Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 28, 2024, 09:03:58

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 13   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Какво трябва да знаем когато купуваме апартамент!  (Прочетена 172620 пъти)
 
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #75 -: април 23, 2009, 11:58:50 »

В кой квартал и на каква цена и каква чиста квадратура.Втори етаж е добре и е хубаво че е завършено.С агенция или директно от продавач.Ако е с агенция коя е Агенцията.С кредит или имате спестени парички.Ако е с кредит от коя банка.
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #76 -: април 23, 2009, 12:29:11 »

Момичета гледайте и идеалните части, те ви се включват към квадратурата и вие си ги плащате и понякога не са хич малко.Има блокове със толкова загубено общо пространство, а това много оскъпява цената и накрая си взимате една кутийка с огромни идеални части.
Капризче кварталите са хубави и скъпи.Ние живеехме на квартира в Гео Милев и е много удобен и сравнително спокоен квартал.А едни наши приятели си купиха в Редута апартамент и в последствие се оказа продаден на двама човека и то не само техния и сега се съдят, така че много внимавай.
« Последна редакция: април 23, 2009, 13:30:25 от магито » Активен
КатиНка
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2469



« Отговор #77 -: април 23, 2009, 13:21:34 »

Капризче, мога да помагам с инфо за фирмите и за качеството на строителството. Дори да не знам за някоя фирма нещо, то има кого да попитам, така че можеш да разчиташ  good Относно Редута, моя колежка скоро купи жилище в строеж с акт 14 на тиха улица, близо да парка. Мога да попитам за свободни жилища и цени. 
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #78 -: април 23, 2009, 19:01:04 »

Капризче,за кредитите- най-добре потърси съвет от някой познат,аз имам 'наблюдения' от ДСК и я препоръчвам,но това не означава,че е най-добрата банка за кредити. Колкото до големината,по-добре е 3-стаен,но пък по икономично сега е да се купи двустаен,особено ако всички пари ще са от кредити good За квартал не мога нищо да кажа,иначе аз съм за новото строителство -но за фирми и т.н. нищо не мога да кажа,знам само тази която строи на милото апартамента ,а другите не строят в София.
Активен
Капризче
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3244


Baby Time


Моят сватбен албум

« Отговор #79 -: април 24, 2009, 09:12:11 »

Кате, ние точно такъв апартамент сме харесали. На акт 14 до пакр Гео Милев и цената му е доста приемлива според мен: 800 евро/ кв. м Може би става въпрос дори за една и съща кооперация. Ние го видяхме в нета и ще го гледаме през агенция. Не знам това дали допълнително ще ускъпи нещата. В обявата поне не пишеше за никаква такса за агенцията, но да видим какво ще стане на място като отидем.

Сега си говорих с колежките и те ми казаха че се плаща такса и на нотариуса, който изповядва сделката. И той взима процент от цената. Но на едното момиче са и взели процент цената на която купуват, а на другото процент от данъчната оценка. При вас как беше?
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #80 -: април 24, 2009, 09:20:15 »

Ели, да ти кажа нашия съвсем скорошен опит с тегелене на кредит на акт 14. На нас строителя ни ни каза само кои две банки дават кредит на този етап - ДСК (от която взехме ние) и мисля другата беше Емпорики, ще питам по-късно милото да не те излъжа. Значи, имайте в предвид, че оценката на този акт е доста по-малка и на нас например не ни дадоха всичките 70%, които имахме да доплащаме. Наложи се да изтеглим и един малък потребителски пак от ДСК, добре че на милото фирмата е корпоративен клиент и за него лихвата на е почти като на ипотечния.
Относно комисионната - да, нотариуса взема. Пак ще питам милото и ще ти кажа колко.
Активен
Мими Рашкова
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 562


Едно щастливо семейство!!!!


Моят сватбен албум

« Отговор #81 -: април 24, 2009, 09:22:06 »

Капризче, аз оттук оттам прочетох и искам да ти кажа мнението ми за новото строителство. Моята кума и приятеля й си купиха апартамент ново строителство в студентски град. Истам да кажа че се наложи всичко да си правят на ново. стените им бяха криви, като решиха да слагат паркет се оказа че и пода е крив, входната им врата се наложи да я сменят поради изкривяване и така. не казвам че всяко ново строителство е лошо, но много внимавайте.  
А чесно казано ако купувате апартамент старо строителство, ремонта му може да излизе толкова, колкото на новото. Така че преценяйте и внимавайте. Моята кака и батко също търсят жилище, но в момента условията на банките са уникалко завишени и за сега банките не им дават кредит. Ако научиш нещо за кредитите, моля те пиши ми.
Активен
Капризче
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3244


Baby Time


Моят сватбен албум

« Отговор #82 -: април 24, 2009, 09:30:36 »

Мими, да бъда честна ние сега тръгваме тепърва да търсим жилище и не вярвам да го харесаме от раз и ще имаме време да проучим въпроса със строителството. Относно кредита ние мислим да го теглим лятото, защото аз от скоро се осигурявам на по-висока сума и искам да минат 6 месеца, за да можем да получим по-добри условия. Освен това вероятно ще имаме още 1 поръчител, някой от родителите, в случай че лихтава ни ще падне още по тази причина. С мацката от агенцията говорихме че можем да капарираме жилище сега с уговорката да имаме някакъв гратисен период до момента в който за нас е по-изгодно да теглим кредит. Като цяло мислим да теглим лятото, с тайната надежда леко да паднат лихвите, но ако преди това имам някаква информация за кредитиране ще пиша smile

Бубка, а вие като купихте на акт 14, колко време отне да се довърши апартамента и да е годен за живеене?
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #83 -: април 24, 2009, 10:21:54 »

Ели, той сега януари-февруари стана на акт 14. Ние като капарирахме и дупка даже нямаше.
Понеже комплекса е доста голям (Цариградски), се очаква акт 16 да излезе края на ноември тази година. Като гледам добре вървят, повечето блокчета са измазани отвън, някои и отвътре - дано не се забавят  Girl_hide
Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #84 -: април 24, 2009, 11:44:08 »

Не знам това дали допълнително ще ускъпи нещата. В обявата поне не пишеше за никаква такса за агенцията, но да видим какво ще стане на място като отидем.

Сега си говорих с колежките и те ми казаха че се плаща такса и на нотариуса, който изповядва сделката. И той взима процент от цената. Но на едното момиче са и взели процент цената на която купуват, а на другото процент от данъчната оценка. При вас как беше?
Капризче да споделя от моя опит
Агенциите взимат пари
Нотариуса взима процент.имаш и данък и ипотека които също струват пари.Има два начина за прехвърляне на данъчна оценка и по реална цена и двата си имат преимущества и недостатъци.
Ако прехвърляш на данъчна оценка спестяваш данък и то не малко.Но и в договора ти е вписано че си купила апартамента на тази стойност и ако се стигне до разваляне на сделката става сложно.Втория вариант е обратния.Затова ако прехвърляте на данъчна оценка е много важно да сте проучили много добре апартамента назад като покупки продажби и т.н.Когато се прехвърля на данъчна оценка кредита се отпуска за две цели-закупуване и ремонт.
Ипотеката се плаща в зависимост от това на каква стойност е ипотеката и е в процент.
Агенциите работят на 3% и винаги си ги взимат-понякога обаче обявената крайна цена е с включена комисионна.Агенцията е хубаво че ти разяснява доста неща и се грижи за интересите ти-е само някой.важно е да си направиш проверки.Ама да не задълбавам в подробности.
За банките е важно да сравниш всичките им параметри а не само лихвата
-лихвен %
-такси
-изисквания
-наказателна лихва за предсрочно погасяване
-условия при които се променя лихвения %
-валута
-какви застраховки се изискват
Има и други банки дето дават на А14 освен изброените.
Когато има гаранционен срок той трябва да е дълъг защото минимум месец документално се оформят нещата и да не ви прецакат със срока.
Активен
Капризче
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3244


Baby Time


Моят сватбен албум

« Отговор #85 -: април 24, 2009, 13:06:17 »

Гери, мерси много за изчерпателната информация(както и на всички останали). Започвам всичко да събирам в една папка на компа и да разучавам стъпка по стъпка как стават нещата.  give_rose
Активен
КатиНка
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2469



« Отговор #86 -: април 24, 2009, 13:37:06 »

Капризче, ние също купувахме на акт 14 и оценката беше по-ниска, съответно и сумата, която ни отпусна банката беше по-малка от пазарната цена на жилището. Самата оценка също се плаща от вас, но това са по-дребните суми. По-големите суми са за такси, които се плащат при нотариуса веднъж за прехвърляне на собственост, втори път за ипотеката към банката. Другите по-едри такси при нас бяха за банката за първоначална такста + застраховка живот и застраховка на жилището + комисионна за агенция, тъй като ние също минахме през такава. Тогава беше 3%, но агенцията си я заслужи, свършиха работа.

За срокове между актовете е много много индивидуално за всеки обект. При нас акт 14 беше юли 2007, акт 15 през февруари 2009 и акт 16 още няма  beating Повечето строители имат практика да пускат собствениците на жилища за довършителни работи и живеене още на акт 15, нашия не е от тези обаче  sad
В Редута споменатата кооперация разбрах, че е на ул.Георги Минчев.

Между другото за момичетата от София, днес започва експото за недв.имоти в Експо центъра на Цариградско шосе срещу Метро и ще представят доста проекти. Чува се, че влиза нова опция при жилищата - първо да влезеш в жилище под наем с опиция за откупуването му.    
« Последна редакция: април 24, 2009, 13:42:37 от Katitka » Активен
Капризче
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3244


Baby Time


Моят сватбен албум

« Отговор #87 -: април 24, 2009, 13:45:55 »

Кате, значи вие теглихте кредит като го купувахте и си живеете под наем все още, нали така? С други думи плащате кредит и наем? Това направо си ми звучи страшно. Аз не знам ако трябва да плащам по 800лв кредит и наем плюс това как бихме се справяли...Направо ми звучи отчайващо, честно казано  cray
Активен
КатиНка
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2469



« Отговор #88 -: април 24, 2009, 13:48:57 »

 Offtopic За съжаление е точно така  girl_impossible  Добрата страна е, че живеем в апартамента на приятели и плащаме по-малък наем /280 лева за двустаен/. Верно е, че се лишаваме от разни неща, но си струва, а и като погледнем назад - вече година и половина сме изплатили от целия срок на ипотеката на по-ниските лихви Wink
Активен
StAsSi
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1458


Аз истински вярвам, че стават чудеса!


Моят сватбен албум

« Отговор #89 -: април 25, 2009, 09:39:02 »

В кой квартал и на каква цена и каква чиста квадратура.Втори етаж е добре и е хубаво че е завършено.С агенция или директно от продавач.Ако е с агенция коя е Агенцията.С кредит или имате спестени парички.Ако е с кредит от коя банка.
gucci, значи и двата са в района между Автогара и колхозния пазар. Няма роми наоколо!
И двата апартамента, които аз харесах са директно от продавач - в първия случай е директно от строителя, а във втория случай е директно от представител на фабрика Христо Ботев (блока се води тяхна собственост, преди време е бил общежитие за работниците им, сега е реновирано всичко и се продава).
И трето - няма да ползваме кредит. Ще се опитаме да скалъпим парите от двете семейства. Продадохме и други ниви, имоти, така че засега ще мислим за плащане в брой.

п.с. Единият апартамент много го харесахме и при втория (семеен ) оглед. Днес ще ходим със специалисти строители да го видим и ако кажат да - май това ще е. Така че стискайте палци, че съм се влюбила в него ...
Активен
Страници: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 13   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines