Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 03, 2024, 16:30:34

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 31 32 [33] 34   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Взимане на булката - 2 част  (Прочетена 183450 пъти)
 
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #480 -: октомври 01, 2012, 10:30:18 »

За мен при случаите когато липсва бащата, добрите алтернативи са брат или дядо

То пак зависи от конкретната ситуация, защото аз, например нямам братя/сестри, а и дядовците ми са починали. Затова - според обстоятелствата и отношенията на булката със съответния човек smile

Моята половинка си беше при сватбарите, но на първа линия, докато зет му ме извеждаше.
Майка ми изля водата от менчето.
Това с извеждането наистина е един от най-емоционалните за булката и родителите й момент heart
Активен
DVKZ
Любопитен
*
Публикации: 33


« Отговор #481 -: октомври 01, 2012, 19:50:47 »

То пак зависи от конкретната ситуация, защото аз, например нямам братя/сестри, а и дядовците ми са починали. Затова - според обстоятелствата и отношенията на булката със съответния човек smile

Моята половинка си беше при сватбарите, но на първа линия, докато зет му ме извеждаше.
Майка ми изля водата от менчето.
Това с извеждането наистина е един от най-емоционалните за булката и родителите й момент heart

Точно така, зависи предимно от ситуацията и най-вече от отношенията с конкретния човек, в крайна сметка всеки трябва да избере кой да бъде този човек, защото ролята може да е символична, но е важен и силен момент. Тази ситуация кумът да изведе булката аз лично не съм я виждала. При нас поне ритуалът е бащата (или който е там) да те предаде на кума, а не на младоженеца. Даже при мен до колата ме заведе именно кума, а младоженецът вървеше с кумата под ръка. Но пак си е някаква опция извеждането от кума и зависи наистина каква е ситуацията и какво е желанието конкретно на булката.
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #482 -: октомври 01, 2012, 21:06:43 »

Булката се предава на кума, и кумът я съпровожда до гражданското (отваря вратата на колата, помага й да се качи, да слезе), а след гражданското - вече младоженеца се грижи за булката smile Разбира се може да ви предадат й на младоженеца, тогава той ви  помага, а кума обгрижва кумата  pleasantry

Колкото до това кой да ви предаде, аз пък не виждам защо майката да не предаде дъщеря си. Ако дъщерята няма близък роднина от мъжки пол, който да може да замести баща й.  blush
Активен
vanesska
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 40



« Отговор #483 -: октомври 02, 2012, 08:04:05 »

Благодаря много за съветите,които сте споделили.Вчера го обсъдихме и решихме приятелят на майка ми да ме изведе.Мисля,че дори да не ми е истински роднина,го заслужава.А и предполагам,че малко или много ще се обиди ако не е той.
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #484 -: октомври 03, 2012, 09:36:57 »

Ние сме го замислили татко да ме извежда, зад нас да вървят младоженецът и майка ми и отзад кумовете. Майка ще лиска менче,  но чак след хорото пред самата булчинска кола, когато тръгваме за снимки  smile
Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #485 -: октомври 03, 2012, 09:41:54 »

При нас е прието баща/друг близък да изведе булката, като всички останали чакат отвън /булката и баща й излизат последни от дома/, булката рита менче, след което я предават на кума, след като влязат в колата, бащата/роднината чупи стъклена чаша пълна с вино пред автомобила /леко в страни, някое стъкло да не направи беля/ и това е  pardon
Активен
DVKZ
Любопитен
*
Публикации: 33


« Отговор #486 -: октомври 03, 2012, 21:59:02 »

При нас е прието баща/друг близък да изведе булката, като всички останали чакат отвън /булката и баща й излизат последни от дома/, булката рита менче, след което я предават на кума, след като влязат в колата, бащата/роднината чупи стъклена чаша пълна с вино пред автомобила /леко в страни, някое стъкло да не направи беля/ и това е  pardon

Интересно, в кой град се ползва вино? Не съм виждала такъв ритуал
Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #487 -: октомври 03, 2012, 22:22:10 »

Аз съм от Бургас и на всички сватби, на които съм била е така
Активен
cv
Ентусиаст
**
Публикации: 117



Моят сватбен албум

« Отговор #488 -: ноември 02, 2012, 10:05:23 »

Изчетох, много мнения и вече съвсем се обърках. Булката последна ли излиза или първа? Дали трябва тя да рита менче или майка и полива с вода от него?
Може да поизмъча малко младоженеца с някакви въпросчета пред входната врата, да плати, а пък обувката после да я търси и да сложи някаква банкнота, за да ми "стане". Обаче като я обува банкнотата вътре ли стои? Сигурно трябва в един момент да я махна?
Кумата ли влиза първо да ме забули, ако е така после младоженеца отмята булото и аз влизам непокрита в ритуалната зала или Кумата ме забулва на излизане от нас и седя забулена и в ритуалната зала до като не ме разбули младоженеца?
Понеже съм казала да няма оркестър при взимането, мислех си дали не трябва да зжучи някаква музика като лек фон и каква?
Още нещо - младоженеца трябва да носи букет на Кумата и може би червено вино(или друг алкохол) за Кума, а после за булката дава букет и на майка ми нали? На мен трбва ли да носи, и кога дава букета на майка ми, преди да ме е видял нали? Трябва ли да носи нещо друго?
« Последна редакция: ноември 02, 2012, 10:08:41 от cv » Активен
Seagirl
Сватбар
***
Публикации: 224


And lived happily ever after....


Моят сватбен албум

« Отговор #489 -: ноември 02, 2012, 11:25:22 »

Ето как стана при нас. Ние не сме много запознати с традициите, пък и то като гледам традиции и поверия мноого, затова всичко протече както на нас ще ни е удобно  pardon Мъжът ми взе кума и кумата като не носеше нищо за тях, по принцип искахме бутилка алкохол да занесе на кума, но самият той отказа и затова нищо. След това дойдоха да вземат мен, като на вратата имаше кратко пазарене с брат ми и братовчед ми  pleasantry Пуснаха първо кумата, която ми донесе моя букет и ме забули. След няколко минутки пуснаха и мъжа ми, който донесе обувката пълна с "откупа" за мен и ми я обу. За майтап казах, че ми хлопа и той уж подложи още една банкнота вътре, която после веднага махнах. След това отидохме в стаята, където да вдигнем една наздравица с другите гости и родителите (през това време оркестъра си свиреше). След около 5-10 мин. всички тръгнаха да излизат, като останахме само аз и баща ми (и оркестъра) и на техен фон татко ме изведе с бяла кърпичка от къщи. Долу (пред входа) ритнах менче с вода и жито и здравец за късмет и татко ме предаде направо на мъжа ми. Едно две хорца, метнахме се в колата и мама изля вода пред колата преди да тръгнем. Това беше при нас heart
Активен
nikoletasss
Сватбар
***
Публикации: 194



Моят сватбен албум

« Отговор #490 -: ноември 02, 2012, 12:23:11 »

Тъй като не намерих точно тема, която ми трябва, пиша тук. Ако има такава и съм пропуснала, моля да бъда извинена. give_rose Става въпрос за тръгването на младоженеца. Аз съм от Трявна и сватбата ни ще е там на 26.01.2013г. Той е от Търговище, става въпрос за около 150км при незнайно какви зимни условия. Та, дилемата ми е, дали той да тръгне от Търговище или от моя край. Искам да направя и някои уточнения. Ако той тръгне от родния си град, то няма да е от бащината си къща, както смятам за редно, а от сестра си, тъй като той е турчин и неговите родители застанаха против нашата връзка, още повече брак, и съответно те няма да присъстват на сватбата ни. crazy За сметка на това, моите родители го приеха. Тъй като те имат финансовата възможност, искат и смятат за редно, те да платят всичко. Няма как да им откажем, ще се обидят сигурно, а и какво да се лъжем, чисти пари от сватбата ще са ни добре дошли. И не знам как да постъпим. Ако тръгне от Търговище /от так са и кумовете/ ще е много рисковано, имайки предвид, че ще януари сватбата. Освен това става и много по-сложно откъм оркестър, видео, и тн. От друга страна, ако той тръгне от моя край, барабар с кумовете, се притеснавам, че неговите гости много трудно ще се ориентират къде да отидат. Има приятели от различни градове, които няма как да се организират да доидат заедно, а не искам в сватбения ден през 5 минути да му звъни телефона, за обяснения "на дясно завий, после на ляво" и тн.Основното ми притеснение е, че не искам мъжът ми да се чувства едва ли не като мъж под чехъл. Мисля, че ако тръгне от родния си край, ще се чувства доста по-самоуверен. Мога да си представя как ще се чувствам аз, ако родителите ми откажат да дойдат на сватбата ми и ако ми кажат, цитирам "ако се ожениш, не припарвай до вратата на къщата" cray
Има и друг вариант. Да тръгнат от Варна. Имаме жилище там. Един вид неутрална територия. Но за мен този вариант веднага отпада, защото е много далеко от Трявна.
та така... ще се радвам да чуя мнението ви smile
Активен
Kiwi
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1003



« Отговор #491 -: ноември 02, 2012, 12:45:25 »

Николета, пътя до Трявна е доста тежък и лятно време, не мисля, че е много разумно да тръгва част от основните участници в събитието от друг град в деня на сватбата. Моята сватба беше в друг град и процедирахме така - ние младоженците бяхме там 2 дни по-рано, за да доорганизираме детайлите. Кумувете дойдоха в деня на сватбата по-обяд, гостите следобяд (бях принтирала карта на района и нямаше загубили се).

Тръгването на младоженеца беше от хотела, от където потеглиха заедно с кума и неговата рода. В Трявна има много хотели и предполагам част от гостите ще нощуват там, защо не се съберат до определен час всички в хотела и да тръгнат от там? Държите ли да тръгнат непременно от някакво ваше жилище?
« Последна редакция: ноември 02, 2012, 12:47:59 от kiwi » Активен
Dark_ButterFly
Ентусиаст
**
Публикации: 132



Моят сватбен албум

« Отговор #492 -: ноември 02, 2012, 13:17:04 »

Тъй като не намерих точно тема, която ми трябва, пиша тук. Ако има такава и съм пропуснала, моля да бъда извинена. give_rose Става въпрос за тръгването на младоженеца. Аз съм от Трявна и сватбата ни ще е там на 26.01.2013г. Той е от Търговище, става въпрос за около 150км при незнайно какви зимни условия. Та, дилемата ми е, дали той да тръгне от Търговище или от моя край. Искам да направя и някои уточнения. Ако той тръгне от родния си град, то няма да е от бащината си къща, както смятам за редно, а от сестра си, тъй като той е турчин и неговите родители застанаха против нашата връзка, още повече брак, и съответно те няма да присъстват на сватбата ни. crazy За сметка на това, моите родители го приеха. Тъй като те имат финансовата възможност, искат и смятат за редно, те да платят всичко. Няма как да им откажем, ще се обидят сигурно, а и какво да се лъжем, чисти пари от сватбата ще са ни добре дошли. И не знам как да постъпим. Ако тръгне от Търговище /от так са и кумовете/ ще е много рисковано, имайки предвид, че ще януари сватбата. Освен това става и много по-сложно откъм оркестър, видео, и тн. От друга страна, ако той тръгне от моя край, барабар с кумовете, се притеснавам, че неговите гости много трудно ще се ориентират къде да отидат. Има приятели от различни градове, които няма как да се организират да доидат заедно, а не искам в сватбения ден през 5 минути да му звъни телефона, за обяснения "на дясно завий, после на ляво" и тн.Основното ми притеснение е, че не искам мъжът ми да се чувства едва ли не като мъж под чехъл. Мисля, че ако тръгне от родния си край, ще се чувства доста по-самоуверен. Мога да си представя как ще се чувствам аз, ако родителите ми откажат да дойдат на сватбата ми и ако ми кажат, цитирам "ако се ожениш, не припарвай до вратата на къщата" cray
Има и друг вариант. Да тръгнат от Варна. Имаме жилище там. Един вид неутрална територия. Но за мен този вариант веднага отпада, защото е много далеко от Трявна.
та така... ще се радвам да чуя мнението ви smile


И ние имахме такъв проблем с тръгването. Сватбата ни ще е в Стара Загора, а младоженеца е от София. Ние също имаме гости от доста краища. Та в крайна сметка решихме, че младоженеца, заедно с родителите и брат му ще тръгнат от апартамент на наше приятелско семейство. Имат 2 апартамента и ще отстъпят този, в който живеят за 2 дни. За гостите, които не са от Стара Загора ще осигурим хотел. Имам мои приятели и колеги, които са от Стара Загора и ще ги ориентират къде трябва да отидат. Общо взето ние така си решихме проблема. Иначе 200 км София - Стара Загора е доста изморително, въпреки, че е само магистрала. Сватбата ни ще май месец, няма да има проблем с времето, но пък наистина ще има проблем с оператора. За щастие кума ни е от Стара Загора и няма да имаме проблеми и с това smile
Може да помислите за такъв вариант, че 150 км през зимата...
Активен
nikoletasss
Сватбар
***
Публикации: 194



Моят сватбен албум

« Отговор #493 -: ноември 02, 2012, 13:31:30 »

Тръгването на младоженеца беше от хотела, от където потеглиха заедно с кума и неговата рода. В Трявна има много хотели и предполагам част от гостите ще нощуват там, защо не се съберат до определен час всички в хотела и да тръгнат от там? Държите ли да тръгнат непременно от някакво ваше жилище?
Това е добра идея. Така или иначе гостите, които са от далеко, ще спят в хотела, в чийто ресторант ще е сватбата. Могат да се съберат там и като са вече на едно място, някой да ги заведе до апартамента на сестра ми, от който бих искала да тръгнат. Но ми изниква друг въпрос. ПО принцип нали в дома на младоженеца има малко хапване и пийване за гостите, които идват, поне при нас е така. В такъв случай, като пристигат първо в хотел, трябва ли да се предвиди нещо и за там? Фоаето на хотела не е голямо, ще трябва да се събират в ресторанта, а да стоят на празни маси... nea А не ми се иска да тръгват от хотел, знам ли и аз...
Активен
Seagirl
Сватбар
***
Публикации: 224


And lived happily ever after....


Моят сватбен албум

« Отговор #494 -: ноември 02, 2012, 13:33:21 »

Nicoletass, това че в деня на сватбата младоженеца може да не тръгне от собствения си дом в никакъв случай не значи, че е "под чехъл". Така се налага и толкова. В зимни условия, в деня на сватбата, според мен е абсолютно неблагоразумно да се предприема някакво пътуване. Най-малкото може да се забавят много и да закъснее цялата сватба и церемониите. Отидете ден - два по-рано, не е казано, че от твоя дом трябва да тръгне младоженеца, може от хотел заедно с кумувете или от дома на други ваши близки. Гостите ако им се каже къде и в колко часа трябва да бъдат мисля ще се ориентират. Дайте им номера на някой близък, който да ги напътства ако имат нужда, да не звънят на вас. Аз лично бях гост на сватба в Плевен и без веднъж дори да съм ходила преди в града се ориентирахме и бяхме навреме. Така, че успех в подготовката  good
Активен
Страници: 1 ... 31 32 [33] 34   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines