Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 19, 2024, 22:43:38

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 6 7 [8] 9   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Детска ясла/градина и/или детегледачка  (Прочетена 68441 пъти)
 
matsinka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 571



Моят сватбен албум

« Отговор #105 -: февруари 20, 2013, 11:36:39 »

Аз съм толкова доволна от нашата ясла,че много бих искала да разкажа за нея.Темата не е точно -да споделим за опитът ни с яслите и градините,но въпреки това,мисля че тук е мястото да разкажа.
Тук при нас има нормални немски държавни ясли и градини,частни и здружения.В държавните ясли незнам как е,но  таксата е около 200-300 евро.В частните таксата може да достигне и до 900 евро.Има една такава до моя университет и имат басейн и възможност да го оставяш дори в събота и неделя.А в сдруженията са в една къщичка или етаж от сграда -няма значение, само една група около 10-12 деца. 3 или 4 учителки и 2 практикантки.Като понякога са само учителките там,понякога 2 учителки и 2 практикантки,в зависимост оттоваколко деца има в момента и дали е сезон на отпуските за учителите.Таксата е като в държавна ясла около 230 евро и 60 за храната (само обяда).Закуската и слетобедната,родителите им я носят-който каквото реши слага за детето си,но без сладки неща-кроасани,мъфини и т.н. Възпитателките са рускини.В яслата му говорят на руски и немски,а ние на Бг в къщи.Най-важното е,че спят на обяд.Ние много държахме.Тук в немските децата не спят на обяд.Родителите не искат,понеже после късно заспиват вечер.А ние много държахме,понеже ако го вземем в 16 от градина и в 18 го сложим да спи,това значи да нямаме никакво време ,което да прекарваме с детето,а само градината да ни го възпитава.Но тук децата в нормалните немски градини ако се изморят през деня ,заспиват или на пода или на някоя играчка или на пейката в стаята.Някой градини имат по 2-4 тънки дюшечета,на които слагат деца,които са заспали между временно.Може някъде да има и градини в коитоспят-но не е практика принципно.Сутрин имат 2 кръга,първо на немски ,после на руски.Въпреки притеснението ни-3 езика от много малък,а и ние с мъжът ми руски незнаем,той се оправя много добре.Като му говорят дори и пред нас -учителката казва "мама,придиом" или нещо такова и той ми казва "mama komm" , т.е. той ми превежда намен от руски на немски,ане на Бг.Услуга ми прави човека.
Закуската е така по-оттделно, каквото всеки родител е решил-това е сложил в купичката.Единственият недостатък за мен е,че много често децата гледат в другите купички и искат и те от същото.И така ако на дететому се е прияло нещи ,все още емного малко като си доиде в къщи да каже,че иска еди си какво.В друг пост ще разкажа за градината,че стана дълго.
Активен
matsinka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 571



Моят сватбен албум

« Отговор #106 -: февруари 20, 2013, 12:12:14 »

Принципно сме записали дребният в градина като направи три-пак от тип сдружение.Една група в една къщичка,със собстевно дворче,стая за обяд, стая за игри.Един път в седмицата ходят на музей,тятър или в банка,на летището и т.н.
Ходихме на "ден на отворените врати" в немска държавна градина. girl_impossible girl_impossible маллеее.Ами 6 групи по 20-25 деца.По 2 учителки на всяка група.Децата бяха на двора-общо над 120 деца.А учителките на две групички по 3-4 се подпират и приказват.Децата бяха по дърветата,по люлките-не на люлките,а отгоре. Ние докато чакахме ,едно дете падна пред нас от дървото и ние веднага се засилихме да видим да не си счупи нещо.Учителките-никаква реакция.Всички шкафчета отворени.Горе принципно стоят купичките с храната,а най-долу обувките на децата,посредата-дрешки.Да ама не-всичко е смесено.Кутийката с храната и едната обувка,другата в шкафа при дрехите.Чорапи висят от всякъде-пълен хаус.Децата не са разпределени всяко да си има група-както в моята градина в България беше,а има стаи по интереси-една за рисуване и майсторене,друга за музика,трета за спорт и децата са толкова време там където искат.Т.е. ако моето дете иска може цял ден да е навън ,а другото дете да е 2 часа в стаята за музика и после в салона за спорт.Няма режим по час,няма конкретни занимания.Еми, не съм съгласна.Ако детето ми е цял ден в салона,кога ще научи песничка или стихче?Само в къщи ли?Затова бяхме решили,че тази тип сдужение е супер.Добре,но намерихме още по-добра.Еврейска.Тук еврейте се ползват с много привилегии и общо взето са доста заможни.
В градината има 2 групи от по 16 деца,като всяка група си е отделно,само слетобяд имат 2 часа свободни и децата имат право да се мешат- от група в група,кои където иска. Видяхме им баните- всяко дете има четка за зъби-много ми хареса.имат стая за почивка и децата до 4-5 годишна възраст ги слагат да спят,а после вече като станат на 5-6  само ако искат.но малките задължително.Всяка седмица (съобразно еврейските празници) е посветена на нещо- на дървото,цветята, храната. Има само 2 пъти в седмицата месо,като то е коша.Плодовете и зеленчуците не са купени от Лидл или Кауфланд,а от пазара.Като се има предвид,че интервюто ни за кандидатстване (бяхме двамата с мъжът ми само) продължи около 1:40мин.Директорката имаше лист А4 с въпроси- явно стандартни за тях-напечатани.Дали сме женени,детето дали е било планирано,дали съм имала проблеми по време на бременността,как реагираме когато детето иска нещо,което му е забранено и то почне да се тръшка-дали в крайна сметка постига своето.Дали е агресивен,колко време ТВ или  PC гледа на ден,дали ние и бабите и дядовците следваме една линия на възпитание или те го разглезват?С какво и къде обича да играе,какви играчки му купуваме.С кого предпочита да играе,да го опишем с 5-6 изречения.И през цялото време ни гледакак отговаряме,дали по едно и също време,дали сме на различни мения и т.н.Накрая каза,че и харесва това,че сме на едно мнение и знаем какво искаме,понеже имало много родители, които са по много въпроси на различни мнения и си ги отстояват,а детето се обърква.Аз лично имах чуство,че тази директорка е разбрала много повече за нас отколкото сме казали.Въобще ни задаваха много лични въпроси,които никога не съм си мислела,че може да са критерии дали ще приемат детето ми в гардина.
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #107 -: март 07, 2013, 19:25:21 »

С две ръце съм ЗА ясла! Даже за мен е задължително!

Споменавала съм, че майка ми е била сестра в ясла с над 30 годишен стаж, а аз до 5-ти клас "висях" там. Виждала съм и едното и другото, и както тя казва "колкото по-рано, толкова по-добре" girl_wink

Моят син тръгна на ясла на година и осем месеца (така се наложи, да не изчакаме даже до две) и изобщо не е плакал, отиваше с голямо желание и още и още е така smile
Активен
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #108 -: март 10, 2013, 02:11:53 »

casky, ама дори и първите дни ли не плака въобще?! shok

Ели вече седмица е на ясла. Е, разбира се, за по 2 часа на този етап. Пуснах си едномесечен отпуск за плавната й адаптация, пък да видим. Първия ден - ок, никакви драми, нито сълза...Аз й разказвах за там, опитвах се да я настроя положително и да й обяснявам като на голям човек защо ще ходи, ние какво ще правим, какво ще правят те там.
Втория ден пак влезе сама, без Чао да ми каже shok, но е била тъжна като цяло, а последните 15-на мин доста е повикала за мама. Като ме видя тогава се разплака.... cray И беше пресипнала. Личеше си, че до тогава не е плакала, но от самото викане за мен.
Третия ден - влезе сама, без Чао отново, но като се появих да я взимам - пак се разплака. Явно се усеща, че ме е нямало.
Четвърти ден - малко се вкисна още при оставянето там, но й мина докато изляза на двора. Като я прибирах пак се разплака, макар и за броени минути.
Иначе пък разказва на играчките и куклите за "учиището", не е стресирана от самата среда и от отношение. Всеки път дори настоява да играе в двора по въртележки, люлки и пързалки, след като я взема.
Подготвям се отсега, че и тази седмица ще е малко трудничко, защото няколко дни вкъщи и сигурно е позабравила какво е било. Дано поне не трае твърде дълго тази адаптация.

Иначе, явно храната й харесва, защото ми я дават всеки ден и вкъщи обядваме от нея - рядко остава нещо.

Доволна съм от персонала, дори много. Изпишкват се, играят хора и прочие...Макар и през сълзи, като си тръгваме, без да й споменавам даже, им раздава въздушни целувки. Явно ги харесва smile
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #109 -: март 10, 2013, 10:51:23 »

sunray май имаше един ден по-натам където беше проронил няколко сълзи, но това е нормално. Даже вече не го помня със сигурност. Много деца проплакват като се "усетят" къде са, не точно то първия ден. Ванко първата седмица беше до обяд и после си почна на цял ден.

Както казах, имам не малък "стаж" biggrin Това с плакането като видят родителите е при 50% от децата, важно е дали през останалото време плаче т.е. това е по-притеснително. Аз лично не бих я въртяла на въртележките, защото явно й харесва, нека знае, че като отиде ще го получи girl_wink Важно е и ти как реагираш! Много родители правят грешката да показват емоционалност пред тях и те от там като се наемат, че и до обяд могат да стигнат. Много грешно е ако се вижда прозорец и децата се редят на него, родителите да стоят отдолу и да им махат. Често се получава детето да реве, а майката от умиление да не може да тръгне и така с минути...Не е добре нито за детето, нито за учителките. Много важно е ти да й говориш, че там е хубаво, както каза да знае вие какво правите когато е там. Много родители "заплашват" децата с градина. Ами как да искат да ходят после...

За мен градината е социалната среда на моето дете (и друг път съм го казвала). То там се чувства добре и за мен тя е нужна, за да расте интегрирано от връстниците, не като тръгне първи клас да е като "излюпен" на 7 сред тях...лично мнение give_rose Няма НЕ свикнало дете, има отказали се родители! А пък и точно в момента като се замисля това е много лош пример, който се дава...като не става и да се откажеш. Няма нищо лесно, това трябва да е ясно. Даже и да е по-трудно от колкото може да бъде важно е да не се отказваме girl_wink А да не говорим като отидеш на първото тържество за деня на мама (а и на всички останали) какво е чувството heart Винаги като малка съм се чудела какво толкова плачат тези майки като децата им едва говорят, какво остава за пеене biggrin Ами има за какво... Girl_hide Виждаш детето ти в една съвсем различна светлина, в неговите "води", където е самостоятелно и прави толкова много неща само heart
« Последна редакция: март 10, 2013, 10:59:25 от casky » Активен
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #110 -: март 10, 2013, 15:30:51 »

Аз лично не бих я въртяла на въртележките, защото явно й харесва, нека знае, че като отиде ще го получи girl_wink

Тук не те разбрах?

Като цяло съм на твоето мнение и аз. Иначе, не, не плаче докато е там - заиграва се, тя е страшна любопитка и явно това й помага в случая.
Аз като излизам, минавам много предпазливо покрай прозорците, за да не ме види.
И, да, пред нея съм желязна и хипер спокойна мама blum Отвътре ми е мъчно и трудно, но външно съм най-щастливата. Сигурно и затова, от натрупаното напрежение покрай тази промяна, сега съм с херпес на устата huhhuh.gif
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #111 -: март 10, 2013, 15:49:32 »

Ако и ти я въртиш тя ще знае, че даже и да не ходи на ясла пак ще се върти, а ако се върти само като е там ще иска да ходи, за да го има и това smile Или даже да я въртиш да е по-малко и да й казваш, че повече може само когато е там и с учителките smile Поне аз така бих направила, за да подсиля желанието give_rose


Аз с моя знаеш ли как процедирах, ама той за играчки умира. Като му обяснявах и го питам "ти искаш ли играчки", той много ясно полудява да вика "даааа". И аз му казвам, че за да има играчки мама трябва да ходи на работа, за да има парички и да можем да купим и той беше доволен и щастлив blum Така че и тази тактика минава при някой blum Т.е. идеята е да му вземеш нещо, което много обича и да му обясниш, че може да го има само ако ходи, иначе не smile


А това, че като те види проплаква, изобщо не го мисли Wink Както ти казах половината така правят.
« Последна редакция: март 10, 2013, 15:51:06 от casky » Активен
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #112 -: март 10, 2013, 16:10:50 »

Схванах ти мисълта за въртележките Wink Но няма да спирам да й доставям тази радост.
Иначе, за играчките и паричките - мисля да подходя по друг начин. Аз по принцип за купуване, пари много не говоря пред нея. В смисъл, не наблягам на това. Смятам да използвам друго обяснение, което също няма да е просто замазване на очите й - че възрастните хора работят, и че мама също обича и иска да работи, за да е щастлива. Но че това не означава, че няма да я взимаме всеки ден от там или че я обичаме по-малко. Иска ми се да не мисли, че заради нея ходя на работа и я оставям там - за да има за нея. Не искам да наблягам на материалното просто. Винаги обяснявам, че там  е забавно, че ще пеят и танцуват и т.н.
Това с "искаш ли играчки - да", "ами тогава трябва да работя" лично за мен е малко като извиване на ръцете и няма да го прилагам.
Благодаря ти за мненията, извлякох си някои ценни неща определено give_rose

Абе, зная че това е период като всеки друг. Че адаптивността е част от развитието на всеки индивид и че ще премине през това. Затова просто сме се заредили с търпение. А и, както казах, положението през първата седмица не беше толкова критично, поне не за нея smile
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #113 -: март 10, 2013, 16:23:47 »

Всичко минава, както казах няма не свикнало дете smile

Относно обяснението аз затова казах "може", защото всеки си знае детето, това е много относително. Иначе аз на моя това не му го спестявам, защото не обичам и панаири в магазин и съм избрала начина да е наясно, че там безплатни неща няма и така smile

А относно отнемането - аз много неща съм оправила на този принцип честно казано. При нас е безупречен.

Иначе и твоето обяснение е много добре good Важно е да се обяснява, децата много добре разбират smile А от това, което каза наистина детенцето ви много добре се адаптира Wink
« Последна редакция: март 10, 2013, 16:26:38 от casky » Активен
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #114 -: март 10, 2013, 16:35:53 »

О, аз също не позволявам своеволия и панаири, но ние засега не сме и имали. Ако настоява да се качи на някоя количка, което доста рядко се сеща, че иска, а аз преценя, че й стига веднъж, просто казвам, че не може да даваме още пари за това. Че по-нататък пак ще се качи. Просто явно засега не съм се сблъсквала с инатене за нещо си по улиците и така.

Отклонявам се от темата, затова спирам smile
Активен
mynicheto
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 234



« Отговор #115 -: март 26, 2013, 23:05:51 »

Здравейте ! Пиша тук , за да ме ориентирате и да ми помогнете малко , понеже съм ужасно раздвоена ! Малкото ми ангелче Красимир е на година и 3 месеца . Септември ще навърши година и 9 месеца , а декември 2 годинки . Сега се замислих, че май ако ще го пускам на ясла трябва да подавам вече документи , че тук в квартала ( аз съм от Варна , Аспарухово ) има само 1 ясла и я се вредя, я не ! Само че не съм особено наясно с процедурите първо и второ не знам дали искам да го пусна на ясла ... струва ми се , че все още ми е много мъничък за да е далеч от мен по цял ден sad Знам че в яслата е хубаво за детето да е сред много други деца , да играе , да се учи и т.н. Освен това той не е проблемен и това че мен няма да ме има не очаквам да е проблем . Мъжа ми ( да ми е жив и здрав ) чудесно се справя с финансовото осигуряване на семейството и не ми се налага да работя, но ако дам детето на ясла рабира се ще се хвана някъде на работа . Дайте ми съвет , моля ви , и ако може да ми разясните цялата тарапана около записването на ясла ( какви документи , кога , как и т.н. )  give_rose Благодаря ви предварително !
Активен
mynicheto
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 234



« Отговор #116 -: март 26, 2013, 23:07:02 »

Само да допълня, че яслата в квартала е много хубава, чувам само добри отзиви от мамите там и това е допълнителен + в графата "ЗА" при решение за яслата smile
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #117 -: март 26, 2013, 23:13:06 »

Аз както съм казала и горе бих го дала, поради ред причини. Но най-важното според мен е, че на "градинска възраст" децата се "осъзнават" и в повечето случаи се получават големи драми pleasantry Отделно, адаптация, когато е сред връстници се старае да прави и да научава доста повече неща. Много майки си мислят, че правят най-доброто за детето си, но пък го има и момента, че там учителките са минали стотици деца и знаят някой неща, отделно не са пристрастни, каквито са майките pardon И още ред причини smile


Документите се подават година по-рано, поне при нас беше така.
Активен
mynicheto
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 234



« Отговор #118 -: март 26, 2013, 23:27:30 »

Хехе ... значи какво се оказва? Че съм закъсняла ли ?? .. Колкото до мнението ти за израстването сред връстниците съм напълно съгласна с теб . Макар че аз отделям наистина много време за занимания с детето и мога да се похваля , че знае много повече неща от нашите приятелчета връстници , знам че когато е там ще научи много много повече , отколкото ако остане вкъщи . Напредничав ми е и бързо схваща , но аз не мога да заместя влиянието на яслата . Видях племенника ми , който е същия бъбрив и също е по-напред от децата ( това е мнение на учителките в яслата , не мое , не мислете че го казвам понеже съм пристрастна )  . Той наистина знаеше много и беше напред в материала , но ходи на ясла точно 3 месеца и разликата е повече от огромна .. сега няма 3 години , вече рисува , оцветява и решава разни книжки за деца на възраст 3-4 години и сестра ми продължава да се учудва колко много неща е научил само за 3 месеца smile Но тя о беше пуснала временно в частна ясла и там нещата са доооста по-различни та затова не съм наясно как седят нещата с документи и ала бала ..
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #119 -: март 26, 2013, 23:36:09 »

Ами отиди и питай, може да не е късно. А и това, че ще подадеш сега, не означава, че ще го запишеш после girl_wink Просто си "вържи гащите" както се казва blum
Активен
Страници: 1 ... 6 7 [8] 9   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines