Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 19:14:09

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 3 [4] 5 6 ... 13   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Какво трябва да знаем когато купуваме апартамент!  (Прочетена 171874 пъти)
 
Gerka
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 382



Моят сватбен албум

« Отговор #45 -: април 16, 2008, 09:47:03 »

Ние също имахме подобна дилема като избирахме апартамент.

Накрая избрахме голям апартамент в покрайнините, защото все пак не си го купуваме от днес до утре ..... като имаме детенце и то трябва да си има пространство  pardon

Най - важното е да си осигурите комфорт . Не говоря за лукс и някакви свръх условия, но така,че да се чувствате с цялото ви семейство /дай баже и по - голямо вбъдеще/  добре и като бели хора  good
Активен
Tеди
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1317



Моят сватбен албум

« Отговор #46 -: април 16, 2008, 09:56:56 »

И аз съм ЗА с две ръце за по-голямото жилище  good
Още повече че имаш ,кола на разположение и когато ти се прииска отиваш където искаш , живот и здраве и деца да се появят , ще има място за всички в голямото жилище , а няма да сте като в кутийка.
Казвам ти го и от личен опит , преди да се омъжа живеехме аз , мама , 2те ми сестри и бащата на едната ми сестра в апартамент кухня+хол+стая , сега живея в апартамент 4 стаи+кухня+2 бани и мога да ти кажа че е друго когато имаш място , когато можеш да избягаш в другата стая и да останеш сам.
Затова съм ЗА по-голямото жилище  good
Активен
КатиНка
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2469



« Отговор #47 -: април 16, 2008, 10:01:24 »

Центъра си е център, всичко ти е под носа. Живяла съм 6 години в центъра на Варна и 3 в центъра на София. Винаги в малки жилища, но докато си млад и без деца е чудесно. Появят ли се децата, ще се прескачате един през друг. Сега купихме апартамент в Младост, разбирай далече от центъра, но специално държахме на повечето стаи, които можеш да си позволиш именно в райони извън центъра. Въпреки желанието, в центъра трудно бихме купили  crazy парички да му се невиди ....  Гледай удобствата вблизост - градски транспорт най-вече. Вие с колата сега ще си джиткате, но децата един ден ще ходят училище с абтобуса.

Та така - и аз съм за големия апартамент  good Май сме единодушни тук  blum
« Последна редакция: април 16, 2008, 10:03:17 от Katitka » Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #48 -: април 16, 2008, 13:09:05 »

И аз 'карах' милото да си купи апартамент,които да не е в центъра,а ако може и близо до мама,но той отсече 'моята работа е на центъра<Цариградско и т.н.> и там искам да живея,а не да пътувам с часове до работата' и си е прав и си купи апартамент след Семинарията,не знам колко е на центъра,но за него е на удобно място. Не е много голям,но и в близките 2-4 години деца не се предвиждат и за един млад човек е супер,после е лесно дава се под наем и се купува ново жилище blush. А и независимо,че е почти на центъра,има изглед към Витоша и в същото време като се излезе на терасата не виждаш какво става в кооперацията до теб,което си е + в днешно време с тези нагъчкани една до друга кооперации.
Активен
КатиНка
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2469



« Отговор #49 -: април 16, 2008, 15:17:38 »

За мацките от София - в момента започва да тече изложение за недвижими имоти в Експо центъра срещу Метро. Предлагат се много жилища, а и поне много инфо на едно место ще намерите  Wink Възползвайте се! Изложението свършва в неделя.
Активен
Zahira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2242


Моят сватбен албум

« Отговор #50 -: април 16, 2008, 15:20:58 »

Това с центъра ми е една от болните теми. Аз съм  израстнала на пъпа на пъпа на София и съм свикнала да съм на една крачка от Халите, Александър Невски, парламента, президентството, Софийският университет, Витошка, Пиротска Раковски и т.н. и сега когато живея в покрайнините на София макар и в полите на Витоша се чувствам малко откъсната от света. В центъра всичко ти е на една крачка разстояние.
Активен
КатиНка
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2469



« Отговор #51 -: април 25, 2008, 09:40:22 »

Момичета, много хора се колебаят преди да направят първата крачка към жилищния кредит. Ето малко полезна информация:

Бъдете по-консервативни в преценката на доходите си
 
Най-често допусканите грешки са надценяване на личните финансовите възможности. Не разчитайте, че догодина със сигурност ще ви увеличат заплатата поне с 50%. Винаги имайте предвид нормални житейски събития, които са свързани с намаляване на приходите, например по-ниска заплата при майчинство или временно оставане без работа. Не се опитвайте да платите кредит от 50 хил. евро за 10 години, ако това ще отнема 80% от текущия ви доход. Освен, че е неприятно за начина ви на живот, това е и доста рисково. Най-малката промяна на вноската в посока нагоре може да ви донесе сериозни финансови проблеми.

При най-малкия сигнал за затруднения в плащането се обърнете към банката

С представител на вашата банка можете винаги да предоговорите своя кредит, да направите нов погасителен план или да консолидирате други задължения в по-дългосрочни. Това могат да бъдат потребителски и кредитни карти, например. Не допускайте в никакъв случай вписването ви в регистъра на необслужваните кредити. Това е равносилно на вашето изключване от цялата финансова система. Информацията остава и в бъдеще дори и след погасяване на всички задължения.

Следете условията на другите банки за рефинансиране

На пазара постоянно се появяват нови и агресивни оферти за ипотечни кредити. Не всички от тях са за рефинансиране на задължения към други банки, но не изпускайте изгодните предложения. Това може сериозно да облекчи плащанията в труден момент. Преди да започнете процедура по рефинансиране обаче, направете много добре сметката на всички свързани разходи както по закриването на старата ипотека, така и по откриването на нова. Най-добре това става с помощта на кредитен консултант, който знае всички свързани такси и разходи по целия процес.

Новото строителство е за предпочитане пред панелното

Ако сте закупили или искате да закупите панелен апартамент, имайте предвид, че банките имат ограничения в срока или процента на финансирането. Ако в период на увеличаващи се лихви изпитате затруднения в плащането, можете да разсрочите периода на изплащане на кредита за панелно жилище само до ограничението, поставено от банката. Други банки пък имат ограничение на процента на финансиране. Той обикновено е до 50% или 60% от оценката, което означава, че не можете да вземете по-голям кредит или да консолидирате задължения.

Преценете добре дали можете и кога да изплатите предсрочно ипотечния кредит или част от него.

Ако сега избирате банка за ипотечен кредит, преценете добре дали след време няма да получите някакво голямо парично постъпление. Направете своя избор така, че да имате минимални наказателни такси. Обикновено те достигат до 4-5% от оставащата главница. В противен случай може да се окаже, че сте избрали по-добри условия като лихва и месечна вноска, но в момента на погасяване на кредита да сте отново на изходна позиция. Това означава, че дължите на банката същата сума пари. Практиката ни показва все повече такива случаи на разочаровани клиенти.
Активен
КатиНка
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2469



« Отговор #52 -: април 25, 2008, 09:41:16 »

Равни вместо намаляващи вноски

Най-удобният погасителен план за хора на месечна заплата е този с равни месечни вноски. Неговата алтернатива са т.нар. намаляващи вноски, които представляват равни части от главницата, например 1/240 плюс лихва за оставащата главница. Намаляващите вноски са значително по-трудни за изплащане през първите няколко години и през това време всяко едно увеличаване на лихвите и съответно на месечните плащания, може да се окаже непоносимо тежко. Ако наистина имате възможност да отделяте повече средства през първите години, по-добре ги внесете, ако и когато наистина ги отделите.

Вижте точно какви са условията в договорите на банките

Най-важното за вас е дали банката ще може и как точно да променя едностранно условията по сключения кредит. Освен това, попитайте банката или неин по-стар клиент каква е историята на промяна на лихвите и при какви условия. Така ще можете да сравните и да направите по-информиран избор.

Питайте за скритите разходи по кредита

Освен лихвите и таксите, които са включени в изчисляването на годишния процент на разходите (ГПР), има сериозен брой допълнителни такси по обслужване на сметки, застраховки и други скрити и полускрити разходи. Обикновено те не се включват в изчисляването на ГПР, но в края на краищата се заплащат от клиента. В момента това е особено важно, тъй като конкуренцията в условия на вдигащи се лихви кара някои банки да увеличават точно индиректните такси, свързани с кредита.

Ако сте решили да купувате недвижим имот на кредит, не отлагайте

Щом сте сигурни в качествата на избраното жилище, купете го сега въпреки увеличаващите се лихви. Изчакването за по-ниски лихви може да ви доведе до ситуация, в която имате изгоден кредит, но по-висока стойност на имота. Бумът на цените на жилищните недвижими имоти в големите градове и в София беше предизвикан точно от улеснените процедури по отпускане на кредити, съчетани с падащи лихви. Поскъпващите кредити неминуемо ще се отразяват на пазара и дори да не намалеят, цените поне ще се задържат на тези нива. Възползвайте се от това!
Активен
Слънце
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2771


Усмихни се!


« Отговор #53 -: юни 24, 2008, 16:08:08 »

Довечера ще ходим на оглед на един апартамент, а в следващите дни и на още няколко. Миналите по този път бихте ли ме посъветвали какво да питам собствениците, а и какво да гледам  crazy Днешният е някакъв строеж с Акт 14, но на собственика му трябвали пари за довършване и казва, че чак догодина ще е готов и ми е малко странно. Затова по-опитните ще кажете къде са уловките и важните "подробности", за които да се интересувам  give_rose
Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #54 -: юни 24, 2008, 21:25:23 »

По принцип е хубаво да проучиш строителя какво е строил и дали хубаво строи.Ако ми кажеш име мога да го проуча.Дали ги завършват в срок също е много важно.Има ли вече А14 или ще има скоро това също е важно.Начина и схемата на плащане също е важно.Хубаво е като взимаш на А14 да има вече преградни стени-защото аз гледах и със и без и като няма преградни стени не можеш а добиеш престава за големинта на стаите.Къде е апартамента.На тези строители дето им трябват пари за довършване утре ще каже че е свършил парите и ще замрази строежа и вие няма какво да направите защото ако го съдите пак се замразява строежа.Моя съвет е гледай нещо готово да намерите.А и знам че сте на квартира а заем и наем не се издържа дълго.Ориентирай се в кой квартал искате и почвай да ходиш.С много търсене става намирането на нещо качествено на дабра цена сред морето то боклуци.
Много е важно да гледаш какво пише в договора с него.
Активен
Слънце
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2771


Усмихни се!


« Отговор #55 -: юни 25, 2008, 08:35:50 »

Вчерашният апартамент беше много голям и с хубава гледка, но всъщност има проблеми с общите части, защото строителите явно са изчезнали и сега собствениците сами се оправят и не ми се занимава с този проблем, който ще отнеме доста време и нерви, а и допълнително пари  pardon Но иначе цената му беше супер добра за рамера и местоположението!!!  nea
Днес пак ще ходя в офиса на едни строители, да видим там какво ще става.
А има ли някакви неща, които да се гледат откъм качеството на строежа/готовото жилище?
Вие как направихте компромис между местоположение, размер, цена, предпочитан район...? Защото е ясно, че в повечето случаи трябва да се жертва едното за сметка на друго  pardon
Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #56 -: юни 25, 2008, 15:22:03 »

Ами ние си набелязахме апартманет.Ние се спряхме на готов вариант или такъв който е пред А16.През А16 обаче няма почти нищо свестно защото хубавите апартаменти са разпродадане по рано.И така остана главно вариант готов.Ние компромис решихме да направим с размера тоест апартамента е малко по малък от това което търсихме и можехме да си позволим защото цените са ужасно високи.

Мила какъв точно е проблема  с Общите части.А в самия апартамен имаше ли проблем.Хубаво е да се знае за колко време е построен защото ако е строен на бързо /и през зимата/ вероятността за влага е голяма и за проблеми.Иначе трябва да гледаш в спесификацията как ще ти го издадат и какво еще е състояните на стени под таван и разните други неща.ще има ли замазка изолбации гипсокартони и такива неща.С каква дограма ще бъде.Иначе по самите стени няма какво да видиш. Гледай материалите ако можеш да ги разграничиш качествените което е доста трудно.
Активен
Jiji_
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 87



« Отговор #57 -: февруари 23, 2009, 22:37:36 »

ах..  четох, четох....
въпреки високите лихви сега сме решили да търсим апартамент  shok. Знам че е криза и може да ни помислите за луди, заради това несигурно време. Но цените на имотите както всички виждат паднаха. Имаме част от сумата (около 1/3), другата ще я осигурим с кредит. Ако някой има намерение като нашето моля да пише. Също така приемам всякакви мнения по въпроса!!!  girl_impossible
Активен
stranger
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 100



Моят сватбен албум

« Отговор #58 -: април 12, 2009, 13:50:07 »

Здравейте сладурки,
за съжаление нямам много време за да опиша подробно на какво трябва да се обръща внимание, при покупка на нов дом, но ще маркирам някои неща... когато ми остане повече време ще пиша пак по-подробно... И така:
1. И най-важно - собствеността трябва да бъде проверена по възможност от първия до последния собственик, вашият продавач;
2. Много хора се плашат от Ипотеката, това е начин да си вземете жилище на по-добра цена, но само ако имате писмо от банката, че сумата следва да се плати по тяхна банкова сметка и те се съгласяват да заличат ипотеката.*
* В общия случай обикновено такива са сделките при новото строителство - Инвеститорът е ипотекирал цялата сграда, в полза на банката има ипотека. Внимавайте и тук! Случва се Инвеститора да укрива това обстоятелство! Много зависи и как е сключен договорът му за банков кредит, договора трябва да допуска заличаване на ипотеката по отношение на индивидуални обекти в сградата.

В противен случай има ли ипотека, особено ако Продавача иска всичко и веднага - бягайте от този Имот.
3. Проверете има ли други тежести! Учредено право на ползване, съдебни претенции и вписана искова молба, възбрана върху имота и т.н.;
4. Проверете дали има други дела срещу самия продавач;
5. Ако купувате само земя - вижте дали няма реституционни претенции, дали не е получена по параграф 4 (ако е пак бягайте), дали не попада в потенциални граници на Натура 2000 и дали няма някакви действащи забрани;
6. Ползвайте адвокат! Знам как звучи, но със сигурност колегата ще ви спести много пари и нерви за в бъдеще. Обикновено брокера е пряко заинтересован сделка да има, независимо дали има проблем или не. Адвокатът ви е заинтересован да ви пази парите. Не подписвайте предварителен договор преди да сте го консултирали с адвокат!
7. Много е важно в какви срокове ще е завършен обекта и чий ангажимент е получаването на така наречения Акт 16 - Разрешение за ползване! Да не се окаже после, че Строителят ви има ангажимент само до груб строеж или до Акт 15!
8. След придобиване на имота - ако има Акт 16 трябва да го декларирате в 2 месечен срок в Данъчното и да нанесете имота си в кадастър (ако не е нанесен до сега). Ако имота се купува на Груб строеж, в данъчното се декларира чак след получаването на Акт 16.

Това е съвсем на кратко! smile следва продължение...
Активен
Jiji_
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 87



« Отговор #59 -: април 14, 2009, 00:42:58 »

stranger благодаря! много интересни неща си казала, ще чакам с интерес!!!
smile good
Активен
Страници: 1 2 3 [4] 5 6 ... 13   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines