Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 12:49:47

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 11 12 [13]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Какво трябва да знаем когато купуваме апартамент!  (Прочетена 171868 пъти)
 
fashion
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 399



« Отговор #180 -: януари 03, 2012, 12:51:57 »

Аз се надявам да свалят лихвите по кредитите, скоро време уж новото правителство ги е подхванало...ама ще видим...
Активен
crazynelly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 720


твоя аз съм..


Моят сватбен албум

« Отговор #181 -: август 07, 2013, 09:25:02 »

Какво трябва да знаете преди да купите апартамент?
Понеже аз и моето семейство се заминаваме с недвижими имоти ще ви дам няколко съвета и ще ви кажа какво аз лично мисля,че е най-важното по този въпрос.
Моят съвет номер 1 е да не се занимавате с агенции. В повечето случай те дори не са лицензирани като такива. Проверка за това може да направи ваш адвокат.. Агенците просто искат да си вземат парите и не им пука за вас. Аз лично съм ставала свидетел на супер алчни,лъжливи и просто противни хора от този бранш. В повечето случай аз самата се чудя как хората им дават така да ги лъжат и да ги мамят и да си имат работа с агенции. Дори на някои големи и известни имена не може да се вярва-като явлена,мираела и т.н. Подпиши договор,ако искаш да ти показваме апартаменти и какво ли още не.Подпишеш ли договор-край!  Този бизнес си е доста черен. Най-добрия вариант е да си купите директно от собственика на желаното жилище. Избирате си сами нотариус и си договаряте всичко помежду си. Друго нещо което да не знаете едвали бих могла да ви кажа. Всеки си преценява по лични предпочитания какво жилище иска,но аз лично съм много против панелките. Определено има разлика в панел и тухла. Живяла съм и в двете и мога да кажа,че тухлата е доста по-добър вариант.
Единственото друго нещо,за което мога да ви предупредя е че понякога в сайтовете за имоти псевдо фирми пускат псевдо обяви,за това внимавайте и се пазете. Един апартамент ако е пуснат от няколко фирми, то знайте, че едва ли собствениците са го раздали на всички фирми да им го продават, ами по-скоро другите сами нахалстват и се опитват да се включат и те. Просто гледайте по-внимателно и дано звънете на правилните брокери!
Всъщност пропуснах и още нещо доста важно!
Когато вече стигнете до там,че да си харесате жилище и да почнете да се договаряте със собственика,как и къде ще се изповяда сделката ви -тогава вече той трябва да ви покаже документите на имота. След това попринцип,ако сте с агенция тя прави проверка за тежести на жилището,която може да направи и ваш адвокат,ако имате. Попринцип аз съветвам да имате адвокат задължително,а не да се надявате на адвокатите в агенците. Документите са нещо много важно! Скици,данъни оценки,има ли ипотека? Също така ще се иска правото на учередяването на строеж на сградата, въвеждане в експлатация и т.н. Доста неща са и всичко трябва да е в изправност на собственика. Трябва много да се внимава за тези неща,все пак не купувате картофи! Така моята адвокатка ми беше разказвала за неини клиенти-мъж и жена,млади, които си купили жилище и уж внимавали за документите и да отбележа,че те са били с агенция. Накрая уж всичко било ок,но изведнъж става ясно,че това жилище има ипотека и те в момента трябва да я изплащат! Всъщност сега сигурно водят дела,които кой знае колко време ще продължат. Така че наистина внимавайте! Много измамници има!
Успех на всички!  smile
« Последна редакция: август 07, 2013, 09:28:06 от misspanda » Активен
m_eleva19
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 813


Моят сватбен албум

« Отговор #182 -: август 20, 2013, 19:51:39 »

Прочетох последния пост, мислих си, че е нещо полезно и градивно и исках като истински брокер в голяма агенция да допълня нещо полезно, но уви. В предния пост прочетох само колко са противни агенциите. Ами не е така, ако има една обява на апартамент от 15 агенции, най-вероятно продавачът е от онези "наивните" които си мислят, че колкото повече, толкова по-добре. Гледате и си избирате агенцията, която ви е най-позната като име. Те са около 10на територията на София. Второто - за адвокатите и брокерите и нотариусите...и Агенция по вписванията...само преди около една седмица с клиент на моя колежка, който в крайна сметка гледа с нея около 2 месеца и накрая се е обадил на някаква световно неизвестна агенция, за супер изгоден имот, се е доверил на адвокат. Та документите са проверени от нотариус, съдия по вписвания, адвокат, и агенцията и накрая се оказало, че е купил имот с фалшиво завещание. Тук най-вероятно става въпрос за корупционна схема при нотариус. Чакаме да видим кой нотариус ще изгърми. Та най-чисти са имотите които са през банка...или чрез ипотека. Колкото до документите...при всеки имот е индивидуално. само един съвет...ако става въпрос за завещание задължително настоявайте за графологична експертиза. Големите агенции имат графолози, с които работят, както и нотариуси. В правото на купувача е да определи нотариуса, както и удостоверението за тежести задължително се вади от страна на купувача. такова трябва да бъде извадено преди изповядването на сделката, а ако е с ипотека, нотариусите вадят и такова след изповядването. Колкото до договорите, ами пари за огледи не се искат (малко са агенциите, които искат такива и те са предимно за огледите в събота и неделя), нормално е брокерът да иска да си защити интереса с такъв договор и да си гарантира, че няма да се върнат купувачите и да го "прескочат". Това мое мнение е повлияно от факта, че се занимавам с това.
Активен
crazynelly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 720


твоя аз съм..


Моят сватбен албум

« Отговор #183 -: август 21, 2013, 17:15:34 »

Прочетох последния пост, мислих си, че е нещо полезно и градивно и исках като истински брокер в голяма агенция да допълня нещо полезно, но уви. В предния пост прочетох само колко са противни агенциите.
Аз си споделям моя опит и мнението. А пък вашето е  като на типичен истински брокер.. Аз няма да споря  с вас,но вие не оспорвайте моето мнение,защото вие не сте видяли,това което аз съм видяла. И всички малки трикчета и думички на брокерите са ми ясни.. Това е което искам да кажа и не искам нито да ви засягам или пък да ви отговарям отново ако не сте съгласни с мнението ми. Всичко хубаво!
П.с. А пък аз мога да ви кажа, че не винаги купувача избира. Ние вече толкова сделки правихме с моето семейство и всичко ставаше при наш адвокат и нотариус. Хаха.. Дори и ние си изваждахме това за тежести. Така че в днешни дни всеки си избира както иска. Няма никакви закони за това. Думите ви са типично изучени и това че таква е практиката при вас не значи че винаги става едно и също навсякъде. Ще се изненадате колко различни ситуации може да има при сделки с имоти.
« Последна редакция: август 21, 2013, 17:23:08 от misspanda » Активен
m_eleva19
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 813


Моят сватбен албум

« Отговор #184 -: октомври 22, 2013, 17:32:39 »

 girl_impossible Оставаше да го напишете и в червено...както разбирам от постовете, сте били от страната на продавачи може би? А тук говорим за купувачи...и съм нахвърлила доста от нещата по една сделка...колкото до адвокатите, при последната ми сделка и двете страни искаха да са с адвокати (от страната на купувача беше "вуйчо', който в последния момент натресе племенницата да плати двойна нотариална такса и аз и спестих едни 1000 лева, а от другата страна адвокатката трябваше да извади един документ от община "Красно село" и ми се обади в истерия, че на другият ден няма да има сделка, защото не може да се пребори с "дебилщината" на чиновничките (документа беше по-специфичен) Когато отидох в общината адвокатката трепереше, беше се изпокарала със всички, но документа го нямаше...само за 40 мин, извадих този документ, а с адвокатката и сега сме си приятелки. Обикновено агенциите разполагат с адвокати, а ако човек тръгне да си търси сам апартамент, и звъни по обявите, най-вероятно ще попадне точно на агенция и ще трябва да си плати комисионна. И понеже търся добрия тон мога да разкажа, ако някой го интересува как стават и сделките и с обявени имоти, т.е. през ЧСИ, защото ние минахме през такава процедура.
Активен
mariola85
Гост
« Отговор #185 -: октомври 22, 2013, 17:35:24 »

И понеже търся добрия тон мога да разкажа, ако някой го интересува как стават и сделките и с обявени имоти, т.е. през ЧСИ, защото ние минахме през такава процедура.

Много бих се радвала да чуя за тези сделки че въобще не са ми ясни, ще се радвам да споделиш  give_rose
Активен
m_eleva19
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 813


Моят сватбен албум

« Отговор #186 -: октомври 24, 2013, 19:35:25 »

Имам малко време, така, че ще започна, пък ако не мога да довърша ще продължа. Така започвам с общите правила: има публична продан , която е обявена и в която има краен срок. В рлд тази продан има и банкова сметка, в която трябва да се внесе задатък в размер на 10 % от обявената цена. Този задатък подлежи на връщане освен в случаите, в които спечелим търга, но не внесем останалата сума по сметката на ЧСИ-то в 7 дневен срок (Календарни). С бележката за платежното за задатъка се отива при ЧСИ-то и се наддава с някаква сума (в нашият случай посочихме същата сума и се надявахме просто никой да не се яви). В деня на отварянето на писмата с офертите, може да има и явен търг, като сумата с която се наддава е в размер на един задатък. И така, това е процедурата, а сега в нашият случай какво стана: имахме около 1/5 от сумата, но достатъчна за задатъка. Направихме оглед на апартамента и го харесахме. Той беше с 30% по ниска стойност от пазарната (опита ми като брокер ми беше в полза да оценя колко му е пазарната стойност и обяснявам защо: ако е с 10-20 % ще излезе по-евтино да се купи по нормален начин), а като го завършим реално ще станат 40%. И така заради условията по търга, не може да се ползва ипотечен кредит, та кандидатствахме за два потребителски от две банки, като за да не им вадят очите (нали вадят вноската и така смятат дохода) ги взехме в един и същ ден и се получи така, че всяка от банките не знаеше за другата. Бяхме одобрени 1 седмица преди датата за търга, но им казахме за какво ни трябват парите и се разбрахме, ако спечелим, тогава да ги теглим и така и стана. От ЧСИ-то разбрахме, че сме спечелили, обадихме се в банките и на другият ден всяка от тях ни преведе сумата. След това оправянето на документите, и всичко останало до ипотеката отнемат около 2 месеца в най-лошият случай ( в нашия), а таксите при ЧСИ-то и данък придобиване са около 6% от сумата. Към тях добавяме и около 3% загуби по такси за банките и така. Иначе за документите, не ми се пише...
Активен
Страници: 1 ... 11 12 [13]   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines