Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 27, 2024, 16:29:30

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 [2] 3 4  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Социални придобивки за младите семейства  (Прочетена 36387 пъти)
 
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #15 -: февруари 24, 2009, 18:10:20 »

Бубка,кое от това не ти е ясно blush
Цитат
Единствено за мен поне още не е ясно това: "както и ипотекираното жилище да е единствено жилище за семейството през данъчната година"
Жилището,което е ипотекирано трябва да ви е единствено през календарната година,за която подавате данъчна декларация. А щом единствено за семейството,тук предполагам не се вкл.жилища собственост само на единия съпруг-защото те не се водят жилище собственост на семейството. Ако греша ме поправете smile
Активен
Jiji_
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 87



« Отговор #16 -: февруари 25, 2009, 01:48:47 »

little.miss™ и аз искам да ти изкажа благодарности  give_rose за информацията.
Аз също търсих вкл. и в moitepari.bg , но явно не съм гледала shok добре... blush
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #17 -: февруари 25, 2009, 09:04:38 »

Ами Наде, не ми е ясно какво значи "през данъчната година"  - т.е. единственото придобито през годината - това не ми се вярва да е така; или единствено, което семейството притежава изобщо, ама тогава може би нямаше да го има това "през данъчната година". Струва ми се, че точно тук ще има някаква врътка  crazy Незнам - може на мен нещо да ми убягва  blush
Но, иначе много се надявам наистина този апартамент, който милото има, който дори не е в София, а реално данъците в/у доходите ни се внасят тук, да не е проблем  pardon
Thank you  give_rose
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #18 -: февруари 25, 2009, 09:40:16 »

Ама мъжа ти след брака ли си го е купил,ако е преди-той си е само негов,ти дял в него нямаш-така,че не трябва да те притеснява. Аз го тълкувам така-единствено жилище през данъчната година good. Обаче пък тук идва моя въпрос -аз нямам имущество ,милото май има само апартамента-и сега въпроса е това ли ще значи 'жилище за семейството'-ако 'да',тогава и апартамента на мъжа ти ще се води 'семейно жилище'. Може би жилището трябва да е придобито след брака и тогава да има облекчения. Не знам съвсем се обърках-сега пък смятам,че е едно по принцип-независимо кой каква собственост има от него.  sad
Активен
darling
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1371


....братска обич.....


Моят сватбен албум

« Отговор #19 -: февруари 25, 2009, 09:51:19 »

Според мен семейно е жилището, което е обща съпружеска собственост. Ако живеете в жилището на вуйчо ви, то не е семейно жилище. Същата е логиката и с имотите придобити преди брака. За мен обаче остава не ясен въпросът - "за данъчната година". Това означава ли, че всяка година можем да си купуваме жилище и да ползваме тези преференции? И  какво е отношението на адресната регистрацията по лична карта ? Освен това има един  термин при местните данъци и такси - основно жилище и интересно дали тук се изисква закупеното жилище да е такова - май не ?
А чисто счетоводно в одит.бг има малка дискусия по тази тема. От нея ми стана ясно че приспадането на данъците е малко мътн и неясно, защото държавата не обича да дава, затова и законите са така "ясно" написани. Интерес при мен предизвика един друг проект, който май не е гласуван - за млади семейства до 5 години, с две деца, държавата да поеме част от главницата, но пак с приспадане в края на данъчната година. Целта на всички тези проекти май  е да излязат на светло доходите на хората, а после ще видим кой на кого има да дава. Дано да не съм права......
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #20 -: февруари 25, 2009, 09:56:50 »

Точно и мен това ме обърква. Жилището, което милото има го е придобил преди сигурно вече има 8-10год - то е наследствено, не е купено, още по-малко пък с кредит.
Обаче нашия си апартамент, който ще бъде уж семейното жилище, ще го придобием сега, т.е. малко преди брака. Обаче пък в ипотеката - за пред банката - е само той и кашата става пълна  crazy  Реално в края на годината, началото на другата по-точно, когато той ще си подава данъчната декларация и другите документи ние ще имаме брак, ще има и семейно жилище.
Незнам дали от НАП някой може да даде информация и да отговори на въпросите, които си задаваме.

Дарлинг, това, за младите семейства с 2 деца не съм го чела. Но май си права де, то лошо няма да излязат всички дохдои на бяло - това си е хубаво, но дали наистина после тези "млади семейства" ще видят някаква привилегия  beating
Активен
darling
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1371


....братска обич.....


Моят сватбен албум

« Отговор #21 -: февруари 25, 2009, 11:41:34 »

Бубе, а този апартамент преди брака на името на двамата ли се води ?
Активен
StAsSi
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1458


Аз истински вярвам, че стават чудеса!


Моят сватбен албум

« Отговор #22 -: февруари 25, 2009, 11:46:02 »

Хм, интересна тема, чак сега я виждам...
Аз да се запиша, за да мога да следя всичко... smilesmilesmile
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #23 -: февруари 25, 2009, 11:56:15 »

Дарлинг, в момента е на акт 14 и сега е на името на милото; когато стане на акт 16 (тогава ще сме и женени вече), ще го прехвърлим вече и на двамата да бъде, това ще стане във времето преди подаването на данъчната декларация за тази година. Просто така ни е по-удобно в момента заради документите, които представяме пред банката - да е само на негово.
Общо взето кашата е пълнааа  crazy
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #24 -: февруари 25, 2009, 13:37:18 »

Ами явно ще изчакаме 2010 и след първите подали декларации за облекчение,ще се изяснят нещата и рамките,защото има много неизяснени неща<или може би неточно формулирани неща> crazy
Активен
darling
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1371


....братска обич.....


Моят сватбен албум

« Отговор #25 -: февруари 25, 2009, 18:41:02 »

Бубка не е лошо, че е на негово име. А относно тълкуванията те тепърва предстоят и може би към края на годината, когато хората започнат да си подготвят годишните декларации и си правят сметки за доходите тогава ще стане ясно дали си струва. При подаването на декларациите ще е късно, защото данните вече ще са посочени и нищо не може да се направи. Намерих и двете дискусии в Одит, защото мисля че по-силната страна тук е счетоводната, а не толкова юридическото тълкуване.

http://www.odit.info/?s=6&i=132161&f=2
http://www.odit.info/?s=6&i=130800&f=2
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #26 -: февруари 26, 2009, 09:11:15 »

И на мен ми се струва, че опира повече до счетоводство и данъци това, а не до юридическо тълкуване и че тепърва ще се разбира какво значат тези завъртяни изисквания huhhuh.gif Може би ще трябва потърсим инфо от НАП, за да знаем какво да правим преди края на годината - как е по-добре да го запишем този апартамент.
Активен
summer.
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 684



Моят сватбен албум

« Отговор #27 -: февруари 26, 2009, 11:06:45 »

Здравейте! И аз се записвам в темата и ще я следя с интерес.

Идеята за данъчно облекчение на млади семейства звучи много добре, но на практика ще е налице дискриминация по отношение на тези двойки, които нямат сключен брак. Нима те не са семейства!?  angry
По въпроса за единственото семейно жилище през данъчната година, аз като юрист мисля, че това е жилището, в което за съответната година са живяли заедно съпузите, евентуално с децата си, ако имат такива. За това и семейното жилище е това, в което е постоянната адресна регистрация на двамата съпрузи и където семейството живее преимуществено. Семейството може да притежава друго жилище, но да не живее в него. Тогава то автоматически би следвало да отпадне като такова. По смисъла на семейния кодекс семейно жилище е това, в което са съжителствували съпръгът, жена му и евентуално децата им, преди настъпването на фактическа раздяла, или ако такава не е настъпила, до постановяване на решение за прекратяване на брака. При логическо тълкуване на понятието "семейно жилище", стигаме до извода, че е налице семейство, отношения между съпрузи, между деца и родители, а такива са налице само и единствено при наличие на СЪЩЕСТВУВАЩ ВАЛИДЕН БРАК.
Няма значение дали жилището е съсобственост и на двамата съпрузи, защото то може да е придобито от единия от тях преди брака и след това да се ползва като семейно. Ако например е придобито от мъжа преди брака, съпругата няма право на собственост върху жилището, но тъй като то е семейно законът предвижда защитна мярка. При разпоредителна сделка се изисква съгласие от съпруга-несобственик на жилището. Все пак, ако това се случи тя може да се иска обявяване на сделката за недействителна спрямо нея, но това е съвсем друга тема.
Така че bubka, според мен няма значение на чие име ще се води апартамента. Важно е адресът му да е постоянен и за двамата и да имате сключен брак.  girl_wink Не би трябвало да има значние и кога е сключен бракът - преди или след придобиване на жилището, но ще се радвам да прочета и заедно да коментираме други мнения.
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #28 -: февруари 26, 2009, 11:16:38 »

Offtopic summer. ,ето кой ще разпитвам този семестър за тънкостите на семейното право blum
Аз обаче имам друг въпрос<не съм чела семейния кодекс>,обаче нали щяха<може и да са го приели вече> да приемат фактическото съжителство,то нали пак си се води 'брак',сега не знам точно как са решили да разберат двама души заедно ли живеят или не-но тези хора пак ли ще имат възможност(ако е прието) да се възползват от данъчното облекчение.  blush
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #29 -: февруари 26, 2009, 11:21:13 »

Summer, благодаря много за това инфо  give_rose - изобщо не се бях сетила за личните карти - т.е. постоянното местожителство, но наистина така може да се "докаже" един вид, че милото, и аз в това число, не живеем в другия апартамент (всъщност там живеят родителите му - т.е. той няма да речем и доходи от наем от него).
Тук обаче идва един друг мой въпрос  blush - кога най-рано можеш да си преместиш постоянното местожителство в един апартамент, който се строи в момента - на акт 14 той реално не става за живеене, може би с излизане на акт 16 ще можем  crazy  
Активен
Страници: 1 [2] 3 4  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines