Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 28, 2024, 00:57:02

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: [1] 2 3 ... 6  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Баба Марта бързала , мартенички вързала........  (Прочетена 52127 пъти)
 
fiibi_bg
Global Moderator
Leader
*
Пол: Жена
Публикации: 6458



Моят сватбен албум

« -: февруари 27, 2007, 14:52:28 »

Първият ден на март в народните вярвания е натоварен с много и различни, обичаи и суеверия. Според традицията, това е денят, в който започва пролетта, концентрират се много жизнени енергии, всичко започва нов живот. Днес първи март е просто денят, в който си разменяме мартеници. Предлагаме няколко алтернативни начина да съчетаем старите обичаи с градското ни ежедневие.

На чисто. В традицията на първи март преди изгрев слънце жените почиствали къщите си, за да посрещнат баба Марта и настъпващата пролет на чисто. Последвай примера им и разчисти сметките, къщатата и отношенията си преди да е дошла пролетта.

На първи март – само жени. Вярвало се, че в сутринта на първи март баба Марта обича да среща само млади и хубави момичета. Използвай случая и си организирай весело женско парти с приятелки. Какъв по – добър начин да посрещнеш месеца на жената?

Бяло и червено. Не, не говорим за вино, а за мартеници. Едно време в мартениците преплитали изсушен чесън, конски косми, сребърни или златни пари. Използвай въображението си и направи за близките си нетрадиционни, оригинални и красиви мартеници/не е задължително да използваш някой от гореспоменатите продукти/.

Почивка. Според традицията на 1-ви март не се пере, не се простира, не се вари нищо, за да не падат слани и градушки. Не искаш да предизвикаш някое природно бедствие, нали? Най – добре си почини и отиди на фризьор/ маникюр/ козметик/ масаж...

Позрави. Според традицията, на 1-ви март хората поздравяват всички свои близки и им пожелават да са живи, здрави, бели и червени. Припомни си стари познати и забравени роднини, електронната поща ти позволява да направиш мил жест и да зарадваш някого само за минути. Едно добро дело ще те накара да почувстваш прилив на енергия!

източник
Активен
fiibi_bg
Global Moderator
Leader
*
Пол: Жена
Публикации: 6458



Моят сватбен албум

« Отговор #1 -: февруари 27, 2007, 14:55:30 »

А ето и едно сладко тестче във връзка с темата:

тест
Активен
Юлия
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848


сем. Николови


Моят сватбен албум

« Отговор #2 -: февруари 27, 2007, 15:17:44 »

На 01,03 ще спазя традицията - няма да работя  girl_wink ще се разхождам по магазините  kezz
Ще подарявам мартенички и ще пожелавам само хубави неща  understand
Активен
didibaby
Баш Майстор
**
Публикации: 1881



« Отговор #3 -: февруари 27, 2007, 16:40:00 »

А моят пакет с мартеници още не е пристигнал по пощата--дано да стане в следващите 2 дни, иначе защо ще са ми тези мартеници подир дъжд качулка. Mad girl
Активен
fiibi_bg
Global Moderator
Leader
*
Пол: Жена
Публикации: 6458



Моят сватбен албум

« Отговор #4 -: февруари 27, 2007, 17:31:05 »

А моят пакет с мартеници още не е пристигнал по пощата--дано да стане в следващите 2 дни, иначе защо ще са ми тези мартеници подир дъжд качулка. Mad girl
И аз да споделя:Пратих на милото преди две семици и още не ги е получил.......... Плачещо момиче Плачещо момиче Плачещо момиче
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #5 -: февруари 27, 2007, 20:27:35 »

Аз дне скупх мартенички за всички любими хора и вече съм готова!!! girl_in_love
Активен
Picolina
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2748



Моят сватбен албум

« Отговор #6 -: февруари 27, 2007, 20:52:51 »

аааааааа и ние вече имаме мартенички (мама ни изпрати миналата седмица).чакам с нетърпение да си гисложим,но за съжаление няма да мога да не работя sad
Активен
didibaby
Баш Майстор
**
Публикации: 1881



« Отговор #7 -: февруари 27, 2007, 20:53:41 »

Аз дне скупх мартенички за всички любими хора и вече съм готова!!! girl_in_love

Точно така, Таничка! И аз обичам предварително да приготвя нещата за празници.
Активен
Аni
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 580



Моят сватбен албум

« Отговор #8 -: февруари 27, 2007, 22:06:34 »

Аз също днес купих мартенички,но само за най-най-близките!Утре ще купя и за приятелите! smile
Активен
fiibi_bg
Global Moderator
Leader
*
Пол: Жена
Публикации: 6458



Моят сватбен албум

« Отговор #9 -: февруари 27, 2007, 23:57:08 »

Много хубав празник за мен е 1-ви март.Наш си български и съм много горда с него.Дано и момичетата които не живеят в БГ да му се радват така както ние тук.И сигурно имате интересни истории за разказване за това как приемат нашият обичай в другите страни.Гледат ли ви с недоумение?Любопитно ли им е?
Активен
Marina
Професор
****
Публикации: 489



« Отговор #10 -: февруари 28, 2007, 00:17:45 »

Много хубав празник за мен е 1-ви март.Наш си български и съм много горда с него.Дано и момичетата които не живеят в БГ да му се радват така както ние тук.И сигурно имате интересни истории за разказване за това как приемат нашият обичай в другите страни.Гледат ли ви с недоумение?Любопитно ли им е?

И на мен ми е любим празник! Моите роднини знаят да ми изпращат мартеници с дузини, защото и на приятелите ми тук много им харесва традицията и всички искат да им се върже мартеничка! Аз съм разказвала всякакви легенди, които имаме, но най-популярна сред моите приятели е легендата за простреляния гълъб с бялото конче и писъмце от хана до неговите бойци... един приятел американец го бяха интервюирали по някакъв повод и го питаха откъде му е гривничката, а той като заразказва за гълъба едно ентусиазирано, беше ми много готино, като гледах! yahoo

Даже бившият ми приятел (американец), когато се разделихме, ми се обади и ми каза: обещаваш ли, че винаги ще ми пращаш мартеничка на 1-ви март? Беше много мило, и винаги му пращам  smile
Активен
didibaby
Баш Майстор
**
Публикации: 1881



« Отговор #11 -: февруари 28, 2007, 00:26:52 »

Много хубав празник за мен е 1-ви март.Наш си български и съм много горда с него.Дано и момичетата които не живеят в БГ да му се радват така както ние тук.И сигурно имате интересни истории за разказване за това как приемат нашият обичай в другите страни.Гледат ли ви с недоумение?Любопитно ли им е?

И на мен ми се налага всяка година да разказвам по какъв повод имам гривничка на ръката в бяло и червено. Моята бъдеща половинка получава мартеница всяка година от майка ми, но рядко ги носи. За сметка на това майка му (бъдещата свекърва) много обича да си носи мартеницата-поне по една седмица и навсякъде разказва защо я носи.
Активен
fiibi_bg
Global Moderator
Leader
*
Пол: Жена
Публикации: 6458



Моят сватбен албум

« Отговор #12 -: февруари 28, 2007, 00:28:53 »

Цитат
един приятел американец го бяха интервюирали по някакъв повод и го питаха откъде му е гривничката, а той като заразказва за гълъба едно ентусиазирано, беше ми много готино, като гледах!

Даже бившият ми приятел (американец), когато се разделихме, ми се обади и ми каза: обещаваш ли, че винаги ще ми пращаш мартеничка на 1-ви март? Беше много мило, и винаги му пращам  
Цитат
За сметка на това майка му (бъдещата свекърва) много обича да си носи мартеницата-поне по една седмица и навсякъде разказва защо я носи.
Ех момичета така ме развълнувахте с тези разказчета.Много е мило!А и аз каквато съм си патриотка направо се размазах  yahoo
Активен
desislavka
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1146



Моят сватбен албум

« Отговор #13 -: февруари 28, 2007, 12:00:56 »

Аз също страшно обичам този празник!Купувам дузини мартеници! blush Даже преди,докато бях по-свободна правех мартенички и след това ги подарявах на най-близките си хора!Много се радваха,въпреки че понякога не бяха много успешни! sad А вие какво пожелавате когато подарявате мартеничката? bye
Активен
maria_lakova
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4170



Моят сватбен албум

« Отговор #14 -: февруари 28, 2007, 12:18:56 »

Аз вече съм купила мартеници, но се оказа, че няма да ми стигнат за всички, така че днес трябва да допълвам запасите  girl_wink
Иначе много обичам 1 март и си слагам всички мартеници, които ми подарят! yahoo
Дано и тази година имам доста мартенички  blush
Ще си ги нося с удоволствие, докато не видя щъркел (или поне лястовица  pardon)!  tease

Активен
Страници: [1] 2 3 ... 6  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines