Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 27, 2024, 17:41:07

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 3 4 [Всички]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Социални придобивки за младите семейства  (Прочетена 36388 пъти)
 
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« -: януари 21, 2009, 15:05:11 »

Здарвейте!
Не открих такава тема или друга подходяща, в която да задам въпроса си и затова отварям нова. Моля, ако има подобна, модераторите да ме извинят и да преместят поста ми.
Знаем вече, че се прие закон за данъчно облекчение върху лихвите по ипотечните кредити до 100 000лв на младите семейства (до 35 годишна възраст - може би към датата на сключване на брака, или незнам и аз кога). Стана ясно, че това влиза в сила от догодина, т.е., когато се подават декларации за доходите през 2009. И също, че това трябва да е единствено жилище на семейството.
Аз обаче имам следните неясноти по този въпрос:
1. Има ли значение дали жилището е придобито преди или след сключване на брака; съответно и кредита кога е теглен?
2. Ако някой от съпрузите има друго жилище, от преди много време и не живее в него, и то не е в тяхното населено място - т.е. където живее младото семейство - това проблем ли е за ползване на това данъчно облекчение?

Много ще съм благодарна, ако някой малко по-ориентиран внесе малко яснота по тези въпроси smile
Активен
Gergancheto
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2366



Моят сватбен албум

« Отговор #1 -: януари 21, 2009, 17:42:33 »

Бубка вписвам се в темата за да я следя, защото аз също се интересувам, особено от въпрос 1  good
Плюс това ме интересува в какъв размер е това "облекчение"? Колко процента е?
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #2 -: януари 21, 2009, 17:51:25 »

Мила, облекчението е = на данъка, които се дължи върху лихвите, които си изплатил по кредита. Супер объркано звучи, но аз си го обяснявам така:
Ако за 2009-та година сте изплатили да речем 10 000лв по кредита, от които примерно 7 000лв са по главницата, а 3 000лв са по лихвите, тогава върху тези 3 000лв, които реално са част от заплатите ви, т.е. би трябвало да се обложат като доход, не дължите данъци.

Надявам се да не съм излъгала  pardon
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #3 -: януари 21, 2009, 18:01:04 »

Здарвейте!
Не открих такава тема или друга подходяща, в която да задам въпроса си и затова отварям нова. Моля, ако има подобна, модераторите да ме извинят и да преместят поста ми.
Знаем вече, че се прие закон за данъчно облекчение върху лихвите по ипотечните кредити до 100 000лв на младите семейства (до 35 годишна възраст - може би към датата на сключване на брака, или незнам и аз кога). Стана ясно, че това влиза в сила от догодина, т.е., когато се подават декларации за доходите през 2009. И също, че това трябва да е единствено жилище на семейството.
Аз обаче имам следните неясноти по този въпрос:
1. Има ли значение дали жилището е придобито преди или след сключване на брака; съответно и кредита кога е теглен?
2. Ако някой от съпрузите има друго жилище, от преди много време и не живее в него, и то не е в тяхното населено място - т.е. където живее младото семейство - това проблем ли е за ползване на това данъчно облекчение?

Много ще съм благодарна, ако някой малко по-ориентиран внесе малко яснота по тези въпроси smile

По някакво стечение днес го обсъждах това с една приятелка и доколкото разбрах:
*първо трябва да е брака,след това покупката на жилището-за кредита не знам,но брака трябва да е преди покупката,сл.кредита да е след брака tease
*не трябва да имаш други жилища<но тук не знам как стои въпроса,когато то е само на 1 съпруг>
*връщат ти лихвата<60% май>
Не казвам,че е на 100% така,просто това обсъдихме и не сме се задълбочавали,дори не знам в кой закон и т.н.,не ме интересуваше т.к. не отговарям на условията,но ако разбера нещо ще ви пиша Girl_hide
Активен
ellie_bellie
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1738

мрън-мрън, мяу-мяу


Моят сватбен албум

« Отговор #4 -: януари 22, 2009, 09:08:41 »

Ето това е законът, като става въпрос за чл.22а Нов. Никъде не е казано, че кредитът трябва да е теглен след сключване на брак, нито пък кога може да е теглен. От това, което разбирам аз, важното е да семейството да има сключен брак през годината на облекчение, като поне единият фигурира на кредита, без значение кога е теглен той и като поне единият е под 35 години, когато е теглен кредита. Това с допълнителните жилища не е много ясно, т.е. ако принадлежат само на единият - мисля, че не трябва да имаш други жилища, но най-добре е някой юрист да каже.  shok

Незнам кой умник ги измисли тези правила, но са пълна глупост за мен - защо хората над 35 години или тези, които не са женени да не могат да получават това намаление на облагаемия доход?!? Направо нямам думи  crazy
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #5 -: януари 22, 2009, 10:42:03 »

Ели, Наде, мерси за инфото  give_rose
Аз така като го чета и нищо не мога да разбера - нито кога трябва да е сключен брака, а това "ипотекираното жилище е единствено жилище за семейството през данъчната година" направо ме хвърли в див размисъл  girl_impossible
Явно ще трябва консултация с някой юрист, защото сигурно и тези, които са гласували закона не знаят какво значи това   crazy

Разбера ли нещо ще пиша!
« Последна редакция: януари 22, 2009, 10:44:17 от bubka » Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #6 -: януари 22, 2009, 11:25:59 »

Тези дни ще го прочета,макар че като бъдещ юрист-не означава,че ще го схвана tease Жалкото е,че този предмет го минах,иначе щях да питам преподавателя и асистентите-те как го тълкуват pardon
От чл.22а разбирам,че брака трябва да е преди кредита<нещо което при нас няма как да е> и ,че трябва да е единствено жилище<но пък не се казва дали не може да имат по-отделно други>.
Активен
Jiji_
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 87



« Отговор #7 -: февруари 24, 2009, 16:31:08 »

където и да търся в интернет немога да намеря информация точно за ипотечните кредити за млади семейства. Ако някой има повече информация нека сподели... give_rose
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #8 -: февруари 24, 2009, 16:38:45 »

И мен това силно ме вълнува.Интересува ме ако вземем ипотечен кредит, за да ремонтираме жилището т.е. ипотекираме вече наше жилище и с парите от ипотеката му направим ремонт, важи ли пак в този случай, нищо не намирам за това  crazy
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #9 -: февруари 24, 2009, 16:49:38 »

Ами момичета, аз така и не разбрах какви са точно условията  crazy
Общо взето когато милото си подава данъчната декларация за тази година ще разберем реално дали ще ползваме това данъчно облекчение  pardon
Активен
Jiji_
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 87



« Отговор #10 -: февруари 24, 2009, 16:49:58 »

magi_st май ще трябва да отнесем въпросите до компетентни по въпроса. Нямам предвид, че във форума няма такива хора. При нас въпроса е, че имаме някаква възможност сега да си купим апартамент, но ако има облекчения ще изчакаме да се оженим  yahoo tease , въпреки че нямам предложение още...  Girl_hide
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #11 -: февруари 24, 2009, 17:51:41 »

Ето какво намерих в нет-а:
Цитат
(Пyбликувано на  22.1.2009 г.)

Здравейте, миналата година декември месец казаха че млади семейства до 35 год., които нямат друг недвижим имот на тяхно име, а само ипотечен кредит - няма да плащат лихвата, че ще отпадне, само главницата ще плащат!!! Някой нещо да знае, всеки път като ходим да плащаме питаме, но никой нищо не знае в банката!!!


----   


Информацията, която сте разбрали, не е точно такава.

През 2008 година бяха приети промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица. С тези промени, влезли в сила от началото на 2009 година се даде възможност за данъчни облекчения за млади семейства. Но тези облекчения ще могат да се ползват през 2010 година, с подаването на данъчната декларация за 2009 година.

На сайта на НАП, във връзка в промяната в закона е посочено следното:

„Данъчно облекчение за млади семейства, които плащат вноски по ипотечен кредит

Това ново данъчно облекчение ще се ползва с подаване на данъчна декларация през 2010 година. Това е така, защото законодателят предвиди, че сумата от годишните данъчни основи се намалява с направените през 2009 година лихвени плащания върху първите 100 000 лв. по ипотечен кредит. От това облекчение през 2010 година ще могат да се възползват семейства, които имат сключен граждански брак и ипотечният кредит е сключен с един от двамата съпрузи. Допълнителни изисквания за ползване на облекчението е данъчно задълженото лице и/или съпругът/ата да не са навършили 35-годишна възраст към датата на сключения договор за ипотечен кредит, както и ипотекираното жилище да е единствено жилище за семейството през данъчната година.”

Изискванията, към семействата, желаещи да се възползват от данъчни облекчения, можете за прочетете в ЗДДФЛ и по-конкретно чл. 22а – Данъчно облекчение за млади семейства.

Тази промяна не означава, че ще отпаднат лихвите по кредита и кредитополучателите ще погасяват само главница, а че ще им бъдат намалени данъците върху получаваните доходи.
Т.е. до 30 април (обикновено) на съответната година, всички физически лица получаващи доходи от трудови правоотношения; от друга стопанска дейност; наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество; от прехвърляне на права или имущество или доходи от други източници, трябва да подадат в съответното териториално поделение на НАП годишна данъчна декларация. В резултат на това ще бъдат намалени данъчните основи, на чиято база са правени удръжки към ДОО през изтеклата година и ще им бъде възстановена част от сумата, удържана като данъци през с.г..
Това ще доведе, реално, до спестяването на сума, която приблизително ще се равни на една месечна вноска.

Все пак, тъй като не твърдим, че сме специалисти по темата, за да получите най-достоверна информация, е най-добре да се обърнете към някое от поделенията на НАП.

Надяваме се, че сме Ви били полезни.

Поздрави,
Екипът на МОИТЕ ПАРИ
взето от тук http://www.moitepari.bg/Spravochnik/art/QnA/kakvi-shte-sa-promenit~d503a9cdd2a74857adb2f61cd1846ad0/
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #12 -: февруари 24, 2009, 17:52:00 »

Цитат
Данъчни облекчения за младите семейства с ипотечни кредити

Ако съпрузите не са навършили 35 години и имат кредит, то от годишната им данъчна основа ще се приспада размерът на годишната лихва, плащана върху кредита
Данъчни облекчения за младите семейства с ипотечни кредити

Младите семейства ще могат да се ползват с данъчни облекчения. Това предвиждат приетите от парламента на второ четене промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица.

Според промените младите семейства, които имат ипотечен кредит до 100 хил. лева, ще се ползват с данъчни облекчения. Ако съпрузите не са навършили 35 години и имат кредит, то от годишната им данъчна основа ще се приспада размерът на годишната лихва, плащана върху кредита. Това обаче ще бъде валидно само при условие, че ипотекираното от младото семейство жилище е единствено за него, съобщи Агенция "Фокус".

За да се възползват от данъчното облекчение, младите семейства трябва да приложат копия от свидетелствата за сключен брак, справка за имотното си състояние, от договора за ипотечен кредит, погасителният план, информация за кредитозаемателя и документи, удостоверяващи направените вноски. Запазва се кръгът от лицата, към които могат да се правят дарения с данъчно облекчение - училища, детски градини и болници.

Законът позволява лицата с до и над 50% намалена работоспособност да правят авансови вноски за договори, различни от трудови отношения, след като доходът им през годината превиши размерът на данъчното облекчение. Само осигуряващите се лица сами ще могат да определят и да внасят авансов данък, подобно на вноските си за осигуряване, без да се взема предвид кой е платецът на договора.

Депутатите отхвърлиха предложенията на опозицията за намаляване на данък печалба за ЕТ от 15 на 10%, както и искането за отпадането на данъка върху дивидентите, който сега е 5%.
взето от тук http://www.econ.bg/news/article152459.html
Цитат
Въвеждат облекчения за млади семейства с ипотечни кредити   

Младите семейства, които имат ипотечен кредит до 100 хиляди лева ще се ползват с данъчни облекчения. Това решиха депутатите с приетите окончателно промени в закона за данъците върху доходите на физическите лица.

Промените предвиждат, ако съпрузите не са навършили 35 години и имат ипотечен кредит, от годишната им данъчна основа да се приспада размерът на годишните лихвени плащания върху кредита. Това обаче ще е възможно само когато ипотекираното жилище е единствено за семейството.
взето от тук http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=310010
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #13 -: февруари 24, 2009, 17:57:19 »

Супер, Наде  good
Това, което си намерила според мен отговаря на въпроса  и не е задължително бракът да предхожда покупката/кредита - стига да са в една година. Единствено за мен поне още не е ясно това: "както и ипотекираното жилище да е единствено жилище за семейството през данъчната годинаpardon
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #14 -: февруари 24, 2009, 18:03:37 »

Наде благодарско.Много много благодаря. give_rose
Това е супер да ти кажа, то и аз си мислех, че накрая с данъчната ще се доказва всичко и ще се намаляват данъци, но така като е обяснено е по-ясно.
Пак благодаря.
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #15 -: февруари 24, 2009, 18:10:20 »

Бубка,кое от това не ти е ясно blush
Цитат
Единствено за мен поне още не е ясно това: "както и ипотекираното жилище да е единствено жилище за семейството през данъчната година"
Жилището,което е ипотекирано трябва да ви е единствено през календарната година,за която подавате данъчна декларация. А щом единствено за семейството,тук предполагам не се вкл.жилища собственост само на единия съпруг-защото те не се водят жилище собственост на семейството. Ако греша ме поправете smile
Активен
Jiji_
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 87



« Отговор #16 -: февруари 25, 2009, 01:48:47 »

little.miss™ и аз искам да ти изкажа благодарности  give_rose за информацията.
Аз също търсих вкл. и в moitepari.bg , но явно не съм гледала shok добре... blush
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #17 -: февруари 25, 2009, 09:04:38 »

Ами Наде, не ми е ясно какво значи "през данъчната година"  - т.е. единственото придобито през годината - това не ми се вярва да е така; или единствено, което семейството притежава изобщо, ама тогава може би нямаше да го има това "през данъчната година". Струва ми се, че точно тук ще има някаква врътка  crazy Незнам - може на мен нещо да ми убягва  blush
Но, иначе много се надявам наистина този апартамент, който милото има, който дори не е в София, а реално данъците в/у доходите ни се внасят тук, да не е проблем  pardon
Thank you  give_rose
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #18 -: февруари 25, 2009, 09:40:16 »

Ама мъжа ти след брака ли си го е купил,ако е преди-той си е само негов,ти дял в него нямаш-така,че не трябва да те притеснява. Аз го тълкувам така-единствено жилище през данъчната година good. Обаче пък тук идва моя въпрос -аз нямам имущество ,милото май има само апартамента-и сега въпроса е това ли ще значи 'жилище за семейството'-ако 'да',тогава и апартамента на мъжа ти ще се води 'семейно жилище'. Може би жилището трябва да е придобито след брака и тогава да има облекчения. Не знам съвсем се обърках-сега пък смятам,че е едно по принцип-независимо кой каква собственост има от него.  sad
Активен
darling
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1371


....братска обич.....


Моят сватбен албум

« Отговор #19 -: февруари 25, 2009, 09:51:19 »

Според мен семейно е жилището, което е обща съпружеска собственост. Ако живеете в жилището на вуйчо ви, то не е семейно жилище. Същата е логиката и с имотите придобити преди брака. За мен обаче остава не ясен въпросът - "за данъчната година". Това означава ли, че всяка година можем да си купуваме жилище и да ползваме тези преференции? И  какво е отношението на адресната регистрацията по лична карта ? Освен това има един  термин при местните данъци и такси - основно жилище и интересно дали тук се изисква закупеното жилище да е такова - май не ?
А чисто счетоводно в одит.бг има малка дискусия по тази тема. От нея ми стана ясно че приспадането на данъците е малко мътн и неясно, защото държавата не обича да дава, затова и законите са така "ясно" написани. Интерес при мен предизвика един друг проект, който май не е гласуван - за млади семейства до 5 години, с две деца, държавата да поеме част от главницата, но пак с приспадане в края на данъчната година. Целта на всички тези проекти май  е да излязат на светло доходите на хората, а после ще видим кой на кого има да дава. Дано да не съм права......
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #20 -: февруари 25, 2009, 09:56:50 »

Точно и мен това ме обърква. Жилището, което милото има го е придобил преди сигурно вече има 8-10год - то е наследствено, не е купено, още по-малко пък с кредит.
Обаче нашия си апартамент, който ще бъде уж семейното жилище, ще го придобием сега, т.е. малко преди брака. Обаче пък в ипотеката - за пред банката - е само той и кашата става пълна  crazy  Реално в края на годината, началото на другата по-точно, когато той ще си подава данъчната декларация и другите документи ние ще имаме брак, ще има и семейно жилище.
Незнам дали от НАП някой може да даде информация и да отговори на въпросите, които си задаваме.

Дарлинг, това, за младите семейства с 2 деца не съм го чела. Но май си права де, то лошо няма да излязат всички дохдои на бяло - това си е хубаво, но дали наистина после тези "млади семейства" ще видят някаква привилегия  beating
Активен
darling
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1371


....братска обич.....


Моят сватбен албум

« Отговор #21 -: февруари 25, 2009, 11:41:34 »

Бубе, а този апартамент преди брака на името на двамата ли се води ?
Активен
StAsSi
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1458


Аз истински вярвам, че стават чудеса!


Моят сватбен албум

« Отговор #22 -: февруари 25, 2009, 11:46:02 »

Хм, интересна тема, чак сега я виждам...
Аз да се запиша, за да мога да следя всичко... smilesmilesmile
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #23 -: февруари 25, 2009, 11:56:15 »

Дарлинг, в момента е на акт 14 и сега е на името на милото; когато стане на акт 16 (тогава ще сме и женени вече), ще го прехвърлим вече и на двамата да бъде, това ще стане във времето преди подаването на данъчната декларация за тази година. Просто така ни е по-удобно в момента заради документите, които представяме пред банката - да е само на негово.
Общо взето кашата е пълнааа  crazy
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #24 -: февруари 25, 2009, 13:37:18 »

Ами явно ще изчакаме 2010 и след първите подали декларации за облекчение,ще се изяснят нещата и рамките,защото има много неизяснени неща<или може би неточно формулирани неща> crazy
Активен
darling
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1371


....братска обич.....


Моят сватбен албум

« Отговор #25 -: февруари 25, 2009, 18:41:02 »

Бубка не е лошо, че е на негово име. А относно тълкуванията те тепърва предстоят и може би към края на годината, когато хората започнат да си подготвят годишните декларации и си правят сметки за доходите тогава ще стане ясно дали си струва. При подаването на декларациите ще е късно, защото данните вече ще са посочени и нищо не може да се направи. Намерих и двете дискусии в Одит, защото мисля че по-силната страна тук е счетоводната, а не толкова юридическото тълкуване.

http://www.odit.info/?s=6&i=132161&f=2
http://www.odit.info/?s=6&i=130800&f=2
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #26 -: февруари 26, 2009, 09:11:15 »

И на мен ми се струва, че опира повече до счетоводство и данъци това, а не до юридическо тълкуване и че тепърва ще се разбира какво значат тези завъртяни изисквания huhhuh.gif Може би ще трябва потърсим инфо от НАП, за да знаем какво да правим преди края на годината - как е по-добре да го запишем този апартамент.
Активен
summer.
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 684



Моят сватбен албум

« Отговор #27 -: февруари 26, 2009, 11:06:45 »

Здравейте! И аз се записвам в темата и ще я следя с интерес.

Идеята за данъчно облекчение на млади семейства звучи много добре, но на практика ще е налице дискриминация по отношение на тези двойки, които нямат сключен брак. Нима те не са семейства!?  angry
По въпроса за единственото семейно жилище през данъчната година, аз като юрист мисля, че това е жилището, в което за съответната година са живяли заедно съпузите, евентуално с децата си, ако имат такива. За това и семейното жилище е това, в което е постоянната адресна регистрация на двамата съпрузи и където семейството живее преимуществено. Семейството може да притежава друго жилище, но да не живее в него. Тогава то автоматически би следвало да отпадне като такова. По смисъла на семейния кодекс семейно жилище е това, в което са съжителствували съпръгът, жена му и евентуално децата им, преди настъпването на фактическа раздяла, или ако такава не е настъпила, до постановяване на решение за прекратяване на брака. При логическо тълкуване на понятието "семейно жилище", стигаме до извода, че е налице семейство, отношения между съпрузи, между деца и родители, а такива са налице само и единствено при наличие на СЪЩЕСТВУВАЩ ВАЛИДЕН БРАК.
Няма значение дали жилището е съсобственост и на двамата съпрузи, защото то може да е придобито от единия от тях преди брака и след това да се ползва като семейно. Ако например е придобито от мъжа преди брака, съпругата няма право на собственост върху жилището, но тъй като то е семейно законът предвижда защитна мярка. При разпоредителна сделка се изисква съгласие от съпруга-несобственик на жилището. Все пак, ако това се случи тя може да се иска обявяване на сделката за недействителна спрямо нея, но това е съвсем друга тема.
Така че bubka, според мен няма значение на чие име ще се води апартамента. Важно е адресът му да е постоянен и за двамата и да имате сключен брак.  girl_wink Не би трябвало да има значние и кога е сключен бракът - преди или след придобиване на жилището, но ще се радвам да прочета и заедно да коментираме други мнения.
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #28 -: февруари 26, 2009, 11:16:38 »

Offtopic summer. ,ето кой ще разпитвам този семестър за тънкостите на семейното право blum
Аз обаче имам друг въпрос<не съм чела семейния кодекс>,обаче нали щяха<може и да са го приели вече> да приемат фактическото съжителство,то нали пак си се води 'брак',сега не знам точно как са решили да разберат двама души заедно ли живеят или не-но тези хора пак ли ще имат възможност(ако е прието) да се възползват от данъчното облекчение.  blush
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #29 -: февруари 26, 2009, 11:21:13 »

Summer, благодаря много за това инфо  give_rose - изобщо не се бях сетила за личните карти - т.е. постоянното местожителство, но наистина така може да се "докаже" един вид, че милото, и аз в това число, не живеем в другия апартамент (всъщност там живеят родителите му - т.е. той няма да речем и доходи от наем от него).
Тук обаче идва един друг мой въпрос  blush - кога най-рано можеш да си преместиш постоянното местожителство в един апартамент, който се строи в момента - на акт 14 той реално не става за живеене, може би с излизане на акт 16 ще можем  crazy  
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #30 -: февруари 26, 2009, 11:38:20 »

Bubka след излизането на А16 можете да си преместите местожителството там.То и преди това става, но по закони този блок не е готов за живеене.С приемането на А16 се узаконява изцяло строежа и се преминава от строеж в готов за експлоатация блок.
Активен
summer.
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 684



Моят сватбен албум

« Отговор #31 -: февруари 26, 2009, 12:44:37 »

little.miss™, изключително интересен е и този въпрос за фактическото съжителство. Доколкото знам новият Семеен кодекс, още е проект и не е приет  crazy Очаква се да влезе в сила от тази година.
В последните години броят на фактическите съжителства нарастна значително и беше време да се уредят веднъж за винаги. В чл. 13 на проекта е записано правилото: “фактическото съпружеско съжителство има правно значение в предвидените от закона случаи.” Това сигурно означава, че при определени условия фактическото съжителство може да поражда правни последици и то не само в областта на семейното право, но и в други правни области. Разграничава се регистрирано и нерегистрирано фактическо съжителство. Рагистрацията ще се извършва по реда на Закона за гражданската регистрация с подаване на заявление лично или общо от двамата партньори най-верояно в общината по местоживеене. Тази регистрация не означава сключване на брак, а доказва съществуването и продължителността му - нещо, което може да има значение при евентуални претенции
Според мен обаче фактическото съжителство не е приравнено към брака.  nea Създава се един вид някаква сигурност и за двамата партньори + презумпцията за бащинство /когато детето се е родило през време на фактическото съпружеско съжителство или преди да са изтекли 300 дни от прекратяването му/, което си е така и за браковете по сегашния СК. Реално погледнато обаче двойки, живеещи на семейни начала с такова фактическо съжителство, няма да могат да се ползват от данъчното облекчение за ипотечни кредити... поради простата причина, че законът ги е изключил, защото нямат сключен брак  shok.
Активен
darling
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1371


....братска обич.....


Моят сватбен албум

« Отговор #32 -: февруари 26, 2009, 12:53:02 »

Фактическото съжителство не е включено, сигурно защото не е домислено от законодателите. Дано успеят да го прецизират, за да могат двойките да бъдат равнопоставени. За мен по време на дискусиите остана открит въпросът, колко съжителства може да има човек, защото общината не извършва никакви проверки, а само регистрира факта. Да не говорим че може и женен човек да се регистрира във фактическо съжителство. А най-потресаващо за мен беше, че за "отписването" или дерегистрацията може да отиде само единият от двамата. Oh my ...  А другият да си мисли че си живее във фактическо съжителство. crazy Може би такива недомислици пречат на тези двойки да се ползват с правата и задълженията на брачните.
Активен
dgudge
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1007


Щастлива съпруга и майка


Моят сватбен албум

« Отговор #33 -: август 20, 2009, 16:23:35 »

Знае ли се вече с колко е това данъчно облекчение  huhhuh.gif
Активен
svetla_ety
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 674



Моят сватбен албум

« Отговор #34 -: януари 22, 2010, 16:02:08 »

Здравейте!
Бих искала да се възползвам от даначните облекчения, но не знам дали ни се полагат. Ситуацията при нас е следната: имаме ипотечен кредит от преди 2-3 години и се оженихме през 2009-та и сме под 35 години със съпруга ми, но много отдавна той има прехвърлен на негово име апартамент в друг град. Това проблем ли е?
Благодаря предварително!

Темата е била позамряла, но питам сега, понеже вече е 2010 и започва подаването на декларациите. Предполагам, че и вие не сте сигърни, но моля ако някой от вас отиде да подава и му обяснят как са нещата да сподели опита си  give_rose
Активен
rsstankova
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 185

Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #35 -: януари 22, 2010, 16:27:00 »

svetla_ety  съжелявам 4е ще те разо4аровам, но не можете да се възползвате,  angry защото трябва да сте били семейство ,когато е изтеглен кредита.А по принцип това 4е има и др апартамент на негово име е също проблем -защото закона гласи , 4е трябва да е единственно жилище за семейството.
Мн гадни4ко ние също сме прецакани. angry
Активен
svetla_ety
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 674



Моят сватбен албум

« Отговор #36 -: януари 28, 2010, 17:01:30 »

slanevaр , благодаря ти за бързия отговор  blum Аз обаче се консултирах с една приятелка почти дипломирана адвокатка и тя ме овери, че имоти на мъжа ми , придобити преди брака са си само негови и не се водят семейна собстврност  Wink Предполагам, че имам много тълкувания и дори си мисля,ч е и някои служители няма да знаят какво да правят , но мисля да се пробвам все пак дори шанса да е малък, понже тази възможност не е за изпускане  smile
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #37 -: януари 28, 2010, 17:10:20 »

Светле, и ние сме на подобен хал, но и аз мисля, че имота, придобит преди брака си е само негов и не би трябвало да е проблем.
А при вас като семейното жилище е придобито също преди брака - нещо трябва ли да оправяте като документи, или то си е на двамата записано?
Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #38 -: януари 28, 2010, 20:20:43 »

Ние ще се възползваме също от данъчноо облекчение.Мога да ви дам инфо тъй като сега подготвям документи.
1.Данъчното облекчение се ползва от единия от двамата-той го декларира в данъчната декларация
2.Освен че се гледа сумата на платените лихви се гледа и платения данък.
3.Данъчно облекчение се ползва само за ипотечен кредит за закупуване на жилище
4.Данъчно облекчение се ползва само за първите 100 000 лв изтеглен кредит
5.Изисква се да са над 25 години и да са женени най късно 2009 г.
6.Изисква се заверен погасителен план,бележка за платените през годината лихви
 7.Облекчението се ползва по следния начин-Платени лихви през годината в размер на 5000лв.Данъчна основа за годината да кажем 12000лв.Данъчната основа се намалява 12000-5000=7 000лв.Дължим данък 7000*10%=700лв за годината.Платен е 1200лв авансово и 1200-700лв=500лв данък за възстановяване/това е всъщност което печелите от това облекчение/.Тоест има значение как се осигурявате и на какво плащате данъци.Хубаво е този който е платил повече данък да подаде декларация и да ползва облекчението.

8.Жилището трябва да е основно за домакинството.

това е моето инфо.съжалявам ако нещата вече са се коментирали.Аз доста отдавна следя всичко в медиите защото това облекчение за нас не е хич малко.
« Последна редакция: януари 28, 2010, 20:23:56 от gucci » Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #39 -: януари 29, 2010, 09:10:45 »

Гучи, мерси много за инфото, със сигурност ще е полезно.
А тълкуването на "основно жилище за семейството" знаеш ли какво е - да е единствено, т.е. никой на няма друго на свое име (ако да - придобитите преди брака броят ли се), да е на името и на двамата, да се водят двамата там по лична карта или нещо друго?
За мен лично това е най-неясното и разтегливо условие.
Иначе съм напълно съгласна с теб - паричките никак не са малко, особено като се има в предвид, че може да се ползва всяка година, докато станем на 35 - си се събира добра сума  good
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #40 -: януари 29, 2010, 10:07:39 »

А това е условието за тази година или по принцип. Мога ли догодина когато ще съм на 25г. да кандидатсвам и сватбата да е била 2010 ?
При нас единственото условие на което не отговаряме е да имаме брак и той да е бил скл.миналата година sad
По закон-"Основно жилище" е имотът, който служи за задоволяване на жилищните нужди на гражданина и членовете на неговото семейство през преобладаващата част от годината.
Всеки ще си го тълкува май както на него му е удобно,аз го тълкувам като жилище на семейството придобито по време на брак и собственост и на двамата съпрузи. Но пък от др.страна основно може да е и жилище собственост само на единия от съпрузите. blush
« Последна редакция: януари 29, 2010, 10:13:10 от miss™ » Активен
rsstankova
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 185

Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #41 -: януари 29, 2010, 14:35:54 »

svetla_ety   може би си права  girl_wink
информацията 4е кредита трябва да е изтеглен след сватбата имам от приятелка , която работи в НАП и която поради същата при4ина неможе да се възползва   pardon
Активен
svetla_ety
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 674



Моят сватбен албум

« Отговор #42 -: февруари 01, 2010, 11:04:55 »

Олеее много се обърках вече girl_impossible Сега прочетох, че този, който ще се възползва от данъчното облекчение трябва да е над 25 години  sad Ами аз мислях да се възползвам, понеже мен ме осигъряват на голяма сума, но съм на 23  blum Ами то за мъжа ми е безполезно, понеже от една страна го осигъряват на минимална заплата, а и има други имоти  Wink А сега казвате и кредита да е теглен след сключването на брака... и по този показател не се класираме. искам да запитам запознатите какво ще стане след 2 години като навърша 25 и имаме ипотечен кредит , но пък не сме младоженци вече - важи ли пак това облекчение? Тия с тоя закон уж искат да помогнат и за да няма злоупотреби вкарват много рестрикции (което е добре) но пък така изключват хора от целевата си група  Girl_hide Не ги разбирам - какава е целта - да помогнат на възможно повече или колкото се може по - малко хора  tease
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #43 -: февруари 10, 2010, 09:22:15 »

Статия от неделя (7 февруари) в news.bg:

"Младите семейства ще получават данъчни облекчения само при ипотечен кредит.
Важно е да се знае, че предварително ще бъдат удържани неплатени глоби към КАТ или други държавни институции.
От Националната агенция по приходите напомнят, че само за жилище, което е било ипотекирано, за да се отпусне банков кредит за купуването му, може да се ползва данъчно облекчение за млади семейства.
В случай че за обезпечение служи друго жилище, то не може да се възползвате от тази данъчна преференция.
През тази година за първи път беше дадена възможност да се спести от данъци, заради изплащането на ипотечен кредит.
За да се възползвате, трябва да сте семейни, поне единият от съпрузите да е под 35 години, а и жилището да е единствено. За да ви се приспадне от данъци, трябва да предадете годишната декларация до 30 април. Все още се приспадат само лихвите по платения ипотечен кредит за миналата година."

Пак не е обяснено "единствено" за семейството или и за двамата и съответно може ли да е придобито преди брака, как трябва да е записано за собственост, ако е придобито така и т.н.  nea
Активен
svetla_ety
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 674



Моят сватбен албум

« Отговор #44 -: февруари 10, 2010, 09:35:03 »

 bubka, мъжът ми е чел тези дни статия във вестник (не знам кой) и там по - подробно е било обяснено, че нито един от двамата не трябва да притежава идеални части от друг имот  sad  Което за мен е безмислица, но както и да е  smile Сега от твоята статия виждам и че трябва да е иптекиран апартамента, който е купен, а родителите ми ипотекираха своя апартамет, за да купим нашия така че аз изообщо вече и не си правя илюзии да се възползвам от каквито и да е облекчения.
 Тоя закон не знам за кой е писан - трябва да е някакъв много идеалистичен случай и двете фамилии да са съвсем безимотни или нищо да не са преписали на младите... Не знам като ги мислят проучват ли хипотетични случаи... angry
Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #45 -: февруари 10, 2010, 21:20:44 »

Ами ние сме идеалния случай.Едно жилище придобито след брака,единствено жилище е ,и двамата сме под 35 години,жилището ни е ипотекирано,имаме ипотечен кредит и въобще отговаряме на всичко.Направо не мога да повярвам че се вместваме във всики ограничения.Вече сме подготвили почти всички документи.А те са
-бележки за доходите
-заверен договор за кредит
-заверен погасителен план
-извлечение от сметката за платени вноски по кредита
-справка от имотния регистър за двамата
-копие от удостоверение за сключен брак

Ако нямаш глоби парите се възстановяват до 30 дена след подаване на декларацията.
« Последна редакция: февруари 10, 2010, 21:57:26 от gucci » Активен
Katence
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 92



« Отговор #46 -: февруари 10, 2010, 22:58:00 »

Здравейте аз също се интересувам от тези облекчения за младите семейства бих искала да попитам следното:моят бъдещ съпруг вече има един малък заем който изплаща,дали това би било някакъв проблем?Друго,което не ми е съвсем ясно е колко приблизително би ни се намалила една месечна вноска от кредита за жилище? Благодаря предварително за отговорите  smile
Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #47 -: февруари 10, 2010, 22:59:59 »

Това дали има кредити други не е от значение.А и н се намаля вноската на кредита.Това е данъчно облекчение.
Активен
Katence
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 92



« Отговор #48 -: февруари 10, 2010, 23:02:42 »

Ясно благодаря  good
Активен
tonibonboni
Сватбар
***
Публикации: 173



Моят сватбен албум

« Отговор #49 -: февруари 15, 2010, 10:44:09 »

 Здравейте,
Искам да попитам къде се подава декларацията за данъчно облекчение? В НАП по адресна регистрация на кредитоискателя?! Съпругът ми в случая е кредитоискател, а аз съм му съдлъжник.  За въпросното жилище няма все още издаден акт образец 16 и все още не е вписан в Кадастъра, но мисля, че тук адресът на имота няма значение. Проблемът е, че аз и съпругът ми имаме различни адресни регистрации, все още адресите на родителите ни и мисля, че декларацията трябва да се подаде по адресна регистрация, на този който ще ползва данъчното облекчение ( в случая мъжът ми)?!
Имам и още два неизяснени казуса. Купихме апартамента, респективно изтеглихме ипотечен кредит през септември 2008г., а сключихме граждански брак през май 2009г. Апартаментът се води на името на двамата. Това, че не сме имали сключен граждански брак към момента на тегленето на кредита ще бъде ли пречка да не можем да подадем декларация?
И последно, съпругът ми е наследник на част от апартамент на единия си починал родител, но там  живеят майка му и брат му, тоест не може да бъде семейно жилище. Дефакто новият ни апартамент, закупен с ипотечен кредит е единственото жилище на семейството. Дали това също ще бъде пречка?!
Единственото неоспоримо нещо е, че и двамата сме под 35г. и сме решили да опитаме да ползваме и без това едно от малкото облекчения предлагащи се на млади семейства (ако не и единственото)!:)
Благодаря Ви предварително!
Активен
merilen
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 745



Моят сватбен албум

« Отговор #50 -: февруари 16, 2010, 07:53:38 »

Ето какво прочетох аз вчера в сайта на НАП - http://portal.nap.bg/ospage?id=245. Може да бъде полезно и да отговори на доста въпроси. Според мен първо трябва да е сключен бракът, а после да е теглен кредитът съгласно  т. 2: " Договорът за ипотечния кредит е сключен от лице, което има сключен граждански брак"
Активен
tonibonboni
Сватбар
***
Публикации: 173



Моят сватбен албум

« Отговор #51 -: февруари 16, 2010, 13:13:48 »

merilen благодаря ти много за бързата реакция! give_rose Аз също чета там непекъснато. Въпросът е, че все се надявам да има вратичка. Питам и разпитвам сега, защото от банката ни искат 20лв. такса за справката за направените вноски и заверка на погасителния план. От Агенция по вписванията също ще ни вземат такса за справката за имущественото състояние и...тук 20лв., там 20лв. и накрая...нищо angry
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #52 -: февруари 16, 2010, 13:50:45 »

Току що се обадих в НАП - трябва бракът да е преди кредита, независимо на чие име са кредита и жилището  angry
След като ми отговориха така, не съм питала по другите въпроси - за имотното състояние и т.н., защото при нас поне се обезмисля всичко нататък от това условие.
Дано не са много случаите като нашия, защото облекчението не е никак малко, а е направено така, че възможно най-малко хора да отговарят на условията  huhhuh.gif
Активен
tonibonboni
Сватбар
***
Публикации: 173



Моят сватбен албум

« Отговор #53 -: февруари 16, 2010, 16:09:25 »

 Да, точно мислех и аз да ви пиша. Обадих се и аз в НАП и една мацка с голямо удоволствие ми каза: "Ааааа, ами значи не ставате!"
Ами ще си плащаме и няма да ползваме облекчения щом сме решили да се женим толкова късно! Ужас...егати държавата!!! bad
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #54 -: февруари 16, 2010, 16:19:51 »

Тони, така си е - пълна глупост.
След като говорих и аз с тях, ми хрумна да питам, но вече бях затворила - а не може ли да се ползват облекчения поне за периода, от който сме сключили брак нататък?
Търсих и във форума на lex.bg - не намерих отговор, т.е. пак пише, че трябва да е след брака.
Та сега съм пуснала там горния въпрос - да видим дали ще ми отговори някой.
(Няма да коментирам, че някой там беше писал, че то ако ставало така сума ти хора щели да теглят кредит и после да се женят заради облекченията   crazy )
Аз така или иначе съм решила и с адвокат да се съветвам тези дни, може би другата седмица ще успея, така че ще споделя ако науча нещо различно  good


Такаа, ето и последната статия - само от преди 30мин:
http://money.ibox.bg/news/id_639089224
В нея пък не пише, че трябва да е теглен задължително след брака кредита  crazy
И вече, честно казано, аз се обърках съвсем  pardon
« Последна редакция: февруари 16, 2010, 18:02:29 от bubka » Активен
Страници: 1 2 3 4 [Всички]   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines