Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 28, 2024, 18:31:36

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: [1] 2 3 4  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Социални придобивки за младите семейства  (Прочетена 36410 пъти)
 
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« -: януари 21, 2009, 15:05:11 »

Здарвейте!
Не открих такава тема или друга подходяща, в която да задам въпроса си и затова отварям нова. Моля, ако има подобна, модераторите да ме извинят и да преместят поста ми.
Знаем вече, че се прие закон за данъчно облекчение върху лихвите по ипотечните кредити до 100 000лв на младите семейства (до 35 годишна възраст - може би към датата на сключване на брака, или незнам и аз кога). Стана ясно, че това влиза в сила от догодина, т.е., когато се подават декларации за доходите през 2009. И също, че това трябва да е единствено жилище на семейството.
Аз обаче имам следните неясноти по този въпрос:
1. Има ли значение дали жилището е придобито преди или след сключване на брака; съответно и кредита кога е теглен?
2. Ако някой от съпрузите има друго жилище, от преди много време и не живее в него, и то не е в тяхното населено място - т.е. където живее младото семейство - това проблем ли е за ползване на това данъчно облекчение?

Много ще съм благодарна, ако някой малко по-ориентиран внесе малко яснота по тези въпроси smile
Активен
Gergancheto
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2366



Моят сватбен албум

« Отговор #1 -: януари 21, 2009, 17:42:33 »

Бубка вписвам се в темата за да я следя, защото аз също се интересувам, особено от въпрос 1  good
Плюс това ме интересува в какъв размер е това "облекчение"? Колко процента е?
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #2 -: януари 21, 2009, 17:51:25 »

Мила, облекчението е = на данъка, които се дължи върху лихвите, които си изплатил по кредита. Супер объркано звучи, но аз си го обяснявам така:
Ако за 2009-та година сте изплатили да речем 10 000лв по кредита, от които примерно 7 000лв са по главницата, а 3 000лв са по лихвите, тогава върху тези 3 000лв, които реално са част от заплатите ви, т.е. би трябвало да се обложат като доход, не дължите данъци.

Надявам се да не съм излъгала  pardon
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #3 -: януари 21, 2009, 18:01:04 »

Здарвейте!
Не открих такава тема или друга подходяща, в която да задам въпроса си и затова отварям нова. Моля, ако има подобна, модераторите да ме извинят и да преместят поста ми.
Знаем вече, че се прие закон за данъчно облекчение върху лихвите по ипотечните кредити до 100 000лв на младите семейства (до 35 годишна възраст - може би към датата на сключване на брака, или незнам и аз кога). Стана ясно, че това влиза в сила от догодина, т.е., когато се подават декларации за доходите през 2009. И също, че това трябва да е единствено жилище на семейството.
Аз обаче имам следните неясноти по този въпрос:
1. Има ли значение дали жилището е придобито преди или след сключване на брака; съответно и кредита кога е теглен?
2. Ако някой от съпрузите има друго жилище, от преди много време и не живее в него, и то не е в тяхното населено място - т.е. където живее младото семейство - това проблем ли е за ползване на това данъчно облекчение?

Много ще съм благодарна, ако някой малко по-ориентиран внесе малко яснота по тези въпроси smile

По някакво стечение днес го обсъждах това с една приятелка и доколкото разбрах:
*първо трябва да е брака,след това покупката на жилището-за кредита не знам,но брака трябва да е преди покупката,сл.кредита да е след брака tease
*не трябва да имаш други жилища<но тук не знам как стои въпроса,когато то е само на 1 съпруг>
*връщат ти лихвата<60% май>
Не казвам,че е на 100% така,просто това обсъдихме и не сме се задълбочавали,дори не знам в кой закон и т.н.,не ме интересуваше т.к. не отговарям на условията,но ако разбера нещо ще ви пиша Girl_hide
Активен
ellie_bellie
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1738

мрън-мрън, мяу-мяу


Моят сватбен албум

« Отговор #4 -: януари 22, 2009, 09:08:41 »

Ето това е законът, като става въпрос за чл.22а Нов. Никъде не е казано, че кредитът трябва да е теглен след сключване на брак, нито пък кога може да е теглен. От това, което разбирам аз, важното е да семейството да има сключен брак през годината на облекчение, като поне единият фигурира на кредита, без значение кога е теглен той и като поне единият е под 35 години, когато е теглен кредита. Това с допълнителните жилища не е много ясно, т.е. ако принадлежат само на единият - мисля, че не трябва да имаш други жилища, но най-добре е някой юрист да каже.  shok

Незнам кой умник ги измисли тези правила, но са пълна глупост за мен - защо хората над 35 години или тези, които не са женени да не могат да получават това намаление на облагаемия доход?!? Направо нямам думи  crazy
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #5 -: януари 22, 2009, 10:42:03 »

Ели, Наде, мерси за инфото  give_rose
Аз така като го чета и нищо не мога да разбера - нито кога трябва да е сключен брака, а това "ипотекираното жилище е единствено жилище за семейството през данъчната година" направо ме хвърли в див размисъл  girl_impossible
Явно ще трябва консултация с някой юрист, защото сигурно и тези, които са гласували закона не знаят какво значи това   crazy

Разбера ли нещо ще пиша!
« Последна редакция: януари 22, 2009, 10:44:17 от bubka » Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #6 -: януари 22, 2009, 11:25:59 »

Тези дни ще го прочета,макар че като бъдещ юрист-не означава,че ще го схвана tease Жалкото е,че този предмет го минах,иначе щях да питам преподавателя и асистентите-те как го тълкуват pardon
От чл.22а разбирам,че брака трябва да е преди кредита<нещо което при нас няма как да е> и ,че трябва да е единствено жилище<но пък не се казва дали не може да имат по-отделно други>.
Активен
Jiji_
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 87



« Отговор #7 -: февруари 24, 2009, 16:31:08 »

където и да търся в интернет немога да намеря информация точно за ипотечните кредити за млади семейства. Ако някой има повече информация нека сподели... give_rose
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #8 -: февруари 24, 2009, 16:38:45 »

И мен това силно ме вълнува.Интересува ме ако вземем ипотечен кредит, за да ремонтираме жилището т.е. ипотекираме вече наше жилище и с парите от ипотеката му направим ремонт, важи ли пак в този случай, нищо не намирам за това  crazy
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #9 -: февруари 24, 2009, 16:49:38 »

Ами момичета, аз така и не разбрах какви са точно условията  crazy
Общо взето когато милото си подава данъчната декларация за тази година ще разберем реално дали ще ползваме това данъчно облекчение  pardon
Активен
Jiji_
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 87



« Отговор #10 -: февруари 24, 2009, 16:49:58 »

magi_st май ще трябва да отнесем въпросите до компетентни по въпроса. Нямам предвид, че във форума няма такива хора. При нас въпроса е, че имаме някаква възможност сега да си купим апартамент, но ако има облекчения ще изчакаме да се оженим  yahoo tease , въпреки че нямам предложение още...  Girl_hide
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #11 -: февруари 24, 2009, 17:51:41 »

Ето какво намерих в нет-а:
Цитат
(Пyбликувано на  22.1.2009 г.)

Здравейте, миналата година декември месец казаха че млади семейства до 35 год., които нямат друг недвижим имот на тяхно име, а само ипотечен кредит - няма да плащат лихвата, че ще отпадне, само главницата ще плащат!!! Някой нещо да знае, всеки път като ходим да плащаме питаме, но никой нищо не знае в банката!!!


----   


Информацията, която сте разбрали, не е точно такава.

През 2008 година бяха приети промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица. С тези промени, влезли в сила от началото на 2009 година се даде възможност за данъчни облекчения за млади семейства. Но тези облекчения ще могат да се ползват през 2010 година, с подаването на данъчната декларация за 2009 година.

На сайта на НАП, във връзка в промяната в закона е посочено следното:

„Данъчно облекчение за млади семейства, които плащат вноски по ипотечен кредит

Това ново данъчно облекчение ще се ползва с подаване на данъчна декларация през 2010 година. Това е така, защото законодателят предвиди, че сумата от годишните данъчни основи се намалява с направените през 2009 година лихвени плащания върху първите 100 000 лв. по ипотечен кредит. От това облекчение през 2010 година ще могат да се възползват семейства, които имат сключен граждански брак и ипотечният кредит е сключен с един от двамата съпрузи. Допълнителни изисквания за ползване на облекчението е данъчно задълженото лице и/или съпругът/ата да не са навършили 35-годишна възраст към датата на сключения договор за ипотечен кредит, както и ипотекираното жилище да е единствено жилище за семейството през данъчната година.”

Изискванията, към семействата, желаещи да се възползват от данъчни облекчения, можете за прочетете в ЗДДФЛ и по-конкретно чл. 22а – Данъчно облекчение за млади семейства.

Тази промяна не означава, че ще отпаднат лихвите по кредита и кредитополучателите ще погасяват само главница, а че ще им бъдат намалени данъците върху получаваните доходи.
Т.е. до 30 април (обикновено) на съответната година, всички физически лица получаващи доходи от трудови правоотношения; от друга стопанска дейност; наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество; от прехвърляне на права или имущество или доходи от други източници, трябва да подадат в съответното териториално поделение на НАП годишна данъчна декларация. В резултат на това ще бъдат намалени данъчните основи, на чиято база са правени удръжки към ДОО през изтеклата година и ще им бъде възстановена част от сумата, удържана като данъци през с.г..
Това ще доведе, реално, до спестяването на сума, която приблизително ще се равни на една месечна вноска.

Все пак, тъй като не твърдим, че сме специалисти по темата, за да получите най-достоверна информация, е най-добре да се обърнете към някое от поделенията на НАП.

Надяваме се, че сме Ви били полезни.

Поздрави,
Екипът на МОИТЕ ПАРИ
взето от тук http://www.moitepari.bg/Spravochnik/art/QnA/kakvi-shte-sa-promenit~d503a9cdd2a74857adb2f61cd1846ad0/
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #12 -: февруари 24, 2009, 17:52:00 »

Цитат
Данъчни облекчения за младите семейства с ипотечни кредити

Ако съпрузите не са навършили 35 години и имат кредит, то от годишната им данъчна основа ще се приспада размерът на годишната лихва, плащана върху кредита
Данъчни облекчения за младите семейства с ипотечни кредити

Младите семейства ще могат да се ползват с данъчни облекчения. Това предвиждат приетите от парламента на второ четене промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица.

Според промените младите семейства, които имат ипотечен кредит до 100 хил. лева, ще се ползват с данъчни облекчения. Ако съпрузите не са навършили 35 години и имат кредит, то от годишната им данъчна основа ще се приспада размерът на годишната лихва, плащана върху кредита. Това обаче ще бъде валидно само при условие, че ипотекираното от младото семейство жилище е единствено за него, съобщи Агенция "Фокус".

За да се възползват от данъчното облекчение, младите семейства трябва да приложат копия от свидетелствата за сключен брак, справка за имотното си състояние, от договора за ипотечен кредит, погасителният план, информация за кредитозаемателя и документи, удостоверяващи направените вноски. Запазва се кръгът от лицата, към които могат да се правят дарения с данъчно облекчение - училища, детски градини и болници.

Законът позволява лицата с до и над 50% намалена работоспособност да правят авансови вноски за договори, различни от трудови отношения, след като доходът им през годината превиши размерът на данъчното облекчение. Само осигуряващите се лица сами ще могат да определят и да внасят авансов данък, подобно на вноските си за осигуряване, без да се взема предвид кой е платецът на договора.

Депутатите отхвърлиха предложенията на опозицията за намаляване на данък печалба за ЕТ от 15 на 10%, както и искането за отпадането на данъка върху дивидентите, който сега е 5%.
взето от тук http://www.econ.bg/news/article152459.html
Цитат
Въвеждат облекчения за млади семейства с ипотечни кредити   

Младите семейства, които имат ипотечен кредит до 100 хиляди лева ще се ползват с данъчни облекчения. Това решиха депутатите с приетите окончателно промени в закона за данъците върху доходите на физическите лица.

Промените предвиждат, ако съпрузите не са навършили 35 години и имат ипотечен кредит, от годишната им данъчна основа да се приспада размерът на годишните лихвени плащания върху кредита. Това обаче ще е възможно само когато ипотекираното жилище е единствено за семейството.
взето от тук http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=310010
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #13 -: февруари 24, 2009, 17:57:19 »

Супер, Наде  good
Това, което си намерила според мен отговаря на въпроса  и не е задължително бракът да предхожда покупката/кредита - стига да са в една година. Единствено за мен поне още не е ясно това: "както и ипотекираното жилище да е единствено жилище за семейството през данъчната годинаpardon
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #14 -: февруари 24, 2009, 18:03:37 »

Наде благодарско.Много много благодаря. give_rose
Това е супер да ти кажа, то и аз си мислех, че накрая с данъчната ще се доказва всичко и ще се намаляват данъци, но така като е обяснено е по-ясно.
Пак благодаря.
Активен
Страници: [1] 2 3 4  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines