Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 15, 2024, 02:32:03

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 29   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Църковен брак  (Прочетена 153586 пъти)
 
Alucinado
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



Моят сватбен албум

« Отговор #330 -: ноември 05, 2007, 14:44:31 »

kleo_20, по принцип си права за това, че днес почти навсякъде всичко може (стига човека да е на настроение или срещу съответната сума), но специално това дали може братовчед ти или брат ти да ти кумува не съм срещала забрана.

А аз искам да кажа и нещо малко по-рязко, провокирано от различни коментари в предни страници. Не искам да засегна никой, просто си се възмущавам на глас:
Като знаете, че не е разрешено да се извършва "светото тайнство" при определени обстоятелства и ситуации, защо се съгласявате да платите повече за да се извърши? Или като знаете, че има изискване за покриване на деколтето и краката, защо се хвалите как "никой нищо не ви е казал", вместо да се погрижите да няма какво да ви кажат? Какво значение има дали регистрите на църквите са споделени и дали те могат да проверят колко пъти сте се женили и на кого сте кумували? В края на краищата, църквата не отговаря пред държавната администрация и санкциите за неспазването на каноните не са нито физически, нито материални. В никоя църква няма да ви пишат акт и да ви наложат глоба, за това че сте излъгали.
Въпроса е, какво ще спечелите като излъжете църквата, за да ви венчае. Още повече, че в нашата страна църковния брак не означава нищо в административен план.


И сега, за да не си извади някой грешни заключения - не съм силно религиозна, не съм запозната с тънкостите на религията (ако ми е нужно нещо - си го проверявам), не ходя редовно на църква. Просто съм човек, който като седне на маса за непушачи НЕ си иска пепелник. Навсякъде има правила и те са наложени с определена цел.
Активен
Rossistela
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1863



Моят сватбен албум

« Отговор #331 -: ноември 05, 2007, 14:55:16 »

Нашият кум е първи братовчед на съпруга ми.Те са и кръстници на дъщеря ни.За сватбата въобще не сме и питали,но за кръщенето на малката попитахме в няколко църкви дали се позволява кръвен роднина да е кръстник-в едната ни казаха,че не,а в другата-че може,само да не е брат или сестра.Решихме,че ще го направим както ние преценим и поканихме за кръстници(а впоследствие и кумуве,малко в обратен ред pardon ) семейството на първия братовчед,които са ни и близки приятели,освен роднини.
Активен
mariana
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1535



« Отговор #332 -: ноември 05, 2007, 15:08:21 »

Подкрепям alucinado good
Аз дори се кръстих преди сватбата, но не защото трябваше, а защото исках.Не съм отявлена християнка, но мисля че е хубаво да научим децата си на религия. И когато празнуваме Коледа и Великден да знаем какво празнуваме всъщност.
Активен
prin4ipessa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1790


Моят сватбен албум

« Отговор #333 -: ноември 05, 2007, 17:23:11 »

Alucinado не се пали така! Ти винаги толкова спокойно и мъдро обясняваш нещата, а сега...  shok Направо на 2 стотинки ни направи всичките  girl_impossible Моля те, недей така яростно...и мен понякога ме е яд на някои от коментарите, но е хубаво да си сдържаме нервите и да обясняваме нещата на новите булки спокойно, защото е нормално на тях да не им е ясно (особено ако са съвсем в началото на подготовката). И на нас самите много неща не са ни били ясни в началото и ако някой ни беше наругал за това че не знаем и сме се осмелили да питаме, нямаше да ни стане никак приятно. Пък и нали затова е форума, за да може всеки да попита каквото го интересува и да получи помощ евентуално. Няма глупави въпроси - има неразбрали хора.  pardon
Активен
Alucinado
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



Моят сватбен албум

« Отговор #334 -: ноември 05, 2007, 17:52:39 »

Принчипеса, не съм искала да направя никого на "две стотинки", още по-малко пък да засягам някого. Мнението ми е написано съвсем спокойно и не повлияно от афект. Лично за мен това са въпроси, които си ми стоят от много време. Знам, че никой няма да ми отговори на тях,  blush но реших пък да си ги задам - може някой да си отговори сам за себе си, знам ли.

И, струва ми се, си ме разбрала неправилно. Никъде не съм си позволила да критикувам някого за неговото незнание.
Реплика от рода на - "и пет пъти да се жениш в църква, да не мислиш че някой ще проверява, ако си траеш" не показват незнание, а пренебрежение (и сега, отново, за да не се налага да се извинявам на някой друг - въпросната реплика е моя измислица - да, чувала съм я, но няма значение къде - която няма за цел да визира конкретни лица и случки).

Не искам да се оправдавам и извинявам при положение, че мненията ми са просто излагане на мисли, без критика към конкретни хора в и извън този форум, така че моля никой да не се засяга....
« Последна редакция: ноември 05, 2007, 22:29:31 от Alucinado » Активен
darling
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1371


....братска обич.....


Моят сватбен албум

« Отговор #335 -: ноември 05, 2007, 18:55:19 »

Момичета много бих искала да кажа нещо по темата но ако може да не се разделяме на лагери. Мисля че въпросите са важни от гледна точка на възпитанието ни към уважение на религиозните ценности, каквито и да са били те. Непрочетох всички постове но мисля че ако някои иска да се венчае в църква трябва да спази правилата заради самият себе си, още повече че венчаването никак не е задължително. Освен ако някои не го приемат за модерно.
Например аз бях твърдо решена след венчавката да вляза в Рилски манастири  на това подчиних част от тоалета ми. Бях с дълго було, защото главата на булката трябва да е покрита, рамената също. И в случай че това беше недостатъчно бях готова да си сваля воала и да го наметна като шал. Просто приемче това е ХРАМ, а модното дефиле си го правя преди и след това.
И за да не ставам досадна искам само още да споделя, че и на самите свещеници им е неприятно да гледат полуголи жени били то на сватби или на кръщенета, но много от тях ще си замълчат заради деня, и за да не ни изгонят от църквата....
Активен
secret_box
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 39



« Отговор #336 -: ноември 05, 2007, 19:52:35 »

Свещеник потвърди това, което бях чела и преди - не можем да се оженим, ако сме били кумове в църковен брак. Не, че ако премълчим или просто си платим няма да ни извършат ритуала..............

http://www.svatba.bg/kumovete

Активен
darling
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1371


....братска обич.....


Моят сватбен албум

« Отговор #337 -: ноември 05, 2007, 20:02:53 »

Аз самата се ожених в същата църква, в която бях кума няколко години преди ние да се венчаем.
Активен
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #338 -: ноември 06, 2007, 15:55:52 »

Свещеник потвърди това, което бях чела и преди - не можем да се оженим, ако сме били кумове в църковен брак. Не, че ако премълчим или просто си платим няма да ни извършат ритуала..............

http://www.svatba.bg/kumovete


Тук ще си позволя да се намеся и да изразя несъгласие. Забраната се отнася за кумовете и младоженците. Някой преди беше цитирал точните забрани и изисквания на църквата. И за да не стават недоразумения най-добре е да се пита в църквата, в която човек е решил да се венчае. И в крайна сметка венчавката не е призната от закона (имам предвид не толкова важна като гражданския ритуал) - това е до желание, до съвест, до човек и неговите принципи. Същото се отнася и за лъжата или скриването на исктината.
Активен
aniiii8
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 584



« Отговор #339 -: ноември 06, 2007, 17:07:13 »

 writer Според мен много хора сключват църковен брак ,защото така е модерно и не знаят какво означава и какво символизира ритуала. Аз също не съм напълно наясно,но много ми се иска да знам повече по въпроса.
Активен
Alucinado
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



Моят сватбен албум

« Отговор #340 -: ноември 07, 2007, 09:52:54 »

Неукротима, много ми е интересно в коя църква са ви казали това за сключване на брак между кумовете.
Признавам си, че не съм питала свещеник, защото при нас това го няма като проблем, но пък информацията която публикувах по назад е от pravoslavie.bg...
/сега се поразрових из страницата и видях че тя "НЕ Е официална(та) страница на Българската Православна Църква и публикуваните текстове отразяват личната гледна точка и интерпретация на техните автори.", но пък има претенции за автентичност на информацията/
Активен
Мая
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 592



« Отговор #341 -: ноември 07, 2007, 13:11:35 »

Искам и аз да се изкажа по въпроса /без да засегна ничие мнение pardon/..
Изцяло подкрепям думите на  Alucinado, не защото и аз съм силно религиозните, а просто защото съм от силно вярващите.
Мисля че е чисто типична българска черта да се ходи на църква само когато ...искаме да спечелим от тотото, или искаме да започнем някаква работа примерно....мисълта ми е че се сещаме за това свято място само когато имаме зор...Много пъти съм си задавала въпроса защо хората които не стъпват в църква настояват за църковен брак...ами именно защото искат и в брака да им върви /нормално е де/, което е много глупаво.Не може да очакваме и разчитаме на Нещо, без да спазваме Неговите "изисквания".
 Искам също да кажа, че аз съм една нормална хетеросексуална омъжена жена, но това в никакъв случай не означава че отричам всичко красиво в жената..Напротив !!! Възхищам се на женската красота и симпатизитам на сексапилните и чаровни момичета, защото тези качества са вечни, а красотата е преходна  pardon, но мисля че ако една булка иска да има и свещен брак трябва да се опита да се съобрази и с някой "морални" неща относно визията си в църквата....
А и нали трябва всяка една да излъчна нежност, невиност и т.н. а не да прилича на някоя чалга-певица /харесвам ги но те са подходящи за подражание за абит.бал/

п.с Извинявам се на уличния и жергонен език ама така усещам  нещата pardon
Активен
kleo_20
Leader
****
Публикации: 5436


Мама на едно малко диване!!!


Моят сватбен албум

« Отговор #342 -: ноември 07, 2007, 13:30:56 »

съгласна съм с казаното от теб за облеклото в църквата!моята рокля както се вижда от снимките беше доста разголена!не за да се правя на чалга певица просто винаги съм харесвала по нестандартните неща и не обичам да се придържам към норми и правила!лично предпочитание!но си бях със шал загърната цялата майка ми и кумат ми също!!!виждала съм булки които не го спазват но отва си е за тяхна сметка все пак!!!!
Активен
Velislava
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 68



Моят сватбен албум

« Отговор #343 -: ноември 07, 2007, 13:48:58 »

Ние също нямаме църковен брак,мисля,че е въпрос на личен избор,не съм чувала да е задължително,освен ако в някоя регилия не е задължително  crazy
Активен
Мая
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 592



« Отговор #344 -: ноември 07, 2007, 13:53:30 »

съгласна съм с казаното от теб за облеклото в църквата!моята рокля както се вижда от снимките беше доста разголена!не за да се правя на чалга певица просто винаги съм харесвала по нестандартните неща и не обичам да се придържам към норми и правила!лично предпочитание!но си бях със шал загърната цялата майка ми и кумат ми също!!!виждала съм булки които не го спазват но отва си е за тяхна сметка все пак!!!!
Сладката ми тя kiss2 Мила, та ти беше една от най-красивите и сексапилни форумски булки girl_in_love и много добре съм забелязала че си била с шал....даже си прекалила с увиването в него blum laugh...
Аз в никакъв случай не изпозлвах думата чалга-певица като нарицателно /знам че прозвуча така blush/..както казах по-доре аз също ги харесвам Girl_hide...Мисълта на моя, май не толкова добре написан преден пост  laugh е че много момичета го правят защото са чули че това е хубаво, че така се прави и т.н....без да се замислят какво се изисква от тях/чисто морално и етично/...

Ние също нямаме църковен брак,мисля,че е въпрос на личен избор,не съм чувала да е задължително,освен ако в някоя регилия не е задължително  crazy
Разбира  се, че е въпрос на избор..дори те поздравявам че не сте правили след като не държиш на този вид бракосъчетание good
Активен
Страници: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 29   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines