Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 12:22:01

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: [1] 2 3 ... 12   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: ТРАДИЦИЯТА НА ГОДЕЖА  (Прочетена 165003 пъти)
 
desitka
Регистриран

Пол: Жена
Публикации: 2



« -: април 29, 2006, 21:35:41 »

Първо искам да се извиня ако случайно има такава тема, а не съм я видяла.

Здравейте, момичета. Би ми било много интерсно да обменим мнения и инфо отностно традицията и обичаите свързани с годежа. Интересува ме как се прави в "наши" дни? Знам, че във всеки край си има различни традиции и обичаи, които се спазват. Мен ме интересуват по-конкретно: годежът да се прави на "новина"-по това време от месеца, когато луната се пълни до достигане на пълнолуние, като смисълът е за започване на "ново начало". С какво се посрещат годежарите? А те от своя страна какво трябва да донесат в дома на момичето? Кой кого и с какво дарява? Колко време горе-долу трябва годежарите да стоят в дома на момичето, преди да я вземат и заведат в техния дом? Там каква е традицията по посрещането? И всичко останало, за което сте чували, което ви харесва, в което виждате интересен смисъл или символика...
Вие правили ли сте годеж (имате ли намерение да правите) и как беше при вас?
Активен
ani4ka
Сватбар
***
Публикации: 201



« Отговор #1 -: април 30, 2006, 14:44:07 »

desitka здравей и добре дошла във форума  smile
това което аз знам за годежа е че момчето заедно с родителите си отиват да вземат бъдещата булка от дома на родителите и. В дома на момичето се приготвя маса. Момчето носи букет за бъдещата си тъща. Родителите на момчето трябва да дарят бъдещата си снаха с дарове (обикновено някакви дрехи които тя сама си е избрала преди това) и обратно родителите на момичето даряват бъдещия си зет. По време на вечерята момчето трябва да каже всъщност какъв е повода да дойде с родителите си и да поиска официално ръката на момичето от родителите и. Задължително е бъдещата булка да напусне дома на родителите си и да влезе в новия дом преди 24.00ч. Като заедно с нея в новия и дом отиват сестра / брат ако има, ако не някакви други роднини (без родителите и) за да видят в каква къща отива булката и как ще я посрещнат бъдещите свекър и свекърва.....и след това се прибират отново в къщата на родителите на момичето да им кажат как са посрещнали дъщеря им и т.н.
Естествено че не е задължително да се спази целия ритуал. При нас годежа просто беше вечеря на която да се запознаят родителите ни. Все пак аз съм от доста далече и нямаше вариант да се изпълни ритуала с напускането на дома преди 24.00ч. Всеки сам си преценява. При сестра ми всичко което описах се спази и беше много интересно  smile Остава хубав спомен  smile
« Последна редакция: май 03, 2006, 09:36:49 от ani4ka » Активен
afrodita
Ентусиаст
**
Публикации: 104



« Отговор #2 -: май 02, 2006, 09:18:06 »

 hiphip hiphip hiphip
Активен
afrodita
Ентусиаст
**
Публикации: 104



« Отговор #3 -: май 02, 2006, 09:19:33 »

Просто няма какво да допълня към написаното на Аничка.
И все пак не е задължително да спазвате всичко.
Активен
Ирина
Любопитен
*
Публикации: 49



« Отговор #4 -: май 02, 2006, 11:47:45 »

Аничка много точно си написала това, което трябва да се прави.  good
Активен
desitka
Регистриран

Пол: Жена
Публикации: 2



« Отговор #5 -: май 03, 2006, 21:30:57 »

Благодаря ви момичета!!!  LOVING
Активен
DIVA
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 725



« Отговор #6 -: май 04, 2006, 15:03:46 »

Ама колко сте запознати  blush
Човек би казал, че се жените веднъж година  biggrin
Майтапче  kiss2
Активен
mariya
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 304


Горда мама


« Отговор #7 -: май 09, 2006, 17:13:53 »

аничка, много красиво звучи всичко, като в приказка give_rose

ние годеж не сме имали, за мен, както и за половинката - това е нещо излишно, но това си е наше мнение де good
Активен
ani4ka
Сватбар
***
Публикации: 201



« Отговор #8 -: май 10, 2006, 16:50:52 »

mariya права си наистина е много интересно за всичи странични наблюдатели...ама като се сетя...никак не му беше леко на зет ми като вторачиха всички поглед в него в очакване да обясни какъв е повода за посещението (въпреки че си беше ясно smile )
Активен
Persiana
Професор
****
Публикации: 409



« Отговор #9 -: юни 06, 2006, 09:12:53 »

ани4ка, това е ценно и ще е полезно за тези, които ще я карат строго по традиции.  hiphip hiphip good
Активен
ani4ka
Сватбар
***
Публикации: 201



« Отговор #10 -: юни 06, 2006, 16:06:28 »

определено дано някой се възползва от разказа ми...ще се радвам после да разкаже как е минало
Активен
Mia Iv
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 58


Мило коте


« Отговор #11 -: октомври 12, 2006, 15:35:22 »

Здравейте настоящи и бъдещи прекрасни булки  smile
Искам да попитам - правихте ли годеж?
Задължителен ли е?
В какво точно се състои един годеж?

Много въпроси задавам като за първи път, но ще ме извините? Любопитна съм  Wink
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #12 -: октомври 12, 2006, 16:26:43 »

Здравей! give_rose
Добре дошла сред нас!! kiss2
Аз като вече омъжена, мога да споделя, как беше при нас!
Значи, ние решихме да се сгодим и оженим и казахме на родителите, но тъй като неговата майка не е в БГ, направихме годеж без нея, по разбираеми причини! Wink
Та годежа се състои в следното горе-долу, всички (родителите и бъдещите младоженци) се събират на гости или на вън някъде и ТОЙ официално трябва да те поиска от родителите ти! После се вдига наздравица и в общиу линии с еуточняват нещата около сватбата, дата, час, кой какво ще поеме от родителите да плати или всичко ще е 50 на 50 и така!!!

Така е по принцип, не е сложно и не боли  tease, но при нас беше различно, половинката ме поиска от нашите, те малко онемяха, но всичко мина добре!!!

Но в различните краища на България е по различен начин, защото навсякъде има различни обичаи!!!

Успех!!! LOVING
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #13 -: октомври 12, 2006, 16:31:50 »

И още нещо!!!

По принцип мисля, че не е задължително да с еправи годеж!

Всичко спомената по-долу може да се уточни и иначе!!!

Но емоцията от годежа, от това ТОЙ да те поиска от вашите и те "да те дадат" е много хубава!!! Наистина, ако питаш мен, направете си годеж!!! Не е нещо нито МНООООго официално, нито сложно! А и ако родителите ви все още не с епознават, това идеален повод да ги съберете!!! Wink
Активен
denisimo
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 424


Анна - 01.05.2007 г.


« Отговор #14 -: октомври 13, 2006, 09:03:01 »

Ами ние не правихме годеж и далеч не мисля, че е задължително. Тъй като гледам по някои мои познати май е по-задължително за някои родители, отколкото за младоженците. При нас ние си плащахме сами цялата сватба и момента на "аз ще купя костюма, пък аз цветенцата, пък ние питката, ама не то питката вашето семейство трябва да я купува", го нямаше, за мое огромно щастие.
Честно казано лично за мен това е излишно и много често именно от годежа започват едни такива "съвети" към младоженците-ама вие сега защо точно така сте го решили това, ами иначе не е ли по-хубаво, ама защо точно в тоя ресторант и т.н., и тия ги пускат така между другото, не че се налагат ами те проосто съветват. Ако искаш родителите да имат водеща роля и наистина разчитате на тях за парите и организацията-може би тогава е задължително да си направите годеж и да уточните нещата. Моят мъж дойде на гости вкъщи-сам и ме поиска на вечерята, пак беше хубаво и без да има 20 човека. Така или иначе най-интимното и красиво са си нашите отношения и няма нужда от много роднини, за да ти бъде хубаво. Естествено всеки го вижда различно, аз понеже съм малко твърдоглава и доста самостоятелна отдавна и такива неща винаги ги решавам сама (в случая с половинката решавахме), без да питаме никой.
Всъщност отговора е -ако вие го искате и ще се чувствате щастливи-направете, ако не искате-недейте, никой не можа да ви каже да или не. И ако ще се жените наистина-хич не питайте как е правилно, ами действайте както на вас ви харесва! Нищо задължително няма!
Успех!
Активен
Страници: [1] 2 3 ... 12   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines