първи път беше дадена възможност да се спести от данъци, заради изплащането на ипотечен кредит.
За да се възползвате, трябва да сте семейни, поне единият от съпрузите да е под 35 години, а и жилището да е единствено. За да ви се приспадне от данъци, трябва да предадете годишната декларация до 30 април. Все още се приспадат само лихвите по платения ипотечен кредит за миналата година."

Пак не е обяснено "единствено" за семейството или и за двамата и съответно може ли да е придобито преди брака, как трябва да е записано за собственост, ако е придобито така и т.н.  nea
Активен
svetla_ety
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 674



Моят сватбен албум

« Отговор #44 -: февруари 10, 2010, 09:35:03 »

 bubka, мъжът ми е чел тези дни статия във вестник (не знам кой) и там по - подробно е било обяснено, че нито един от двамата не трябва да притежава идеални части от друг имот  sad  Което за мен е безмислица, но както и да е  smile Сега от твоята статия виждам и че трябва да е иптекиран апартамента, който е купен, а родителите ми ипотекираха своя апартамет, за да купим нашия така че аз изообщо вече и не си правя илюзии да се възползвам от каквито и да е облекчения.
 Тоя закон не знам за кой е писан - трябва да е някакъв много идеалистичен случай и двете фамилии да са съвсем безимотни или нищо да не са преписали на младите... Не знам като ги мислят проучват ли хипотетични случаи... angry
Активен
Страници: 1 2 [3] 4  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines