Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 22, 2024, 20:43:58

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: [1]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Разбулване на булката  (Прочетена 13901 пъти)
 
nina_nikole
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 517



Моят сватбен албум

« -: януари 25, 2008, 15:11:27 »

Видях че тази тема я няма. Някой знае ли нещо повече за обичая разбулване?
Гледах запис от една сватба, в която като се прибираше младото семейство свекървата чакаше булката на входната врата с купичка мед. И започва да слага мед по единия ъгъл на вратата "аз където цапам, ти по мен да бършеш" и разни такива пожелания, но не си го спомням цялото.
Ако някой знае повече неща за разбулването, нека сподели.
Активен
goldi
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1871



Моят сватбен албум

« Отговор #1 -: януари 25, 2008, 15:14:07 »

Мила ти смяташ ли да спазваш точно тоя обичай. Тук във форума като чета, повечето булки първата нощ спят в хотела, а не ходят у свекървите си. Не знам до колко уважаваш традициите , ама аз съм чувала даже че с точилка се маха булото  и се мята на дърво, за мен това са отживелици и никога не бих го направила. Дано има някоя мацка във форума да ти каже по-точно, но мисля че и във всеки край на България го правят по различен начин
Активен
Юлия
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848


сем. Николови


Моят сватбен албум

« Отговор #2 -: януари 25, 2008, 15:25:10 »

Моето разбулване беше във ресторанта. Кумата го направи на фона на музика след това го хвърлях. Така знам, така направихме. Не съм хвърляла букет.
За друго разбулване не съм чувала.
Това за което си писала nina_nikole  ми прилича повече на обичай за посрещане на булката на другия ден. Мен свеки ме посреща така с мед и хляб. И ни захрани. Пожела ни разни неща и това беше.
Активен
nina_nikole
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 517



Моят сватбен албум

« Отговор #3 -: януари 25, 2008, 15:26:16 »

Голди, все още събирам идеи и си взимам от традициите, които ми харесват, като се има в предвид, че още не мога да се разбера с милото дали сватбата ще е в града или в един хубав комплекс в планината, не знам.
Иначе тези обичаи са интересни, ако не друго просто за да знаеш в кой край какво правят.
Активен
goldi
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1871



Моят сватбен албум

« Отговор #4 -: януари 25, 2008, 15:34:13 »

Ами значи в Габровския край е така като писах с точилката. И като се махне се закача на плодно дърво.
Активен
Alucinado
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



Моят сватбен албум

« Отговор #5 -: януари 25, 2008, 17:20:19 »

ние бяхме на сватба в Монтана, и там след като взеха булката от дома й, се върнаха в дома на младоженците, където правиха нещо подобно (без разбулване). Свекървата ги посрещна на вратата, булката маза с мед по касата, след това свекървата ги "дари" (даде им в ръцете дрехи и разни други неща), обхвана ги двамата с една панделка и братът на младоженеца ги въведе в къщата. Постояха малко там и после тръгнаха към гражданското.

За съжаление не знам точно кое какво означава, но ако това е което имаш предвид мога да разпитам.

Във Велико Търново пък (пак бяхме на сватба Wink ) кумата трябваше да свали булото без да го докосва с ръце, за целта използваше пръчици, но горката изобщо не знаеше "защо" го прави (свекървата казала, че трябва и толкова). Този ритуал го направиха в ресторанта преди рязането на тортата.

Иначе, в интернет попаднах на това:
"В дома на младоженеца свекървата я посреща с мед и масло или хляб и сол. За нея се пее като снаха - отменница. Невестата трябва да бръкне в огнището, за да се приобщи към новия дом. Сутринта невестата се отбулва, извежда се на двора под плодно дърво и булото й се замята на него. Първия ден тя ритуално се включва в домашната работа и с това се утвърждава принадлежността и към този дом."
източник: www.traditions-bg.com
Активен
nina_nikole
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 517



Моят сватбен албум

« Отговор #6 -: януари 26, 2008, 13:31:10 »

Май се оказва, че все пак това "разбулване" започва да отпада като част от сватбата. Пък както каза Голди, повечето булки прекарват първата вечер направо в хотела, а не отиват в къщата на мъжа.
Активен
kleo_20
Leader
****
Публикации: 5436


Мама на едно малко диване!!!


Моят сватбен албум

« Отговор #7 -: януари 26, 2008, 17:31:47 »

мен не са ме разбулвали не са ме и забулвали! ;)от толкова напрежение и бързане забравиха да ме забулят в гражданското бях без було от пред а в църквата се сетих и си го преметнах малко да ме видят и с було гостите  Wink а попа викна кума да ми отметне булото и го накара да попита младоженеца дали това е неговата жена  pardon и така и стана след това в ресторанта кумата само ми махна булото с РЪЦЕ  danceg и това беше!ние май не спазихме почти никой ритуал но какво да се прави!според мен всеки може да го направи както го вижда и чувства така се създават новите традиции
Активен
Picolina
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2748



Моят сватбен албум

« Отговор #8 -: януари 26, 2008, 20:40:31 »

При нас  кумата ми ме забули в нас и ме разбули в края на вечерта,огато свърши всичко.За булото се надиграваха и това беше,не съм го хвърляла,макр такъв да е обичаят при нас pardon
Активен
shaska
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 238



Моят сватбен албум

« Отговор #9 -: юни 17, 2008, 12:54:41 »

е това разбулване на булката ми е много непонятно...дали някои може да ми обясни как и кога се случва pardon
Активен
silikonka
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 142



Моят сватбен албум

« Отговор #10 -: април 21, 2011, 19:47:31 »

При нас  кумата ми ме забули в нас и ме разбули в края на вечерта,огато свърши всичко.За булото се надиграваха и това беше,не съм го хвърляла,макр такъв да е обичаят при нас pardon
Някои може ли да ми каже как се забулва и отбулва булка и кой го прави?
И как се прави това надиграване за було ?
Активен
Monikamaria
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1505



Моят сватбен албум

« Отговор #11 -: април 21, 2011, 21:26:31 »

silikonka, на мен една съфорумка ми разказа за една традиция: да ме разбулва кумата в ресторанта. Сядам с гръб и ми маха булото. Дава го на някой без да видя и той идва на 40тия ден след сватбата у нас на гости да ми го върне. Готиното е, че до последно ще бъде изненада кой точно е човекът.
Относно забулването- също се прави от кумата, когато дойдат да те вземат. Доколкото знам три пъти ти го премята над главата, като ти пожелава по нещо всеки път. На третия път ти го закача и това е. smile
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #12 -: април 21, 2011, 22:16:28 »

Monikamaria, при забулването кумата го премята три пъти да забули, но булката го спира с ръка - все едно не се съгласява. Чак на 4-я път позволява кумата да я забули. В някои краища се прави същото, но под булуто са булката и младоженеца.

Разбулването от кумата трябва да стане с клонки, не с ръце по традиция. Булото после се слага на плодно дърво, но едва ли ще има в ресторанта такова  blum

silikonka, вместо да го хвърлят, защото рискуват да се скъса булото, или кумата да го даде на някой явно са карали гостите да се надиграват и който спечели, са му го дали на него да го пази 40 дни.
Активен
Страници: [1]   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines