Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 09, 2024, 16:29:03

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 3 [4] 5 6 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Бременност, майчинство и закони част 3 !!!  (Прочетена 149974 пъти)
 
Zahira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2242


Моят сватбен албум

« Отговор #45 -: юли 06, 2009, 10:15:43 »

Имам един въпрос - от ЖК ми казаха, че на 15 юли трябва да ми издадат болничния за излизане в майчинство. Интересува ме трябва ли да го давам някъде този документ при условие, че не се водя никъде на работа, редовна студентка съм и освен за тези 2880 лв. за майки редовни  студентки не претендирам за други.
Активен
Ел
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 999


Консултант по кърмене към НКК


Моят сватбен албум

« Отговор #46 -: юли 06, 2009, 15:25:52 »

 Според мен не ти е необходим, но да се изкажат и по-вещите:)
Активен
max_mara
Ентусиаст
**
Публикации: 86



« Отговор #47 -: юли 06, 2009, 23:47:37 »

Имам един въпрос - от ЖК ми казаха, че на 15 юли трябва да ми издадат болничния за излизане в майчинство. Интересува ме трябва ли да го давам някъде този документ при условие, че не се водя никъде на работа, редовна студентка съм и освен за тези 2880 лв. за майки редовни  студентки не претендирам за други.

Zahira, моля за инфо за тези 2880лв за редовни студенти. все пак аз си мислех, че не са го решили.Ще ти бъда благодарна за предоставената информация. give_rose
Активен
Zahira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2242


Моят сватбен албум

« Отговор #48 -: юли 07, 2009, 08:34:14 »

Вече е решено, друг е въпросът дали с новото правителство няма дасе променят нещата. Молбата се подава в социалните служби по местоживеене, трябва ти уверение от университета, че към дадения момент си редовна студентка. По-добре виж тази тема, има доста инфо:

http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=372924.510
Активен
max_mara
Ентусиаст
**
Публикации: 86



« Отговор #49 -: юли 07, 2009, 10:48:05 »

Вече е решено, друг е въпросът дали с новото правителство няма дасе променят нещата. Молбата се подава в социалните служби по местоживеене, трябва ти уверение от университета, че към дадения момент си редовна студентка. По-добре виж тази тема, има доста инфо:

http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=372924.510

Много ти благодаря!
Активен
polina88
Ентусиаст
**
Публикации: 54



Моят сватбен албум

« Отговор #50 -: юли 16, 2009, 14:53:52 »

Привет,


Пиша с една молба имам приятелка която е в испания и иска да знае какви са законите за бременните които са извън страната моля ви ако някой може да ми помогле по някакъв начин ще съм много благодарна grandpa writer Reading Speech butterfly
Активен
HaT
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 52



Моят сватбен албум

« Отговор #51 -: юли 18, 2009, 12:48:19 »

Искам да ви споделя нещо което научих наскоро. Една преятелка, която е студентка редовно и същевременно работи и я осигуряват на минималната, ми каза, че е взела въпросните 2880лв. и сега и изплащат майчински 240 на месец. Направо ме шашна като ми каза. От всичко прочетено тук останах с впечетление, че това е невъзможно, но пък защо да ме лъже момичето. Каза, че си е подала нужното уверение от университета в социалните, а работодателите и са си подали техните си документи и така. Дори ще кандидатсва за някъква стипендия ли, помощи ли, не разбрах, от университета които се давали. Абе тя луда работал  insane
Активен
Mila_
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 382



Моят сватбен албум

« Отговор #52 -: юли 18, 2009, 14:23:06 »

Назад в темата бях писала, че тази еднократна помощ за майките редовни студентки е съвсем различна от майчинските smile Много се радвам, че това вече е сигурно, защото в началото когато приеха закона не се знаеше и имаше спорове:) Вече имам примери за работещи мами взели паричките good
Активен
Gergancheto
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2366



Моят сватбен албум

« Отговор #53 -: юли 18, 2009, 14:48:28 »

Ее ми това е супер новина  good
Между другото да попитам когато се подават документи за майчинство, трудовата книжка трябва ли да се носи или сведения за това къде съм работила се пазят някъде в архива, защото бившия ми шеф не иска да си ми даде книжката и няма как да докажа че съм работила там  pleasantry
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #54 -: юли 20, 2009, 08:12:55 »

Гери, първо е противозаконно от страна на бившия ти работодател да не ти дава книжката. Можеш да се обърнеш към инспекцията по труда по този въпрос, защото от тук нататък само те могат да ти издадат нова трудова книжка, а все пак ще ти трябва за в бъдеще.
И второ - за болничните и майчинството трудова книжка не ти трябва. Данните се съдържат в архивите на НАП и НОИ - къде и колко си работила и колко си била осигурявана.
Дано си решиш въпроса с книжката.
НаТ, тези 240, които получава твоята позната обезщетение за болничен ли са или майчинство. На каква възраст е детето?
Активен
tasty
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1186



Моят сватбен албум

« Отговор #55 -: юли 20, 2009, 08:49:45 »

Тъй като се води на минимална заплата в друга работа момичето затова получава и други парички. Това е същата ситуация все едно се водиш, че работиш на две работи с допълнителното осигуряване и получаваш майчинство и от двете места върху заплатата на която ти текат осигуровки.  Wink
Активен
Fenix
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 424


Идеееее пролет! :))))


Моят сватбен албум

« Отговор #56 -: юли 20, 2009, 10:40:39 »

Момичета, аз тъкмо си мислех, че всичко ми е ясно за болничните и майчинството diablo, докато не установих, че получавам КОРЕННО РАЗЛИЧНА ИНФОРМАЦИЯ от моята счетоводителка, която също роди наскоро, от моя приятелка-служителка в НОИ и от 4-5 форума с отговори на подобни въпроси.

Моля, някой да даде 4-то мнение /  blush/ дали правилно съм разбрала последно:

1. от 45-дневния болничен нататък сумата за 410 дни е 90% от среднодневно брутно възнаграждение 12 месеца назад, но не повече от нетното /а не "90% от нетното"/. Тоест ще вземам почти колкото нетното.

2. при условие, че 1 месец преди излизането ми в 45-дневен болничен по майчинство /45-дневният започва на 1 август/ съм в болничен за общо заболяване /който ще свърши в деня, в който започва 45-дневния-т.е. без прекъсване/, в базата ми за изчисление на майчинство този месец /в случая юли/ ЩЕ ВЛИЗА, като за него няма да ми се смята преведената от НОИ сума, а отново сумата, на която се осигурявам.

Благодаря ви предварително!
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #57 -: юли 20, 2009, 10:55:41 »

Fenix, по първия въпрос - правилно си разбрала. Относно месеца, в който си в болничен - юли - тогава на практика не се осигуряваш сама върху нищо и за това, когато този месец се включва в изчисления на обезщетение следва да се вземе базата, от която е изчислено обезщетението, което си получила за юли. В случая общо заболяване е изчислено 80% от осигурителния доход, но не повече от среднодневното нетно възнаграждение за предходните 6 месеца. Получила се е някаква сума, от която са смятали 80%. На кратко нея ще вземат и при следващото изчисление. Дано съм обяснила разбираемо.
Активен
kali_gali
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2243



Моят сватбен албум

« Отговор #58 -: юли 20, 2009, 10:55:44 »

На първия въпрос отговорът е ДА.
На втория-няма значение,че няма прекъсване защото 45 дневния болничен ще е първичен.За периода в който си била в болничен се взима сумата от която е изчислен този болничен ,но не повече от нетното,а нетното е 0.Значи за този месец,ще ти бъде взет нулев доход.От това ще падне малко сумата,която ще получаваш докато си по бременност и раждане-410 дни,но пък за сметка на това си взела пари и не си внасяла осигуровки през месеца в който си била в болничен,а именно юли.
Дано да съм го обяснила разбираемо.
Активен
cherry_tea
Професор
****
Публикации: 364



« Отговор #59 -: юли 20, 2009, 11:38:18 »

На втория-няма значение,че няма прекъсване защото 45 дневния болничен ще е първичен.За периода в който си била в болничен се взима сумата от която е изчислен този болничен ,но не повече от нетното,а нетното е 0.Значи за този месец,ще ти бъде взет нулев доход.

Кali_gali, ще съм ти благодарна, ако ми разясниш нещо. Значи случаят на Феникс го разбирам, въпреки, че аз си мислех, че при нея този месец юли няма да се вземе за база за изчисляване, а ще се вземат дванадесетте предходни месеца до юни (включително). Тук е възможно и аз да греша от толкова четене на мнения.... Какво се случва, обаче, ако майката е била не 1, а примерно 6 месеца в непрекъснат болничен преди 45-те дни? Тогава според това, което казваш, ще й се определи майчинството от среднодневния доход, който е имала, изчислен от 6 месеца доход Х лв. и 6 месеца нулев доход? Така ли излиза? Защо ми се струва, че съм чела някъде, че майчинството ще се определи на база месеците преди началото на болничния....
Активен
Страници: 1 2 3 [4] 5 6 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines